Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 28-01-09, 06:43   #46
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

Quote:
Originally Posted by -LEXION- View Post
chiar aia am vrut sa postez si eu...se pare ca se sesizeaza si cine trebuie...poate a fost si politia pe forum
Ce mult mi-ar place sa stiu sa sunt samantza de scandal
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 10:32   #47
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

Am o intrbare oare taximetristii si-or luat carnetu direct p banda a 2a?...astia mai nou ies din intersectie si intra direct p banda a 2a nui intere daca vine masina din spate sau nu
__________________
Mixt -->
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 11:32   #48
bzsa

Stage 5
 
bzsa's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,231
Member of:
[VW]
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

Quote:
Originally Posted by mafiozzo View Post
Am o intrbare oare taximetristii si-or luat carnetu direct p banda a 2a?...astia mai nou ies din intersectie si intra direct p banda a 2a nui intere daca vine masina din spate sau nu
asta am vrut sa specific si eu,zilnic urc pe calea turzi si de cele mai multe ori prind cate un bizon de asta ,deh cica el e mare taximetrist nu s-ar da de pe banda 2-a desi vede ca Loganul abia urca cu 50-60 pe c turzi in sus nu s-ar da la o parte pt nimic in lume
am mai patit in piata cipariu schimba banda la semafor ,de semnalizat sa nu povestim mai ca nu imi stange fata masini intre stalpisori aia cand il claxonez el imi arata semnul paci
bzsa is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 12:35   #49
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

hai ca mi-am amintit o faza cu taximetrist.. aici la mn p strada.. un vecin taximetrist si`o lasat masina in viteza numa si strada i in panta si rotile virate. .spre o alta masina.. i-a sarit din viteza si poc.. untrin suzuki swift nah el nu o patit nik da la saracu suzuki io indoit usa din spate...o venit taximetristu o vazut.. cik " i scriu p foae numaru meu de telefon " dupa ce so dus taximetristu m-am uitat p foae.. supriza era goala
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 14:47   #50
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

Apai ei tot ceea ce fac in trafic o fac sub pretextul ca se grabesc fie sa ajunga la client, fie ca acolo trebuie sa astepte clientul, fie ca se grabeste clientul, fie ca se razgandeste clientul, fie ca acolo trebuie sa se opreasca clientul, fie ca ei nu fac nici 1 metru in plus, fiindca benzina costa.
Toti taximetristii echivaleaza orice pret la litrul de benzina. Exemplu : "Cum sa dau 30 de lei pe chestia aia ? Aia inseamna 10 litri de benzina". Cum sa mearga inca 10 metri pana gasesc un loc de parcare unde nu incurca pe nimeni ? aia e 100 ml de benzina. Si uite-asa... ei au scuze.
Probabil ar trebui sa le puna camere video la bord ca sa se vada care cum conduce, fac pariu ca intr-o saptamana ar mai fi 10% din taxisti pe strazi.
__________________
_________________________
KoKozula was here ...
KoKozula is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 14:56   #51
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

nu m`as supara sa`i injumatateasca
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 15:12   #52
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

Quote:
,,Mâine între orele 11,00 - 13,00 a fost aprobată de către Consiliul Local al Municipiului Cluj Napoca desfăşurarea unei manifestări publice la care se estimează participarea a 350 de taximetrişti. Traseul urmat va fi Sala Sporturilor - Pod Garibaldi - str. 1 Decembrie 1918 - înspre cartierul Mănăştur pe Podul N - Calea Floreşti - pe sub Podul Calvaria- Sala Sporturilor, cu respectarea normelor rutiere.
Sunt curios daca vor circula regulamentar ) .. sau si lor is vor taia calea )

By the way ... banui ca ati observat ca intre ei se respecta regulile de circulatie, intre ei sunt politicosi ... ETC
KoKozula is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 16:22   #53
vali_cd

Stage 3
 
vali_cd's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 147
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

pentru a rezolva asta...exists un sistem....si functioneaza, insa se aplica pentru toata lumea...CAMERE VIDEO PESTE TOT

ati vazut ce frumos se circula in localitatile cu camere...ei asa s-ar circula si la cj daca ar fi camere montate, iar daca i lasat masina parcata aiurea...amenda te va urmari in casuta postala

va zic ca functioneaza fiindca am vazut sistemul implementat la Londra(ma laud un pic) . Va zic...acolo oriunde mergi esti filmat de cel putin 2 camere video....nu e basm asta...daca ai lasat masina parcata aiurea(chiar in locul de parcare, insa nu aliniata langa bordura) => amenda. ai stat mai mult decat ai platit in locul de parcare => amenda...si exemplele pot continua

PS: inca ceva...cei din marasti parcati in parkingu ala ca dea aia so facut...nu sa lase toata lumea masina pe trecerea de pietoni din fata parkingului ca vi lene sa parcati in el...pentru cei care locuiesc in zona se ofera reduceri consistente la abonament( asa scrie in parking la casa)
__________________
it\'s never fast enough
vali_cd is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 16:50   #54
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

Quote:
Originally Posted by vali_cd View Post
pentru a rezolva asta...exists un sistem....si functioneaza, insa se aplica pentru toata lumea...CAMERE VIDEO PESTE TOT

ati vazut ce frumos se circula in localitatile cu camere...ei asa s-ar circula si la cj daca ar fi camere montate, iar daca i lasat masina parcata aiurea...amenda te va urmari in casuta postala

va zic ca functioneaza fiindca am vazut sistemul implementat la Londra(ma laud un pic) . Va zic...acolo oriunde mergi esti filmat de cel putin 2 camere video....nu e basm asta...daca ai lasat masina parcata aiurea(chiar in locul de parcare, insa nu aliniata langa bordura) => amenda. ai stat mai mult decat ai platit in locul de parcare => amenda...si exemplele pot continua

PS: inca ceva...cei din marasti parcati in parkingu ala ca dea aia so facut...nu sa lase toata lumea masina pe trecerea de pietoni din fata parkingului ca vi lene sa parcati in el...pentru cei care locuiesc in zona se ofera reduceri consistente la abonament( asa scrie in parking la casa)
Corect, eu as zice sa ne bage la toti cip in bord si camere de filmat in masina si in afara ei, si ca sa fie siguri, ne baga si noua cip sub piele si camera de filmat in loc de ochiul stang... si-apoi vezi frate civilizatie :X

Ce civilizat se circula in localitatile in care sunt camere? pai normal.. toata lumea cu 50 in zona cu camera si dupa aceea da-i talpa sa recupereze timpu pierdut.

Revenind la taximetristi, cred ca exagerati. E drept.. sunt multi prosti(deh, nu iti trebuie neaparat multe clase ca sa fi taximetrist) care te scot din pepeni.. dar cati nu sunt ca ei? Pe ei ii poti identifica mai usor si automat dai vina pe toti cand te enerveaza cate unul.

E vorba de educatie si de civilizatie, nu de camere de luat vederi, clienti lipsa parcarilor si alte motive pe care le-ati putea gasi. Uitati-va de exemplu in fata la orange.. nu exista zi in care sa nu fie parcat cate unu pe banda 1 acolo, eh si pentru asta nu am vazut topic in care sa injurati pe soferii de x5-uri negre, pejouri albe si trabnti roz... ce-i drept ca mergi mai jos si in fata la sora se mai gaseste cate un taximetrist care sa blocheze si el banda 1, dar de obicei ei au bunul simt sa fie numai cu fundul pe afara.. nu cu toata masina, dar acolo automat, vine cate unu si urla ca din cauza la taximetristi e blocat tot centru

Nu contest, si pe mine ma calca pe nervi de mutle ori, dar stati linistiti ca nici voi nu sunteti ingeri
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 18:31   #55
mishu28

Stage 4
 
mishu28's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 179
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

O alta problema e ca toti looserii care nu au fost in stare sa isi gaseasca altceva de lucru si fostii puscariasi au ajuns taximetristi.Cum sa ceri civilizatie de la astia?
mishu28 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 21:53   #56
riff

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 58
Default Re: Accidente

Quote:
Originally Posted by KoKozula View Post
puii mei ... si taximetristii circule beti ? ala daca era manga de dimineata... cred ca de seara o tot bagat in el.

SI imergea inspre aeroport.. deci s-o rasucit masina aia ....

vai vai ...

A fost masina mea , i-am vandut-o idiotului in decembrie,ma tot uitam la poze si cand ma uit mai bine vad numarul,asta parea beat si cand a cumparat-o,taximetristii sunt adevarate pericole pe sosele feriti-va de ei.
riff is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 21:58   #57
loverboy

Stage 5
 
loverboy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 364
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

De ce au trebuit astia de la dacia sa ii puna proiectoare de ceata la logan? Ca sa circule taximetristii cu ele aprinse mai ales acuma cand e ud pe jos asha frumos se vad...
__________________
JOS TAXA DE INMATRICULARE !
loverboy is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 22:13   #58
bzsa

Stage 5
 
bzsa's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,231
Member of:
[VW]
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

Quote:
Originally Posted by loverboy View Post
De ce au trebuit astia de la dacia sa ii puna proiectoare de ceata la logan? Ca sa circule taximetristii cu ele aprinse mai ales acuma cand e ud pe jos asha frumos se vad...
de la iulius pana in zorilor am intalnit cel putin 3 taximetrist care circula cu pozitiile si cu ceata,ba chiar si cu pozitia de era sa ma bag in el ca nu l-am vazut
bzsa is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 22:34   #59
bzsa

Stage 5
 
bzsa's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,231
Member of:
[VW]
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Taximetristii clujeni - discutii

Quote:
Originally Posted by mishu28 View Post
O alta problema e ca toti looserii care nu au fost in stare sa isi gaseasca altceva de lucru si fostii puscariasi au ajuns taximetristi.Cum sa ceri civilizatie de la astia?
imi zice un taximetrist ''bahhh tu esti fraier esti prost mergi la lucru 8 ore sau 10 ca si pe vremea comunismului uitat-te la mine ce program felexibil am lucrez numa cand vreau ,eu nu as putea sa lucrez 8 ore cum faci tu sa imi faca alti program si programul de lucru'', la care ii zic ''da bah da eu nu tre sa stau la pola altuia cum faci tu''
bzsa is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 02:18   #60
gangsta

Stage 5
 
gangsta's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 774
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[TIME SQUAD]
[SEAT]
Thumbs down Re: Taximetristii clujeni - discutii

Quote:
Originally Posted by bzsa View Post
de la iulius pana in zorilor am intalnit cel putin 3 taximetrist care circula cu pozitiile si cu ceata,ba chiar si cu pozitia de era sa ma bag in el ca nu l-am vazut
Lasa ca nu numai ei (taximetristii) circula cu farurile de ceata aprinse....E plin cluju de ''smekeri'' care circula si ziua si noaptea cu ele aprinse!Si ai adevarata valoare (NOT) daca ai si xenon pe farurile de ceata si circuli cu ele nonstop aprinse...
E f f f f f f enervant!
__________________
gangsta is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -