Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Ploiesti

Reply
 
Thread Tools
Old 16-09-10, 09:50   #166
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Informatii utile

Eee cum o fi sa mergi cu masina cu 200 la ora prin oras si beat, sa faci curse si sa te opreasca si sa-ti dea un avertisment!
__________________

If I win, I take the cash and I take the respect!™
2006 - VAUXHALL CORSA B - 1.2 45CP - Prima masina de DRIFT din Romania cu tractiune fata!
2006 - OPEL VECTRA - C20NE
2007 - 2009 - VW VENTO VR6
2009 - BMW E30 TURBO
2012 - VW GOLF MK5 GTI
PIESE TUNING PE COMANDA:
TURBINE, INJECTOARE, POMPE BENZINA, WASTEGATE, BLOW-OFF, INTERCOOLERE, DISCURI FRANA PERFORATE/STRIATE, KIT-URI AMBREIAJ SPORT SAU ORIGINALE, SUSPENSII, ETC.
CONTACT: donu_vr6@yahoo.com
DONU' is offline   Reply With Quote
Old 16-09-10, 09:54   #167
alexone

Stage 5
 
alexone's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,690
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[Suzuki]
[BMW]
Default Re: Informatii utile

Quote:
Originally Posted by DONU' View Post
Eee cum o fi sa mergi cu masina cu 200 la ora prin oras si beat, sa faci curse si sa te opreasca si sa-ti dea un avertisment!
Si sa fie si masina furata, droguri in portbagaj si 3 fufe in spate care striga ajutorrr!!!

Avertisment frateee!
alexone is offline   Reply With Quote
Old 16-09-10, 10:00   #168
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Informatii utile

Quote:
Originally Posted by alexone View Post
Si sa fie si masina furata, droguri in portbagaj si 3 fufe in spate care striga ajutorrr!!!

Avertisment frateee!
Daaa! Foarte tare!
DONU' is offline   Reply With Quote
Old 16-09-10, 13:00   #169
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Informatii utile

Nu o sa fie chiar asa cum vrem noi

"Surse din cadrul Poliţiei care nu au vrut să îşi decline identitatea au declarat pentru Automarket:”Doar fiindcă unii colegi sunt în grevă nu înseamnă că poţi să treci pe roşu sau să mergi cu 200 km/h şi să scapi nepedepsit. Orice abatere gravă de la legea circulaţiei va fi sancţionată, e vorba de vieţi omeneşti aici. În schimb, nu cred că vei lua amendă pentru nepurtarea centurii de siguranţă sau pentru folosirea telefonului mobil la volan.”
shantzu is offline   Reply With Quote
Old 16-09-10, 16:11   #170
B72BTB

Stage 3
 
B72BTB's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 120
Default Re: Informatii utile

Quote:
Originally Posted by shantzu View Post
nu cred că vei lua amendă pentru nepurtarea centurii de siguranţă sau pentru folosirea telefonului mobil la volan.” [/B][/I]
Bine si'asa decat deloc.. oricum Donule ce ai spus tu chiar k sunt vise
B72BTB is offline   Reply With Quote
Old 16-09-10, 16:25   #171
ventura.axc

Stage 2
 
ventura.axc's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 28
Default Re: Informatii utile

Stie cineva ce e cu noua taxa de mediu. Am inteles ca vor sa schimbe ceva...in sensul ca o sa creasca foarte mult. A auzit cineva ceva?
ventura.axc is offline   Reply With Quote
Old 16-09-10, 16:54   #172
B72BTB

Stage 3
 
B72BTB's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 120
Default Re: Informatii utile

Quote:
Originally Posted by ventura.axc View Post
Stie cineva ce e cu noua taxa de mediu. Am inteles ca vor sa schimbe ceva...in sensul ca o sa creasca foarte mult. A auzit cineva ceva?
Pai nu s'a modificat in iulie acu? Iar se modifica? Stiu ca am calculat zilele trecute o taxa pe nush ce site si zicea conform noilor reglementari in vigoare de la iulie 2010 ( cred, nu garantez)
B72BTB is offline   Reply With Quote
Old 16-09-10, 17:40   #173
ventura.axc

Stage 2
 
ventura.axc's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 28
Default Re: Informatii utile

Quote:
Originally Posted by B72BTB View Post
Pai nu s'a modificat in iulie acu? Iar se modifica? Stiu ca am calculat zilele trecute o taxa pe nush ce site si zicea conform noilor reglementari in vigoare de la iulie 2010 ( cred, nu garantez)
N-am fost in tara in iulie...habar n-am...unde gasesc si eu noile reglementari sau un calculator ceva.
ventura.axc is offline   Reply With Quote
Old 16-09-10, 22:59   #174
B72BTB

Stage 3
 
B72BTB's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 120
Default Re: Informatii utile

Quote:
Originally Posted by ventura.axc View Post
N-am fost in tara in iulie...habar n-am...unde gasesc si eu noile reglementari sau un calculator ceva.
Search google. e plin :P si vezi acolo ca scrie taxa mediu noua 2010 . te descurci ca esti mare:P
B72BTB is offline   Reply With Quote
Old 17-09-10, 09:09   #175
ventura.axc

Stage 2
 
ventura.axc's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 28
Default Re: Informatii utile

Quote:
Originally Posted by B72BTB View Post
Search google. e plin :P si vezi acolo ca scrie taxa mediu noua 2010 . te descurci ca esti mare:P
Zi mai bine ca habar n-ai nici tu
ventura.axc is offline   Reply With Quote
Old 17-09-10, 13:46   #176
B72BTB

Stage 3
 
B72BTB's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 120
Default Re: Informatii utile

Quote:
Originally Posted by ventura.axc View Post
Zi mai bine ca habar n-ai nici tu
Stiu ca e ceva modificat in iulie. atat. nu lucrez in domeniu si nici nu am un calculator de taxe de inmatriculare impregnat in memorie asa ca... googleul e sfant. treaba ta..
B72BTB is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 23:08   #177
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: Informatii utile

http://www.click.ro/actualitate/bucu...043895758.html



Dacă nu ai rovinietă, nu te risca să părăseşti oraşul. Echipele mobile ale Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale sunt peste tot. Au un sistem inteligent care „ghiceşte" într-o secundă dacă circuli legal.


Două camere de filmat. Una monitorizează traficul, iar alta filmează numărul de înmatriculare a maşinii în detaliu. Datele primite se transmit printr-un cablu direct în calculator.

Prin placa de reţea, în care există un sistem de comunicaţie 3G, furnizat de o companie de telefonie mobilă, acestea sunt furnizate la Centrul de Studii Tehnice Rutiere şi Informatică, acolo unde maşina este verificată în baza de date.

În cazul în care numărul nu este găsit, se interoghează baza de date a Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor pentru identificarea proprietarului maşinii.

Toate aceste operaţiuni au loc online, în doar câteva secunde. Odată identificat posesorul autoturismului filmat circulând fără rovinietă, i se întocmeşte proces verbal şi i se trimite amenda, prin poştă, la domiciliu.

Reporterii Click! au testat, ieri, cum funcţionează sistemul. Numărul maşinii noastre a fost filmat, iar într-o secundă am aflat dacă circulăm sau nu legal. Am repirat uşuraţi când ni s-a comunicat că rovinieta este valabilă până la 31.12.2010.

"Dacă lucrurile nu ar fi stat aşa am fi fost nevoiţi să vă amendăm, cu o sumă cuprinsă între 250 şi 500 lei, plus 28 de euro taxă de despăgubire, pentru că aţi folosit drumul", ne-a explicat Goerge Tonciu, controlor trafic.

Verificarea rovinietei

Pe ecranul computerului apare imaginea maşinii scanate şi verificarea ei se face automat. Controlorii de trafic află instantaneu dacă şoferul şi-a plătit sau nu rovinieta
Vladz is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 23:36   #178
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Informatii utile

sa-mi faca ei un bot...marti mi-a expirat rovigneta si am cautat ca un disperat prin benzinarii sa fac alta si ciuciu aparat pentru rovignete noi asa ca ieri dimineata de la potigrafu pana in ploiesti am mers pe naspa,in ploiesti am facut la posta mare dar am aflat ulterior ca la puchenii mari este camera care scaneaza rovignetele...sper sa nu fie adevarat ca n-as vrea sa le dau astora cine stie cati bani
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 00:56   #179
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: Informatii utile

CNADR a montat mai multe camere de supraveghere pe câteva drumuri naţionale importante în vederea depistării şoferilor care nu posedă rovinietă. Acestea sunt instalate pe DN 1 (Bucureşti-Ploieşti), DN2 A (Urziceni - Constanţa), DN 2 (Bucureşti-Urziceni-Suceava), DN 17 (Cluj - Suceava), DN7 (Bucureşti - Piteşti - Râmnicu Vâlcea - Sibiu -Arad), DN 5 (Bucureşti - Giurgiu) şi DN 6 (Bucureşti - Roşiorii de Vede - Craiova - Caransebeş - Timişoara). Rovinieta electronică a intrat în vigoare la 1 octombrie şi poate fi cumpărată de la benzinăriile MOL, Rompetrol, Petrom sau OMV sau la oficiile Poştei Române. Proprietarii autoturismelor care circulă pe drumurile naţionale fără rovinietă vor primi acasă amenzi între 250 şi 4.500 lei, în funcţie de categoria de autovehicul, iar despăgubirile aplicate de administratorul drumului, pe lângă amenzile contravenţionale percepute în cazul lipsei rovinietei, se încadrează între 28 euro şi 1.210 euro. Rovinietele achiziţionate deja îşi menţin valabilitatea până la data expirării.
Vladz is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 05:41   #180
dragos2900
VW Driver

Stage 5
 
dragos2900's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,818
Member of:
[VW]
Default Re: Informatii utile

ba voi chiar credeti prostiile astea cu cititul rovignetelor?
dragos2900 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -