Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 19-10-09, 22:07   #3466
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

de ce te chinui sa faci trompe, cand poti sa faci o priza de aer similara BTL-ului si cu un racordaj catre o cutie care vad ca deja este inceputa pe fata carburatoarelor si cu un filtru de aer inainte de intrare

sau un filtru de aer in priza aia de aer si dupaia sa vi direct cu tubulatura flexibila la cutia carburatoarelor
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline  
Old 19-10-09, 22:08   #3467
vali vtk
Dacia Driver

Stage 5
 
vali vtk's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 831
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

si totusi trebuiesc trompete
vali vtk is offline  
Old 19-10-09, 22:12   #3468
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Quote:
Originally Posted by vali vtk View Post
si totusi trebuiesc trompete
pe trompete ataseaza filtre de aer individuale?
b08ygs is offline  
Old 19-10-09, 22:33   #3469
vali vtk
Dacia Driver

Stage 5
 
vali vtk's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 831
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
pe trompete ataseaza filtre de aer individuale?
montajul meu favorit
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	filtre aer.jpg
Views:	594
Size:	60.1 KB
ID:	1136388  
vali vtk is offline  
Old 19-10-09, 22:42   #3470
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

dar placa aia metalica dintre trompe si carburator de ce este pusa? mi-se pare in plus.... ai vreo explicatie ? cumva bariera termica?
b08ygs is offline  
Old 19-10-09, 22:48   #3471
BH 59 FIF
Dacia Driver

Stage 5
 
BH 59 FIF's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 983
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Din cate am inteles eu, rolul trompetelor este de a imbunatati fluxul de aer. Postase userul Hexer pe undeva o chestie interesanta in legatura cu trompetele astea. Nu am vazut niciodata combinatia trompete-filtru(e) de aer.

Last edited by BH 59 FIF; 19-10-09 at 22:50.
BH 59 FIF is offline  
Old 20-10-09, 00:17   #3472
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Quote:
Originally Posted by Nastase Bogdan View Post
Multumesc BTL, spor si tie

Si, m-am apucat iar de demontat....stiam ca voi mai scoate la iveala cateva probleme cu rugina, probleme care cu aceasta ocazie vor fi remediate

Am sa elimin aeroterma(care si asa era degeaba ca nu facea treaba) si cateva mochete si presuri de cauciuc gasite pe sub bord.

Se pregateste plansa de bord frantuzeasca, pentru care am gasit si o bricheta f veche
la ce naiba ai scos aeroterma mai?
sa vezi ce o sa iti para rau...

din cate vad si miresele au carii!!
Sirius is offline  
Old 20-10-09, 00:31   #3473
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Arta bro ce faci cu dacia asta, arta!!! Respectul meu!!! O adevarata placere sa ii urmaresc evolutia!!! Sper sa o vad live, inca nu am avut ocazia.
morpheusmaster is offline  
Old 20-10-09, 06:21   #3474
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Ca sa concluzionez....voi folosi pompa de benzina electrica, care va fi montata in compartimentul motor si cu care am atasat si poze cateva pagini in urma

Tin neaparat sa fac montajul cu trompete deoarece arata super bine(muscle) si lafel imi doresc 4 filtre conice(preferabil) cate unul la fiecare gura de aspiratie
M-am interesat si eu la oameni care au orizontale pe masina si intradevar trompetele au rolul lor f important in turbionarea aerului la ture mici sau inalte.

Eu am sa incerc o creatie proprie(4 tevi de inox cu 40mm in diametru) si am sa vad cum se comporta cu ele

Acum cred ca realizeaza fiecare de ce nu am venit la nici-o expozitie anul acesta(inafara de 9 Mai - Brasov)..anul acesta a fost un an al investitiilor, inca mai am datorii mari la ceea ce am achizitionat dar satisfactia mea cand vad ca incet-incet imi indeplinesc visul e incomparabila
Vreau sa fac totul asa cum trebuie la masina asta si va veni timpul si finantele aferente pentru participarea la evenimente

Va multumesc tuturor

P.S: bateria nu mai este in compartimentul motor, am toate pregatite pentru a fi mutata in portbagaj, putin in laterala dreapta
Nastase Bogdan is offline  
Old 20-10-09, 07:31   #3475
BTL-gordini

Stage 5
 
BTL-gordini's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,213
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Filtre de aer individuale sunt f.bune si au un aspect frumos. Daca stie cineva ca filtrele PiperCross sunt facute dintr-un burete mai special si acela se gaseste si la magazinele cu specific moto. Asa am facut eu la dublucorp-ul meu. Referitor Bogdane la evacuarea de inox cu diametru de 40mm, exact cum va fi facuta si a mea, sper sa gasesti pe cineva sa se apuce sa le faca ca eu am gasit f.greu si inca nu sunt gata. La treaba Bogdane
__________________
BTL-gordini is offline  
Old 20-10-09, 08:13   #3476
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Quote:
Originally Posted by BTL-gordini View Post
Filtre de aer individuale sunt f.bune si au un aspect frumos. Daca stie cineva ca filtrele PiperCross sunt facute dintr-un burete mai special si acela se gaseste si la magazinele cu specific moto. Asa am facut eu la dublucorp-ul meu. Referitor Bogdane la evacuarea de inox cu diametru de 40mm, exact cum va fi facuta si a mea, sper sa gasesti pe cineva sa se apuce sa le faca ca eu am gasit f.greu si inca nu sunt gata. La treaba Bogdane
Nu Dany, ai inteles gresit..eu voi folosi 4 bucati de teava de inox de 40mm pentru a face trompetele la carburatoare
Nastase Bogdan is offline  
Old 20-10-09, 09:56   #3477
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

nu vreau sa par nu stiu cum dar se pare ca domnu dany-btl se lauda cu ce face pe topicul altora si pe al lui pare extrem de secretos....urat din partea domniei sale!!!
Bogdane bafta cu masina in continuare!abea astept sa o vad cum trage cu carburatoarele,poate pe la anu o punem de o linie cu creta...:P
bolidu' is offline  
Old 20-10-09, 10:13   #3478
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Ai cautat teava de inox si ai gasit la diametru INTERIOR de 40mm???
Eu am gasit doar la 37 si 42.
Muttley is offline  
Old 20-10-09, 11:34   #3479
popasan

Stage 5
 
popasan's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,730
Member of:
[DACIA]
Default Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Quote:
Originally Posted by bolidu' View Post
nu vreau sa par nu stiu cum dar se pare ca domnu dany-btl se lauda cu ce face pe topicul altora si pe al lui pare extrem de secretos....urat din partea domniei sale!!!
Acum ce poate sa faca si el daca masina lui inca nu-i gata, ca o face de zici ca o duce sa ia cu ea vreun Ridler , dupaia is muta activitaea la el in topic.
P.S. sunt pro trompete , fara ele nu se faci treaba buna si parca lipseste ceva de la carburatoare, parca si SGM si-a confectionat din inox cand avea motorul de alpine si propun un contract de sponsorizare la o companie de produse petroliere, daca vrei s-o coxezi "un pic" mai mult, spor la treaba Bogdane si s-o auzim cu trage aer in piept...
__________________
Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
Dacia 1410 Sport Old School
popasan is offline  
Old 20-10-09, 16:41   #3480
BTL-gordini

Stage 5
 
BTL-gordini's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,213
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia 1300 la a doua tinerete!!!-BR 98 NIG

Alex poate a fost o gluma din partea ta sau uai luat-o in serios, eu doar am zis cum am facut la mine si in rest nimic.
Bogdane acum am inteles ce ai vrut sa zici u cu tevile de inox.
BTL-gordini is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -