Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 08-04-08, 21:49   #316
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea : Opel GSI in curs de modificare

Acum poate tu intelegi altceva prin "sus"....mie chiar nu mi se pare ca stau "sus"...chiar imi place pozitia si toata lumea care se suie in ea zice ca e joasa....eu am si coborat-o 2,5 cm din arcuri....dar totusi am scaunele ei originale si nu mi se par asa cocotzate....sau poate iti place tie sa stai mai pe podea asa. Ma gandeam si eu la scaune de curse.....dar merg zilnic cu ea si la un moment dat nu o sa mai fie confortabil.
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-08, 21:52   #317
dany_let

Stage 5
 
dany_let's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,489
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea : Opel GSI in curs de modificare

imp e cum iti place tie sa stai sau cum te simti confi .
dany_let is offline   Reply With Quote
Old 08-04-08, 23:27   #318
vlad_vdo

Stage 4
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 261
Default Re: Masina mea : Opel GSI in curs de modificare

pe partea mea si eu am scaun original. eu sunt si destul de inalt dar asta e mai putin important.mie imi place sa stau ca in masina de curse si de aia mi se pare sus.binenteles fiecaruia ii place sa stea in felul lui corect.scaunele mele nu sunt de curse si daca vrei sa iti pui iti recomand modelul. sunt mult mai confortabile decat cu ce vine echipata masina si in plus se si rabateaza.
a fost o ocazie si de aia le-am luat dar poate mai gasesti ceva in genul.pana la urma si pozitia volanului imi influenteaza statul in scaun.mi se pare prea jos si nu am reglaj . eu merg cu el sus la maxim si spre mine adus. mi-am pus distantier la opel ca sa il fac asa.
vlad_vdo is offline   Reply With Quote
Old 08-04-08, 23:28   #319
vlad_vdo

Stage 4
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 261
Default Re: Masina mea : Opel GSI in curs de modificare

mi-am adus aminte. ce placute ai pus pe discurile alea? ai cumva un proiector fata?
vlad_vdo is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 01:06   #320
ph88bas

Stage 5
 
ph88bas's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 954
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea : Opel GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by vlad_vdo View Post
mi-am adus aminte. ce placute ai pus pe discurile alea? ai cumva un proiector fata?
am eu proiector dar nu pt bara gsi
pt bara cum am eu pe masina'
ph88bas is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 09:15   #321
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea : Opel GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by vlad_vdo View Post
mi-am adus aminte. ce placute ai pus pe discurile alea? ai cumva un proiector fata?
Nu mai tin minte ce marca sunt placutele, franeaza si ea saraca in limitele posibilitatilor....ce sa-i faci.......tamburi pe spate.....e mai greu.....dar o sa vina odata si odata puntea cu discuri. Proiector nu am....si din cate am inteles e al dreaq de scump. Incearca si vezi daca merg cele de supernova....parca seamana cat de cat.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 12:37   #322
vlad_vdo

Stage 4
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 261
Default Re: Masina mea : Opel GSI in curs de modificare

merci ph88.daca il iau de la tine trebuie sa il pun si pe celalalt la fel.pune-i discuri pe spate ca e tare.
vlad_vdo is offline   Reply With Quote
Old 10-04-08, 10:18   #323
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea : Opel GSI in curs de modificare

Astazi a sosit coletul surpriza de la Bucuresti. Inca o data multumiri lui adi calibra pt axa si pentru setul de tacheti. La prima vedere axa cam seamana cu cea care s-a rupt....dar diferentele nu se masoara cu ochiul liber. Daca Doamne fereste si asta se rupe....masina va fi scosa la vanzare....si imi iau tico pe gaz si am terminat povestea ....sau logan )). Avand in vedere ca am pus ulei castrol rs 10w60 sper sa nu mai existe probleme si masina sa traga cum numai cunoscatorii stiu. Inca astept oferte de serpi, chiar si de 16v.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 10-04-08, 10:48   #324
ph88bas

Stage 5
 
ph88bas's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 954
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea : Opel GSI in curs de modificare

bobby eu vad k u chiar vrei sa ma bati cu atatea modificari....
ph88bas is offline   Reply With Quote
Old 10-04-08, 10:53   #325
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea : Opel GSI in curs de modificare

Stai linistit ca nu am tzeluri din astea, scopul meu nu e sa bat pe cineva anume....daca era asa.....puneam c20let si bateam masini mult mai tari.....dar eu am incercat sa las masina originala si cand cineva deschide capota sa aive surpriza sa gaseasca motorul de serie. Stiu ca era o gluma....dar oricum...odata si odata ne-om intalni undeva candva si vedem cum sta 8v putin modificat cu 16v stock. Oricum ce am observat la motorul asta.....costa cam 1 mil calul putere in plus.....e o estimare....ca nu am pus-o pe dyno
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 10-04-08, 12:16   #326
vlad_vdo

Stage 4
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 261
Default Re: Masina mea : Opel GSI in curs de modificare

e foarte bun 10w60 castrol dar totusi pune-i si metabond.crede-ma ca merita!si pune-i si in cutie.
vlad_vdo is offline   Reply With Quote
Old 10-04-08, 12:18   #327
vlad_vdo

Stage 4
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 261
Default Re: Masina mea : Opel GSI in curs de modificare

castrol 10w60 e super bun dar pune-i tootusi si metabond si in motor si in cutie. crede-ma se simte.
vlad_vdo is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 01:17   #328
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: Masina mea : Opel GSI in curs de modificare

io nu cred ca e nevoie de aditivi la uleiul ala...e destul de gros si lucreaza la temp inalte...iar daca il faci si mai gros, ins ca tre sa lasi masina 5min la relantii sa se incalzeasca...
mai mult dauneaza daca nu e cald...si am impresia ca temp optima e 120 de grade...
__________________
sco211 is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 09:36   #329
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea : Opel GSI in curs de modificare

Sunt de aceeasi parere cu sco.....un ulei bun nu necesita aditiv.....sau cel putin banuiesc ca aditivul "ajuta" motoarele mai uzate....dar nu e cazul meu.....Cred ca are in jur de 50000 km de cand a fost facut. Am vazut ca da putin cu fum.....dar numai peste 5000 de turatii si nu sunt segmentii....plus ca am ceva km cu uleiul nou si este la fel ca atunci cand l-am schimbat...ma refer si la "culoare" si la nivel.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 11-04-08, 15:34   #330
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea : Opel GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
E cam 3-2.....mie si lu` sco nu ne place.......de fapt mie imi place cum urla......dar urla prea tare pt o masina de strada...si Doamne fereste raman fara talon.
Amphetamine....baiatul cu astra alb nu il cunosc...nu stiu ce modificari are, personal credeam ca are 16v.....dar de fapt are 1,8 8v. Imi amintesc de faza aia......dar nu mai retin reactia cersetorului.
dupa ce m-am scapat de masinile pe care le aveam in fata m-am dus io dupa astra aia si cand ma apropiam de el a franat si a dat sa faca stanga oricum era camera mai in fata... nu mi s-a parut ca accelera cine stie ce...
io n-o sa uit niciodata reactia cersetorului care aproape ca a sarit pe masina mea)
apropo, mie nu mi s-a parut pozitia lui bobby inalta... nu stiu ce se zice dar e chiar joasa
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -