Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 17-10-10, 12:35   #301
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

@ _anaconda_

Sper ca dupa ce vezi schita de mai jos, pricepi la ce ma refer.
Masina Nr. 3 NU MERGE CONSTANT PE BANDA 2 ci DEPASESTE iesind DIN SPATELE MASINII 2 pe banda 2 īn vederea depasirii:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dep.jpg
Views:	66
Size:	11.0 KB
ID:	1698867  
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 12:38   #302
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
@ _anaconda_

Sper ca dupa ce vezi schita de mai jos, pricepi la ce ma refer:


Schimbarea benzii de rulare, de la stanga la dreapta sau de la dreapta la stanga nu se numeste DEPASIRE.
__________________
Mazda 6 GTA, 2.5i, 125KW, K&N, OZ Michelangelo2 Schwartz, EBC RedStuff pads, EBC performance rotors, Eiback lowering kit, HEL Performance brake lines.
realmode is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 12:41   #303
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Deja am vazut ca nu are rost sa continui, ma retrag, bafta realmode cu explicatiile in continuare .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 12:42   #304
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Deja am vazut ca nu are rost sa continui, ma retrag, bafta realmode cu explicatiile in continuare .
Te urmez
realmode is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 12:48   #305
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by realmode View Post
Nu uita ca si tu esti ROMAN, tot roman esti catalogat oriunde mergi.
Exemplele de care vorbesti se vad peste tot in lume nu doar in ROMANIA, singura problema este ca la noi se posteaza doar ptr grandomanie.
Iti garantez ca daca ar fi FILTRATE nu ar exista pe internet si am fi catalogati ca o tara civilizata. Dar cum indiferenta este mare si ne doare`n cot de semenii nostrii romani, de ROMANIA ca si tara, exista acele exemple.
IDIOTI SUNT PESTE TOT, cu asta ar trebui sa ramai in minte si sa incetezi cu exemplele din ROMANIA ca te faci singur de ras. Din cauza unora ca si voi avem aceasta imagine, RUSINE. Ai principii dar nu ai conduita, tot ROMAN esti si o dovedesti din plin.
SCUZE DE OFFTOPIC.
Daca ai sta intr-o alta tara timp de cel putin 8-9 ani ai vedea ca majoritatea celor care fac tampenii de genul in trafic sunt tot romani Nu exista destrabalare mai mare ca la noi in tara, toti schimba in 4000-5000 la noi in tara in oras, toti trag frana de mana-n curba, toti fac "driftane", toti merg cu xenoane nereglate de-ti *** ochii la fiecare intalnire cu ei pe strada, toti se cred "reisari" si fac pe zmeii pe strazi pana cand fac casatorie cu un copac sau omoara pe altu' din vina lor ! Apoi iti vin la garaj si se mira de ce trebuie sa schimbe cutia la masina ca a mai schimbat-o cu 2 luni in urma, insa uita ca au un Logan sau un Aveo care NU sunt masini de curse sa schimbi in 6000 si sa le futi ambreiajul la fiecare schimb ...

NU ai cu cine !!! Suntem romani si multi dintre noi suntem prosti gramada, refuzam sa privim cealalta parte a situatiei ! Ca la noi, nicaieri !

Aseara eram cu niste prieteni in masina si unu cu o Dacie din 1900 toamna a dat sa ne depaseasca in sensul giratoriu, a vazut ca nu poate si apoi ne-a depasit pe pod dupa care urma o curba ... un nene care chiar il cunosteam si apoi ne suna sa ne spuna ca trebuia sa-l lasam sa ne depaseasca din sensul giratoriu ca era intr-a 2-a la 5000 de ture ???!!!!
Eram intr-un Golf 3, o masina normala ... dar cand l-am intrebat de ce a facut asta mi-a zis ca "eu am dacie" ... n-am mai zis nimic
__________________
Piese pentru masini americane si masini de lux / sport la preturi rezonabile !
0731.439.105 | fabi@americanmusclecars.ro
DUB-R is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 13:00   #306
realmode

Stage 4
 
realmode's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 274
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by DUB-R View Post
Daca ai sta intr-o alta tara timp de cel putin 8-9 ani ai vedea ca majoritatea celor care fac tampenii de genul in trafic sunt tot romani Nu exista destrabalare mai mare ca la noi in tara, toti schimba in 4000-5000 la noi in tara in oras, toti trag frana de mana-n curba, toti fac "driftane", toti merg cu xenoane nereglate de-ti *** ochii la fiecare intalnire cu ei pe strada, toti se cred "reisari" si fac pe zmeii pe strazi pana cand fac casatorie cu un copac sau omoara pe altu' din vina lor ! Apoi iti vin la garaj si se mira de ce trebuie sa schimbe cutia la masina ca a mai schimbat-o cu 2 luni in urma, insa uita ca au un Logan sau un Aveo care NU sunt masini de curse sa schimbi in 6000 si sa le futi ambreiajul la fiecare schimb ...

NU ai cu cine !!! Suntem romani si multi dintre noi suntem prosti gramada, refuzam sa privim cealalta parte a situatiei ! Ca la noi, nicaieri !

Aseara eram cu niste prieteni in masina si unu cu o Dacie din 1900 toamna a dat sa ne depaseasca in sensul giratoriu, a vazut ca nu poate si apoi ne-a depasit pe pod dupa care urma o curba ... un nene care chiar il cunosteam si apoi ne suna sa ne spuna ca trebuia sa-l lasam sa ne depaseasca din sensul giratoriu ca era intr-a 2-a la 5000 de ture ???!!!!
Eram intr-un Golf 3, o masina normala ... dar cand l-am intrebat de ce a facut asta mi-a zis ca "eu am dacie" ... n-am mai zis nimic
Corect, majoritarii sunt tembeli care au luat carnet pe te mai miri ce, au o masina care costa cat un cauciuc la masina mea etc. Teribilisti. Nu avem destule organe de circulatie care sa detecteze in trafic asemenea evenimente. Totul se poate daca exista cineva care sa puna in aplicare legile. Altfel, repet... nu existau sclavi

Am trait 3 ani de zile in Carolina de sud, Florida si in New York. Am vazut si acolo nebuni, insa la fiecare al 2-lea colt era cate o patrula de politie.
realmode is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 22:15   #307
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Thumbs down Re: Teribilişti vs depăşiri

Azi a fost cea mai tare intamplare in trafic care am putut sa o intalnesc ...

Logan modelul ala din 2008 Albastru simplu sedan in 4 usi , cu numarul VS 88 ST* imi taie calea pe strada (se intampla undeva in England) ... eu zic ... hai sa vedem ce e cu el , ma duc dupa el si la un semafor ma bag in fata lui...

Pleaca pe banda a 2-a sa ma depaseasca fix cum s'a facut verde , se baga in banda mea iara si dupa franeaza in fata mea...

La urmatoarea trecere de pietoni ... trag langa el ... deschid geamu si :

Eu-Se vede ma ca esti roman , nu trebuia sa iti mai aduci loganul din Romania...
El-Aaa ma scuzi , nu stiam ca esti roman ...

In timpul ala se facu verde... si a plecat punandu'mi avaria in fata ca semn de "merci ma" ...

Chiar ma gandeam ) cum naiba nici aici nu scap de prosti...
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 23:26   #308
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Gixer, CyberCSX şi realmode, cred că nu e cazul să ne prostim cu copilării de genul ameninţărilor cu banarea şi alte asemenea, dar vă rog să vă amintiţi următoarea dată cānd postaţi pe 4tuning că aveţi destui anişori, nu sunteţi puşti īn căutare de scandal, ci oameni serioşi şi maturi. Sau nu?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 13:25   #309
cca_golf

Stage 5
 
cca_golf's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 528
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Corect. Asa cum turistii romāni sīnt OBLIGATI sa respecte legile īn alte tari (ceea ce nu fac) sīnt altii obligati sa respecte legea romāna dar.......... CARE LEGE? Care exista NUMAI PE HĪRTIE?

De respectat n-o respecta nici dracu. Cīnd ma uit la videourile puse pe YOU TUBE unde se vede cllar īn ce hal se circula acolo, ma īntreb UNDE SĪNT LEGILE de care vorbesti si ce sa respecte un turist strain acolo?

Exemplele externe sīnt date doar īn mod COMPARATIV ca exemple POZITIVE si nu are nimic cu grandomanie.

PS:

ASTA este legea īn Romānia ce trebuie Respectata de turistii straini?

parca ii vad la stirile de la ora 17.... " Spre moarte pe ritm de manele"
cca_golf is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 13:50   #310
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

e vechi,n-au murit si probabil vor face asta din nou cu prima ocazie
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 16:23   #311
sLi4bmw

Stage 4
 
sLi4bmw's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 290
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Alex30 View Post
Ai pus accentul pe "probabil" deci se putea sa ai si mai mult si mai putin...corect? In caz ca aveai mai mult sau chiar 130 intrebarea e ce cautai cu viteza aia pe deal...erai pe autostrada ? Ca acolo stiu ca e 130...Daca tu mergi cu 130 pe un drum normal pe care limita e de 90 spre exemplu si vi tu jmecher cu 130 din spate de ce sa ma dau la o parte? Te grabesti depasesti...da nu repede flashuri si claxoane ca suntem jmecheri si na...avem 130 si corvette


Am mai intalnit si eu dastia in oras aveam 70 la ora si eram in pasaj la obor si jmecher cu jeepanu dadea flashuri din spate...
gresesti, normal nu ar trebui sa ai de unde sa te tragi. Daca prima banda e libera pe acolo trebuie sa circuli,special pentru a te depasi cei care se grabesc.Salut
sLi4bmw is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 13:20   #312
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by sLi4bmw View Post
gresesti, normal nu ar trebui sa ai de unde sa te tragi. Daca prima banda e libera pe acolo trebuie sa circuli,special pentru a te depasi cei care se grabesc.Salut
Ala nu era un caz real ce am spus acolo...de obicei ma dau la o parte dar cand nu am unde...unde sa ma duc? Sa apas pe butonul FLY si sa imi iau zboru...Cazul care mi s-a intamplat in pasaj la obor ala a fost real cand eu eram pe banda a 2-a si aveam 70 si banda 1 era ocupata si vine un cretin din spate cu un jeep se baga pana in curu meu si franeaza ca idiotu si da flashuri ca dementu si claxoane...wtf? Nu am butonul fly la logan...
__________________
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 14:29   #313
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Of domne cate povesti despre benzi si nustui mai ce linii trase pe asfalt la noi marea majoritate degeaba! Eu de obicei nu prea depasesc, pt ca, cresc sansela f mult de accident in situatia asta, si majoritatea cu mine fiind de vina, dar cand vad ca ala din fatza e un fricos mort de mai mult incurca decat merge preventiv, astia fiind si cei mai periculosi soferi, pt ca, in cazul ca se sperie fac fix lucrul pe care nu ar trebui sa-l faca, astfel pe unde pot ii depasesc...depasesc daca pot si pe dubla continua si nu mai astept sa ajung intr-o zona cu linie intrerupta, loc in care poate nici nu pot depasi in siguranta sau deloc, si numa ma enervez, si mai rau e.....
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 16:12   #314
sLi4bmw

Stage 4
 
sLi4bmw's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 290
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

Quote:
Originally Posted by Alex30 View Post
Ala nu era un caz real ce am spus acolo...de obicei ma dau la o parte dar cand nu am unde...unde sa ma duc? Sa apas pe butonul FLY si sa imi iau zboru...Cazul care mi s-a intamplat in pasaj la obor ala a fost real cand eu eram pe banda a 2-a si aveam 70 si banda 1 era ocupata si vine un cretin din spate cu un jeep se baga pana in curu meu si franeaza ca idiotu si da flashuri ca dementu si claxoane...wtf? Nu am butonul fly la logan...
asa da, aici ai dreptate

buna aia cu fly
sLi4bmw is offline   Reply With Quote
Old 20-10-10, 01:16   #315
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Teribilişti vs depăşiri

de obicei merg pe banda 1.mai sunt momente in care depasesc sau merg pe banda 2 din diverse motive(munti in asfalt , transee , gauri negre etc) dar cu prima ocazie in care e "safe" trec inapoi pe prima banda.

cel mai mult ma distreaza/enerveaza cand merg pe prima banda , am in fata o masina care se misca mai incet si vreau s-o depasesc..ma uit in oglinda , vad ca ala din spate de pe banda 2 e la vreo 4 masini distanta si nu vine ca fulgeru deci am timp sa depasec..semnalizez frumos si ii dau sandale , cum trec pe banda 2 ii da si ala din spate sandale si vine in fundu meu si-mi scoate ochii cu flashuri 1 dupa altu(cu toate ca eu nu am reusit sa trec inca de masina de pe banda 1).si in momentu ala asa ma supar si merg in paralel cu celalalt si-l fac pe "bajetu" din spate sa-si smulga si paru din cap...ma distreaza enorm.

mi s-a intamplat de n ori chestia asta.adica nu am nici o problema daca te grabesti , ma dau la o parte din calea ta si te las sa te duci..dar numai cand pot face chestia asta in siguranta pt mine , ca nu ma dau pe contrasens si nici nu ma urc pe ala de pe banda 1 doar ca mori tu pt 10 secunde cat depasesc eu.

mi s-a mai intamplat o chestie...mergeam linistit pe banda 1 si in fata aveam o dubita , ma uit in oglinda si-l vad pe ala de pe banda 2 mult in spate asa ca dau putin gaz si semnalizez si trec pe banda 2 sa depasesc..nu am apucat sa prin bine banda 2 ca incepe ala din spate cu blitzuri de la vreo 50m.bag picioru in acceleratie sa trec odata de la cu duba sa ma dau pe prima banda(aveam vreo 70 si ceva in oras) si-l astept pe dement.si se apropie romanu nostru cu o janghina de renault de cand era bunica fata mare cu un ditai noru de fum negru dupa el(la cat de turat era motoru) si ii fac semn la dobitoc sa inteleaga ca e dobitoc , si ce credeti ca face..trece putin de mine si trage de volan , intra cu juma de masina pe banda mea si pune frana...mor cand vad idioti de genu in trafic.din punctu meu de vedere asemenea specimene n-au ce cauta la volanu unei masini
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -