Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-10, 13:00   #1
C6Vette

Stage 1
 
C6Vette's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 23
Angry Teribilişti vs depăşiri

Sper ca am nimerit bine thread-ul cu o nelamurire a mea: de ceintotdeauna soferul de supernova, polo, panda, cielo etc etc etc intra automat in mod de competitie cand trece pe langa el o masina sport?

Nu generalizez, si n-am nimic cu masinile enumerate mai sus, insa la fiecare drum pe care il fac in afara clujului pe minim 100 de km dau de cel putin 1-2 copii din astia viteji care au chestii de demonstrat.

Caz concret (din memorie) - un drum cu 2 benzi, bun, virajat, la intrarea in Cluj-Napoca. Un deal de 1.5 km, abrupt, pe banda a 2-a un polo, urca la 70-80 km pe ora. Eu vin din spate cu 130 probabil... fac semn din timp cu farurile, mai fac o data... ma apropiu... mai fac o data. Polo nimic. Banda 1 libera... el pur si simplu nu voia sa se dea. Dau un claxon si trec eu pe prima banda si trec de el in viteza. La prima localitate o las la 70, el vine lansat la 100+, ma depaseste pe banda dubla continua. Evident, m-am luat un pic dupa el si am ajuns la viteze de 150 la ora pe drumul virajat, in panta... eu deja simteam ca ma apropiu de limitele mele de sofer dar polo se tinea tare. Cand am fost in paralel cu el vad ca era un tanar la volan, ranjea de mama focului si mai avea inca 3 pasageri in masina. Cat de tampit trebuie sa fii sa te iei asa la intrecere, la viteze mult peste ce poate masina, si cu oameni pe care ii poti omora la cea mai mica scapare?

In afara de cazul asta care mi-l amintesc au mai fost o gramada. Si culmea, nu baietii smecheri cu masini tari se transforma in piloti ci tocmai masinile cu motoare sub 100 de cai.

Personal am o interpretare pt chestia asta, dar sunt curios sa aud cum vedeti si voi treaba asta cu excitatii care isi risca viata lor si a pasagerilor doar ca sa mearga apoi acasa si sa zica "l-am facut pe ala cu Corvettu".
C6Vette is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 13:06   #2
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Mai e un punct de vedere. Disperatii care dau flashuri si vin cu super viteza ca n-ai nici timp sa te dai pe banda a 1-a ca iti stau in cur. Poate de la flashurile insistente, omul care poate conduce si un Lada 1200, isi zice - ia uite-l si pe taranu asta cu masina tare, un disperat care da flashuri, sa fie sanatos, nu ma dau din fata lui. In Germania nu s-a auzit de conceptul de flashuit. Mergi cu 120 in depasire pe ultima banda, cand treci de un tir, iti vine in spate un 911 Turbi care a franat probabil de la peste 200 km/h si asteapta in spatele tau cuminte. Clasic noua - flashuri si claxoane, ca doar trece coloana oficiala, sa se dea toata lumea din calea mea!!!

Evident, daca spui ca prima banda era goala, este obligatoriu ca masina Polo sa fi mers pe acea banda. In plus, cine sta in trafic sa faca pe reisarul... e clar ce mare fel de sofer este el!
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 13:16   #3
C6Vette

Stage 1
 
C6Vette's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 23
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Mai e un punct de vedere. Disperatii care dau flashuri si vin cu super viteza ca n-ai nici timp sa te dai pe banda a 1-a ca iti stau in cur. Poate de la flashurile insistente, omul care poate conduce si un Lada 1200, isi zice - ia uite-l si pe taranu asta cu masina tare, un disperat care da flashuri, sa fie sanatos, nu ma dau din fata lui. In Germania nu s-a auzit de conceptul de flashuit. Mergi cu 120 in depasire pe ultima banda, cand treci de un tir, iti vine in spate un 911 Turbi care a franat probabil de la peste 200 km/h si asteapta in spatele tau cuminte. Clasic noua - flashuri si claxoane, ca doar trece coloana oficiala, sa se dea toata lumea din calea mea!!!

Evident, daca spui ca prima banda era goala, este obligatoriu ca masina Polo sa fi mers pe acea banda. In plus, cine sta in trafic sa faca pe reisarul... e clar ce mare fel de sofer este el!
Ai dreptate cu flashurile. De cand am masina cred ca de maxim 10 ori am folosit metoda (in1 an jumate eu zic ca e rezonabil). Insa unde sunt 2 benzi, prima e libera, si in fata ta unul (si de multe ori una) se taraste pur si simplu si refuza sa se dea, calugar budist sa fii si tot iti sare tandara. Cu Germania iarasi ai dreptate, saptamana trecuta am fost acolo si am inchiriat un 458 italia si chiar daca am mers tare cu el niciodata nu m-a blocat nimeni in trafic - la fel cum nici eu n-am stat pe banda a 3-a "ca is in ferrari" cand am vrut sa o las la 150 si sa ma odihnesc si veneau a4-uri si megane-uri cu 200 la ora. Sunt chestii elementare de bun simt in trafic, pe care incet incet si noi romanii o sa le invatam.

Dar cred ca deviez de la intrebarea initiala... de ce toata lumea are ceva de demonstrat cand trece o masina sport pe langa ei?
C6Vette is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 13:23   #4
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

@C6Vette: sa inteleg din postul tau ca tu ai Corvette? Hm.. interesant. Acum o sa zici ca ce-a mentionat Hondarul nu e adevarat, ca tu nu faci pe "reisaru" pe strada etc, doar ca... 90% din cei cu masini puternice asa fac! Uneori au fost cazuri (prin oras de exemplu) cand chiar nu aveam unde sa ma duc ca sa treaca el, dupa care ma lua la claxoane si injuraturi, ca ce fac eu cu jafu meu de nu ma dau din calea lui... Sincer, nu mi-am pus niciodata mintea cu d-astia ca sa ma iau cu ei pe strada, dar multi dintrei ei (sa nu zic toti), sunt nesimtiti si se dau mari smecheri, parca ala cu Loganu de 90 cai trebuie sa faca plecaciuni in fata lui ca are x masina de 150-200 cai. Eu zic ca n-ai dreptate. Sunt si inconstienti, dar nu toti! Mai multi sunt aia smecheri, "baiatu lu' tata, care i-a luat bemve"...
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 13:23   #5
TazMan

Stage 5
 
TazMan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 2,040
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Tocmai mentalitatea asta de taran sa nu te dai la o parte baga multi oameni in pamant. Daca ala vine din spate cu viteza, care este rostul sa il tii ? Sa se bage pe contrasesc si sa se loveasca frontal de o masina care venea din vacanta cu cei 3 copii mici ? Este o imbecilitate sa tii pe cineva, daca il vezi ca vine tare ii dai drumul cat mai repede si il lasi sa se duca cu Dumnezeu, asta in caz ca nu te doare in cot de Tine si persoanele din masina (mama, tata, prieteni). AICI MA REFER LA CAZURILE CU 2 BENZI PE SENS SAU CHIAR O BANDA.

Eu fac deseori drumul Bucuresti - Husi si sincer vad fel si fel de soferi. Cel mai mult ma dispera soferii pe care i-am depasit si ei automat dupa cateva secunde se baga in spatele meu, baga pedala la fund si ma depasesc iar pe mine. Care e scopul aici, ce castigi defapt ?
__________________
捷达 mkII 使用一点八升`` ``初恋

Last edited by TazMan; 29-09-10 at 13:28.
TazMan is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 13:31   #6
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by C6Vette View Post
Eu vin din spate cu 130 probabil...
Ai pus accentul pe "probabil" deci se putea sa ai si mai mult si mai putin...corect? In caz ca aveai mai mult sau chiar 130 intrebarea e ce cautai cu viteza aia pe deal...erai pe autostrada ? Ca acolo stiu ca e 130...Daca tu mergi cu 130 pe un drum normal pe care limita e de 90 spre exemplu si vi tu jmecher cu 130 din spate de ce sa ma dau la o parte? Te grabesti depasesti...da nu repede flashuri si claxoane ca suntem jmecheri si na...avem 130 si corvette


Am mai intalnit si eu dastia in oras aveam 70 la ora si eram in pasaj la obor si jmecher cu jeepanu dadea flashuri din spate...
__________________
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 13:34   #7
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by TazMan View Post
Tocmai mentalitatea asta de taran sa nu te dai la o parte baga multi oameni in pamant. Daca ala vine din spate cu viteza, care este rostul sa il tii ? Sa se bage pe contrasesc si sa se loveasca frontal de o masina care venea din vacanta cu cei 3 copii mici ? Este o imbecilitate sa tii pe cineva, daca il vezi ca vine tare ii dai drumul cat mai repede si il lasi sa se duca cu Dumnezeu, asta in caz ca nu te doare in cot de Tine si persoanele din masina (mama, tata, prieteni). AICI MA REFER LA CAZURILE CU 2 BENZI PE SENS SAU CHIAR O BANDA.

Eu fac deseori drumul Bucuresti - Husi si sincer vad fel si fel de soferi. Cel mai mult ma dispera soferii pe care i-am depasit si ei automat dupa cateva secunde se baga in spatele meu, baga pedala la fund si ma depasesc iar pe mine. Care e scopul aici, ce castigi defapt ?
Da de acord cu tine, dar la drumurile cu o banda??? Sa ma duc unde, pe camp?? Acolo cred ca e vorba de alte atitudini, ce daca are mertan nu poate sa stea pe o banda asa cum merg si eu? Ca poate ala din fata merge la fel, si n-am unde sa ma duc, si uite asa de fapt se fac tampeniile, se baga el cu masina smechera sa depasesca toata coloana..... Pe drumul cu doua benzi merg mereu pe prima, chiar daca am 50km/h sau 100 km/h, ca sa nu incurc pe nimeni.


EDT: @Alex30: Mai stii cand eram pe chei la intoarcere, in sambata cu bara lu pustiu?? Era unu cu o dubita pe banda 2, mergea cu 60 cred, noi aveam cam 90, si dupa cateva flashuri (si un claxon daca nu ma insel), l-am depasit pe dreapta, la care el se uita la noi si ranjea ca PROSTU efectiv... ca noi eram cu Loganu si el cu Peugeout... L-as fi scuipat in fata, serios!

Last edited by B-99-SAA; 29-09-10 at 13:38.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 13:44   #8
C6Vette

Stage 1
 
C6Vette's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 23
Default re: Teribilişti vs depăşiri

@TazMan - de acord, e f faina chestia aia cu orgoliul, depasesti si ti se pune repede in fund sa te ia el din nou, ca nah, suntem la Monza nu pe niste ***-uri de drumuri romanesti :P

@Alex30 - esti simpatic cu: "Te grabesti depasesti...da nu repede flashuri si claxoane ca suntem jmecheri si na...avem 130 si corvette". Deviezun pic in off topic ca sa ma intelegi mai bine: el urca poate cu 70, nu tragea motorul mai tare. E irelevant ca eu aveam 130 sau 90, bunul simt dicteaza sa faci loc daca vine cineva din spate mai tare. Eu ma mut de nenumarate ori cu masina mea "de smecher" cum ti se pare tie ca e cand vad ca vine cineva mai grabit. Nu ma uit la marca, sofer etc - ma dau la o parte daca e unul mai grabit sau mai rapid. Plus ca ai inteles gresit un pic atitudinea celuilalt - el nu DOREA sa se duca pe banda 1, nu a fsot vorba ca NU PUTEA sau NU A AVUT TIMP.

Se pare ac mi-am stricat singur thread-ul cu exemplul ala, eu de fapt altceva incercam sa aflu de la voi. Desi, partial mi-a raspuns Alex30, care crede ca daca am masina mai tare sunt smecher, intretinut de tata si merit sa fiu depasit in trafic cu orice cost :P
C6Vette is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 13:51   #9
KASSEL
Audi Driver

Stage 3
 
KASSEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 161
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Alex30 View Post
Ai pus accentul pe "probabil" deci se putea sa ai si mai mult si mai putin...corect? In caz ca aveai mai mult sau chiar 130 intrebarea e ce cautai cu viteza aia pe deal...erai pe autostrada ? Ca acolo stiu ca e 130...Daca tu mergi cu 130 pe un drum normal pe care limita e de 90 spre exemplu si vi tu jmecher cu 130 din spate de ce sa ma dau la o parte? Te grabesti depasesti...da nu repede flashuri si claxoane ca suntem jmecheri si na...avem 130 si corvette


Am mai intalnit si eu dastia in oras aveam 70 la ora si eram in pasaj la obor si jmecher cu jeepanu dadea flashuri din spate...
Deja tu cred ca ai raspuns la ceea ce vroia sa spuna cel care a deschis acest topic, din ceea ce spui nu reiese decat invidia pe jmecherii cu jeepan-uri . Stii ce nu intelegeti voi astia care nu va dati la o parte? Nu faceti frate parte din Brigada Politiei Rutiere daca cineva se risca sa mearga cu 300km/h sau cu 450 km/h in pasaj la Obor se risca pe permisul lui nu inteleg ce va intereseaza pe voi si de ce incurcati?Precis esti si unul din ala care nu se da la o parte din fata Salvarii ca zici uite-l si pe smecherul asta cu salvarea vrea sa ajunga mai repede la spital....
Cum spunea si posesorul topicului banda 1 era libera de ce Polo nu circula pe acolo? Nu sunt de accord nici cum a procedat el intrand intr-o cursa cu un pusti teribilist cu Polo si mai mult de atat recunoscand chiar ca el ajunsese la limita sofatului....

P.S. Chiar si prietenul tau B99SAA spune in postul lui de mai sus ca vi s-a intamplat asa ceva chiar voua asa ca Alex " Ce tie nu-ti place altuia nu-i face"

Last edited by KASSEL; 29-09-10 at 13:58.
KASSEL is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 13:54   #10
Iulianu00
Renault Driver

Stage 5
 
Iulianu00's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 463
Member of:
[RENAULT]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Sunt fel si fel de soferi, dar nu va suparati atata timp cat circuli cu o viteza mai mica decat cel din spate, chiar daca esti pe o drum cu o singura banda de mers, nu e greu sa tragi mai mult dreapta (cat iti permite drumul), mai ales ca acum majoritatea drumurilor au fost latite si daca ne chinuim intra doua masini pe un sens de mers, nu iti pierzi nici din demnitate, nu pierzi din orgoliu, nu pierzi nimic, ba din potriva poti sa-i salvezi viata si lu ala care vine din spate (indiferent ca e inconstient sau nu) si pe a ta si a pasagerilor.

A zis cineva mai sus "Daca tu mergi cu 130 pe un drum normal pe care limita e de 90 spre exemplu si vi tu jmecher cu 130 din spate de ce sa ma dau la o parte?"...

De ce? Poate pentru simplul fapt ca ala din spate poate e inconstient si se gandeste ca tu te dai la o parte si nu mai are timp de franare si se urca peste tine. Nu cred ca ti-ai dori la o asemenea viteza, conteaza mai putin cine a fost de vina, pentru ca nu cred ca vei mai avea pe cine trage la raspundere. O faci in primul rand pentru tine.

Nu sunt adeptul vitezei, pe orice drum am condus, nu am mers mai mult de 120 maxim 130, indiferent de ce masina am condus. Tot timpul cand am vazut ca vine unul din spate mai tare, ii fac loc cat de mult pot.


Nu iau apararea si nu acuz pe nimeni, doar atat am de zis, cum mi-a zis cineva mai priceput ca noi toti, in trafic trebuie sa circuli si sa gandesti ca toti din jurul tau sunt idioti si inconstienti, tu sa te feresti si sa-l feresti si pe cel din jurul tau.
__________________


Felicitari Jocuri online
Iulianu00 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 14:04   #11
B-11-AYG
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,641
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Esti tare mestere... ''nu am dat mai mult de 10 flash-uri'' dar din ce ai spus tu in primul post ai dat 3 in nici 2 minute... de obicei te lauzi cu masina ta daca o ai... in fine...
B-11-AYG is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 14:11   #12
C6Vette

Stage 1
 
C6Vette's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 23
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by B-11-AYG View Post
Esti tare mestere... ''nu am dat mai mult de 10 flash-uri'' dar din ce ai spus tu in primul post ai dat 3 in nici 2 minute... de obicei te lauzi cu masina ta daca o ai... in fine...
Da, 3 din 10 le-am dat atunci, ce nu pricepi? )

si nu inteleg "de obicei te lauzi cu masina ta daca o ai... in fine..." - poate ma lamuresti

@KASSEL - corect, greseala mea ca mi-am pus capul cu el. Se intampla rar sa ma iau de schumacherii astia din trafic. Oricum, dupa cateva zeci de secunde m-am dat din fata lui si l-am lasat sa mearga pt ca el cred ca inca 1000 de km daca ii dadeam eu, ii dadea si el. In concluzie, omul s-a dus fericit acasa ca i-a dat o lectie aluia din masina rosie si seara la o bere toti prietenii lui au aflat ce barbat e el.
C6Vette is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 14:14   #13
TazMan

Stage 5
 
TazMan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 2,040
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Da de acord cu tine, dar la drumurile cu o banda??? Sa ma duc unde, pe camp?? Acolo cred ca e vorba de alte atitudini, ce daca are mertan nu poate sa stea pe o banda asa cum merg si eu? Ca poate ala din fata merge la fel, si n-am unde sa ma duc, si uite asa de fapt se fac tampeniile, se baga el cu masina smechera sa depasesca toata coloana..... Pe drumul cu doua benzi merg mereu pe prima, chiar daca am 50km/h sau 100 km/h, ca sa nu incurc pe nimeni.


EDT: @Alex30: Mai stii cand eram pe chei la intoarcere, in sambata cu bara lu pustiu?? Era unu cu o dubita pe banda 2, mergea cu 60 cred, noi aveam cam 90, si dupa cateva flashuri (si un claxon daca nu ma insel), l-am depasit pe dreapta, la care el se uita la noi si ranjea ca PROSTU efectiv... ca noi eram cu Loganu si el cu Peugeout... L-as fi scuipat in fata, serios!

Ahhahahah nustiu ce a fost in capul meu de am scris o banda, probabil am vrut sa zic altceva si mi-a scapat. Iti dai seama ca nu m-as duce pe camp pentru ala din spate

Last edited by TazMan; 29-09-10 at 14:18.
TazMan is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 14:14   #14
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by KASSEL View Post
Stii ce nu intelegeti voi astia care nu va dati la o parte? Nu faceti frate parte din Brigada Politiei Rutiere daca cineva se risca sa mearga cu 300km/h sau cu 450 km/h in pasaj la Obor se risca pe permisul lui nu inteleg ce va intereseaza pe voi si de ce incurcati?

Corect se risca daca merge cu 300 pe permisul lui dar NU ARE NICIUN DREPT sa imi dea el mie flash si ma injure si sa imi arate mai stiu eu ce semne ca are el 300 si eu am 50,60 cat e legea. Nu ti se pare corect? Sau tie iti place sa te injure lumea asa degeaba ? Si nu am zis ca nu ma dau la o parte...din contra chiar ma dau pe autostrada si acolo unde au dreptate. Da nu in oras ca vine un b0$$ da b0$$ din spate cu 200 si ma injura pe mine sa ma dau la o parte...ca n-are nici macar cel mai mic drept. In lege nu scrie ca ai voie sa mergi cu 300 chiar daca te grabesti sa stii...asa ca...Astia pentru mine = aia care claxoneaza in prima secunda cand da verde!



@Liviu: Stiu Liviu ca nu s-a dat dar ai vazut ca nu l-am injurat nu i-am aratat mai stiu eu ce nu m-am bagat in fata lui sa-i pun frane. Pur si simplu mi-am continuat drumul asa cum ar fi logic sa faca toti...


@C6vette: Probabil nu ai inteles ca eu m-am referit doar la o parte din aia cu "flashuri"
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 14:22   #15
KASSEL
Audi Driver

Stage 3
 
KASSEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 161
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Asta cu injuratul este din cei 7 ani de acasa, n-ai ce face
KASSEL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -