Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Masina mea Audi

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 15-04-08, 00:33   #1
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default audi TT 1,8 T quattro cabrio

Salut
Sunt un nou membru si e prima data cand postez pe un forum.
Mi-am cumparat de curand un Audi TT cabrio, model 2001, motor 1,8 T 225 cp. As vrea sa postez si cateva fotografii cu masina, insa nu stiu exact cum. masina are cateva modificari la exterior, cum ar fi jante de 18 cu cauciucuri 235 fata si 265 spate, distantiere la roti, tobe pilot, buza spoiler fata, eleron lumma. La motor deocamdata e stock. Saptamana asta urmeaza sa primeasca un cip care ii va ridica puterea la 265 cp si 330 Nm. As avea nevoie de cateva sfaturi de la voi. As vrea sa-i pun si filtru sport si nu stiu exact ce sa aleg. Are cineva vreo sugestie?
barladi is offline  
Old 15-04-08, 00:44   #2
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

Am pus si niste poze. Sper k am reusit
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1150586.JPG
Views:	3787
Size:	2.34 MB
ID:	511755   Click image for larger version

Name:	P1150592.JPG
Views:	3889
Size:	2.38 MB
ID:	511756   Click image for larger version

Name:	P1150598.JPG
Views:	1918
Size:	1.59 MB
ID:	511757  

barladi is offline  
Old 15-04-08, 04:28   #3
11tun

Stage 5
 
11tun's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 918
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos ... arata bine cu jantele scoase asa mult in afara. Ce grosime au distantierele?
11tun is offline  
Old 15-04-08, 08:04   #4
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

sa o stapanesti sanatos.
de ce ai gume diferite fata/spate cand masina are quattro? nu prea e bine.
unde ai de gand sa faci softul? as vrea si eu sa ne vedem ca teoretic impartim acelasi motor si am avzut masina prin oras.
ce greutate are msina ta?
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline  
Old 15-04-08, 13:04   #5
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

Ms..ms. jantele sunt de pe un maserati spider model 2001- 2002. Asa am cumparat masina si nu pot spune exact de cat sunt distantierele. Inclusiv jantele au alte latimi, respectiv 8 sau 8,5 pe fata, iar pe spate au 9,5. Asta este motovul pentru care cele de pe spate sunt mai iesite in exterior. Softul mi-l face un prieten. Mi-a copiat fila originala a masinii si o trimite omului cu care lucreaza el dupa care acesta ii trimite fila rescrisa . Tot ce stiu de aceasta fila este k are legatura cu Powercip(probabil este firma de unde ia fila rescrisa). Daca te intereseaza, pot vorbi cu prietenul meu, si cred k se poate rezolva, ideea este sa functioneze perfect motorul si turbina
barladi is offline  
Old 15-04-08, 13:05   #6
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

In talon scrie ca are 1580 kg
barladi is offline  
Old 15-04-08, 20:28   #7
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

Gata si cipul. Acum are 265 cp iar Nm am inteles k ar fi undeva intre 380 si 400(sper :d). Pot spune k se simte. Masina trage mult mai bine la turatii joase, la accelerari puternice, se simte mai putin cresterea, in schimb am observat k masina trage cu a 4-a aproape la fel cum tragea cu a 3-a inainte. Am facut si un test de demaraj(cu cronometrul de la telefon), si de 3 ori mi-a iesit k ar prinde 100 in 5,8 sec, in conditiile in care asfaltul era ud. Urmeaza filtru sport si astept si alte opinii de la colegii de pe forum
barladi is offline  
Old 15-04-08, 23:06   #8
mihai.ghetto

Stage 5
 
mihai.ghetto's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,154
Member of:
[Ghetto Cult]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

distantiere distantiere, dar pe spate ies jantele inafara aripii... nu freaca?
mihai.ghetto is offline  
Old 16-04-08, 09:20   #9
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

hai sa ne vedem cumva..vrei ? lasa pe PM un nr de telef. chiar sunt curios.

nu e sanatos pt quattro sa mearga pe roti diferite. cauta date si vei afla.

poti spune ce presiune ai in turbina constanta si cat ai varful de boost?
bogdan_wrc is offline  
Old 16-04-08, 15:11   #10
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

Quote:
Originally Posted by agent smith View Post
distantiere distantiere, dar pe spate ies jantele inafara aripii... nu freaca?
Cu spatele nu am probleme pt ca sunt amortizoarele destul de rigide iar masina e usoara de spate. Pe fata imi atinge roata de aparatoare, dc am viteza mai mare de 80kmh si trec peste denivelari. In rest e ok
barladi is offline  
Old 16-04-08, 15:18   #11
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
hai sa ne vedem cumva..vrei ? lasa pe PM un nr de telef. chiar sunt curios.

nu e sanatos pt quattro sa mearga pe roti diferite. cauta date si vei afla.

poti spune ce presiune ai in turbina constanta si cat ai varful de boost?
Stiu k nu e sanatos sa ai dimensiuni diferite la roti, insa k sa pastrez jantele de pe masina(care si ele au dimensiuni diferite), sunt obligat sa fac compromisul asta. Si in plus se si vad mult mai bine. Oricum, presupun k cel mai mult sunt afectate planetarele. Presiunea in turbina am inteles k ar fi undeva la 1,3(nu sunt sigur), insa stiu k am facut un test cu masina si turbinele se duceau inainte pana la 1900 maxim, iar acum se duc pana la 2400.
barladi is offline  
Old 16-04-08, 15:21   #12
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
hai sa ne vedem cumva..vrei ? lasa pe PM un nr de telef. chiar sunt curios.

nu e sanatos pt quattro sa mearga pe roti diferite. cauta date si vei afla.

poti spune ce presiune ai in turbina constanta si cat ai varful de boost?
Ink nu am reusit sa-ti las un msj pe private. Ti-am zis k e prima data cand folosesc un forum. Daca vrei da-mi un add pe mess. Barladi e si id-ul meu : barladi@yahoo.com
barladi is offline  
Old 17-04-08, 08:03   #13
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

nu planetarele vor avea aici de suferit ci tractiunea. quattro. daca aveai FWD nu era asa problema. dar quattro gadeste tractiunea 4x4 cand e activata pt roti egale. si diferentialul va functiona asa. in fine, faci cum vrei.
1.3...e cam sus totusi... tu aveai inainte 0.9.
eu am 1.0.

ce ai vrut sa spui cu asta "turbinele se duceau inainte pana la 1900 maxim, iar acum se duc pana la 2400."
turbina la 1/8T intra in actiune puternic de la 3500 stock. si care/.....turbine ? ca ai una. k04.
bogdan_wrc is offline  
Old 17-04-08, 12:54   #14
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
nu planetarele vor avea aici de suferit ci tractiunea. quattro. daca aveai FWD nu era asa problema. dar quattro gadeste tractiunea 4x4 cand e activata pt roti egale. si diferentialul va functiona asa. in fine, faci cum vrei.
1.3...e cam sus totusi... tu aveai inainte 0.9.
eu am 1.0.

ce ai vrut sa spui cu asta "turbinele se duceau inainte pana la 1900 maxim, iar acum se duc pana la 2400."
turbina la 1/8T intra in actiune puternic de la 3500 stock. si care/.....turbine ? ca ai una. k04.
Tot ce am afirmat este din ce am prins de la prietenul care mi-a rescris fila. El a zis ca presiunea se duce pana al 1,3 bari. Iar in legatura cu turbina sau turbinele, am auzit de la unii k ar avea 2 turbine, iar de la altii k ar avea una. Adevarul nu stiu care este. insa prietenul asta , dp ce mi-a rescris fila, am facut un test, care era cam asa: mergeai cu masina constant in a 3 sa zic, la 3000 rpm , dp care ii dadeai talpa pana la 6000, si ii facea un log(cred k asa ii zice), unde pe laptop arata cum functioneaza cele 2 turbine. Si maximil acum era de 2400, care sincer nuj exact ce inseamna, oriocum nu e vb de turatie. Oricum, cel mai bine ne intalnim prin oras sa-ti zic exact cum este, eventual dam si o tura sa vedem diferenta, si cel mai bine vb si cu prietenul ala al meu, mai ales k am inteles k el te stie
barladi is offline  
Old 17-04-08, 12:55   #15
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: audi TT 1,8 T quattro cabrio

Da-mi un add pe mess, sau enetual da-mi u un msj pe PM(eu nu am reusit), si lasa-mi nr tau de tel si te sun sa ne intalnim
barladi is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -