Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-10, 20:31   #46
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

B-99-SAA : nu stiu la ce flasuri te referi tu . eu ma refer ca atunci cand vin cu viteza dau 2 flasuri ca nu cumva cel din fata sa nu ma observe si sa se bage in depasire . am patit-o , nu de alta .

iar la gropi si la limitatoarele de viteza , opresc frumos . nu ma intereseaza ca ma injura aia din spate . e masina mea si eu bag bani in ea , nu ei .
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 20:37   #47
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Iulianu00 View Post
dar nu va suparati atata timp cat circuli cu o viteza mai mica decat cel din spate, chiar daca esti pe o drum cu o singura banda de mers, nu e greu sa tragi mai mult dreapta (cat iti permite drumul), mai ales ca acum majoritatea drumurilor au fost latite si
Asta e o cauza importanta a accidentelor de la noi, depasirea atunci cand soseaua nu iti permite( o banda), practic facand loc aluia din spate ii maresti sansele de a produce un accident. Daca are de depasit sa o faca acolo unde legea permite si unde soseaua ofera vizibilitate, spatiu si e liber pe contrasens.




Quote:
Originally Posted by Iulianu00 View Post
daca ne chinuim intra doua masini pe un sens de mers , nu iti pierzi nici din demnitate, nu pierzi din orgoliu, nu pierzi nimic, ba din potriva poti sa-i salvezi viata si lu ala care vine din spate (indiferent ca e inconstient sau nu) si pe a ta si a pasagerilor.
Daca ne chinuim si mai mult poate semnam si o petitie , aici pe forum, care sa o propunem ca lege, prin care sa facem legala depasirea prin triplare sau obligativitatea opririi in caz ca vine unul tare din spate si drumul e cu o singura banda, iar masina noastra poate doar 60/h.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 20:39   #48
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Prin exprimarea pe care o ai pot sa constat ca inteligenta ta este mult inferioara masinii pe care o deti. Este total irelevant ce masina are cel care merge cu viteza, este total irelevant ca tu ai viteza maxima legala, atat timp cat sunt 2 benzi si prima banda este libera ai te rog frumos amabilitatea si mergi pe ea pentru ca eu ma grabesc si vreau sa mai adun niste puncte de radar.

FRUSTRARILE (fara R lipsa) sunt ale voastre.
Nu vrei sa-ti tii tu remarcile privind masinile, gramatica si inteligenta pentru tine si copiii tai (daca ai)? (am mancat din greseala un R, stiu si eu cum se scrie) Vorbeam de drumuri cu gropi, care sunt destul de multe in tara asta minunata, nu de autostrazi din Germania sau alte chestii de genu care le frecventezi tu. Stai linistit ca nu conduc de ieri, stiu si eu cati tembeli sunt pe strazi, mai ales d-astia ca tine care aduna puncte radar si ii doare in pix daca gresesc cu ceva, oricum au bani cacalau de masini sport si de amenzi si de ce vor ei... Vezi, nu e vorba de masina in sine cum zicea colegu mai devreme, ci de faptul ca aia cu masini au si bani, si au impresia ca odata cu masina aia si-au cumparat si strada pe care merg, cand de fapr se inseala amarnic. Banii nu te ajuta cu nimic chiar daca ai masina sport, tot un mare pamflet vei ramane.... (la general vorbind).


Quote:
Originally Posted by nutzuXXL View Post
B-99-SAA : nu stiu la ce flasuri te referi tu . eu ma refer ca atunci cand vin cu viteza dau 2 flasuri ca nu cumva cel din fata sa nu ma observe si sa se bage in depasire . am patit-o , nu de alta .

iar la gropi si la limitatoarele de viteza , opresc frumos . nu ma intereseaza ca ma injura aia din spate . e masina mea si eu bag bani in ea , nu ei .
Era legat de o remarca de mai in spate, privitor la aia care dau flashuri in oras doar ca vor ei sa mearga mai repede! Da, corect, masina o intretin eu, deci daca e groapa si vreau sa opresc, opresc! Ca daca imi ramane roata acolo nu ma scoate el... asta e alta discutie, dar totusi de luat in calcul...
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic

Last edited by B-99-SAA; 29-09-10 at 20:42.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 20:41   #49
basic
Competitor CNCA

Stage 5
 
basic's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 388
Member of:
[Competitor CNCA]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Prin exprimarea pe care o ai pot sa constat ca inteligenta ta este mult inferioara masinii pe care o deti[.?.]. Este total irelevant ce masina are cel care merge cu viteza, este total irelevant ca tu ai viteza maxima legala, atat timp cat sunt 2 benzi si prima banda este libera ai te rog frumos amabilitatea si mergi pe ea pentru ca eu ma grabesc si vreau sa mai adun niste puncte de radar.

FRUSTRARILE (fara R lipsa) sunt ale voastre.
Ai putea sa constati ca toti avem frustrari asa cum si tu nu ai inteligenta care sustii ca o detii.E frumos ce faci tu?
Legat de motivele care duc la accidente cei care ii arati tu cu degetul nu sunt o cauza a acestora insa cei ca tine care vor sa adune cu orice pret puncte si cei care o dau cu "150 pe viraje" ca in exemplul de la inceputul topicului reprezinta un procent insemnat .
Sa zicem totusi ca, cei ca tine sunt niste libertini care nu se pot desfasura iar ceilalti tampiti,handicapati..sau alte epitete care chiar nu am idee de unde le mai scoateti....giboni?!?!)
Totusi eu prefer mandrilul:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	mandrilul.jpg
Views:	75
Size:	33.0 KB
ID:	1676661  
__________________

157.7DB...CAN'T STOP THE ROCKs.....
2013=> 158.7DB

Last edited by basic; 29-09-10 at 20:56.
basic is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 20:55   #50
vectra_gts

Stage 5
 
vectra_gts's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 396
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by KASSEL View Post
Stii ce nu intelegeti voi astia care nu va dati la o parte? Nu faceti frate parte din Brigada Politiei Rutiere daca cineva se risca sa mearga cu 300km/h sau cu 450 km/h in pasaj la Obor se risca pe permisul lui nu inteleg ce va intereseaza pe voi si de ce incurcati?
Quote:
Originally Posted by KASSEL View Post
Ai citit degeaba prietene postul meu ca nu ai inteles nimic din pacate.
eu inteleg ca esti de acord ca un teribilist din asta sa dea flashuri unuia care merge regulamentar. daca tie ti se pare normal, n-ai decat sa faci asa dar sa nu te plangi ca nu se dau ceilalti din fata ta.
vectra_gts is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 20:57   #51
vectra_gts

Stage 5
 
vectra_gts's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 396
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Oberv aici cativa GIBONI care au fix mentalitate de meltean "sa moara capra vecinului", care in viata lor nu au condus pe sosele si autostrazile europene si care in loc sa comenteze cazul topicului se leaga de masina si viteza ilegala cu care circula.

Saracilor gibonei, atat in Germania (etalon) cat si in Italia, Austria, Belgia sau orice alta tara civilizata chiar si cei care merg peste viteza lagala nu ocupa banda superioara. Ca sa intelegeti mai bine, daca sunt 2 benzi si eu merg cu 120 km/h pe banda 1, cum este corect, el vine cu 160 km/h tot pe banda 1, trece pe a 2-a si dupa depasire trece inapoi pe prima banda chiar daca merge cu 160 km/h. Poate doar cei care merg viteze si mai mari de 180-200 km/h merg numai pe banda superioara si asta cand sunt 2 benzi si nu mai multe.

Deci de genul asta de giboni dau sau dam in fiecare zi, ofticosi, prosti, rai si handicapati care pur si simplu daca sunt singura masina de pe sosea ei refuza sa treaca pe prima banda.

In toate tarile civilizate Europene acest gest este aspru sanctionat indiferent ca au viteza maxima admisa de lege in segmentul respectiv de drum.
ce zici tu aici e de bun simt si scrie si in legislatie ca daca o banda inferioara e libera trebuie sa o folosesti.
vectra_gts is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 21:08   #52
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Ca sa o luam si pe cale legala(deja sun a lup moralist)...banda 2 se lasa libera. Daca eu merg pe banda 2 cu 90km/h,cat e viteza legala si vine X din spate cu 200 la ora tre sa il las sa treaba. Sunt obligat de lega sa trec pe banda 1 si sa ii fac loc. E permisul lui si treaba lui ce face. Faptul ca sunt multi inconstienti si fac tampenii n in trafic si ca merita o mama de bataie sora cu anchilozarea, e partea a 2 a. Baetii cu girofare in loc de creier ar trebui sa se ocupe de ei.
__________________
The one and only Nova low rider
anndi is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 21:10   #53
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default re: Teribilişti vs depăşiri

"Gibonii" mor de grija altora observ. Topicul se referea in mod special la drumuri, sosele cu 2 benzi si fara gropi si culmea sunt foarte multe in Romania. Ca gibonul vede gropile acolo unde nu exista este treaba lui, iar deschizatorul topicului nu a pomenit si nu a adus vorba de drumuri cu gropi unde sunt sigur ca merge mai incet decat gibonii carcotasi.

In ultimul an am luat un singur radar pe autostrada. Partea cu radarul si punctele acumulate era o metafora, observ neinteleasa de giboni.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 21:24   #54
DrD3ViL

Stage 3
 
DrD3ViL's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 139
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Corect,din pdv legal banda 2 trebuie lasata libera, cum spuneam, se mai fac depasiri si prin dreapta,da nu e bine
Faza cu flashurile la depasire e o intentie buna,deoarece nu multi se uita in oglinda cand se baga in depasire,asa ca, e ca o avertizare.
Si poate astia cu flashurile prin oras,se mai "distreaza" si ei

Mergeam si eu linistit seara prin oras,aveam 50,si deodata flashuri puternice din spate,ma trag frumos la o parte,si a trecut unu cu 1310 si zburda de....,deci omu ala in ce categorie trebuie inclus ?
DrD3ViL is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 21:27   #55
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Bine, atunci vreti sa discutam strict despre sosele curate, cu 2 benzi, si sa nu mai iesim din discutie?? Ca daca am zis de o groapa repede va atacati, ca "nu ala e contextu", da' o tineti cu gibonii vostri in ultimele doua pagini...
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 21:28   #56
DrD3ViL

Stage 3
 
DrD3ViL's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 139
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Nu cred eu ca te claxoneaza sau ca iti da vreunu flashuri ca opresti la gropi,eu unu orice masina as avea,a mea/a altuia,tot nu as da sa dau cu capu de plafon
DrD3ViL is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 21:33   #57
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by DrD3ViL View Post
Nu cred eu ca te claxoneaza sau ca iti da vreunu flashuri ca opresti la gropi,eu unu orice masina as avea,a mea/a altuia,tot nu as da sa dau cu capu de plafon
Asta era raspuns la ce-am scris eu? Mai vino prin Bucuresti daca nu crezi.... Nu zic ca e mereu asa, dar e de exemplu un sant sapat de-a latu drumului, si toti trec usor. Eu la fel, opresc, trec usor. Ala din spate claxon lung, si o injuratura pe masura... din ce masina nu mai conteaza ca iar o dam in diverse. Si nu e vorba numai de mine ca am Tico, si la aia cu Loganu se comenteaza...

Si da, legal asa e, sa mergi pe prima banda si doar cand depasesti sa treci pe a doua. Apropo, legea specifica faptul ca, atunci cand executi manevra de depasire e interzis sa depasesti limita de viteza.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 21:50   #58
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

daca e vorba de drumuri in afara orasului cu doua benzi pe sens si cu asfalt bun e si logic sa le ti partea oligofrenilor care merg pe banda 2 indiferent de viteza, din pc meu de vedere e plictisitor sa mergi tare pe strazi de genu asta, asa ca nu depasesc 100 din considerente de consum deci raman pe banda 1. insa cand pe banda mea apare un autovehicul care ruleaza sub viteza mea si eu dau semnal sa-l depasesc si stau sa astept 2-3 minute ca banda 2 e ocupata de un retard care ma vede ca vreau sa ies si el are putin peste viteza mea, devine frustrant pt ca trebuie sa incetinesc mult prea mult si sa il astept. daca este vorba de oras cu 2 benzi pe sens e clar ca pe banda 1 va fi o masina parcata , un taximetrist oprit aiurea, o duduie o ceva si aleg banda 2 . sunt de parere ca cei care sunt deranjati de viteza mea, de masina mea, de prezenta mea pe strada sunt absolut liberi sa circule pe alte strazi cu ce viteza vor. oricum majoritatea celor care incurca traficul nu sunt useri de pe forum ci sunt batrani sau incepatori sau femei fara experienta sau pur si simplu cei care sunt doar utilizatori de autovehicul nu si soferi
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 22:23   #59
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Motivul este clar , in tara asta NU exista educatie auto, fiecare se simte bine ca la el pe mosie (vb. la modul general, desigur sunt exceptii) complet indiferent fata de ceilalti participanti la trafic si aici ma refer si la cei care blocheaza inutil o banda de circulatie si la cei care sunt bizoni si depasesc cu 200 la ora o masina pe care stiu sigur ca e mai slaba si dupa aceea circula cu 60 ca le-a scazut o linie la combustibil. In alte tari civilizate, la orice iesire din normal pe drumurile adiacente autostrazilor nici nu trebuie sa se oboseasca politia sa te caute, vin sesizari chiar de la ceilalti participanti in trafic. Dar asta nu se poate in Romania, chiar daca am vrea, numarul redus de sosele te forteaza de multe ori sa depasesti limita legala, totusi la nivelul tehnologiei din 2010 nu suna prea bine 500 de km in 12 ore cand pe autostrada cu medie de 100 km/h se poate face in mai bine de jumatate de timp.

Asa ca asta e tara in care traim, un lucru mare pe care il putem face noi fara sa ne coste nimic, ar fi doar o masura crescuta la capitolul bun simt. Dar nu cred ca sunt sanse prea mari, imi aduc aminte de cateva experiente petrecute in Ungaria de ex. cand nenumarati conationali incercau disperati sa ma ajunga din urma, fara nici un motiv, doar sa imi demonstreze ca si el poate.

p.s. Imi pare rau sa vad ca multi din cei care au postat aici au recurs la frustrari, nu stiu daca isi au locul dar fiecare e liber sa scrie ce doreste.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 22:45   #60
Iulianu00
Renault Driver

Stage 5
 
Iulianu00's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 463
Member of:
[RENAULT]
Default re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Asta e o cauza importanta a accidentelor de la noi, depasirea atunci cand soseaua nu iti permite( o banda), practic facand loc aluia din spate ii maresti sansele de a produce un accident. Daca are de depasit sa o faca acolo unde legea permite si unde soseaua ofera vizibilitate, spatiu si e liber pe contrasens.






Daca ne chinuim si mai mult poate semnam si o petitie , aici pe forum, care sa o propunem ca lege, prin care sa facem legala depasirea prin triplare sau obligativitatea opririi in caz ca vine unul tare din spate si drumul e cu o singura banda, iar masina noastra poate doar 60/h.
Daca n-ai prins aluzia nu e problema mea.

Ma refeream la faptul ca putem face loc celui care vine din spate cu viteza mai mare ca a noastra, fara sa facem nu stiu ce sacrificiu! Ce avem de pierdut? Poate putin din orgoliu ca vezi Doamne, m-am dat eu la o parte.

Crede cineva ca daca nu se va da la o parte sau se ia in gura cu el il va schimba cu ceva si ca nu va mai exista o data viitoare? Nu!


Eu unul am facut-o de cateva ori si ma simt bine ca am salvat viata sau cel putin masina unui taran care a vrut sa vada cat e de lata soseaua si s-a bagat in depasire cu toate ca venea o alta masina din fata. Ce pot sa-ti zic e ca in momentul in care m-a depasit au fost trei masini in paralel. Ce s-ar fi intamplat daca nu trageam cat putueam dreapta si vroiam sa arat cine sunt eu fata de cel din spate? Ori se tamponau cei doi, ori cel ce m-a depasit intra in mine ori ... nu mai continui.

Sau pune-te in locul celui care vine din contrasens si intra un vitezoman in tine, ca cel pe care l-a depasit i-a fost greu sa traga putin dreapta sa aiba loc asta vitezomanu`.

De ce sa nu previi sau sa eviti, decat sa faci pe grozavul (si tu) si Doamne ajuta ce-o urma?


Orice am face sau ati face tot timpul va exista cineva care sa incalce legile, sa circule cu viteza peste viteza maxima admisa. O repet o facem pentru noi, nu pentru cei care ne depasesc, sau poate pentru ca suntem oameni si avem constinta o facem intr-o mica masura si pentru cel care ne depaseste.



Nu cred ca si-ar dori cineva sa se produca un accident din cauza asta si oricat ar cauta vinovatul,se va intreba ce s-ar fi intamplat daca ar fi tras putin dreapta si ar fi lasat balta orgoliul si frustrarea si nu cred ca nu s-ar simti putin vinovat.
__________________


Felicitari Jocuri online

Last edited by Iulianu00; 29-09-10 at 23:06.
Iulianu00 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -