Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 30-12-12, 10:05   #1186
mareo

Stage 5
 
mareo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,507
Default Re: Vw bora Edition

Parerea mea e sa treci pe 18",fara nici o discutie!
mareo is offline  
Old 30-12-12, 10:09   #1187
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by mareo View Post
Parerea mea e sa treci pe 18",fara nici o discutie!
si eu as face-o pentru aspect fara doar si poate...chestia ce mi-a ramas de gandit este daca merita sau nu,de fapt am o retinere daca nu fac cumva daune) cum ii pentru directie,planetara si etc dar cel mai rau caz pun 18,o las cat pot si ramane masina de weekend pentru plimbari scurte,calculate si etc....am o masina de rezerva acasa pentru treburi insa parca totusi as vrea sa ma bucur de Borisca in fiecare zi
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline  
Old 30-12-12, 10:26   #1188
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by kamei View Post
renunta la bara stabilizatoare, asa am facut si eu, oricum cu suspensie sport nu ai nevoie de bara, nu se simte nici o diferenta daca ai bara sau nu.

Bafta!!!
Te ai gandit mult pana sa scoti perla asta pe gura? cum sa faci asa ceva si mai ales sa recomanzi si altora?
DEVIL's Style is offline  
Old 30-12-12, 10:40   #1189
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Te ai gandit mult pana sa scoti perla asta pe gura? cum sa faci asa ceva si mai ales sa recomanzi si altora?
daca alta solutie nu este ii o metoda,dar totusi diferenta tot trebuie sa fie pentru ca nu au fost puse degeaba si ii logic ca se pierde din amortizare si totul ramane pe bucsele bratelor,pivot si etc...
soosy is offline  
Old 30-12-12, 10:42   #1190
miahi89

Stage 5
 
miahi89's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 921
Default Re: Vw bora Edition

Ar da mult mai bine cu 18, eu am jantele pe 19 de 5 ani si nu am nici o problema la directie planetare etc.
miahi89 is offline  
Old 30-12-12, 10:46   #1191
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by miahi89 View Post
Ar da mult mai bine cu 18, eu am jantele pe 19 de 5 ani si nu am nici o problema la directie planetare etc.
chiar acum zilele astea am observat ca vinzi jantele si am vrut sa intru in discutie cu tine sa te intreb cum se simt jantele mari 18..19...etc dar am zis ca nu ma bag in seama
evident cu mare grija se poate,fara plecari bruste de pe loc,sa ai un motor potent pentru ele...
m-am gandit la un 8j 215 40 fata(sa fie si un inceput de strech sa zic asa,tare nu ca vreau sa apropii aripa cat mai mult de roata)si la 9j la fel 215 40 la care o sa am strech suficient asta la r18...

la jante pe 17 as merge incontinuare cum am avut(si asa pe fata mai am distanta destula)
soosy is offline  
Old 30-12-12, 11:13   #1192
miahi89

Stage 5
 
miahi89's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 921
Default Re: Vw bora Edition

masina este mult mai rigida cu jantele pe 19, eu am 225 25 fata si spate 225 35 si mai ales sta foarta bine pe sosea, daca vrei mai mari de 17 trebuie sa te gandesti bine ca trebuie sa ai pui niste anvelope cu dimensiuni mai mici sa nu ati atinga aripa
ai pus distantieri la jantele care le ai ?
__________________
miahi89 is offline  
Old 30-12-12, 11:31   #1193
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by miahi89 View Post
masina este mult mai rigida cu jantele pe 19, eu am 225 25 fata si spate 225 35 si mai ales sta foarta bine pe sosea, daca vrei mai mari de 17 trebuie sa te gandesti bine ca trebuie sa ai pui niste anvelope cu dimensiuni mai mici sa nu ati atinga aripa
ai pus distantieri la jantele care le ai ?
talon mai mic de 40 nu pun...dar ma gandesc ca la 18 ar fi suficient sa nu atinga + ca pot jongla din suspensie,totul depinde de et zic eu(sa nu fie prea mic...sa iasa in afara...)din cate am depistat intre 30 si 20 ii foarte ok evident depinde si de latimi
jantele pe care am avut au mers cu flanse fiind alta prindere,distantieri nu am pus ca doar pe fata as fi avut nevoie(sa scot putin roata mai inafara)dar am zis ca distantier peste flansa nu pun...
soosy is offline  
Old 30-12-12, 12:04   #1194
.Alex

Stage 4
 
.Alex's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 268
Default Re: Vw bora Edition

frame notch
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	RABBIT_cnotch-3.jpg
Views:	167
Size:	53.8 KB
ID:	2646934   Click image for larger version

Name:	RABBIT_cnotch-4.jpg
Views:	156
Size:	51.9 KB
ID:	2646935   Click image for larger version

Name:	RABBIT_cnotch-7.jpg
Views:	192
Size:	55.3 KB
ID:	2646936  

.Alex is offline  
Old 30-12-12, 15:29   #1195
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by .Alex View Post
frame notch
m-am gandit in vara sa fac ceva de genul am dar zis ca poate fac tampenii...am incercat cu pila sa iau din muchie)....si mai atinge uneori si in prat jos..are ceva gen umar(marginea bratului este indoita inapoi)si se vad urme si acolo,orice caz se pare ca nu prea este compatibila sa fie trantita pe burta(max 3-4cm mai jos si atat..)daca ar fi dupa reglabila fata de cum este in poze mai merge cel putin 3cm(si chiar si asa am avut uneori probleme)sa nu mai vorbesc de scutul de plastic care ii ca pasla,sita...
soosy is offline  
Old 01-01-13, 20:45   #1196
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

in primul rand La Multi ani tuturor,intai sanatosi sa fim,fie un an cu noroc si plin de realizari

atasezi cateva poze in care apar jante pe 18 si dorinta mea ar fi sa ajung si eu la un asemenea rezultat,fitment
jantele sa fie 8 cu 9j...si m-am gandit la un 215 40 fata spate
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	vorneseite.jpg
Views:	200
Size:	110.6 KB
ID:	2648498   Click image for larger version

Name:	seitebh.jpg
Views:	170
Size:	106.0 KB
ID:	2648500  
soosy is offline  
Old 02-01-13, 09:30   #1197
broanca

Stage 3
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 154
Default Re: Vw bora Edition

Bieletele reglabile nu te vor ajuta.
Eu am mers vara asta fara bara de torsiune. Intr-adevar, cu masina joasa, nu se simte chiar asa de mare diferenta, dar oricum, nici viteza nu ai prea mare, ca sa zici ca-ti poti da seama in conditii mai "dubioase". Ce pot sa-ti spun e ca oricum, si cu bara data jos, planetara atinge in lonjeron. Eu il voi "ajusta", dar numai dupa ce gasesc un sudor bun, si niste materiale SANATOASE. Chestia cu taiatul din lonjeron am mai vazut-o si la altii, deci se practica.
broanca is offline  
Old 02-01-13, 10:17   #1198
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by broanca View Post
Bieletele reglabile nu te vor ajuta.
Eu am mers vara asta fara bara de torsiune. Intr-adevar, cu masina joasa, nu se simte chiar asa de mare diferenta, dar oricum, nici viteza nu ai prea mare, ca sa zici ca-ti poti da seama in conditii mai "dubioase". Ce pot sa-ti spun e ca oricum, si cu bara data jos, planetara atinge in lonjeron. Eu il voi "ajusta", dar numai dupa ce gasesc un sudor bun, si niste materiale SANATOASE. Chestia cu taiatul din lonjeron am mai vazut-o si la altii, deci se practica.
nasol....si partea proasta este ca din cate se pare daca ai vrea sa faci treaba ca la carte(ex masiniile de afara cu garda aia joasa si etc etc)numai de belele dai,nu este indeajuns ca pui masina in pericol cu drumuriile astea,faci sacrificii si multe altele mai apar si chestii de genul

o sa vad ce reusesc,intai o bag la vopsit(si ar fi ok atunci sa si rezolv treaba asta..)daca nu in cel mai rau caz cand schimb jantele...daca raman la 17 vor fi rh zw3 daca trec la 18 atunci Schmidt
va fi iarasi greu cu gumele sa nu fie nici prea trase dar nici balon sa nu stea...
astept pareri pentru 8 si 9j...215 40 pentru fata eu zic ca ii ok iar pe spate sa fie strech tot asa sau 225 40...eventual daca este pe 18 dimensiunea 215 45,nu am cautat sa vad daca exista dimensiunea asta la r18..poate ala ar fi mai ok..
nu stiu ce sa zic(215 45 pe spate la 9j am si as zice ca ii in regula)
soosy is offline  
Old 02-01-13, 10:47   #1199
goshy

Stage 5
 
goshy's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,249
Default Re: Vw bora Edition

luati-va aer daca tot vreti sa le coborati blana! va complicati cu toate porcariile, auzi tu... renuntat la bara, taiat din lonjeroane... incercati-o si p`asta daca vreti sa va rupeti gatul cu masinile voastre
__________________

VolksWagen Bora variant 1.9 TDI
https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...-bora-tdi.html


Reconditionez jante, polish, sablat, indreptat, vopsit... Materiale profesionale!
https://www.facebook.com/pages/Recond...09226669120009
goshy is offline  
Old 02-01-13, 11:24   #1200
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by goshy View Post
luati-va aer daca tot vreti sa le coborati blana! va complicati cu toate porcariile, auzi tu... renuntat la bara, taiat din lonjeroane... incercati-o si p`asta daca vreti sa va rupeti gatul cu masinile voastre
la bara sa renunti nu ii capat de lume ca ii clar ca daca renunti la ea vrei sa o lasi foarte jos si clar ca nu mai umblii asa des cu ea...bine nu face dar pentru aspect ii un alt sacrificiu,din lonjeron sa tai,nu is deacord deloc dar daca numai aia ar fi solutia....nu stiu ce sa zic
evident nu vreau sa tarai cu ea pe jos dar caut ca distanta dintre aripa si roata sa fie cat mai mica pentru asta trec la 18(alt sacrificiu) pentru asta nu pun gume foarte strech(mai ales pe fata)...va fi greu dar incerc...cred
soosy is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -