Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Masina mea Audi

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 06-02-09, 10:30   #61
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

Nu e pb de zgariat. Merg f atent cu masina si o protezej destul de mult, nu risc. Eu vroiam sa stiu daca imi poate spune cineva exact: "ma : 235/40R18 cu janta de 8,5 are 201x mm circumferinta si 235/40R18 cu janta de 9,5 are 201y mm cirfunferinta". Sau daca exista un configurator unde sa poti introduce ca data si latimea jantei. Daca chiar nu stie nimeni, nu ramane decat sa pun un cauciuc pe janta fata si unu pe janta spate si sa iau o ruleta ceva si sa le masor pur si simplu
barladi is offline  
Old 06-02-09, 14:36   #62
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

Dar mai e o problema greutate jantelor care difera........cat mai multi km fara incidente
negoitacata is offline  
Old 07-02-09, 10:22   #63
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

Nu conteaza...oricum e 4x4
eMH is offline  
Old 09-02-09, 07:26   #64
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

eMH, adica? ce ai vrut sa spui cu asta? tocmai ca e grea masina, fiecare kg conteaza..
bogdan_wrc is offline  
Old 12-02-09, 17:26   #65
gabitza121

Stage 5
 
gabitza121's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

am vazut ca ai zis ca o duci la 265 cai un turbo poate fi urcat mai mult doar din soft,dar cine face asta trebuie sa fie maesrtu nu orcine poate face un soft destept si bun ptr masina ta eu am o cunostintza mi-a zis ca la o masina cu turbo imi da pana la 50% din putere dar garanteaza doar pana la 35% deci poti scoate ceva frumusel din TT cu bani putini,nu fa tuning pe marginea drumului nu te zgarci
__________________
eu sunt genul de om parazitul tu deschizi usa eu darm zidul

CU ASTA NE VOM LAUDA IN CURAND
POSESOR DE BICICLETA CU TOATE PIESELE SHIMANO
gabitza121 is offline  
Old 12-02-09, 17:46   #66
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

Quote:
Originally Posted by gabitza121 View Post
am vazut ca ai zis ca o duci la 265 cai un turbo poate fi urcat mai mult doar din soft,dar cine face asta trebuie sa fie maesrtu nu orcine poate face un soft destept si bun ptr masina ta eu am o cunostintza mi-a zis ca la o masina cu turbo imi da pana la 50% din putere dar garanteaza doar pana la 35% deci poti scoate ceva frumusel din TT cu bani putini,nu fa tuning pe marginea drumului nu te zgarci

Eu acum am un soft pe ea, dar nu sunt multumit de el. Se spune k da pana la 265 cp...dar cred k e vrajeala....nu prea trage masina de 265, asa k peste 2-3 saptamani ii fac alt soft...de data asta la Voinea . Nu cred ca e posibil doar din soft sa dea 50%. Ar insemna mie sa-mi dea 112 cp numai din soft, deci sa am 336 cp .....si sincer nu cred k e posibil, oricat de mult ai forta turbina si injectoarele. Sunt prea multe de schimbat k sa ajung la puterea asta
barladi is offline  
Old 12-02-09, 17:56   #67
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

Am schimbat azi bujiile, ambreiajul , placa de presiune si rulmentul ...volanta am inteles k e ok. Am obs k pedala de ambreiaj e mai moale si parca agata mai bine(oricum nu am fortat-o......ii fac un mic rodaj). Bine k l-am schimbat k era praf cel vechi. Astept sa se rodeze un pic si sa vad pe urma diferenta

Intra saptamana viitoare la mici modificari(Dv, furtun siliconic admisie, admisie marita, largirea prizelor la intercoolere, deoarece are o restrictie de plastic, schimb xenonul cu unul de 55W, dogbone, unele valve de presiune) si mai spre martie downpipe si alta resoftare. Va tin la curent pe parcurs ce se mai modifica ceva
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ambreiaj.JPG
Views:	309
Size:	363.5 KB
ID:	791704  
barladi is offline  
Old 13-02-09, 07:52   #68
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

chiar sunt curios cum stam dupa ce faci softul nou era interesant sa ne dam iar acum si dupa ce faci soft,dar pana faci tu, amandoi vom avea softuri noi :P
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline  
Old 13-02-09, 08:49   #69
gabitza121

Stage 5
 
gabitza121's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Wink Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

dace e meserias cine face softul poate dar problema e ca daca ii da asa mult la un turbo ca doar la moatoarele turbo poate asa mult,insa efectul este ca iti crapa turbina daca ii dai ca nebunul,am o cunostintza lucreaza inginer la tess si are un gti care rupe si l-a smenuit doar din soft
gabitza121 is offline  
Old 13-02-09, 09:01   #70
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

bogdan_wrc : Nu cred k m-as fi dat....am cateva de schimbat la ea si nu as fi vrut sa ma fac de ras ....ne dam si noi cand oi termina de pus pe ea ce mi-am propus. Nu zic k te fac, dar macar sa stau mai aproape ...e naspa in primul rand k am greutatea asta mare


gabitza121: nu te contrazic. cine stie, poate e posibil. Dar din cate stiu eu si din cate am citit, sa zic, la turbina ii bagi presiune mai mare(crapa, crapa..asta e) dar injectoarele sunt limitate, pompa de benzina e limitata, si fara o amdimie si evacuare buna, nu prea iti permite motorul sa te joci cu el asa mult
barladi is offline  
Old 13-02-09, 09:06   #71
gabitza121

Stage 5
 
gabitza121's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

eu am un a4 modelul b5 diesel ala de 116 si mi-a dat la el din soft de am acuma 150si a zis ca atat ma garanteaza ca altfel o sa ajung la a4a turbina cumparata
gabitza121 is offline  
Old 13-02-09, 09:29   #72
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

man, crede-ma, nu va mai avea nicio legatura softul pe care il am cu ce voi avea...si dupa ce scot catalizatorul va fi si mai si... si voinea prefera sa le faca mai spre safe..
in fine, om vedea.
bogdan_wrc is offline  
Old 13-02-09, 09:31   #73
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

cum poate garanta cineva caii putere? ti-a masurat pe dyno...super performant, tu stii fix ca aveai 116 cai?
la 116+soft nu ai cum sa ajungi la 150, mai ales ca masina nu e noua.

in fine, hai sa terminam cu supozitiile astea...mai ales ca suntem pe topicul omului.
bogdan_wrc is offline  
Old 13-02-09, 18:59   #74
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
man, crede-ma, nu va mai avea nicio legatura softul pe care il am cu ce voi avea...si dupa ce scot catalizatorul va fi si mai si... si voinea prefera sa le faca mai spre safe..
in fine, om vedea.
O sa incerc si eu sa-l fac cat mai race....sper sa iasa cum vreau. Dar asta un pic mai incolo, k vreau mai intai sa-i schimb downpipe
barladi is offline  
Old 19-02-09, 22:12   #75
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

Azi mi-am satisfacut curiozitatea.......am fost la o vulcanizare, am masurat cauciucul pe roata fata(8,5). l-am scos si l-am pus pe janta spate(9,5), si au aceeasi circumferinta. Se intind marginile...banda de rulare ramane aceeasi. Deci o sa-mi iau 4 cauciucuri identice 235/40 R18. In sfarsit am rezolvat problema. Tot ce mai ramane ar fi greutatea diferita a jantelor, dar sper sa conteze mai putin

Apropos....vreau sa schimb uleiul(lichidul) de la haldex si filtrul. A schimbat cineva, cat costa in total(piese, manopera), cati litri intra??

De putin timp masina nu mai trage cum tragea inainte. Si dupa 4000 rpm, in WOT, e ceva care fluiera. Banuiesc si sper sa fie vreun furtun de la admisie sau vreu colier slabit. Aflu maine ce e.

poze cu 235/40...pus pe 9,5J
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01175.JPG
Views:	249
Size:	1.38 MB
ID:	801047   Click image for larger version

Name:	DSC01176.JPG
Views:	321
Size:	1.23 MB
ID:	801048  
barladi is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -