Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 18-11-09, 15:42   #211
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by Evoluzione View Post
Nu te baga daca nu stii despre ce vorbesti. C16 Galibier nu are W16 Quadturbo, motorul nu are nici o turbina. E compresat. Asta pentru ca cei de la Bugatti isi doreau o masina cu motor pe fata, si W16-ele nu incapea decat fara turbine.

Apoi, motorul W16.4 este foarte avansat, are mai multa tehnologie Bugatti-ul Veyron (asta privind atat motorul cat si accesorile) ca orice alta masina. Da un search, sa vezi cum se construieste un Veyron si ai sa intalegi foarte repede.
fi

esti tu sigur ca nu va supralimentat?eu stiam ca va fi supralimentat cu 2 turbine si va dezvolta 800cp..pai zi si mie uimitoarea aia tehnologie..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 18:24   #212
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

cum e?compresat? comprimat vrei sa spui?e cu totu' altceva

Quote:
there resides a 16-cylinder, 8-litre engine with twostage supercharging. What makes this engine special is that it was developed as a flex-fuel engine and can optional be run on ethanol. Four-wheel drive, specially developed ceramic brakes and a new suspension design enable the agile, always-sure handling of a saloon of this size
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 18:31   #213
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

eu stiam ca motorul de la M3 este cel mai avansat dpdv tehnologic, la ora actuala.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 19:01   #214
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

e tare gluma asta cu M3
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 19:02   #215
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model



cele mai avansate motoare nu exista pe masinile produse chiar si in serie mica,si de cele mai multe ori sunt mult mai simple ca si constructie,intretinere,principiu de functionare si au putere mult mai mare...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 12:08   #216
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
da-mi si mie 3 argumente prin care motorul asta e cel mai avansat tehnologic..prin simplu faptul ca e mare si quad turbo asta poate insemna ca e exclusivist dar nu si cel mai avansat tehnologic..
nu am zis ca este cel mai avansat, i-am raspuns doar lui StreetStyle22 care-l considera ceva banal, ca si cum l-ai vedea la fiecare colt de strada.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 21-02-10, 03:01   #217
xpert_customs

Stage 5
 
xpert_customs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 697
Member of:
[VW]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

o frumusete de masini...alea 8 tevi de esapament o face sa semene cu sidex-u.....in fine..creca sa dus draq moda eco...daca la masina asta ai nevoie de 8 tevi sa dai afara gazele....sau poate mai stii...nu sunt toate functionale...eu cred ca sau luat dupa asta:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	main.jpg
Views:	101
Size:	20.9 KB
ID:	1325424  
__________________
Mess with the best...die like the rest...
xpert_customs is offline   Reply With Quote
Old 16-03-10, 15:36   #218
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Galerie Foto: Bugatti 16C Galibier s-a intors... in negru

Bugatti 16C Galibier isi face din nou aparitia, de aceasta data prezentandu-se intr-un costum negru. Si, cu cat vedem mai des hypersedanul constructorului din Molsheim, cu atat sansele ca acesta sa intre in productie sunt mai mari. Asta daca nu cumva a si primit unda verde...

Sub capota dramatic stilizata sta ascuns motorul W16 de 8.0 litri de pe Veyron, o pereche de compresoare inlocuind insa cele patru turbine. In plus, o transmisie automata in opt trepte ar putea sa-si faca aparitia in locul cutiei DSG in sapte trepte, prezenta de asemenea pe Veyron.

Exista totusi vreo posibilitate de a vedea noul Bugatti 16C Galibier pe strazi? Doar cei din Wolfsburg stiu acest lucru. Momentan...

__________________

Last edited by boy_wonder; 16-03-10 at 15:38.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 16-03-10, 16:08   #219
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Mie sincer mi se par cam putine 8 tevi ! Sa puna frate fara numar, fara numar, fara numar, ca sa aiba manelistu' cu ce sa se laude Si si-asa cred ca arata mult mai fain masina daca avea toata bara spate acoperita in esapamente, nu credeti ? asa, doar cu 4 pe fiecare parte, parca e... incompleta
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 02-06-10, 17:12   #220
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Bugatti 16C Galibier surprins in Molsheim!

A trecut ceva vreme de cand nu am mai auzit nimic de 16C Galibier, insa super-sedanul Bugatti a fost surprins recent in Molsheim! Se vede intrarea in productie la orizont?




Desi Bugatti nu vrea sa recunoasca oficial, conceptul 16C Galibier va intra mai devreme sau mai tarziu in productie. Aparent, cei din Molsheim sunt ocupati cu un model de 1.200 cai putere, insa viitorul uber-sedan va sosi candva in 2012 sau 2013 la un pret situat in jurul sumei de 1.3 milioane euro.





Un Royale modern in esenta, noul Bugatti 16C Galibier este propulsat de un motor in 16 cilindri, echipat cu doua compresoare, ce dezvolta intre 800 si 1.000 cai putere (900 CP, cel mai probabil). Sistemul de tractiune integrala si cutia automata in opt trepte completeaza pachetul, iar 16C Galibier se anunta a fi cel mai exclusivist, elegant si puternic sedan din lume!



boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 02-06-10, 17:17   #221
ALEX_THC

Stage 1
 
ALEX_THC's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 14
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Bai as zice ca seamana putin cu porsche panamera da mie sa nu ma fac de rusine )
ALEX_THC is offline   Reply With Quote
Old 02-06-10, 17:33   #222
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by ALEX_THC View Post
Bai as zice ca seamana putin cu porsche panamera da mie sa nu ma fac de rusine )
Eu as zice ca seamana exact cu un hipopotam ! Si probabil si cantareste cat unul...pai daca veyronul avea 2 tone, asta are cel putin 2.5 !
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 02-06-10, 17:59   #223
ALEX_THC

Stage 1
 
ALEX_THC's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 14
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Eu as zice ca seamana exact cu un hipopotam ! Si probabil si cantareste cat unul...pai daca veyronul avea 2 tone, asta are cel putin 2.5 !
Dar iti dai seama la cat de puternic e motorul si la ce viteza poate atinge nu poti face o masina prea usoar , nu ? , ar fi cam ilogic ( a si veyron avea 4 turbo si 10 radiatoare sa raceasca motorul iti dai seama cat conteaza si astea la greutate nu ? )
ALEX_THC is offline   Reply With Quote
Old 02-06-10, 18:05   #224
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by ALEX_THC View Post
Dar iti dai seama la cat de puternic e motorul si la ce viteza poate atinge nu poti face o masina prea usoar , nu ? , ar fi cam ilogic ( a si veyron avea 4 turbo si 10 radiatoare sa raceasca motorul iti dai seama cat conteaza si astea la greutate nu ? )
conteaza ca doar face 650kg un sfert din greutatea masinii un pic cam mult ..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 05-06-10, 15:08   #225
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Bugatti pregateste un nou model

Quote:
Originally Posted by ALEX_THC View Post
Dar iti dai seama la cat de puternic e motorul si la ce viteza poate atinge nu poti face o masina prea usoar , nu ?
De keoniggsegg ccxr ai auzit ? are tot 1000 de cai si cantareste putin peste 1 tona...

Quote:
a si veyron avea 4 turbo si 10 radiatoare sa raceasca motorul iti dai seama cat conteaza si astea la greutate nu ? )
Si i-am pus eu sa puna 4 turbo si 1000 de radiatoare ? deci daca ei nu sunt in stare sa scoata 1000 de cai dintr-un motor W16 de 8 litri decat asa, problema lor...dar asta spune multe despre priceperea lor in domeniul motorsportului (ma refer la inginerii de la volskwagen), nu crezi ? Deci ei au luat doua motoare V8 audi, le-au unit intr-unul singur, si (probabil) au vazut ca motorul nu dezvolta decat vreo 600 de cai (ceea ce e oarecum normal avand in vedere ca W12-le de 6 litri abia scoatea 450 de cai)...asa ca i-au bagat fo' 4 turbine (si o tona de radiatoare) ca sa ajunga la puterea dorita

Deci bugatti asta o fi el cel mai rapid supercar construit vreodata, dar in acelasi timp e si cel mai penibil supercar construit vreodata...

Last edited by C63 AMG; 05-06-10 at 15:20.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -