Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Ploiesti

Reply
 
Thread Tools
Old 26-09-09, 07:21   #136
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Informatii utile

Sa vezi pe centura unde sunt rondurile accidente , nu la sirius ...
O sa fie centura noastra cum e bulevardul din Mamaia , toti copii cu cele mai tari masini de la pariniti
Eu as monta cateva camere , se vedem accidentele in reluare
shantzu is offline   Reply With Quote
Old 26-09-09, 10:32   #137
ALEX_BZN

Stage 5
 
ALEX_BZN's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,456
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Informatii utile

ma gandeam eu ca asa o sa fie.....momentan nici nu e terminata....dar cand o sa fie gata o sa faca lumea nfs pacolo)))
ALEX_BZN is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 00:50   #138
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: Informatii utile

Impozitele, taxele, amenzile şi alte contribuţii neplătite se prescriu după cinci ani.

V-aţi trezit cu somaţii de la Fisc, prin care vi se reaminteşte că aveţi datorii la stat? Dacă acestea sunt mai vechi de cinci ani, puteţi scăpa de ele. Specialiştii revistei Capital vă spun cum trebuie să procedaţi.

Dacă aţi primit o somaţie de la Fisc pentru datorii la stat de acum mai bine de cinci ani trebuie, īn primul rānd, să transmiteţi o notificare Agenţiei de Administrare Fiscală (ANAF), respectiv Direcţiei de finanţe publice, care a redactat obligaţia de plată. Tot odată, trebuie cerute daune pentru că termenul de prescripţie a obligaţiilor fiscale, de cinci ani, a fost depăşit. Ulterior, dacă Fiscul nu īşi recunoaşte eroarea, se contestă īn instanţă şi se face o cerere de suspendare a executării silite.

Somaţia se contestă īn instanţă

Conform Codului de procedură fiscală, se poate prescrie orice tip de impozite şi taxe datorate bugetului de stat (de exemplu, venit, profit, TVA, accize) şi bugetelor locale, precum şi contribuţiile, amenzile şi alte sume care se constituie īn venituri ale bugetului general, indiferent dacă sunt datorate de firme sau de persoane fizice.

Atenţie īnsă! Dacă īnainte de īnceperea executării silite sau īn cursul ei aţi plătit la un moment dat chiar şi o mică parte din datorie, recunoscānd, implicit, obligaţia de plată, termenul de prescripţie se īntrerupe. De exemplu, īn 2009 se prescriu datoriile care datează din 2003 dacă, īn acest interval, nu aţi primit nici o notificare sau somaţie de la Fisc sau nu s-a īnceput executarea silită asupra dv. şi nu aţi făcut nici o plată īn contul acestora.



PS: mare mare grija cu semaforu de pe Marasesti ( era sa o patesc grav , intra altu in mine )
Vladz is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 00:53   #139
cmdbass
Banned

Stage 5
 
cmdbass's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Re: Informatii utile

Interesant articol...desi eu stiam ca dupa 3 ani...inseamna ca s-a modificat iarasi
cmdbass is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 14:01   #140
andrei_hrz

Stage 4
 
andrei_hrz's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 288
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Informatii utile

Quote:
Originally Posted by Vladz View Post
PS: mare mare grija cu semaforu de pe Marasesti ( era sa o patesc grav , intra altu in mine )
atentie la semafor chit ca treceti pe verde cei care vin de pe strada cu prioritate ei uita sau nu stiu ca functioneaza si trec peste partea cu uitatu la semafor si va trezit cu ei peste voi in masina
andrei_hrz is offline   Reply With Quote
Old 14-10-09, 11:28   #141
DiavoLLo
Ford Driver

Stage 5
 
DiavoLLo's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,045
Member of:
[FORD]
Default Re: Informatii utile

cineva cu tester audi a4 b5
DiavoLLo is offline   Reply With Quote
Old 15-12-09, 14:13   #142
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: Informatii utile

Īntr-o videoconferinţă la Guvern, ministrul interimar al Transporturilor, Radu Berceanu, le-a cerut primarilor ca īn momentul īn care sunt solicitaţi pentru intervenţii de deszăpezire de către conducătorii de autoturisme blocaţi pe drumurile naţionale să verifice şi dacă aceştia au plătit rovinieta.
Vladz is offline   Reply With Quote
Old 15-12-09, 16:53   #143
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Informatii utile

mi se pare un lucru normal,dar pana la urma daca tot platim bani pe ea,pai sa curete drumurile sa nu fie nevoie de chemare speciala pentru vreun ratacit in zapezi
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 14:32   #144
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: Informatii utile

http://www.ph-online.ro/stiri-si-pon...100-vezi-video


Cum e sa pui 10 litri de benzina si pompa sa arate ca ai de plata aproape 100 de lei? Se intampla la benzinaria Mol din Bariera Bucov din Ploiesti, intr-o maniera pe care angajatii sau sefa statiei nu o pot explica. Un lucru e sigur: eu nu mai alimentez masina acolo niciodata, pentru ca m-am saturat de pompe care se strica numai in favoarea patronilor statiei. Spuneţi şi voi: aţi auzit de vreun incident similar īn care pompa arăta o valoare mai mică decāt cea normală? Nu! Numai valori mai mari.

Cine are chef să vadă cum s-au desfăşurat lucrurile, să apese play. Nu e filmarea anului, dar e suficient de elocventa. Iar cei de la OPC Prahova ar trebui să dea o tură pe acolo...
Vladz is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 15:30   #145
kraven_4_all
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,699
Default Re: Informatii utile

http://www.adevarul.ro/locale/ploies...171583388.html
kraven_4_all is offline   Reply With Quote
Old 23-02-10, 00:04   #146
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: Informatii utile

Despagubirile in bani din politele RCA vor fi primite inainte de efectuarea reparatiilor si nu dupa ce masina a iesit din service, iar cuantumul acestora va fi stabilit in functie de preturile din service-uri si nu in urma propriilor evaluari, arata Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA).

"Asiguratorul RCA are obligatia de a stabili cuantumul despagubirii la nivelul preturilor practicate de unitatile de reparatii auto sau prevazute in cataloage, astfel incat despagubirea primita sa-i permita pagubitului efectuarea reparatiilor. Pana acum, in aceste situatii, costul reparatiilor era stabilit pe baza evaluarii asiguratorilor, iar preturile erau cel mult la nivelul celor practicate de service-uri.

Masura va permite pagubitilor sa solicite intai plata despagubirilor si ulterior sa efectueze reparatiile necesare", informeaza Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA), potrivit Mediafax.

Proteste fata de majorarea RCA, in Capitala

Mai mult, CSA a redus, de la 15 zile la 10 zile, intervalul in care asiguratorul RCA are obligatia de a efectua plata dosarelor de dauna, dupa ce a fost depus ultimul document necesar stabilirii raspunderii si cuantificarii daunei.

Modificarile vor intra in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial.
Vladz is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 19:08   #147
Alex4u
Dacia Driver

Stage 5
 
Alex4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,591
Member of:
[DACIA]
Default Re: Informatii utile

si mai aveti grija in curba aia mare dupa COSMINELE..eu am trecut pe acolo si mereu ori erau loviti..ori erau cei care veneau dinspre penny sa se urce pe mn...
__________________
Ex: Dacia 1310 - 1987
Opel astra - 2006
Bmw e36 - 1995 ...

.(O O)\_(||||)(||||)_/(O O).
|.....o //...............\\ o.....|
.\____/==========\____/.
Alex4u is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 23:52   #148
tng
Observator 4tuning

Stage 5
 
tng's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,936
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[Virtual Tuning]
[Opel]
Default Re: Informatii utile

Facem precizarea că toate radarele noi DIN TARA au īn componenţă cifra 18, iar prima literă din cele trei este Z, toate masinile sunt Dacia Logan.
Personal am vazut radarul cu nr B 18 ZUE in Bucuresti.
B 18 ZCK
B 18 ZCA
B 18 ZBU
B 18 ZBW
B 18 ZCI
B 18 ZCJ
B18 ZBZ
B18 ZBS
B 18 ZCN
B 18 ZCH
B 18 ZBV
B 18 ZCF
- 10 radare sunt in ph, 2 in ploiesti, 5 pe dn1 ,1 spre targoviste si 2 spre buzau

Informatia nu e verificata, e un zvon dar de tinut minte.
__________________


Toata lumea e "illest" acum, insa doar pe stickere
"low&slow" dar mai mult slow decat low
Euro Corsa C
tng is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 01:12   #149
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: Informatii utile

Din cate stiu eu, pentru DN1 sunt alocate 3 radare: 1 pentru Ilfov - Metro, unul pentru Metro - Comarnic si unul pentru Comarnic - Brasov.....
barladi is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 12:40   #150
Alex4u
Dacia Driver

Stage 5
 
Alex4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,591
Member of:
[DACIA]
Default Re: Informatii utile

daca nu ma insel toate sunt loganuri albe inafara de 2 care sunt pe ploiesti un seat culoare indigo si un logan galben
Alex4u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -