Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 09-10-12, 17:16   #1171
balann_jointt

Stage 5
 
balann_jointt's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,178
Member of:
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

De ce oare pe fiecare topîc al tau au iesit vorbe si discutii aiurea ?? ))
balann_jointt is offline  
Old 09-10-12, 17:30   #1172
geo_gee2005_xxx
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,303
Member of:
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by balann_jointt View Post
De ce oare pe fiecare topîc al tau au iesit vorbe si discutii aiurea ?? ))
Ca sa avem 100 de pagini pe topic, ca baietii aia smecheri! )
geo_gee2005_xxx is offline  
Old 09-10-12, 18:55   #1173
.Alex

Stage 4
 
.Alex's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 268
Default Re: Vw bora Edition

Radem ,glumim ,dar cand iti zic asa multi ca esti beat....du-te culcate
Au disparut si aplaudacii aceia gen roly ,a caror modificari se rezuma la pleoape si care viseaza la aceasta bora ...
Repet ,masina arata bine, insa proprietarul se ataca repede si refuza sa acorde atentie detaliilor
__________________
You're not cool unless parts of your car hit the ground on flat roads.
.Alex is offline  
Old 28-12-12, 20:57   #1174
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

salutari
Sabatori Fericite in primul rand si in continuare as dori sa cer niste pareri pro contra etc etc cum o fi pentru urmatoarele:

as dorii sa trec la jante r18(sa pot apropia aripa de roata)...ar fi ok sau raman la 17?!
intrucat din pacate prea mult nu o pot cobora(fata)ca atinge bara stabilizatoare in planetara....intrebarea este bieleta reglabila ma poate ajuta?
si pareri pentru urmatoarele jante keskin kt4,schmidt vn si space line iar in final rh zw3(doresc sa fac miezul ceva funky sa zic asa...un portocaliu ceva sau pe original...)am primit ceva Vt-uri ca si ideie
in final ceva dimensiuni de gume pe 8 si 9j...(m-am gandit la 215 40 toate la ambele latimi)

in final,sper sa fie liniste,pace si repesct nu in ultimul rand
va multumesc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Keskin kt4.jpg
Views:	180
Size:	1.07 MB
ID:	2645926   Click image for larger version

Name:	Vn line.jpg
Views:	129
Size:	1.10 MB
ID:	2645927   Click image for larger version

Name:	Space Line.jpg
Views:	136
Size:	1.04 MB
ID:	2645928  

Click image for larger version

Name:	rh zw3.jpg
Views:	116
Size:	1.06 MB
ID:	2645929  
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html

Last edited by soosy; 28-12-12 at 21:00.
soosy is offline  
Old 28-12-12, 22:08   #1175
.Alex

Stage 4
 
.Alex's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 268
Default Re: Vw bora Edition

a revenit soosy !

ramai la 17 , ca sa iti iasa frumos cu 18 + din cate stiu eu ai nevoie de aere , deci si mai jos

ramai si la rotile tale , nu are rost sa te complici dinou
.Alex is offline  
Old 28-12-12, 22:12   #1176
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by .Alex View Post
a revenit soosy !

ramai la 17 , ca sa iti iasa frumos cu 18 + din cate stiu eu ai nevoie de aere , deci si mai jos

ramai si la rotile tale , nu are rost sa te complici dinou
da am revenit...sper ca intru-n timp bun
mda....ar fi ok si jantele mele dar as vrea sa scot in evidenta jantele si asta prin a da o culoare a miezului si la modelul meu nu prea ii sta bine in alta varianta decat cel original..(maxim o alta noanta de gri)
caut ceva cu miezul mai funky)
legat de r18 eu asa percep ca pot sa castig distanta intre aripa si roata(vara asta am lasat-o aproape maxim maxim cat am putut si distanta inca era destul de mare)poate prin r18 as reusi ceva mai ok si totodata sa nu fie nici baia chiar asa de joasa(evident ii mica diferenta dar conteaza orice mm)
soosy is offline  
Old 28-12-12, 22:19   #1177
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
da am revenit...sper ca intru-n timp bun
mda....ar fi ok si jantele mele dar as vrea sa scot in evidenta jantele si asta prin a da o culoare a miezului si la modelul meu nu prea ii sta bine in alta varianta decat cel original..(maxim o alta noanta de gri)
caut ceva cu miezul mai funky)
legat de r18 eu asa percep ca pot sa castig distanta intre aripa si roata(vara asta am lasat-o aproape maxim maxim cat am putut si distanta inca era destul de mare)poate prin r18 as reusi ceva mai ok si totodata sa nu fie nici baia chiar asa de joasa(evident ii mica diferenta dar conteaza orice mm)

Suspensie reglabila mai buna , daca vrei drop mai mare , sau vezi ca e o smecherie cu suspensiile de buget sa le poti lasa mai jos [ scoti arcul mic de pe amortizor ] , dar cu riscul sa distrugi amortizoarele de pe fata
DEVIL's Style is offline  
Old 29-12-12, 08:31   #1178
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Suspensie reglabila mai buna , daca vrei drop mai mare , sau vezi ca e o smecherie cu suspensiile de buget sa le poti lasa mai jos [ scoti arcul mic de pe amortizor ] , dar cu riscul sa distrugi amortizoarele de pe fata
nu dropul este problema...din pacate
dupa cum ati vazut pozele(facute in primavara-vara)mai aveam reglaj in jos cel putin 4cm dar era la limita ca atinge bara stabilizatoare planetara(o boala la Leon,Golf 4 si Bora...mai ales diesel)insa nu stiu daca cu bieleta reglabila pot rezolva ceva

cu dropul m-am descurcat asa si asa,insa daca as mai lasa-o ar fi foarte riscant cu baia de asta am luat in calcul r18 poate m-ar ajuta sa castig ceva spatiu intre aripa si roata si oarecum si la garda de sol sa fie mai SAFE...daca se poate numi asa
soosy is offline  
Old 29-12-12, 10:34   #1179
B999CPY

Stage 4
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 297
Member of:
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Prima poza.
B999CPY is offline  
Old 29-12-12, 10:43   #1180
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by B999CPY View Post
Prima poza.
in principiu dupa bugetul meu,prima varianta si eu as vrea keskin kt4,nu ar arata chiar asa cum este in poza(nu va fi chiar asa lasata ca nu se poate si par jantele cam mari dar ca ideie ceva de genul)

daca reusesc sa ies pe + cu banii atunci ma bag la Schmidt Vn line,ceva deosebit,si extrem de greu gasit(un singur set este la vanzare..)
cel mai "rau" caz ajung tot la rh...dar zw3
soosy is offline  
Old 29-12-12, 11:52   #1181
andrey_

Stage 4
 
andrey_'s Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 213
Member of:
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Care e ideea cu bara stabilizatoare in planetara? pentru ca la mine am observat ca atinge uneori bara stabilizatoare in planetara (sunt urme si pe bara si pe planetara) dar nu atinge tot timpul(cand atinge o aud) dar totusi eu am suspensia stock! am arcurile terminate sau de ce?
__________________
andrey_ is offline  
Old 29-12-12, 11:55   #1182
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

treaba este ca bara stabilizatoare trece deasupra planetara(risc mai mare este la tdi ca planetara este mai groasa)iar daca masina este mai coborata atunci ajunge mai aproape de planetara...mie imi freaca la viteza mare la hopuri(chiar si in caroserie pentru ca are o inclinatie mare...

la tine nu stiu ce o fi,dar mai mult ca sigur trebuie sa fie distanta mica intre bara si planetara(eventual daca nu iti este dus telescopul si sta doar pe arc si atunci din balans atinge acolo)


edit:am marcat cu rosu unde imi atinge planetara...pe langa ca freaca bara stabilizatoare
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie001 (8).jpg
Views:	166
Size:	426.2 KB
ID:	2646201  

Last edited by soosy; 29-12-12 at 12:03.
soosy is offline  
Old 29-12-12, 12:35   #1183
andrey_

Stage 4
 
andrey_'s Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 213
Member of:
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Stiu cum e bara....amortizoarele sunt bune...si atinge pe drum drept...pe asfalt...nu la hopuri....ultima data cand a facut asa am franat brusc si a disparut sunetul....e foarte ciudat...astept sa se incalzeasca putin afara si incep sa schimb bucse si tot ce mai este pe acolo.
andrey_ is offline  
Old 30-12-12, 07:30   #1184
kamei

Stage 5
 
kamei's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,651
Member of:
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

renunta la bara stabilizatoare, asa am facut si eu, oricum cu suspensie sport nu ai nevoie de bara, nu se simte nici o diferenta daca ai bara sau nu.

Bafta!!!
kamei is offline  
Old 30-12-12, 09:57   #1185
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by kamei View Post
renunta la bara stabilizatoare, asa am facut si eu, oricum cu suspensie sport nu ai nevoie de bara, nu se simte nici o diferenta daca ai bara sau nu.

Bafta!!!
cam asta ii o solutie extrema dar as cauta o cale de mijloc,tot trenuie sa fie o solutie,metoda prin care sa se rezolve problema...
nu stiu cum bieletele reglabile cum sta treaba,ajuta la ceva sau is doar asa...
soosy is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -