Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 13-02-10, 23:38   #1291
sageata
Mercedes Driver

Stage 5
 
sageata's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,491
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[MERCEDES]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

am sa vopsesc geamurile. ai sa mai faci tu poze din ....
sageata is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 00:53   #1292
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Revin cu o mica precizare asupra DIY; Door Popper!
SFAT: Asigurate'n *** k tiai luat o bobina destul de puternica din prima. Cautati mai degraba un kit de 80lbs sau ...bigger is better, sa fie cat mai puternic caci nu'ti strica dar invers e posibil sa pui bobina si sa vezi ca nu iti trage...and belive me...that sux big time! Dc? Alti bani, 1 zi pierduta si nervi. Is 80% sigur ca vb. de cazul meu...ramane sa fac ceva research sapt viitoare pe masina lui bodyspeed si daca nu'i buna treaba...ne bagam mai tare in 2kt decat suntem...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 11:59   #1293
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Am eu 2 bobine universale de portbagaj noi, mai mari decat ce ai cumparat tu acolo .Le cumparasem pt masina mea dar nu am mai apucat sa le montez .Da mi un pm daca te intereseaza .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 12:04   #1294
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
Am eu 2 bobine universale de portbagaj noi, mai mari decat ce ai cumparat tu acolo .Le cumparasem pt masina mea dar nu am mai apucat sa le montez .Da mi un pm daca te intereseaza .
Se pare ca am gresit eu la montaj. Nu zic ce inca, astept sa vad daca pot rezolva...spun dupa daca de acolo era. Daca weekend viitor nu imi iese manevra cu bobina asta sub nici o forma (pe care multi o folosesc si le merge si o sa mearga si la mine)...ne vdm si rezolvam noi cumva.

Sau putem face altfel daca vrei. Imi dai bobina, iti dau 50% din bani, vad daca pot face treaba cu ea (poate nici a ta nu e destul de puternica, poate rezolv cu a mea)...si daca merge iti dau si restul de 50%...daca nu merge tio dau inapoi cand ma intorc in buc si imi restitui cei 50% .

Dar in principiu eu is undeva la 75% ca merge cu bobina respectiva. Problema e ca am pus prea multa forta pe ea (o articulatie in + la care trebuie sa renunt).

Va salut!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 13:14   #1295
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Nu dau doar o bucata, am dat 70 lei/buc le dau cu 100 pe aman2 . Putere au pt ca eu am usa f grea la 407 ,are bari de otel in ea si imi trebuia bobina sanatoasa sa arunce usa afara . Posibil sa mearga si ce ai luat tu acolo , dar probleme apar iarna sau dupa o perioada de folosire , ai totusi o masina in 2 usi si ai portiera destul de grea si bobina este mai solicitata .

Suplimentar poti pune un arc deschidere capota ford focus , sa ti arunce usa mai mult decat o arunca chederu .

Ce telecomanda vei folosi ?
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 14:02   #1296
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
Nu dau doar o bucata, am dat 70 lei/buc le dau cu 100 pe aman2 . Putere au pt ca eu am usa f grea la 407 ,are bari de otel in ea si imi trebuia bobina sanatoasa sa arunce usa afara . Posibil sa mearga si ce ai luat tu acolo , dar probleme apar iarna sau dupa o perioada de folosire , ai totusi o masina in 2 usi si ai portiera destul de grea si bobina este mai solicitata .

Suplimentar poti pune un arc deschidere capota ford focus , sa ti arunce usa mai mult decat o arunca chederu .

Ce telecomanda vei folosi ?
Leg bobina la un releu, releu' la modulul alarma pe functia de deschidere portbagaj si rezolv situatia sau imi iau o telecomanda si modul special pentru acea telecomanda care doar o sa deschida portierele (e 50 lei)...aveam link pe laptop, il postez mai tarziu sau pe PM daca esti interesat.

P.S. Daca nu merge bobinutza mea, ma gandesc sa iti cumpar ambele bobine, pun cate 1 pe fiecare usa, achizitionez modulul respectiv si am deschidere din telecomanda la ambele usi. Singurul lucru care ma impiedica sa fac asta este alarma. Practic mai intai trebuie sa dezarmez alarma si dupa sa deschis usa, din alta telecomanda...deranjant sa te joci asa cu 2 telecomenzi. Momentan nu vreau decat sa imi deschida portiera. Pe termen lung om vedea ce om face...momentan sunt alte lucruri mai grave sa zic asa de rezolvat.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 15:34   #1297
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Ai dreptate , sper sa faci alegerea potrivita , bafta in continuare , abia astept pozele finale .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 19:13   #1298
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Dar cu bobina de electromotor de Dacie ai incercat? Aveam eu una pe undeva, dar sigur gasesti la orice Remat si nu cred sa fie mai mult de 10 lei. Motorasul ala pastreaza-l pt haion.
Din cate stiu eu deschiderea fara manere implica 2 lucruri,
1. descuierea usii (ca si cum ai trage de clanta in sus)
2. departarea usii de caroserie, cam 2-3cm cat sa bagi mana sa o tragi...

Primul lucru il faci cu un actuator puternic (nush de ce cred ca cel de portbagaj de Cielo e ok), iar al doilea cu un fel de arc ceva... In linkul de mai jos vad ca "door popers" sunt separat de restul kitului (si sunt 100% convins ca au un arc in interior), deci nu solenoidul/actuatorul impinge usa... http://www.a1electric.com/Merchant2/...ct_Code=POP-A2 Imi scapa mie ceva?
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 20:09   #1299
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
Dar cu bobina de electromotor de Dacie ai incercat? Aveam eu una pe undeva, dar sigur gasesti la orice Remat si nu cred sa fie mai mult de 10 lei. Motorasul ala pastreaza-l pt haion.
Din cate stiu eu deschiderea fara manere implica 2 lucruri,
1. descuierea usii (ca si cum ai trage de clanta in sus)
2. departarea usii de caroserie, cam 2-3cm cat sa bagi mana sa o tragi...

Primul lucru il faci cu un actuator puternic (nush de ce cred ca cel de portbagaj de Cielo e ok), iar al doilea cu un fel de arc ceva... In linkul de mai jos vad ca "door popers" sunt separat de restul kitului (si sunt 100% convins ca au un arc in interior), deci nu solenoidul/actuatorul impinge usa... http://www.a1electric.com/Merchant2/...ct_Code=POP-A2 Imi scapa mie ceva?
Saliu. Bine ati mai venit pe la noi dl. Bogyciu. Perfecta dreptate ai in ceea ce ai spus dar cu cateva mentiuni. Stiu ca solenuidul nu IMPINGE usa in exterior ci doar o deschide ...noi ce am vb. pe aici am vb. in limba noastra si de asta a fost putin confusing cred...pentru partea cu aruncatu usii in exterior am sa folosesc un arcusor prins la baza portierei cumva (sincer nici nu vreau sa mio arunce mult...)...am sa va tin la curent cu toate chestiile...care le fac
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 20:32   #1300
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Am o solutie extrem de simplă pentru partea cu împinsul, şi o am în hală
aleks is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 20:32   #1301
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Am o solutie extrem de simplă pentru partea cu împinsul, şi o am în hală
Vorbeste de Sageata =))
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 21:19   #1302
plictisit

Stage 5
 
plictisit's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,135
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

auzi morpheus, vroiam sa te intreb ca esti mai in tema desi o sa ma uit si eu la preturi, vrea un prieten sa isi cumpere si el un seicento coupe, ai idee la ce bani l-ar duce ? unul inmatriculat si in stare buna optic/tehnic
__________________
There's a simple rule when buying a car. If it's been modified, especially lowered, walk away.
plictisit is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 21:57   #1303
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by plictisit View Post
auzi morpheus, vroiam sa te intreb ca esti mai in tema desi o sa ma uit si eu la preturi, vrea un prieten sa isi cumpere si el un seicento coupe, ai idee la ce bani l-ar duce ? unul inmatriculat si in stare buna optic/tehnic
Seicento e doar coupe si mai mult de 1500E daca dai pe el nu e bine...1000E...1500E maxim! Gasesti pe autovit, depozitulauto...prin targuri mai putin. Era 1 tip care vindea aici pe forum cu 800E...cu mici defecte dar te ajungea bine masina in final.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 22:08   #1304
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Pai si nu trage motorasu ala de Cielo destul incat sa deschida clanta? Sau pozitia nu permite montarea lui pt a avea randament maxim?
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 15-02-10, 22:11   #1305
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
Pai si nu trage motorasu ala de Cielo destul incat sa deschida clanta? Sau pozitia nu permite montarea lui pt a avea randament maxim?
Pozitia e perfecta! tija lui e perfect paralela si in circuit cu tija masinii. Doar ca eu cred ca am facut boo boo mic si de asta nu merge. Am sa fac poze, am sa va arat...putintica rabdare ca nici eu nu stiu sa spun mai mult...si nu imi place sa vb. aiurea...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -