Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 28-01-09, 11:29   #1471
Vasi11

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 202
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

mai bine sa incasese eu o taxa triplata de la doua persoane pe zi, decat o taxa mai mica de la 50 -60 de persoane pe zi... incompetenti si deh e greu cu matematica
Vasi11 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 11:37   #1472
R V A

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 167
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

cred ca e adevarat tot ce se zice de prahoveni...logic vb...cum a zis si omul mai sus "vin 2-3 care au taxa 1000 E deja triplata"(adik care inainte de 15 decembrie aveau taxa undeva la 2-300 E.cei care au taxa mare nu mai vin...adik u in desteptaciunea tah ai gandito ca "domne mai bine incasez 2000 sau 3000 de euro pe zi decat sa vin 60 de oameni care sa plateasca cate 500 euro.....ca nu e problema eu ma multumesc cu 3000 euro decat cu 30000 (60*500=30000"
R V A is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 11:55   #1473
GABORW

Stage 5
 
GABORW's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 354
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

deci eu nu as avea motiv sa ma plang ca am taxa doar 426euro CEA TRIPLA... dar dak nu ii am nici pe aia.,..si nu sunt dispus sa platesc atat pt 1.2 as fi dat 330euro pt un calibra de 2000...dar acum nu..
__________________
Vrei sa vinzi,cumperi ceva?Poti posta si pe Slatinaforum !!!

GABORW is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 12:12   #1474
R V A

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 167
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

5400 euro motor 1.8....eu as fi tare multumit in locul tau...dar dak u nu crezi ca e treaba...e decizia ta...nu te condamna nimeni
R V A is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 12:19   #1475
SERJAN
VW Driver

Stage 3
 
SERJAN's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 160
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by razzwan View Post
sa tot mergem la vot oameni buni ... bine k nu am fost....
nici eu nu am fost la vot... ca daca mergeam si votam as fi disperat si mai tare...
SERJAN is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 12:25   #1476
SERJAN
VW Driver

Stage 3
 
SERJAN's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 160
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by mariusD View Post
nu se mai aude nimic, eu am facut rar-ul vineri si ... am fost sa vad cat ajunge taxa... 4860E ... ... masina 2002 euro 3 218g CO2 (AUDI A6 full) , am intrebat`o pe doamna de la ghiseu daca mai vine sa plateasca cineva taxa... a zis ca ... mai vin dar doar cei care au pana`n 1000 Euro taxa (triplata) ... luni a dat intr-un ziar local despre taxa auto... zilnic plateau cam 50 persoane taxa... acum abia platesc 2 !!! deci... ei au de pierdut... mai bine lasa taxa asa inainte... asa ca o so scoata sau o so modifice insa nu se stie cand! oricum ei vorbesc de bugete si alte ***-uri... insa numa cati oameni sunt cu masinile aduse inainte de a se modifica taxa... scoteau bani frumosiiiiiii... si aveau cu ce sa-si faca bugetu! asa ca mai asteptam... eu unu stau cat trebuie ! poate o so vand masina dar nici dracu nu da atatia bani pe taxa! JOS LOGAN-u si multa "MINTE" celor care le cumpara!
pai de aici ne dam seama ca pe ei nu ii intereseaza banii care sunt incasati de pe taxe ce se duc la buget, ci ii intereseaza sa nu sa se mai aduca masini din afara ca sa poata scoate anumite persoane profit de pe urma vanzarii masinilor autohtone logan si bineinteles citroen
__________________

vw golf mk3 1.8 8v
SERJAN is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 13:22   #1477
mariusD

Stage 5
 
mariusD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 477
Member of:
[AUDI]
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by SERJAN View Post
pai de aici ne dam seama ca pe ei nu ii intereseaza banii care sunt incasati de pe taxe ce se duc la buget, ci ii intereseaza sa nu sa se mai aduca masini din afara ca sa poata scoate anumite persoane profit de pe urma vanzarii masinilor autohtone logan si bineinteles citroen
atasez niste poze pentru simpatizantii "LOGAN" si pentru cei ce baga in aceeasi oala toate masinile aduse de afara considerandu-le RABLE! apai daca voi ziceti ca asta e rabla... mai bine impuscati`va... iar referitor la cel ce a zis mai sus ca la masina lui de 20 si ceva de anu are de platit cam cat trebuie la a mea cu vechime de DOAR 6 ANI... asta e realitatea... o lege data cand era tariceanu drogat, atfel nu`mi explic... Scarbit de romania

Last edited by mariusD; 29-01-09 at 10:14.
mariusD is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 13:51   #1478
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by mariusD View Post
atasez niste poze pentru simpatizantii "LOGAN" si pentru cei ce baga in aceeasi oala toate masinile aduse de afara considerandu-le RABLE! apai daca voi ziceti ca asta e rabla... mai bine impuscati`va... iar referitor la cel ce a zis mai sus ca la masina lui de 20 si ceva de anu are de platit cam cat trebuie la a mea cu vechime de DOAR 6 ANI... asta e realitatea... o lege data cand era tariceanu drogat, atfel nu`mi explic... Scarbit de romania
inteleg ca esti mandru de achizitia ta....dar de economie ai auzit ? de locuri de munca ? poate tu nu muncesti in domeniul autovehiculelor rutiere dar cum ar fi daca ai lucra la dacia de ex si maine nu te-ar mai chema la munca pt ca se inchide fabrica din cauza ca toti cumpara cazane din germania. oare nemtii de ce au dat prima de casare de 2500 de e ? asa de plictiseala ? da poti de banii unui logan sa-ti cumperi o masina sh mai dotata, mai buna, dar si de banii unui bmw nou poti sa-ti cumperi un ferrari sh sau altceva mai bun decat bmw-ul nou. get it ? nu te obliga nimeni sa cumperi logar dar mie mi se pare normal totusi sa apere productia interna. tie nu ?
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 14:21   #1479
mariusD

Stage 5
 
mariusD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 477
Member of:
[AUDI]
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
inteleg ca esti mandru de achizitia ta....dar de economie ai auzit ? de locuri de munca ? poate tu nu muncesti in domeniul autovehiculelor rutiere dar cum ar fi daca ai lucra la dacia de ex si maine nu te-ar mai chema la munca pt ca se inchide fabrica din cauza ca toti cumpara cazane din germania. oare nemtii de ce au dat prima de casare de 2500 de e ? asa de plictiseala ? da poti de banii unui logan sa-ti cumperi o masina sh mai dotata, mai buna, dar si de banii unui bmw nou poti sa-ti cumperi un ferrari sh sau altceva mai bun decat bmw-ul nou. get it ? nu te obliga nimeni sa cumperi logar dar mie mi se pare normal totusi sa apere productia interna. tie nu ?
Bine zis... dak lucram la dacia... dar! in primul rand nu e calitate, in al doilea rand cum a mai zis cineva... AU DAT UN PRET la inceput (5000E), acum e inca jumatate pe langa ce au promis (7500E fara abs ... imi vine si sa rad cu c.u.r.u ... abs dotare optionala ) , 2. PRETUL este in EURO!!! pai de ce mama dracului e in euro cand e masina cica ROMANEASCA de ce nu se plateste in LEI! e produsa in tara nu in germania, italia, sua, taiwan sau mai stiu eu unde! 3. observ ca si tu bagi toate masinile in aceeasi oala considerandu`le CAZANE... ma rog, parerea ta, inseamna ca logan pentru tine e un fel de ferari 4. am auzit de economie, iar eu masina asta am luat`o in octombrie iar din cauza legilor lu` peste nu am putut so inmatriculez si astfel am prins triplarea asta + ca imi CUMPAR ORICE MASINA VREAU SI DE CATE MII DE EURO VREAU daca am de unde, 5. multi vorbesc fara sa fie in situatia asta, ba e pro ba e contra... dar sa te intreb pe tine ... ce ai face dak ai fi in situatia mea... iti iei masina de afara, faci programarea la rar, platesti 3 seturi de numere, si POC peste noapte tripleaza taxa ? nu mai vorbiti si laudati masina lu` peste
mariusD is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 14:33   #1480
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by mariusD View Post
Bine zis... dak lucram la dacia... dar! in primul rand nu e calitate, in al doilea rand cum a mai zis cineva... AU DAT UN PRET la inceput (5000E), acum e inca jumatate pe langa ce au promis (7500E fara abs ... imi vine si sa rad cu c.u.r.u ... abs dotare optionala ) , 2. PRETUL este in EURO!!! pai de ce mama dracului e in euro cand e masina cica ROMANEASCA de ce nu se plateste in LEI! e produsa in tara nu in germania, italia, sua, taiwan sau mai stiu eu unde! 3. observ ca si tu bagi toate masinile in aceeasi oala considerandu`le CAZANE... ma rog, parerea ta, inseamna ca logan pentru tine e un fel de ferari 4. am auzit de economie, iar eu masina asta am luat`o in octombrie iar din cauza legilor lu` peste nu am putut so inmatriculez si astfel am prins triplarea asta + ca imi CUMPAR ORICE MASINA VREAU SI DE CATE MII DE EURO VREAU daca am de unde, 5. multi vorbesc fara sa fie in situatia asta, ba e pro ba e contra... dar sa te intreb pe tine ... ce ai face dak ai fi in situatia mea... iti iei masina de afara, faci programarea la rar, platesti 3 seturi de numere, si POC peste noapte tripleaza taxa ? nu mai vorbiti si laudati masina lu` peste
aproape stiu cum e pt ca in decembrie am alergat si eu ca sa-mi inmatriculez masina. nu am aparat loganu dar multi il compara cu masini sh ce e un lucru usor...compara-l cu masini noi si vezi unde ajungi.
@GABBY_ toate marcile se vand prin dealeri
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 14:45   #1481
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

[QUOTE=GABORW;2017333]deci eu nu as avea motiv sa ma plang ca am taxa doar 426euro CEA TRIPLA...

stai bine . eu am 3359 E sau 12551 ron .SUPERRRRRRRR SA TRAITI BINE !!
__________________
JOSSSSSSSSSS TAXA
luckas is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 14:48   #1482
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
inteleg ca esti mandru de achizitia ta....dar de economie ai auzit ? de locuri de munca ? poate tu nu muncesti in domeniul autovehiculelor rutiere dar cum ar fi daca ai lucra la dacia de ex si maine nu te-ar mai chema la munca pt ca se inchide fabrica din cauza ca toti cumpara cazane din germania. oare nemtii de ce au dat prima de casare de 2500 de e ? asa de plictiseala ? da poti de banii unui logan sa-ti cumperi o masina sh mai dotata, mai buna, dar si de banii unui bmw nou poti sa-ti cumperi un ferrari sh sau altceva mai bun decat bmw-ul nou. get it ? nu te obliga nimeni sa cumperi logar dar mie mi se pare normal totusi sa apere productia interna. tie nu ?
Salut.
Postul tau este destul de pertinent cu 2 precizari:
1. daca cei de la Dacia vor sa vanda masini, trebuie sa mai taie DRASTIC din adaosul comercial pe care si-l atribuie!
Salariul mediu pe economie in Romania este de circa 16.000.000 lei, ceea ce inseamna aproximativ 350 de euro.
Pai cum poti plati o masina de 8000 de euro (pret minim) cu un salariu de 350 de euro? Toata lumea vede ca euro a luat-o de-a dreptul in sus, iar cei de la Dacia pastreaza preturile... vrei sa ti se cumpere masina pe perioada de criza?! Scazi din pret nenica...
Ti se pare normal un pret de genul asta?
Vor sa faca ceva ca sa protejeze productia autohtona? Da, sunt de acord sa nu mai avem voie sa aducem masini din afara doar daca si cei de la putere, care dau legile astea aberante, isi cumpara TOTI Logan... de la Presedinte, pana la ultimul om de rand. Asta ar insemna ca parlamentarii sa mearga in masinile autohtone, ori ei nu pot merge in asa ceva, ca e obligat fortat nevoie de masina de 70.000 euro cu tractiune 4x4. Sa fim seriosi... daca vrei ceva pentru beneficul Dacia RO:
-scazi pretul la masina si iti atribui un profit cat mai mic (strategia preturilor medii - marketing - intrarea pe piata)
-toata tara, indiferent de rasa, sex, pozitie sociala si politica sa isi cumpere Logan... pai am duce-o bine de tot nenica.
2. Nemtii nu cred ca au preturi de achizitionare diferite fata de noi (si daca da, nu cred ca un Seat Ibiza luat din reprezentanta Seat Germania ar depasi mai mult de 1000 de euro pretul care este la noi in tara). Ce salarii au ei pe luna? Si cat le da lor "avans"? 2500 de euro din 13.000? Pai lor le da aproximativ 20% avansul in mana. Noua cat ne da avans: un amarat de 7% cu chiu cu vai...
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 14:49   #1483
R V A

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 167
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Dacia Logan nu este o masina de comparat...nu exista masina cu care sa o compari...nu s-a fabricat asa ceva...si dak o sa se fabrica o sa se fabrice in romania....de ce?...pt ca romanu a vazut la neamt si la englez si vrea el sa faca inovatie si tehnologie...intelegi...si decat sa ma duc sa iau o masina romaneasc(nu am nimik cu ele si nici cu posesorii care nu sufera de ele)prefer sa ma duc la germanik sa imi iau o masina pt ca neamtu cand iti vinde masina schimba toate consumabilele la ea si ti-o da intr-o stare perfecta....ati uitat cand a aparut loganu ca nu va dadea la el nici presuri?ati uitat ca nu aveati nimik si in sec 2 trebuia sa va duceti sa va luati extinctoare si presuri si triunghi si asta de ce?ca fura romanau frate....ca asta e mentalitatea romanului si o sa faca asta intotdeauna...asa ca nu ii mai plange paia de la fabrica ca au scos bani din presuri....cat a mai alergat o ruda dupa ele...
R V A is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 15:28   #1484
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Fratilor...ma doare la basca !!! Dupa 7 luni de zile mi-am inmatriculat masina pe naspa...adica corect la politie, dar fara sa fie trecuta la fisc! La jumantate din pretul taxei vechi! Dar asta nu inseamna ca nu voi iesi mereu in strada, de cate ori va fi un protest pe aceasta tema! Sunt un om de onoare care se gandeste si la orice amarat si fara pile care nu reuseste sa-si inscrie masina! JOS TAXA AUTO ! TARICEANU IN MORMANT . UN COMENTARIU DE PE ALT FORUM. CE ZICETI MERGE, SAU DOAR SE LAUDA?
luckas is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 15:33   #1485
r0xanicutza

Stage 4
 
r0xanicutza's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 224
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

da merge am un prieten care si-a inmatriculat masina la jumatate de pret, dar nu stiu nimic legat de fisc.
r0xanicutza is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -