Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 31-08-08, 21:40   #31
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Quote:
Originally Posted by Jdm-Motors View Post
Pretul nu e mare,e foarte mult de lucru.
nu ai cui sa explici.
ei cred ca se schimba ca la lego.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 02-09-08, 01:44   #32
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Nemilosule ai tras in chip vre-un proces de la A la Z ca sa prezinti la lume?
Cum faci cu piesele , le procura clientul sau ai vre-o pila pe undeva si le scoti la pret bun..


cred ca merita dezvoltat subiectul
avand in vedere ca peste mari masinile (unele) mai trecute ... is mai ieftine decat pe germania.
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 02-09-08, 06:31   #33
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Quote:
Originally Posted by CJ-01-WOB View Post
Nemilosule ai tras in chip vre-un proces de la A la Z ca sa prezinti la lume?
Cum faci cu piesele , le procura clientul sau ai vre-o pila pe undeva si le scoti la pret bun..


cred ca merita dezvoltat subiectul
avand in vedere ca peste mari masinile (unele) mai trecute ... is mai ieftine decat pe germania.
nu le-am tras ca nu pot sa stau si cu foto si cu sculele.
piesele se cauta cel mai ieftin mod de a le procura.
la un a6 am gasit unul lovit superieftin si am facut treaba.
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 02-09-08, 23:59   #34
Harry

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Deci pana la urma, un raspuns concret... fara "costa atat, te iei cu mainile da cap daca te apuci sa faci, etc" se poate face schimbarea volanului? Vreau sa stiu daca la un audi a4 se poate face asta... timp.. nu e problema, am, da' daca stie cineva care a facut la o alta masina sau la una similara. multumesc. si sincer... daca ai masina cu rhd si esti in bucuresti... nu cred ca ai prea multe locuri pe unde sa depasesti
Harry is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 21:42   #35
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Quote:
Originally Posted by Harry View Post
Deci pana la urma, un raspuns concret... fara "costa atat, te iei cu mainile da cap daca te apuci sa faci, etc" se poate face schimbarea volanului? Vreau sa stiu daca la un audi a4 se poate face asta... timp.. nu e problema, am, da' daca stie cineva care a facut la o alta masina sau la una similara. multumesc. si sincer... daca ai masina cu rhd si esti in bucuresti... nu cred ca ai prea multe locuri pe unde sa depasesti
se poate.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 19:07   #36
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Mai bine mergi asa cu ea... dupa o incercare de trasnsplant de genu, facut si in Romania nu stiu ce va mai ramane din ea ... Incearca sa mergi mai mult prin oras, pe autostrada si evita sa circuri pe DN-uri singur in masina si vei fi ok.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 12-09-08, 01:28   #37
gheo

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 7
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

fratilor e foarte mult de lucru si multa bataie de cap dar daca iti place ceia ce faci nu ti se pare eu tocmai am modificat la o pisicuta volanul si mia luat doua saptamani cu tot cu umblaturi pe la sroturi dupa piese acuma mam inteles cu unu sai modific un sprinter
gheo is offline   Reply With Quote
Old 12-09-08, 17:56   #38
kolt

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 8
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Am si eu un Sprinter cu volan pe drepta , ma poate ajuta cineva sa-l schimb? Sau macar cu o informatie unde s-ar putea face treba asta. Va multumesc.
kolt is offline   Reply With Quote
Old 12-09-08, 18:13   #39
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

pana acum useri declarati care au facut si pot face scimbare din RHD in LHD sunt :


1. brownshark - ploiesti
2. nemilosu - bucuresti
3. gheo - arad
4.
5.
.


----------------
firme :

1.Dipeti , Moinesti Bacau
2.Tinori, Bacau
3.
4.
.

Daca vreunul din useri isi poate lasa datele de contact pentru cei interesati si mai bine!
sau daca cei ce cunosc aceste firme pot lasa datele e ok.
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 12-09-08, 18:23   #40
kolt

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 8
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Multumesc frumos , am tot cautat pe internet dar nu am gasit date de contact la aceste firme din Bacau.De facut se poate face fara nici o problema la toate categoriile de masini , nu e doar un zvon , acum singurul lucru care conteaza e pretul. Multumesc pentru ajutor.
kolt is offline   Reply With Quote
Old 12-09-08, 21:32   #41
lipici

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 6
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

brownshark - ploiesti
nemilosu - bucuresti
. gheo - arad
intradevar e compicat,dar omologarea,stiati ca e nevoie de asa ceva?
lipici is offline   Reply With Quote
Old 12-09-08, 23:22   #42
gheo

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 7
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

fratilor daca vreti asa ceva va rezolv tot cautatima la id mihalcagheorghe si vb doar seara intru si omologarea
gheo is offline   Reply With Quote
Old 13-09-08, 00:06   #43
gheo

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 7
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Caroseriile sunt construite (din considerente economice) pentru a putea fi echipate pentru continent sau pentru "peste gārla". Directie, bord, pedalier plus ceva detalii suplimentare, teoretic e simplu. Dar e multa bataie de cap, am un prieten care i-a facut operatia unui Ford Transit (e inginer constructor, un mecanic nu cred ca s-ar apuca), a zis ca nu ar mai incerca nici pentru mama lui.
Nu stiu daca exista un atelier, dar as incerca inainte sa fac rost de un manual de reparatii cu o descriere completa a componentelor, ca sa stiu ce trebuie sa cer.
Nu cred ca e genul de lucrare la care lasi masina si te intorci cand e gata, chiar daca banii nu conteaza; pur si simplu oamenii prefera sa faca lucruri simple pentru acelasi castig.
transitul e cel mai usor de modificat am facut vreo 10 transituri si modele de 2007 nu naspeturi
gheo is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 09:26   #44
iculica

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Imi spui si mie, te rog, datele de contact ale firmei din Constanta si lista cu ce trebuie cumparat. Am tot un Peugeut 406 din 2003. Mersi


Quote:
Originally Posted by cronel1111 View Post
Sall la toata lumea.Variante de a schimba volanul de pe dreapta pe stanga sant o multime:firma Dipeti din moinesti bacau si o firma din constanta acestea doua fac modificari la microbuze si autocare le transforma din marfa in pasageri deci sant acreditate rar.Firma Tinori bacau face acelasi lucru dar nu stiu de acreditare eu am facut modificare la ei la un peug 406 din 2003.In afara de ceva scartaituri la bord nimic de reprosat.manopera a costat 400 euro eu am procurat piesele sh si noi ce nu am gasit.ptr cei interesati pot da o lista cu ce trebuie cumparat. caseta de directie ramane aceeasi cu o mica modificare.Toata distractia nu duce mai mult de 5000ron deci 1500 euro.
iculica is offline   Reply With Quote
Old 25-09-08, 13:10   #45
costi.esanu

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Buna! Am si eu o masina din Anglia la care as vrea sa ii schimb volanul de pe dreapta pe stanga. Am citit raspunsurile voastre, dar nu am reusit sa dau de niciun service DIPETI sau TINORI. Imi puteti spune vreun service din orice oras al Romaniei sau un nr de telefon al unei persoane care se ocupa cu asa ceva. Merci
costi.esanu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -