Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 28-04-09, 23:41   #1
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default ELIMINARE FILTRU DE PARTICULE SI UNICHIPTUNING pe BMW 520d E60

Masina a venit la noi cu pierderi de putere reclamate de proprietar. Am facut o diagnoza, am pus-o pe dyno si am vazut ca intradevar nu scotea puterea si ca turbina intra tarziu. Diagnoza scana si imbacsirea filtrului de particule, asa ca i-am recomandat proprietarului sa-i scoatem filtru de particule. Noi cu UNICHIP putem simula prezenta filtrului de particule chiar daca a fost scos, intrucat ECU are o sonda LAMBDA, doua sonde de temperatura inainte/dupa filtru activ de particule, 2 sonde de presiune inainte/dupa filtru de particule diesel. Asa ca simpla lui scoatere ar "umple bordul" de erori si masina ar merge in safe mode, insa cu acelasi UNICHIP cu care facem chiptuning-ul putem si simula prezenta filtrului in lipsa lui.

Am pus masina pe elevator, si ce sa vezi... in scut se gasea tija acuatorului electric al geometriei variabile a turbinei. Nu ma intrebati cum au reusit sa sara ambele sigurante de la cele doua capete, cum de nu a cazut din scut, cert e ca FAP-ul s-a imbacsit in primul rand pentru ca turbina nu reusea sa faca boost decat tarziu datorita lipsei tijei...

I-am repus masina pe dyno fara FAP si cu UNICHIP pe zero, asa am reusit sa obtinem 158 cp si 340 Nm in loc de 139 cp cu 295 Nm la 3 000 rpm, primul grafic. Apoi i-am reglat UNICHIP si am scos 199 cp si 415 Nm ca in al doilea grafic. In al treilea grafic aveti testul final de 199 cp la care s-a ajuns cresand si avansul cu 3 grade, in acelasi test fiind si un test cu aceleasi curbe de timp de injectie si presiune in turbo, insa cu avansul la injectie stock. Asta ca sa vedeti ce minutioase trebuie sa fie incercarile tunerului asa incat sa smulga si untimii cp si Nm, reglajul avansului la injectie fiind critic atat pentru putere, cat si pentru consum.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	BMW 520d cu UNICHIP 2.jpg
Views:	692
Size:	129.9 KB
ID:	895744   Click image for larger version

Name:	BMW 520d cu UNICHIP.jpg
Views:	481
Size:	110.7 KB
ID:	895745   Click image for larger version

Name:	BMW 520d cu UNICHIP 3.jpg
Views:	674
Size:	104.7 KB
ID:	895746  

__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81

Last edited by MasterTuner; 28-04-09 at 23:43.
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 06-05-09, 16:18   #2
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: ELIMINARE FILTRU DE PARTICULE SI UNICHIPTUNING pe BMW 520d E60

super buna treaba...felicitari!
zGb is offline   Reply With Quote
Old 08-05-09, 15:34   #3
mmc83

Stage 3
 
mmc83's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 105
Default Re: ELIMINARE FILTRU DE PARTICULE SI UNICHIPTUNING pe BMW 520d E60

asta e masina care m-a impresionat cel mai tare pana acum din cele facute de voi...e super castigul de cuplu si putere !!!
mmc83 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-09, 19:02   #4
speeedy

Stage 4
 
speeedy's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[SEAT]
Default Re: ELIMINARE FILTRU DE PARTICULE SI UNICHIPTUNING pe BMW 520d E60

se poate si mai bine dintr-un 2.0d
https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/118169-chiptuning-unichip-bmw-320d-e90-by-mastertuner.html
speeedy is offline   Reply With Quote
Old 09-05-09, 04:15   #5
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: ELIMINARE FILTRU DE PARTICULE SI UNICHIPTUNING pe BMW 520d E60

nu vreau sa te jignesc sa-ti spun retard, ca nu e frumos...dar chiar iti e imposibil sa citesti si sa-ti benoclezi putin ochii sa vezi cat a scos fiecare masina standard pe banc? e diferenta de aproape 30cp...si se poate si mai bine chiar si dintr-un 1.9 de vw si cp si nm
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 09-05-09, 20:11   #6
mmc83

Stage 3
 
mmc83's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 105
Default Re: ELIMINARE FILTRU DE PARTICULE SI UNICHIPTUNING pe BMW 520d E60

avand in vedere ca e un motor cu filtru de particule...incearca tu sa nu fii retard, ca nu e frumos
mmc83 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-09, 15:39   #7
speeedy

Stage 4
 
speeedy's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[SEAT]
Default Re: ELIMINARE FILTRU DE PARTICULE SI UNICHIPTUNING pe BMW 520d E60

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
nu vreau sa te jignesc sa-ti spun retard, ca nu e frumos...dar chiar iti e imposibil sa citesti si sa-ti benoclezi putin ochii sa vezi cat a scos fiecare masina standard pe banc? e diferenta de aproape 30cp...si se poate si mai bine chiar si dintr-un 1.9 de vw si cp si nm


puteai sa-ti expui punctul de vedere intr-un mod mai civilizat... eu m-am referit strict la puterea & cuplul final dupa unichip...
stim cu totii ca ai avut un 1.9tdi periculos...
__________________
www.pentruviata.com
speeedy is offline   Reply With Quote
Old 11-05-09, 20:24   #8
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: ELIMINARE FILTRU DE PARTICULE SI UNICHIPTUNING pe BMW 520d E60

nu asta vroiam sa scot in evidenta...ci doar faptul ca nu ai cum sa compari cele doua masini...3u ala nu avea dpf asta are si poate sunt si diferente de turbina...cert este ca este un rezultat cu adevarat spectaculos pt un diesel fara turbina schimbata si tu ai facut flame iar eu ti-am sarit in cap cam "brutal" ce-i drept...

mmc83 : auzi amice tu n-ai treaba? sau nu prea poti sa extragi anumite subintelesuri? cand am spus ca e aproape diferenta de 30cp de unde crezi ca m-am gandit ca ar fi rezultat? te-ai bagat ca inseca-n curu calului
zGb is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 18:29   #9
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: ELIMINARE FILTRU DE PARTICULE SI UNICHIPTUNING pe BMW 520d E60

ideea e ca Florin a reusit ceva frumos cu scoaterea dpf-ului, iar Cristi a incercat sa sublinieze acest lucru.
oricum gura putin mai mica .....daca intreaba cineva de Zgaiba, se raspund destule in timp ce daca intreaba de mc si spid...cam pauza.in fine nu am vrut decat sa va fac sa intelegeti ca e mai bine sa judecati si sa ascultati de altii mai vechi inainte sa scrieti!chill out!
__________________
"Do, or do not. There is no try."
yoda is offline   Reply With Quote
Old 12-05-09, 21:24   #10
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: ELIMINARE FILTRU DE PARTICULE SI UNICHIPTUNING pe BMW 520d E60

thanks a lot doc! pups
zGb is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 12:22   #11
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: ELIMINARE FILTRU DE PARTICULE SI UNICHIPTUNING pe BMW 520d E60

Hai sa va spun un secret, eu evaluez posturile serioase de cele mai putin in functie de raportul intre numarul de citiri ale postului si cel de deschideri ale graficelor dyno. Daca graficele reprezinta mai mult de 50% din vizite e serios, daca sunt 25% e OK, asta insa are sub 20%... . Evident asta se traduce prin faptul ca multi intra de mai multe ori sa vada "textele", sau altii nu inteleg exact ce e cu "graficeli ali".

Last edited by MasterTuner; 13-05-09 at 12:27.
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 19-05-09, 00:06   #12
usiusi
Banned

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 45
Default Re: ELIMINARE FILTRU DE PARTICULE SI UNICHIPTUNING pe BMW 520d E60

Excelenta tranzitia intre 1500-2000 si curba de cuplu. Nu sint prosti degeaba bmw astia.
usiusi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -