Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 14-01-12, 23:07   #301
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Vw bora Edition

Nu e musai sa vopsesti buzele, nu stiu daca exista in Romania, dar in afara se pot placa cu auriu cum e cromul(sau ploishul la noi) se pot placa cu auriu pentru un efect lucios de polis auriu merita investigat si asa ai si buza aiurita si ca oglinda, efect care vopseaua nu til ofera
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline  
Old 14-01-12, 23:10   #302
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Nu e musai sa vopsesti buzele, nu stiu daca exista in Romania, dar in afara se pot placa cu auriu cum e cromul(sau ploishul la noi) se pot placa cu auriu pentru un efect lucios de polis auriu merita investigat si asa ai si buza aiurita si ca oglinda, efect care vopseaua nu til ofera
neah....placare cu auriu si etc deja cam da pe manele,din pacate
este frumos dar nu pe o masina nemteasca
vizual ii ok si etc dar ca si stil nu prea

maxim suruburiile ar merge,dar si alea vopsite electro nu stiu cat dureaza,bani dati aiureah pe urma etc etc

vedem...ce o fi
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline  
Old 14-01-12, 23:57   #303
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

apropo de suspensie,incet incet trece timpul si va veni momentul in care trebuie sa aleg....acum ii acum iara)

caut ceva suspensie sa nu fie lemn(sa sara ca mingea de ping pong ca ii deranjant in primul rand mai ales in oras sa nu vorbesc de drum lung si nu vad rostul sa fie arhi rigida daca tot nu las masina extra jos)

ca o fi fixa sau reglabila,care ii cel mai ok?!?(ca si preformante nu ma intereseaza)practic sa fie si sa ma pot folosit de ea,nici sa frece peste tot)

ta-technics?raceland?weitech? kw,koni astea is mai scumpute dar parca sunt si rigide

astept pareri,sugestii!!!!
soosy is offline  
Old 15-01-12, 00:54   #304
andrey_

Stage 4
 
andrey_'s Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 213
Member of:
[VW]
Default Re: Suspensie

Un prieten are pe un e36 TA-Technix fixa 40/40 parca, nu e foarte rigida(dupa parerea mea) si pana acum nu am auzit sa se planga de ea ca nu ar fi buna....
__________________
andrey_ is offline  
Old 15-01-12, 01:30   #305
.Alex

Stage 4
 
.Alex's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 268
Default Re: Vw bora Edition

koni's don't go low

nu cumpara fixa , o sa iti para rau ca nu poti regla inaltimea dupa bunul plac !

eu am TA de douo sezoane pe masina si se tine f bine.
(e 2nd dar s-a mers f putin cu ea prin germania)
totusi ...orice reglabila e foarte rigida si simti fiecare denivelare de pe drum fie ea cat de mica

iarna le pun pe cele stock si toate drumurile imi par EXCELENTE
peste denivelari unde reduceam pana la 20 la ora trec acum cu 60 si nu simt nimic

despre raceland si ultimos am auzit lucruri destul de bune pe vortex
__________________
You're not cool unless parts of your car hit the ground on flat roads.
.Alex is offline  
Old 15-01-12, 08:05   #306
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by andrey_ View Post
Un prieten are pe un e36 TA-Technix fixa 40/40 parca, nu e foarte rigida(dupa parerea mea) si pana acum nu am auzit sa se planga de ea ca nu ar fi buna....
asta ar fi ideia... sa nu fie foarte rigida
am avut H&r pe a4 si am fost total multumit,masina era low,se tinea bine si etc etc dar era rigida iar acum caut ceva mai soft
intre raceland si Ta oxcilez....caut pareri

Quote:
Originally Posted by .Alex View Post
koni's don't go low

nu cumpara fixa , o sa iti para rau ca nu poti regla inaltimea dupa bunul plac !

eu am TA de douo sezoane pe masina si se tine f bine.
(e 2nd dar s-a mers f putin cu ea prin germania)
totusi ...orice reglabila e foarte rigida si simti fiecare denivelare de pe drum fie ea cat de mica

iarna le pun pe cele stock si toate drumurile imi par EXCELENTE
peste denivelari unde reduceam pana la 20 la ora trec acum cu 60 si nu simt nimic

despre raceland si ultimos am auzit lucruri destul de bune pe vortex
asta caut sa vad proprietari de diferite suspensii ce zic,care ii mai potrivit pe la noi....ca daca aveam drumuri,o lasam jos in draci si putea sa fie(automat neaparat asa trebuie)LEMN,ca pe butuci sa mearga dar la noi nu prea merge
multi o sa si zica ca suspensia buna incepe de la 600-700 eu in sus...da probabil,dar pentru performanta buna,insa pentru ce imi trebuie mie(sa castig aspect)ii foarte ok oricare...2ani sa ma tina iar iarna tot le schimb pe stock
soosy is offline  
Old 15-01-12, 15:31   #307
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Vw bora Edition

Ce jante ai tu ma? Rh ZW 1? Urate rau!!! Sa nu pui jantele fara suspensie ca da nasol rau. Iar ca firma, TA-Tech am auzit ca sunt ok! Dar ia-ti reglabila, in caz ca nu cade bine cu jantele, sa o mai muti sus-jos!
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline  
Old 15-01-12, 16:13   #308
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

mai bine Raceland decat TA Tehnics ...
eu recomand KW, Weitec, Raceland ... chiar daca sunt second, dar in stare buna.
Detman is offline  
Old 15-01-12, 17:29   #309
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Ce jante ai tu ma? Rh ZW 1? Urate rau!!! Sa nu pui jantele fara suspensie ca da nasol rau. Iar ca firma, TA-Tech am auzit ca sunt ok! Dar ia-ti reglabila, in caz ca nu cade bine cu jantele, sa o mai muti sus-jos!
da,urate rau:X
s-ar putea sa fie jantele ON inainte de suspensie,ca am alte prioritati inainte si ma ma prinda primavara fara suspensie dar incerc sa tin pasul
reglabila as vrea si eu...desi din cate am testat,auzit reglabilele sunt ceva mai dure asa in general

Quote:
Originally Posted by Detman View Post
mai bine Raceland decat TA Tehnics ...
eu recomand KW, Weitec, Raceland ... chiar daca sunt second, dar in stare buna.
asa sunt si eu informat ca Raceland ii mai ok...tot mai multi se plang de Ta
evident ii corect ce zici de kw,weitech cam astea socotesc si eu dar scorul la ele sunt mari...dar poate gasesc ceva Sh,la pret ok si atunci da
soosy is offline  
Old 15-01-12, 19:50   #310
redrider

Stage 5
 
redrider's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 406
Default Re: Vw bora Edition

raceland si ta-technics e acelasi lucru,crede-ma...nu inteleg oamenii ca tine...vrei suspensie sport dar vrei sa ai si confort...ai de ales...ori confort cu suspensii stock,ori suspensii sport sa iti sara plombele din gura.eu am ta-technics pe masina si cand e lasata blana jos iti tremura si ochii in capraceland e la fel.deci...trebuiesc facute compromisuri
redrider is offline  
Old 15-01-12, 20:00   #311
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Vw bora Edition

Sau daca nu.... pune doar arcuri sport....!
mike-fullspeed is offline  
Old 15-01-12, 20:01   #312
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

asa e la orice suspensie sport, cand e foarte jos, atunci se intareste, ceva normal, ca altfel ai sparge baia de ulei de 2 ori mai repede.
Detman is offline  
Old 15-01-12, 20:18   #313
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by redrider View Post
raceland si ta-technics e acelasi lucru,crede-ma...nu inteleg oamenii ca tine...vrei suspensie sport dar vrei sa ai si confort...ai de ales...ori confort cu suspensii stock,ori suspensii sport sa iti sara plombele din gura.eu am ta-technics pe masina si cand e lasata blana jos iti tremura si ochii in capraceland e la fel.deci...trebuiesc facute compromisuri
ai sa intelegi atunci cand folosesti masina zi de zi,si nu numai ca zi de zi dar drumuriile sunt cum sunt si de inpiedica sa treci sau sa ajungi unde trebuie etc etc..
si mai ales atunci cand spargi toate pe ea pentru un cacat de suspensie sport
masina nu imi permit sa o tin pentru poze
deci sa ne intelegem
suspensiea sport o pun pentru a nu mai fi stock ca si inaltime,sa compensez cat de cat distanta intre roata si aripa
ATAT...nu ma intereseaza DUB,STANCE si bla bla bla...ca nu imi permit
eventual daca imi iau o masina de 1000 eu si etc dar sa nu intram in detalii

Quote:
Originally Posted by mike-fullspeed View Post
Sau daca nu.... pune doar arcuri sport....!
nu mersi...eventual eibach-uriile care coboara 3cm...ar fi ceva,dar vreau ca suspensia normala sa o pastrez asa cum ii

Quote:
Originally Posted by Detman View Post
asa e la orice suspensie sport, cand e foarte jos, atunci se intareste, ceva normal, ca altfel ai sparge baia de ulei de 2 ori mai repede.
te-as contrazice...cu cat ii mai ridicata ii si mai rigida..nu zic ca daca o lasi jos ii fleasca si etc dar diferenta de duritate este pro cand ii mai inalta,sa o luam si logic
arcul este mai presat cand ii mai sus,adica are spatiu de balans mai mic,iar cand ii low,arcul nu este atat de comprimat asa ca spiralele de la arc au loc pentru amorsare
soosy is offline  
Old 15-01-12, 21:00   #314
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

duritatea suspensiei e data de amortizor, deaceea exista amortizoare cu reglaj pe duritate, nu arcuri cu reglaj pe duritate :P.
Detman is offline  
Old 15-01-12, 21:11   #315
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw bora Edition

Quote:
Originally Posted by Detman View Post
duritatea suspensiei e data de amortizor, deaceea exista amortizoare cu reglaj pe duritate, nu arcuri cu reglaj pe duritate :P.
da corect,dar traim cu impresia si cu faptul ca daca o lasi mai jos reglabila atunci ii mai rigida...gresit
piulita de reglaj ii de jos in sus,nu de sus in jos
nu stiu daca ma intelegeti


oricum detalii nerelevante,au mai fost discutii pe seama asta ca multi cand vand suspensiile "cu cat o lasi mai jos cu atat este mai rigida" apare in anunt
soosy is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -