Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Tuning pe machete

Tuning pe machete Tutoriale, Proiecte, Realizari

Reply
 
Thread Tools
Old 03-09-10, 17:40   #751
dumitrumihai

Stage 4
 
dumitrumihai's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 271
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

M-ar interesa si pe mine sa stiu cum pot realiza niste butelii de N2o sau niste difuzoare..cine ma poate ajuta?
dumitrumihai is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 19:00   #752
edinho_realmadrid

Stage 5
 
edinho_realmadrid's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 684
Member of:
[VW]
[Opel]
[SEAT]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Ai aici tutorialul pentru tuburi de N2O
edinho_realmadrid is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 15:18   #753
dumitrumihai

Stage 4
 
dumitrumihai's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 271
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Ms edinho...m-ar interesa un tutorial de mochetat si unul de boxe ptr 1/24
dumitrumihai is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 08:34   #754
andy design x

Stage 5
 
andy design x's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 520
Post Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by dumitrumihai View Post
Ms edinho...m-ar interesa un tutorial de mochetat si unul de boxe ptr 1/24
Tutorial mochetare.
andy design x is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 14:06   #755
dumitrumihai

Stage 4
 
dumitrumihai's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 271
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Ms andy dar boxe stie cineva sa faca?
dumitrumihai is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 19:38   #756
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by dumitrumihai View Post
Ms andy dar boxe stie cineva sa faca?
omule...tu esti la ineput si totusi in viata e mai bine sa stii mai multe decat ti se preda la scoala, adica cum sa iti zic eu..ia pune mana si rasfoieste tot topicul de tuning pe machete manual asa cand ai timp si vei gasi raspuns la majoritatea intrbarilor, cel putin la asta cu boxele iti zic eu ca esta, dar cauta si tu
FED express is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 02:21   #757
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Tutorial tapitare scaune Recaro

Se ia (evident) un set de scaune, un spray cu vopsea in culoarea dorita (pe cat posibil vopseaua sa fie mata), banda de mascare (eu am folosit banda Tamiya pentru ca e subtire si ingusta si e mai usor de lucrat la dimensiunile scaunului), se da fuga in bucatarie si printre tigaile aruncate de mama/prietena/sotie dupa voi fugiti cu un pachet de faina in brate. Ma rog, nu trebuie sa fie un pachet, probabil 50 de grame de faina sunt arhisuficiente.
Mascati zonele scaunului care nu trebuie vopsite/acoperite cu "tapiterie",
Iesiti pe balcon (sau unde va place voua sa vopsiti) si asigurati-va ca aveti mult spatiu la dispozitie (spre deosebire de vopsirea unei machete operatiunea urmatoare nu este "precisa" si vopseaua ajunge peste tot). Confectionati un prelungitor cu care sa tineti scaunele sau purtati manusi ca sa nu plangeti ulterior incercand sa va curatati degetele de vopsea.
Luati scaunul si aplicati un strat de vopsea grosut (sa nu fie nici foarte gros altfel incepe sa curga de pe scaun si rezultatul e foarte inestetic). Imediat dupa aplicarea vopselei presarati faina peste scaun (sa fie acoperit tot scaunul, nu exagerati la imbinarea dintre spatar si sezut pentru ca faina are tendinta sa se adune acolo). Lasati 15-20 de minute sa se usuce si in timpul asta mergeti in bucatarie si explicati mamei/prietenei/sotiei ca nu ati inebunit.
Luati scaunul de unde l-ati pus la uscat, si lovindu-l usor sub sezut scuturati excesul de faina. Daca rezultatul e satisfacator treceti la etapa urmatoare, daca nu bagati scaunul intr-un vas cu lichid de frana (DOT 3 de preferinta) si lasati-l vreo 30 de minute, spalati si reveniti pe balcon unde repetati prima etapa.
Daca rezultatul e satisfacator luati spray-ul cu vopsea si de la distanta mare (va dati seama la fata locului, dar ar trebui sa fie minim 30cm) aplicati vopsea pe scaun. Nu insistati deloc intr-o anumita zona, aplicati vopseaua cu "pufuri" scurte (nu am gasit alt termen la ora asta) si lasati vreo 10-15 minute la uscat. Ideal e ca vopseaua care ajunge pe scaun sa fie aproape uscata. Dupa uscare examinati scaunul, daca e nevoie mai aplicati 1-2 straturi pana culoarea devine cea dorita. Lasati la uscat cateva ore (eu am lasat vreo 6 ore cred), apoi dezlipiti cu grija banda de mascare. In caz ca se observa culoarea originala a scaunului sau fainii in zone nedorite retusati. Eu am intotdeauna la indemana si vopsele modelistice (cele la sticlute mici care se aplica fie cu pensula/pensonul fie cu aerograful) si e mult mai usor sa retusez, daca nu aveti puteti incerca sa pulverizati multa vopsea din spray intr-un capacel si sa o luati de acolo cu un penson sau chiar cu un betisor de urechi (cred ca varianta betisorului e chiar mai recomandata).
Montati scaunul pe macheta si cam atat.

PS: vopseaua trebuie sa fie mata pe cat posibil pentru ca altfel tapiteria iese lucioasa si eu tapiterie lucioasa nu am vazut (de fapt am vazut, dar ori era din piele ori era semn ca proprietarilor le e lene sa treaca pe la spalatorie). Dupa ce aplicati acest tratament scaunului el devine sensibil la atingere, aveti grija la montaj sa nu ramaneti cu vopsea/faina pe degete si sa fiti nevoiti sa o luati de la inceput.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1020053.jpg
Views:	153
Size:	195.7 KB
ID:	1645271   Click image for larger version

Name:	P1020054.jpg
Views:	145
Size:	197.6 KB
ID:	1645272  
__________________

Last edited by bmwh548; 08-09-10 at 02:23.
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 02:34   #758
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Wink Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Tutorial tapitare scaune Recaro

Se ia (evident) un set de scaune, un spray cu vopsea in culoarea dorita (pe cat posibil vopseaua sa fie mata), banda de mascare (eu am folosit banda Tamiya pentru ca e subtire si ingusta si e mai usor de lucrat la dimensiunile scaunului), se da fuga in bucatarie si printre tigaile aruncate de mama/prietena/sotie dupa voi fugiti cu un pachet de faina in brate. Ma rog, nu trebuie sa fie un pachet, probabil 50 de grame de faina sunt arhisuficiente.
Mascati zonele scaunului care nu trebuie vopsite/acoperite cu "tapiterie",
Iesiti pe balcon (sau unde va place voua sa vopsiti) si asigurati-va ca aveti mult spatiu la dispozitie (spre deosebire de vopsirea unei machete operatiunea urmatoare nu este "precisa" si vopseaua ajunge peste tot). Confectionati un prelungitor cu care sa tineti scaunele sau purtati manusi ca sa nu plangeti ulterior incercand sa va curatati degetele de vopsea.
Luati scaunul si aplicati un strat de vopsea grosut (sa nu fie nici foarte gros altfel incepe sa curga de pe scaun si rezultatul e foarte inestetic). Imediat dupa aplicarea vopselei presarati faina peste scaun (sa fie acoperit tot scaunul, nu exagerati la imbinarea dintre spatar si sezut pentru ca faina are tendinta sa se adune acolo). Lasati 15-20 de minute sa se usuce si in timpul asta mergeti in bucatarie si explicati mamei/prietenei/sotiei ca nu ati inebunit.
Luati scaunul de unde l-ati pus la uscat, si lovindu-l usor sub sezut scuturati excesul de faina. Daca rezultatul e satisfacator treceti la etapa urmatoare, daca nu bagati scaunul intr-un vas cu lichid de frana (DOT 3 de preferinta) si lasati-l vreo 30 de minute, spalati si reveniti pe balcon unde repetati prima etapa.
Daca rezultatul e satisfacator luati spray-ul cu vopsea si de la distanta mare (va dati seama la fata locului, dar ar trebui sa fie minim 30cm) aplicati vopsea pe scaun. Nu insistati deloc intr-o anumita zona, aplicati vopseaua cu "pufuri" scurte (nu am gasit alt termen la ora asta) si lasati vreo 10-15 minute la uscat. Ideal e ca vopseaua care ajunge pe scaun sa fie aproape uscata. Dupa uscare examinati scaunul, daca e nevoie mai aplicati 1-2 straturi pana culoarea devine cea dorita. Lasati la uscat cateva ore (eu am lasat vreo 6 ore cred), apoi dezlipiti cu grija banda de mascare. In caz ca se observa culoarea originala a scaunului sau fainii in zone nedorite retusati. Eu am intotdeauna la indemana si vopsele modelistice (cele la sticlute mici care se aplica fie cu pensula/pensonul fie cu aerograful) si e mult mai usor sa retusez, daca nu aveti puteti incerca sa pulverizati multa vopsea din spray intr-un capacel si sa o luati de acolo cu un penson sau chiar cu un betisor de urechi (cred ca varianta betisorului e chiar mai recomandata).
Montati scaunul pe macheta si cam atat.

PS: vopseaua trebuie sa fie mata pe cat posibil pentru ca altfel tapiteria iese lucioasa si eu tapiterie lucioasa nu am vazut (de fapt am vazut, dar ori era din piele ori era semn ca proprietarilor le e lene sa treaca pe la spalatorie). Dupa ce aplicati acest tratament scaunului el devine sensibil la atingere, aveti grija la montaj sa nu ramaneti cu vopsea/faina pe degete si sa fiti nevoiti sa o luati de la inceput.
Faina chestia cu faina ...
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 08:10   #759
andy design x

Stage 5
 
andy design x's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 520
Post Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Tutorial tapitare scaune Recaro

Se ia (evident) un set de scaune, un spray cu vopsea in culoarea dorita (pe cat posibil vopseaua sa fie mata), banda de mascare (eu am folosit banda Tamiya pentru ca e subtire si ingusta si e mai usor de lucrat la dimensiunile scaunului), se da fuga in bucatarie si printre tigaile aruncate de mama/prietena/sotie dupa voi fugiti cu un pachet de faina in brate. Ma rog, nu trebuie sa fie un pachet, probabil 50 de grame de faina sunt arhisuficiente.
Mascati zonele scaunului care nu trebuie vopsite/acoperite cu "tapiterie",
Iesiti pe balcon (sau unde va place voua sa vopsiti) si asigurati-va ca aveti mult spatiu la dispozitie (spre deosebire de vopsirea unei machete operatiunea urmatoare nu este "precisa" si vopseaua ajunge peste tot). Confectionati un prelungitor cu care sa tineti scaunele sau purtati manusi ca sa nu plangeti ulterior incercand sa va curatati degetele de vopsea.
Luati scaunul si aplicati un strat de vopsea grosut (sa nu fie nici foarte gros altfel incepe sa curga de pe scaun si rezultatul e foarte inestetic). Imediat dupa aplicarea vopselei presarati faina peste scaun (sa fie acoperit tot scaunul, nu exagerati la imbinarea dintre spatar si sezut pentru ca faina are tendinta sa se adune acolo). Lasati 15-20 de minute sa se usuce si in timpul asta mergeti in bucatarie si explicati mamei/prietenei/sotiei ca nu ati inebunit.
Luati scaunul de unde l-ati pus la uscat, si lovindu-l usor sub sezut scuturati excesul de faina. Daca rezultatul e satisfacator treceti la etapa urmatoare, daca nu bagati scaunul intr-un vas cu lichid de frana (DOT 3 de preferinta) si lasati-l vreo 30 de minute, spalati si reveniti pe balcon unde repetati prima etapa.
Daca rezultatul e satisfacator luati spray-ul cu vopsea si de la distanta mare (va dati seama la fata locului, dar ar trebui sa fie minim 30cm) aplicati vopsea pe scaun. Nu insistati deloc intr-o anumita zona, aplicati vopseaua cu "pufuri" scurte (nu am gasit alt termen la ora asta) si lasati vreo 10-15 minute la uscat. Ideal e ca vopseaua care ajunge pe scaun sa fie aproape uscata. Dupa uscare examinati scaunul, daca e nevoie mai aplicati 1-2 straturi pana culoarea devine cea dorita. Lasati la uscat cateva ore (eu am lasat vreo 6 ore cred), apoi dezlipiti cu grija banda de mascare. In caz ca se observa culoarea originala a scaunului sau fainii in zone nedorite retusati. Eu am intotdeauna la indemana si vopsele modelistice (cele la sticlute mici care se aplica fie cu pensula/pensonul fie cu aerograful) si e mult mai usor sa retusez, daca nu aveti puteti incerca sa pulverizati multa vopsea din spray intr-un capacel si sa o luati de acolo cu un penson sau chiar cu un betisor de urechi (cred ca varianta betisorului e chiar mai recomandata).
Montati scaunul pe macheta si cam atat.

PS: vopseaua trebuie sa fie mata pe cat posibil pentru ca altfel tapiteria iese lucioasa si eu tapiterie lucioasa nu am vazut (de fapt am vazut, dar ori era din piele ori era semn ca proprietarilor le e lene sa treaca pe la spalatorie). Dupa ce aplicati acest tratament scaunului el devine sensibil la atingere, aveti grija la montaj sa nu ramaneti cu vopsea/faina pe degete si sa fiti nevoiti sa o luati de la inceput.
Am incercat si eu chestia cu faina odata cand nu era tutorialul si nu aveam ce face si a iesit o branza.Dar acum cu tutorialul sper sa iasa mai bine.
andy design x is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 15:01   #760
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

da, foarte buna ideea si functioneaza si la volane, daca vreti sa le imbracati
FED express is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 15:22   #761
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Nu mai dati quote la intregul post ca dam scroll toata ziua pe urma...

Teoretic merge si la volane, nu am testat de asta nu am specificat.
Unii folosesc metoda si pentru mochetare, e ceva mai simplu decat cu material; din nou, nu am incercat, de asta nu am specificat.
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 15:30   #762
edinho_realmadrid

Stage 5
 
edinho_realmadrid's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 684
Member of:
[VW]
[Opel]
[SEAT]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

La volan m-am gandit si eu Sper sa incerc zilele astea sa vad cum se comporta pe spatii mult mai mici decat scaunele!
edinho_realmadrid is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 17:16   #763
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Nu mai dati quote la intregul post ca dam scroll toata ziua pe urma...

Teoretic merge si la volane, nu am testat de asta nu am specificat.
Unii folosesc metoda si pentru mochetare, e ceva mai simplu decat cu material; din nou, nu am incercat, de asta nu am specificat.
da da, dar oare nu e riscant sa faci pe o suprafata mare cum e podeaua machetei si apoi sa pui degetul si pleosc....nici nu stiu cum se comporta, dar ma gandesc ca nu e prea bine sa dai cu degetul peste cum ai zis si tu, cred ca e riscant.
FED express is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 08:35   #764
Dacia_1310

Stage 4
 
Dacia_1310's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 194
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Va dau o idee!Ce tuning sofisticat sau alte chestii?O mica idee de patriotism!Din Renault 12 ts 1/18 sa decupati aripile in fata si din putina poxilina sa incercati sa faceti masca de 1310 TLX!

P.S.:Unii o sa inceapa sa zica de ce nu o fac eu...si va raspund de pe acum:Nu am uneltele necesare sa decupez aripile si nici nu prea stiu cum se lucreaza cu poxilina!

P.S.2:Si barile sunt greu de modelat si nu am cu ce sa vopsesc detaliile!Ca la faruri e simplu:iei un cilindru de metal fara fund;il inalzesti si apoi il apesi pe far!
__________________
DESENELE MELE
MUC-Mereu GUSTOS;mereu LA INDEMANA

Last edited by Dacia_1310; 09-09-10 at 08:39.
Dacia_1310 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-10, 23:08   #765
AngelEyess

Stage 3
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 111
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Buna ziua imi poate spune si mie cu ce pot taia metalu acela de la machete?
AngelEyess is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -