Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-12, 17:53   #121
Addy_Gaman

Stage 5
 
Addy_Gaman's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 4,357
Default Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul

felicitari...si spor la munca...ptr ca o sa ai ceva de munca...
Addy_Gaman is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 18:05   #122
alinWRC


Stage 5
 
alinWRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 481
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul

Multumesc , va fi ceva dar nimic imposibil ,iar satisfactia este enorma dupa ,oricum va fi ca si a ta de zi cu zi ,deci intercooler si traseu ,evacuare pe 76 ,axa de sfi ,flansa de 2WD , soft stage 2 sau am vazut ceva de la v maxx 310 cp,niste ceasuri ,blow off si alte maruntaie ,stiu ca se aduna si ca pare simplu dar nu este dar sper cu ajutorul vostru ,a celor ce a-ti trecut prin experiente cu letul sa trec mai usor peste ele si sa iasa treaba buna.

pacat ca momentan masina asteapta deoarece eu nu sunt in tara ,dar din ce am vb cu fostul proprietar care zice ca este stock ,ne stiind prea multe de let..a zis ca s-a dat cu m3 e 36 si de pe loc si din mers il bate pe m3.acum nu stiu ce sa zic ,pare destul de bine masina nu este alergata a venit din germ si a stat 2 ani .apoi in ro a mers 5 mii de km maxim adica 2 seturi de nr rosii.nu se stie daca e softata sa nu ,e doar suspecta de ambreiaj sport si are discurile frana fata schimbate.in rest pare stock.
__________________
Astra Gsi C20LET'93 / 6 speed manual /black
Omega Combi x20xev GPL
Golf MK5 GTI '08/ DSG /red - SOLD
X5 4.6IS V8 /2003/estorie blue
e46 Touring 320 d 150cp/2002/M pack/emolared 2
Vw MK6 R APR stage 2 + 2.0 TFSI 4 motion/ DSG/Silver
alinWRC is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 18:52   #123
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul

Nu stiu cum sa o spun sa nu dezamagesc pe nimeni si sa fim realisti , intre o Calibra let stock(15 s) si un M3 E36 stock(13.9) dif pe 402 m sunt ~1 sec sau 3-4 masini sa se intelaga mai bine .

let pe astra o sa se simta mai bine dif de greutate si lucrurile pot sta altfel , bafta alin cu masina !
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 18:59   #124
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul

Quote:
Originally Posted by KAY_ View Post
Nu stiu cum sa o spun sa nu dezamagesc pe nimeni si sa fim realisti , intre o Calibra let stock(15 s) si un M3 E36 stock(13.9) dif pe 402 m sunt ~1 sec sau 3-4 masini sa se intelaga mai bine .

let pe astra o sa se simta mai bine dif de greutate si lucrurile pot sta altfel , bafta alin cu masina !
15s pe 400m scoate kaddet cielo stock c20xe
si mie imi e cam grreu sa cred ca letu pe calibra bate m3-u, dar pe astra e inversa diferenta de 2 masini. poate calibra nu e stock deci sa fi norocos
__________________


Last edited by dRR-XWX; 02-03-12 at 19:05.
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 19:27   #125
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul

Kadett/Cielo c20xe posibil sa fie si mai jos de 15 s , sunt 300+kg in minus .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 20:05   #126
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Smile Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul

Quote:
Originally Posted by dRR-XWX View Post
15s pe 400m scoate kaddet cielo stock c20xe
si mie imi e cam grreu sa cred ca letu pe calibra bate m3-u, dar pe astra e inversa diferenta de 2 masini. poate calibra nu e stock deci sa fi norocos
Sau era M3-ul pe GPL ... ... scuze, ma bag si eu in seama
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 21:00   #127
alinWRC


Stage 5
 
alinWRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 481
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul

@Kay ,multumesc pentru urare nu e cu suparare eu zic doar ce mi s-a spus .

@dRR-XWX ,si mie mi-a parut greu dar l-am mai intrebat o data si mi-a reconfirmat ,mi-a mai zis ca s-a dat si cu Q7 W12 si l-a facut si pe ala,acum nu mai conteaza oricum ar fi masina merge acceptabil din cele spuse de Emil si din ce am mai citit pe topicul masinii inainte sa o iau ,pareri ale celor ce au mers cu ea,sau poate sunt norocos si cine stie ce o fi prin ea...si atunci se explica ,am inteles ca e posibil sa aiba ambreiaj sport,dar voi vedea mai exact cand ma apuc de ea.oricum te vei satura de mine si intrebarile mele pana atunci . mersi inca o data

@esperache ,in ziua de azi la ce pret are benzina gpl e viata crede ma m-am indragostit de omega de cand i-am pus gpl ,de 1 milion nu se mai satura de kilometri ,dar in fine lasand gluma la o parte cine stie care o fi adevarul ,eu sper sa am surprize placute gen un soft ceva pe acolo la la turbina pare stock.
Oricum baiatul de la care am luat-o pare un om de incredere si nu stiu inca nu inclin sa cred ca minte .oricum pe astra dus pe la 280 nu cred ca imi va fi teama de m3.


Caut ceasuri raid hp pentru boost ,temperatura si presiune ulei ,blow off hks ,si un intercooler nu foarte mare de preferat cu intrarile spre motor (nu vreau sa renunt la proiectoare),si or sa mai fie si altele de care am nevoie ,bine inteles totul la preturi rezonabile nu cat alea noi .Multumesc

Cu stima ,Alin WRC

Last edited by GJ 64 GAB; 02-03-12 at 22:56.
alinWRC is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 21:16   #128
Flow_Flexatu

Stage 5
 
Flow_Flexatu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 543
Default Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul

felicitari pt.achizitie si bafta cu transplantu cu sfi-u cf?
Flow_Flexatu is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 21:27   #129
alinWRC


Stage 5
 
alinWRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 481
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul

Multumesc ,

Pai cu sfi ul nu stiu ce sa zic ,ar cam trebui sa il vand ,dar nu stiu momentan e pe astra si astra e aici cu mine deci mai dureaza ca eu mai devreme de iunie nu vin in tara...asa ar trebui sa il vand dar imi e ca iau mai nimic pe el si ma gandeam sa il arunc intr-o corsa a ...sa imi fac o masina de liniute ca sa fie acolo cat de cat in grupa ei ,ca astra let nu are nici o treaba la gurupa ei ,dar nu stiu e doar un gand ,oricum sfi ul e cu serpi schimbati cu volanta de 4,6 kg,cu fulie arbore usurata ,putin comprimat si marite gauri admisie evacuare ,am si soft ,si mai este si admisia aia care sunt multi ce o vor ,dar daca merge o pun pe let.

momentan nu se vinde nimic ca nu am cum.

Cu stima ,Alin WRC
alinWRC is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 03:10   #130
alinWRC


Stage 5
 
alinWRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 481
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul

Pana una alta la sfi mai schimbam o planetara ,si ne alegem cu abs aprins ,ahh ce iubesc eu mecanicii ,urasc sa dau masina sa o repare altcineva dar daca nu am scule aici de nevoie trebuie ,pe langa asta mi-au mai rupt si un furtun de la frana ,hai sa zicem ca era el dus ,dar daca tragi ca ciobanul ,in fine am fiert in mine dar asta este nu puteam merge cu planetara asa ,abs ul il rezolv eu cred ca au atins mufa sau stiu eu mai rau senzorul dar se face asta e simpla ,oricum in 2 luni sper sa vin acasa si sfi ul va intra la vanzare ,inclusiv serpii ,admisia ,ceasurile de bord cu plasma fk aproape noi ,frane si orice imi ramane de la astra si de la calibra dupa montarea letului pe astra .

Cu stima , Alin WRC
alinWRC is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 07:35   #131
dragos2900
VW Driver

Stage 5
 
dragos2900's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,818
Member of:
[VW]
Default Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul

prea puternica astra asta domne,rupe planetarele
dragos2900 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 15:41   #132
alinWRC


Stage 5
 
alinWRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 481
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul

haha ,nu le rupe dar cum aici e benzina ieftina si nu e problema sa o alerg ,mai cedeaza ca are si ea o varsta,si piesele astea noi sunt de 2 lei chiar daca platesti pe ele de 100 de ori mai mult.

Cu stima ,Alin WRC
alinWRC is offline   Reply With Quote
Old 02-04-12, 20:02   #133
alinWRC


Stage 5
 
alinWRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 481
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul

Am decis se vinde motorul sfi m2.8 complet pentru swap ,serpii se vand separat cei modificati ,admisia ,ceasurile de bord ,si orice imi mai ramane din calibra.
Eu vin in tara in 2 luni aproximativ ,deci cei care sunte-ti interesati astept oferte .

Cu stima ,Alin WRC
alinWRC is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 13:16   #134
alinWRC


Stage 5
 
alinWRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 481
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul

Nu am mai scris nimic de mult let ul este pe masina de ceva vreme ,merge foarte bine ,a primit ceasuri de boost ,si afr wideband ,trecere pe 5 prezoane cu jante bbs pe 17 ,evacuarea pe 70 si cam atat imi aduc aminte .

Multumiri lui Costin XPT si lui Sultanu pentru tot ajutorul dat.

Cu stima ,Alin WRC
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20120811_111543.jpg
Views:	264
Size:	3.52 MB
ID:	2531154   Click image for larger version

Name:	20120815_175827.jpg
Views:	238
Size:	2.63 MB
ID:	2531184  
alinWRC is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 20:22   #135
06XPT

Stage 5
 
06XPT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,422
Default Re: Masina mea Astra Gsi C20xe WRC-ul

s-a meritat..mai ales la cum merge masina.....de fapt motorul.....
06XPT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -