Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HYUNDAI > Masina mea Hyundai

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 12-12-06, 23:48   #31
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Hyundai Tucson!

E o familie ciudata..Nu stiu...O sa intre cineva cu 320D si o sa vezi...Eu am facut cu un BMW 320D si sta pararel cu mine..Eu am suta in 9.2..Cu un amarat de 1.7 DTI nu prea faci tot ce misca..Faci masini mai putin pretentioase..Ma astept ca sa iei Hyundai-ul ca e greoi dar BMW
Intra pe topic la BMW si spunele sa isi ia astra de 1.7 ..Esti tare omule
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline  
Old 12-12-06, 23:54   #32
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Hyundai Tucson!

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
cei 120 cp se scot din chip, admisie, evacuare and so on, pot sa scot de la motorasu ala si 140 cp poate chiar 150 avand in vedere ca modificarea unei admisii creste puterea cu vreo 50 cp
Poti sa dezvolti partea scrisa cu bold ... cum adica ... din modificarea unei admisii cresti puterea cu 50 de cai ...
SFW is offline  
Old 13-12-06, 00:03   #33
mertan

Stage 5
 
mertan's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,324
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Hyundai Tucson!

in primul rand nu compara bmw cu opel.. indiferent de motorizari. bmw 320d are turbina... de ce? ia gandestete? ca e bmw... bmw-eul din tot deauna a facut bmw diesel. cei drept prima oara fara turbina... apoi au bagat turbina asta din 1984 in sus . nu compara tractiune fata cu cea spate. si gandeste-te oleaca... 2.0 contra 1.7... si ai ales ca e si bmw contra opel.
__________________
Proiectare civila-industriala-zootehnica-avize-design interior-lucrari de productie publicitara-0756.558.570
mertan is offline  
Old 13-12-06, 00:08   #34
tfsi

Stage 5
 
tfsi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 550
Default Re: Hyundai Tucson!

sincer dolb sa nu consideri postul meu ca o bataie de joc dar nu am mai ras de mult atata cand am citit ce ai postat tu pe aici.gafa dupa gafa si persisti in greseli chiar daca sunt atatia care au incercat sa te corecteze.asculta si parerile altora care se pare ca stiu mai bine decat tu care ai si acele masini in posesie.iar joaca cu numaratul cailor putere nu e asa usoara cum ai descris-o tu.


din admisie 50 cp ??? cred ca ai scris un "0" in plus.sunt cateva cazuri izolate aici pe forum care au scos 7-10 cp din admisie (pe dyno, nu din auzite), unde constructorul nu a gasit o solutie prea buna in proiectarea sistemului de admisie.

iar 320d e46 are turbina,nu e normal aspirat!


multa bafta!
__________________
Colin Forever!
tfsi is offline  
Old 13-12-06, 00:13   #35
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Hyundai Tucson!

Quote:
Originally Posted by mertan View Post
in primul rand nu compara bmw cu opel.. indiferent de motorizari. bmw 320d are turbina... de ce? ia gandestete? ca e bmw... bmw-eul din tot deauna a facut bmw diesel. cei drept prima oara fara turbina... apoi au bagat turbina asta din 1984 in sus . nu compara tractiune fata cu cea spate. si gandeste-te oleaca... 2.0 contra 1.7... si ai ales ca e si bmw contra opel.
Bai mertan ... las-o dracului de treaba ... cea mai stupida treaba e treaba asta ... vezi o cursa intre un bmw si un renault ... cine zici ca o sa castige ...
Toata lumea zice ... bmw .. .ce dracu ... bmw e bmw ... dar daca bmw-ul ala de doar un amarat de 316, si renault ala e un renaul 5 gtt .... modificat de vreo 200 de cai ... (sau un 316 cu o calibra turbo modificata... ca sa fiu la obiect cu afirmatia ta ... )
Ma asteptam la chestii de genu asta de la un gura casca ... ce nu stie nimic despre masini ... si crede ca daca e bmw nu conteaza ce motor are ... nu de la tine ....

Dar oricum ... in cazul de fata nu exista termen de comparatie ...
SFW is offline  
Old 13-12-06, 00:20   #36
mertan

Stage 5
 
mertan's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,324
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Hyundai Tucson!

ziceam in cazuld e fata... nu in general...
mertan is offline  
Old 13-12-06, 00:22   #37
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Hyundai Tucson!

Quote:
Originally Posted by mertan View Post
ziceam in cazuld e fata... nu in general...
asa s-a inteles din chestia cu ...: " nu compara bmw cu opel ... indiferent de motorizari"
SFW is offline  
Old 13-12-06, 00:34   #38
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Hyundai Tucson!

ia zi tu dolb cum ai cronometrat de ai obtinut asa timpi precisi la zecime?

asa, acum gandeste-te ca Tucson are o greutate si mai e si 4x4 deci nici in visele lui cele mai umede n-o sa fie mai rapid ca o berlina de putere comparabila care e in toate mintile.

acum legat de BMW, baga matale un ochi aici si vezi ce scrie: http://www.carfolio.com/specificatio...?car=75064&BMW . aici ai si lista cu mai multe modele BMW: http://www.carfolio.com/specificatio...s/?man=843&BMW si ai sa observi ca au renuntat la "T" pentru ca nu mai au dieseluri fara turbo. se pare ca era un pic redundant pentru sistemul lor de notare sa pastreze 2 chestii care desemneaza acelasi lucru (T si D adica, ma-ntelegi nu? : ) ).
sa revenim, am vazut ca 320d-ul din 98 (presupun ca asta ai) ar scoate cam 10 sec. pana la 100 deci teoretic si logic ar trebui sa fie cea mai rapida din cele 3.

la opel din cate am observat ( http://www.auto-evasion.com/fiches-t...4-24-Opel.html ) exista 2 motoare de 1,7, unul dti iar celalalt cdti (ia sa vedem stii diferenta?) care sunt destul de slabute. cel mai apropiat de puterea pe care zici tu ca ai obtinut-o ar fi un 1,9 cdti cu fix 120 cp dar care pe Astra vad ca n-ar scoate sub 11 sec.

daca simti nevoia sa contrazici (e posibil sa fie gresite unele date, s-a mai intamplat) vino cu argumente nu cu ce ai auzit in dreapta si-n stanga.
__________________
"it's of bad taste not to mod your evo"
tre is offline  
Old 13-12-06, 00:42   #39
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Hyundai Tucson!

Quote:
Originally Posted by tre View Post
ia zi tu dolb cum ai cronometrat de ai obtinut asa timpi precisi la zecime?

asa, acum gandeste-te ca Tucson are o greutate si mai e si 4x4 deci nici in visele lui cele mai umede n-o sa fie mai rapid ca o berlina de putere comparabila care e in toate mintile.

acum legat de BMW, baga matale un ochi aici si vezi ce scrie: http://www.carfolio.com/specificatio...?car=75064&BMW . aici ai si lista cu mai multe modele BMW: http://www.carfolio.com/specificatio...s/?man=843&BMW si ai sa observi ca au renuntat la "T" pentru ca nu mai au dieseluri fara turbo. se pare ca era un pic redundant pentru sistemul lor de notare sa pastreze 2 chestii care desemneaza acelasi lucru (T si D adica, ma-ntelegi nu? : ) ).
sa revenim, am vazut ca 320d-ul din 98 (presupun ca asta ai) ar scoate cam 10 sec. pana la 100 deci teoretic si logic ar trebui sa fie cea mai rapida din cele 3.

la opel din cate am observat ( http://www.auto-evasion.com/fiches-t...4-24-Opel.html ) exista 2 motoare de 1,7, unul dti iar celalalt cdti (ia sa vedem stii diferenta?) care sunt destul de slabute. cel mai apropiat de puterea pe care zici tu ca ai obtinut-o ar fi un 1,9 cdti cu fix 120 cp dar care pe Astra vad ca n-ar scoate sub 11 sec.

daca simti nevoia sa contrazici (e posibil sa fie gresite unele date, s-a mai intamplat) vino cu argumente nu cu ce ai auzit in dreapta si-n stanga.

of ... sunteti si voi prea seriosi ... in loc sa il luati la misto voi ii dati in cap ... nu merita sa va enervati pt toti ... merita doar sa va destindeti ... sa faceti putin misto ... sa mai treaca vremea ...
SFW is offline  
Old 13-12-06, 00:45   #40
PaulMIG

Stage 5
 
PaulMIG's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,002
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[SKODA]
Default Re: Hyundai Tucson!

Nici io nu vreau sa imi bat joc, dar ii o vorba: "cand mai multe persoane itzi zic ca eshti beat, te duci si te culci". La 16000 de user pe forum tre sa mai fie si atotshtiutori. Nu pot sa cred ce citesc, proprietar de mashina turbo zice ca nu ii turbo pt ca asha o auzit de la nush cine si nici cu cea mai profi admisie din lume nu scotzi 50 de cai din motoru ala. Revenind la topicul care a fost distrus, Tucsonul mi se pare o alegere buna la banii aia, dar sa fim serioshi, nu cred ca se "infige" mai bine ca un X5. Probabil ca beamveul are cutie automata si nu simtzi schimbarea treptelor, nush ce motor de X5 ii mai slab ca ala de pe tucson. Si inca o chestie: cel mai mult conteaza piesa de rezistentza dintre volan si scaun la "liniutzele" intre 320 TURBODIZAL si opel. Bafta
__________________

Last edited by PaulMIG; 13-12-06 at 00:47.
PaulMIG is offline  
Old 13-12-06, 00:55   #41
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Hyundai Tucson!

sfw eu ii iau cu frumosul la inceput.
tre is offline  
Old 13-12-06, 15:30   #42
Bmw_Rulllzzz

Stage 5
 
Bmw_Rulllzzz's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 7,772
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[MERCEDES]
Default Re: Hyundai Tucson!

dolb, tu esti ca si DjVictor de pe forum. numai ala scotea zeci de cai din axul cu clame si agrafe. tucsonul nu cred ca o sa se infiga prea curand ca un X5 (mai ales unul 4.4 benzina, sau chiar 3.0 diesel).
opelul ala de 1.7DTI este super puturos (68 sau 75 de cai, depinde) este lasat in urma si de unul de 1.6 (75 de cai). cel de 2.0DTI(101 cai) ce este mai sprinten, dar niciodata nu o sa faca un bmw 320 d (sau 320 TDI ca sa fie pe intelesul tau)
poate vom avea ocazia sa ne intalnim vreodata si vom face o liniutza (eu am un 320 d stock) iar daca tu ma faci, iti dau bmw-ul tie si yo am sa-mi cumpar opel.
omule, mai bine vezi-ti de treaba ta si roaga un moderator sa te baneze. du-te la joaca cu copii care ti-au spus ca bmw-ul n-are turbo, iar cand ai sa detii tu permis si macar o dacie atunci intra p'aci

...aaa..... no offence
__________________
ex car - e46
Parbrize - Lunete - Geamuri laterale
0751.08.34.33/0769.18.26.99 pymautoglass@yahoo.com sau office@parbrizeonline.ro
www.parbrizeonline.ro
Vanzari/Montaj/Garantie 24 de luni.
Bmw_Rulllzzz is offline  
Old 13-12-06, 15:44   #43
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Hyundai Tucson!

Hai ma nu ii dati in cap omului...Problema multora e ca nu recunosc ca au gresit..a recunoaste ca gresesti este o mare calitate care sta la baza evolutiei.. Ideea este ca el trebuie sa inteleaga ca nu tot ce zboara se mananca.. Eu raman la parerea mea ca ori nu are permis ori are de foarte putin timp fara suparare dar trebuie sa iti dai cu parerea pe baza experientelor proprii nu din auzite si din " mi-a zis mie tata sau zicea vecinu ca .." ..
Asadar polemica fuse rezolvata ce e de sugerat insa este ca pe viitor cand vezi ca mai scoti un porumbel sa iti dai seama si sa pleci urechea si la parerile celorlalti..si eventual sa nu persisiti in propriile greseli si ineptii..
Oricum 120 hp din 1.7 dti care are stock 82 cai imi vine greu sa cred.. si "admisie" este destul de vag..la ce te referi?...
In fine topicul era altul si s-a dat in balarii..insa din vina ta nu a noastra..Ideea era ca tucsonu constituie o buna varianta din perspectiva raportului calitate/pret/dotari .Comparatii ulterioare care au condus la polemici nu aveau rost..parerea mea ..O zi buna si nu mai fiti artagosi )
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline  
Old 13-12-06, 15:53   #44
Zerofast

Stage 5
 
Zerofast's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 853
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Hyundai Tucson!

ma poate e venit de pe alta planeta si acolo asa e .......auzi 320d fara turbina ....sa ne spui cum se numeste planeta poate ma duc cu opel corsa si fac m3
Zerofast is offline  
Old 13-12-06, 17:52   #45
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Hyundai Tucson!

1. sorry ca v-am enervat m-am convins 320 d 346 chiar are turbo ( desi nu simt niciodata nimic cand "bag piciorul in ea")
2. referitor la admisie : https://www.4tuning.ro/bazar/anunturi...__xx35012.html ; ; ( mentionez ca masina mea a fost modificata in GERMANIA )
3. o ultima intrebare: tucsonul are turbo ?
__________________

dolb is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -