Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 11-09-12, 15:57   #4996
krs1324

Stage 1
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 12
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Salut,cred ca mi s-a ars becul din bord,cel de la semnalizarea din dreapta.Stie cineva ce tip de bec trebuie sa cumpar?Multumesc
krs1324 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-12, 19:55   #4997
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Stie cineva daca arcurile de spate de la E36 merg puse la E46?Am un prieten care vrea sa isi ridice masina, are arcuri scurte si nu poate folosii masina pe unde are el nevoie si vrea sa o ridice.Am un set de arcuri de spate de e36 normale, merg montate pe e46?
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 11-09-12, 21:31   #4998
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by florineluspr View Post
Stie cineva daca arcurile de spate de la E36 merg puse la E46?Am un prieten care vrea sa isi ridice masina, are arcuri scurte si nu poate folosii masina pe unde are el nevoie si vrea sa o ridice.Am un set de arcuri de spate de e36 normale, merg montate pe e46?
Din ce stiu, spatele merge !

Gandestete ca ai desfacut masina ta de 2 ori ; cat de greu poate fi sa dai roata jos si sa desfaci amortizorul de jos si sa vezi de se potriveste ?
5 + 1 suruburi !
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-12, 22:49   #4999
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
Din ce stiu, spatele merge !

Gandestete ca ai desfacut masina ta de 2 ori ; cat de greu poate fi sa dai roata jos si sa desfaci amortizorul de jos si sa vezi de se potriveste ?
5 + 1 suruburi !
Stiu fratele meu ce zici dar tovarasul asta al meu e cu masina in Cluj momentan si cand ajunge la mine o sa schimbam mai multe si atunci as vrea sa am toate piesele...Stiu ca cele de pe fata sunt diferita dar de spate chiar nu stiu cat de lungi sunt cele de e46....
Eu am de 320 stoc si daca merg la el trebuie sa ridice putin masina, altfel nu am facut nimic...Nu imi era greu sa verific dar nu am un e46 la indemana momentan
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 13-09-12, 13:37   #5000
StelarPhunk

Stage 4
 
StelarPhunk's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 195
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

salut
trebuie sa schimb bucsele la bascule pe fata (stanga+dreapta).. pe net am gasit mai multe modele si nu stiu exact ce trebuie sa cumpar... ma puteti ajuta cu niste informatii? sau niste poze ca sa-mi fac o idee despre modelul exact... la partea astea chiar nu ma pricep...
va multumesc!
StelarPhunk is offline   Reply With Quote
Old 13-09-12, 13:45   #5001
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by StelarPhunk View Post
salut
trebuie sa schimb bucsele la bascule pe fata (stanga+dreapta).. pe net am gasit mai multe modele si nu stiu exact ce trebuie sa cumpar... ma puteti ajuta cu niste informatii? sau niste poze ca sa-mi fac o idee despre modelul exact... la partea astea chiar nu ma pricep...
va multumesc!
Pe bascula ai decat o bucsa pe fiecare parte. In poza upload-ata de mine, cea numerotata 1 . Daca la ele te referi, nu ai cum sa gresesti => Lemforder cu tot cu carcasa, iar daca te pricepi putin cu mecanica fara carcasa si le inlocuiesti singur carcasa.

Succesuri !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Diagrama directie-suspensie.JPG
Views:	83
Size:	53.1 KB
ID:	2551222   Click image for larger version

Name:	e36_jpeg_drawing.jpg
Views:	68
Size:	92.0 KB
ID:	2551223  
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 13-09-12, 15:00   #5002
StelarPhunk

Stage 4
 
StelarPhunk's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 195
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
Pe bascula ai decat o bucsa pe fiecare parte. In poza upload-ata de mine, cea numerotata 1 . Daca la ele te referi, nu ai cum sa gresesti => Lemforder cu tot cu carcasa, iar daca te pricepi putin cu mecanica fara carcasa si le inlocuiesti singur carcasa.

Succesuri !
multumesc mult pentru ajutor... numai bine !
StelarPhunk is offline   Reply With Quote
Old 13-09-12, 20:44   #5003
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by StelarPhunk View Post
salut
trebuie sa schimb bucsele la bascule pe fata (stanga+dreapta).. pe net am gasit mai multe modele si nu stiu exact ce trebuie sa cumpar... ma puteti ajuta cu niste informatii? sau niste poze ca sa-mi fac o idee despre modelul exact... la partea astea chiar nu ma pricep...
va multumesc!
Salut,
Iti pot aduce bucsi brat (fara bride) OEM BMW - 22eur setul
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 14-09-12, 08:03   #5004
StelarPhunk

Stage 4
 
StelarPhunk's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 195
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by GOGU_VL View Post
Salut,
Iti pot aduce bucsi brat (fara bride) OEM BMW - 22eur setul
salut.
multumesc pentru oferta dar deja am dat comanda pt ca imi trebuie fff urgent pt rar.. cand o sa mai am nevoie de piese te contactez.
o zi buna!
StelarPhunk is offline   Reply With Quote
Old 15-09-12, 21:26   #5005
alexxss

Stage 5
 
alexxss's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

am si eu o problema cu un cdplayer. nu merge cd stie cineva care e problema
https://www.youtube.com/watch?v=eC9zd...ature=youtu.be
alexxss is offline   Reply With Quote
Old 16-09-12, 01:02   #5006
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by alexxss View Post
am si eu o problema cu un cdplayer. nu merge cd stie cineva care e problema
https://www.youtube.com/watch?v=eC9zd...ature=youtu.be
Dute la un electrician sa-ti curete pastila de citit......cu cate cd-uri ai incercat sa vezi daca merge sau nu? Ai incercat cu cd-uri originale ?
Vezi ca unele cd-uri scrise la viteze mari nu le citeste.
Bafta !!!
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 16-09-12, 13:01   #5007
alexxss

Stage 5
 
alexxss's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by GOGU_VL View Post
Dute la un electrician sa-ti curete pastila de citit......cu cate cd-uri ai incercat sa vezi daca merge sau nu? Ai incercat cu cd-uri originale ?
Vezi ca unele cd-uri scrise la viteze mari nu le citeste.
Bafta !!!
cu cd-uri originale merge dar nu merge cu nici un alt fel de cd-uri le-am scris la viteza de 4x si tot nu merg.
alexxss is offline   Reply With Quote
Old 16-09-12, 13:43   #5008
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by GOGU_VL View Post
Dute la un electrician sa-ti curete pastila de citit......cu cate cd-uri ai incercat sa vezi daca merge sau nu? Ai incercat cu cd-uri originale ?
Vezi ca unele cd-uri scrise la viteze mari nu le citeste.
Bafta !!!
La un electrician? )) Dar un CD de curatare ce are? Asta-i culmea am ajuns sa mergem la electricieni pt orice rahat.

Plus ca nu asta e problema. Problema e ca modelul tau de CD player e din generatia veche si citeste DOAR formatul CD(A). Adica nu citeste CD-R sau CD-RW. Cu alte cuvinte, doar CD-uri "originale" sa le spunem asa.

Problema ta cred ca tine de generatia CD-playerului, aceste fiind din cate vad din prima generatie.
Daca vrei sa ai neaparat CD-player OEM, incearca unul din ultima geneartie pusa pe e36.

Poti totusi incerca urmatoarele:
Quote:
Keith asks:

How come when I burn music from the internet onto a CD, sometimes the CD won't play in my car's CD player? Am I doing something wrong? Others I know have had this same problem.

This is always a frustrating problem. A CD that's burned on one machine will play fine in another, and won't play in a third. Why won't the burned CD play?

Assuming you've done the basic troubleshooting like making sure your CD player's laser hardware is clean, cleaning your CD, verifying it's scratch-free, et cetera, there can be several reasons for this problem:

You forgot to select an "Audio" CD type when burning, and instead chose to burn a "Data" CD. Data-formatted CDs can not be read in a standard CD player.
You burned to a CD-RW format CD. Most CD players will not read a CD-RW format. Use a CD-R format instead.
Your player may not like the CD format. What size CD-R are you using? If you're using a 700MB capacity CD, try burning to a 650MB CD. Some players don't play well when given a disk capacity they're not expecting. Also try lowering the recording speed. Some car CD players will be fine with a CD burned using a 2x speed, but won't like using the same media recorded at 8x.
You have an older-generation CD player (more likely) or CD burner (less likely). Older hardware doesn't always talk with newer hardware. If you have, for example, an older CD player in your car, it gets confused by the language contained on the young whippersnapper CD. Think of it as an "electronic generation gap". The solution in this case, sadly, is to get a replacement for your car's player.

Last edited by rdy4ever; 16-09-12 at 13:49.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 16-09-12, 13:46   #5009
alexxss

Stage 5
 
alexxss's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
La un electrician? )) Dar un CD de curatare ce are? Asta-i culmea am ajuns sa mergem la electricieni pt orice rahat.

Plus ca nu asta e problema. Problema e ca modelul tau de CD player e din generatia veche si citeste DOAR formatul CD(A). Adica nu citeste CD-R sau CD-RW. Cu alte cuvinte, doar CD-uri "originale" sa le spunem asa.



Problema ta tine de generatia CD-playerului, aceste fiind din cate vad din prima generatie.
Daca vrei sa ai neaparat CD-player OEM, incearca unul din ultima geneartie pusa pe e36.
Am incercat cu cd cleaner si nici nu il invarte macar.
alexxss is offline   Reply With Quote
Old 16-09-12, 13:52   #5010
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by alexxss View Post
Am incercat cu cd cleaner si nici nu il invarte macar.
Quote:
Keith asks:

How come when I burn music from the internet onto a CD, sometimes the CD won't play in my car's CD player? Am I doing something wrong? Others I know have had this same problem.

This is always a frustrating problem. A CD that's burned on one machine will play fine in another, and won't play in a third. Why won't the burned CD play?

Assuming you've done the basic troubleshooting like making sure your CD player's laser hardware is clean, cleaning your CD, verifying it's scratch-free, et cetera, there can be several reasons for this problem:

You forgot to select an "Audio" CD type when burning, and instead chose to burn a "Data" CD. Data-formatted CDs can not be read in a standard CD player.
You burned to a CD-RW format CD. Most CD players will not read a CD-RW format. Use a CD-R format instead.
Your player may not like the CD format. What size CD-R are you using? If you're using a 700MB capacity CD, try burning to a 650MB CD. Some players don't play well when given a disk capacity they're not expecting. Also try lowering the recording speed. Some car CD players will be fine with a CD burned using a 2x speed, but won't like using the same media recorded at 8x.
You have an older-generation CD player (more likely) or CD burner (less likely). Older hardware doesn't always talk with newer hardware. If you have, for example, an older CD player in your car, it gets confused by the language contained on the young whippersnapper CD. Think of it as an "electronic generation gap". The solution in this case, sadly, is to get a replacement for your car's player.
Asta am gasit si eu pe net. Cred ca totusi problema ta e ultimul punct, legat de generatia CD player-ului.

Edit: Si vezi ca CD cleaner-ul trebuie sa fie musai Audio CD. ce se gaseste in toate magazinele sunt Cd-uril universale, care nu sunt citite de Cd-playere standard.

Last edited by rdy4ever; 16-09-12 at 13:55.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -