Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 15-02-11, 17:32   #46
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Oricum ma gandesc ca daca pierzi mai poti face recurs nu? Sau daca pierzi ii mai dai odata in judecata....
Avantajul daca e inscrisa si ii dai in judecata poti circula lejer cu masina iar daca nu e inscrisa si se termina numerele rosii stai cu ea in fata blocului
Daca pierzi poti face recurs doar odata.
Apoi gata s-a terminat.

Faci o cerere in care spui ca taxa este contrara dreptului comunitar, discriminatorie si se soliciti restituirea ei,impreuna cu o copie dupa chitanta care atesta ca ia platit taxa si o depui la Administratia Financiara.
În termen de 30 de zile, Administratia Financiara este obligata, potrivit Codului Fiscal, sa raspunda daca este de acord sau nu cu cererea de restituire.
In cazul in care raspunsul este negativ, se mai depune o contestatie pe cale administrativa. „Daca si de aceasta data raspunsul este negativ, se trece la pasul al doilea, respectiv chemarea in judecata a Administratiei Financiare, la Sectia Comerciala si de Contencios Administrativ si Fiscal din cadrul tribunalului unde domiciliezi.
În cererea de chemare în judecata trebuie sa ceara anularea actelor administrative fiscale emise în momentul achitarii taxei de prima înmatriculare si obligarea Administratiei Finantelor Publice sa restituie bani
Recuperarea taxei dureaza 5-6 luni.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 18:43   #47
dr_coco

Stage 2
 
dr_coco's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 48
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

eu din cate stiu,faza cu datul in judecata inainte sa platesti taxa nu mai merge,sunt din Baia Mare si aici am fost la 5 avocati si mi sa spus ca nu se mai accepta procesele la judecatorie,ma puteti la muri pana la urma daca se poate sa nu se mai poate??...
dr_coco is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 19:07   #48
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Eu am auzit ca e suspendata pe moment faza cu recuperarea taxei in instanta dar nu stiu cat de adevarat e.....+ daca citeai mai sus a spus un coleg ca s-ar putea sa nu se mai poata da in judecata sa numai platesti taxa ci doar dupa ce o platesti sa o poti recupera
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 19:10   #49
dr_coco

Stage 2
 
dr_coco's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 48
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Eu am auzit ca e suspendata pe moment faza cu recuperarea taxei in instanta dar nu stiu cat de adevarat e.....+ daca citeai mai sus a spus un coleg ca s-ar putea sa nu se mai poata da in judecata sa numai platesti taxa ci doar dupa ce o platesti sa o poti recupera
am vazut ca au scris,dar unu zice un lucru,unul zice alt lucru:P:P....sper sa se faca ceva si cat mai repede,ca imi sta masina in curte si o sa ma enervez si ma duk la bulgari)
dr_coco is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 19:18   #50
milo_frontera

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 4
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Ti se pare normal sa platesti taxe peste taxe si sa nu vezi nimic concret facut cu banii colectati de stat? Platesti impozit pe masina, taxa de prima inmatriculare, rovinieta, accize la benzina si motorina si cu siguranta vor mai veni si altele.

Cea mai controversata dintre acestea este taxa de prima inmatriculare deoarece contravine dreptului comunitar de libera circulatie a marfurilor si este discriminatorie. Statul are puterea sa o ceara dar si tu, la randul tau, ai dreptul sa o contesti si sa incerci sa-ti cauti dreptatea in instanta.

Peste 12.000 de romani au contestat anul trecut in instanta taxa auto, iar o treime dintre acestia au avut castig de cauza, potrivit Ministrului Mediului, Laszlo Borbely.

Pana in prezent Ministerul Mediului a platit 230.000 de euro unui numar de 135 contestatari care au avut castig de cauza.

Mai sus puteti urmari un interviu cu un avocat din Alba Iulia care a castigat astfel de procese precum si cu un client care si-a recuperat banii pe aceeasi cale legala.


Care sunt pasii legali care trebuie urmati pentru a recupara in instanta suma platita pe taxa de inmatriculare:

1. In primul rand trebuie depusa o petitie la Directia de Finante Publice de care apartii, in care sa fie precizat ca taxa este in contradictie cu dreptul comunitar si discriminatorie, drept pentru care soliciti restituirea ei, plus dobanda actualizata pana la data restituirii. La petitie se anexeaza si chitanta care atesta plata taxei de prima inmatriculare. Fiscul este obligat sa raspunda la petitie in termen de 30 de zile si mai mult ca sigur raspunsul va fi negativ.

2. Dupa ce primesti raspunsul negativ de la Fisc, vei putea face o cerere de chemare in judecata a Fiscului, pe care o depui la Sectia Comerciala si de Contencios Administrativ si Fiscal a Tribunalului de care apartii cu domiciliul. In cererea de chemare in judecata se solicita restituirea taxei de prima inmatriculare si suportarea de catre stat a cheltuielilor de judecata.
3. In cazul in care Tribunalul admite cererea, va incepe procesul in urma caruia poti avea castig de cauza. Fiscul va putea face recurs, iar daca Curtea de apel va respinge recursul, practic hotararea va deveni executorie urmand sa-ti fie restituiti banii.


Video


am si eu o intrebare daca imi puteti raspunde
-mi-am cumparat in iunie 2010 o skoda octavia 1,9 diesel noua de la reprezentanta si am platit taxa de prima inmatriculare aprox 4700 lei,
acesti bani se mai pot recupera??
va multumesc
milo_frontera is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 19:31   #51
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Cool Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

@de_coco Hai enerveaza-te !!!!!

Last edited by Maniak22; 15-02-11 at 19:37.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 19:36   #52
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

milo frontera tu ai bani de masina noua de peste 12.000 de euro si mai si vrei taxa inapoi ?

P.S. nu o poti primi inapoi sac sac
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 19:47   #53
milo_frontera

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 4
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
milo frontera tu ai bani de masina noua de peste 12.000 de euro si mai si vrei taxa inapoi ?

P.S. nu o poti primi inapoi sac sac
am si eu o intrebare daca imi puteti raspunde
-mi-am cumparat in iunie 2010 o skoda octavia 1,9 diesel noua de la reprezentanta si am platit taxa de prima inmatriculare aprox 4700 lei,
acesti bani se mai pot recupera??
va multumesc

eu am intrebat dar vad ca sunt luat in ras
milo_frontera is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 20:00   #54
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by milo_frontera View Post
am si eu o intrebare daca imi puteti raspunde
-mi-am cumparat in iunie 2010 o skoda octavia 1,9 diesel noua de la reprezentanta si am platit taxa de prima inmatriculare aprox 4700 lei,
acesti bani se mai pot recupera??
va multumesc

eu am intrebat dar vad ca sunt luat in ras

daca citeai topicul iti dadeai seama ca nu poti recupera taxa....dar cum e foame mare la noi nu ma mir

Last edited by Maniak22; 15-02-11 at 20:04.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 20:04   #55
milo_frontera

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 4
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
daca citeai topicul iti dadeai seama ca nu poti recupera taxa....dar cum e foame mare la noi ai pus doar intrebari
eu am intrebat pentru ca nu stiu, daca as fi stiut nu intrebam
app. de ce nu se poate recupera in cazul meu???
milo_frontera is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 20:13   #56
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Pentru ca taxa sa se recupereze trebuie sa le explici lor ca masina a mai fost inscrisa in alta tara UE ceea ce rezulta ca ai mai plati a 2-a oara taxa de inmatriculare in Ro ceea ce nu e legal dupa art. nush care.
Masina ta e noua si e si normal sa platesti taxa de prima inmatriculare ca altfel nu o poti inscrie in circulatie....iar daca tu si taxa asta o vrei inapoi esti prea flamand nu te supara ca iti zic dar dupa parerea mea cei care platesc dublu valoarea masinii taxa aia ar merita sa primeasca inapoi banii nu cei ca tine care iti iei masina de 13.000 de euro si vrei 1000 inapoi.

Sper ca te-am ajutat si nu te-ai suparat. O seara faina mai departe
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 20:21   #57
mico

Stage 1
 
mico's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 16
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
milo frontera tu ai bani de masina noua de peste 12.000 de euro si mai si vrei taxa inapoi ?

P.S. nu o poti primi inapoi sac sac
Aaaaaaaaaaa, deci omu cu masina de 12.000 de euro ar parea hilar sa vrea sa recupereze 4700 de lei, care nu cred ca e o suma infima, si pe care probabil mai bine de jumatate a imprumutat-o de la banca, dar tie (referire generala) care ti-ai cumparat un cotet de 20 de ani, cu banii pe care el i-a dat pe taxa, si care cotet este pericol public si mai si polueaza ca naiba si la care i-ai facut si reducere la taxa si tu (referire generala) din 1600 pe care i-ai dat pe taxa mai vrei 1000 inapoi ca restu e comisionul avocatului nu? ... si tiai tras si tu (referire generala) ''B...ER'' sa te plimbi prin OMW sa te uiti si tu (referire generala) cum beau altii cafea ca tu (referire generala) astepti restituirea taxei sau salariul care intarzie putin nu? Omul a intrebat frumos dorind o informatie indiferent de cati bani are si imediat se gaseste cineva destept sa il ia la misto. Papagalilor care nu au nimic de spus pe un topic cu informatii utile pentru unii sau altii indiferent de starea lor materiala ar trebui sa li se deschida unul separat !!!!!!

Sorry de ''off topic'' !
mico is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 20:31   #58
milo_frontera

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 4
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by mico View Post
Aaaaaaaaaaa, deci omu cu masina de 12.000 de euro ar parea hilar sa vrea sa recupereze 4700 de lei, care nu cred ca e o suma infima, si pe care probabil mai bine de jumatate a imprumutat-o de la banca, dar tie (referire generala) care ti-ai cumparat un cotet de 20 de ani, cu banii pe care el i-a dat pe taxa, si care cotet este pericol public si mai si polueaza ca naiba si la care i-ai facut si reducere la taxa si tu (referire generala) din 1600 pe care i-ai dat pe taxa mai vrei 1000 inapoi ca restu e comisionul avocatului nu? ... si tiai tras si tu (referire generala) ''B...ER'' sa te plimbi prin OMW sa te uiti si tu (referire generala) cum beau altii cafea ca tu (referire generala) astepti restituirea taxei sau salariul care intarzie putin nu? Omul a intrebat frumos dorind o informatie indiferent de cati bani are si imediat se gaseste cineva destept sa il ia la misto. Papagalilor care nu au nimic de spus pe un topic cu informatii utile pentru unii sau altii indiferent de starea lor materiala ar trebui sa li se deschida unul separat !!!!!!

Sorry de ''off topic'' !
trebuie sa mai existe si asemenea pers
milo_frontera is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 21:51   #59
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Mie imi place faza cu cotetul de 20 de ani. E tipica din putul gandirii. Daca ii arat niste cotete de acu' 20 de ani, care si acum costa mai mult decat cazanu' lui nou euro5 cred ca isi da singurel foc.

Pentru tipul cu skoda noua, de ce dracu' a fost asa mare taxa de inmatriculare? E noua taxa din 2011 sau e cea veche? E masina euro 3 sau ceva? Ciudat. Oricum, daca vrei un raspuns la obiect, vorbeste cu un avocat specializat pe chestia asta, recuperari de taxa auto. Vezi ca prin Baia Mare parca sau Arad au fost cele mai multe procese de genu', acolo trebuie sa fie si cei mai buni avocati, experimentati in acest domeniu.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 22:36   #60
mico

Stage 1
 
mico's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 16
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

[QUOTE=a3ds;4088832]Mie imi place faza cu cotetul de 20 de ani. E tipica din putul gandirii. Daca ii arat niste cotete de acu' 20 de ani, care si acum costa mai mult decat cazanu' lui nou euro5 cred ca isi da singurel foc.

Salutare, se pare ca putul gandirii tale nu e asa de adanc pe cum crezi. Daca ai petrece mai mult de 5 secunde la citirea unui post nu doar prima fraza ai reusi sa deslusesti la ce fel de cotet am facut referire (si nu e vorba de marca). Si referitor la cotete de 20 de ani si cazane euro 5 aratami tu un cotet de 20 de ani de care spui ca m-ar face sa imi dau foc care face o caruta de bani si consuma cat un camion si io o sa iti arat un cazan euro 5 la care suportul de prindere de la catalizator face mai mult decat cotetul tau, dupa care poti sa iai un cutit si sa te impusti cu el. Asa ca nu te avanta asa din prima si incearca sa mai sapi la put.
mico is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -