![]() |
Re: Temperatura admisie!
B11eau, in ce condiții (boost,rpm,closed/open loop etc) dai cu apa? Sper ca dupa intercooler :) eu cand o pornesc imbogateste benzina rau, da fum si merge prost, cu nozzle de 3gph, adică cam 25% din benzina, cum zice in carte. Esti tot pe kompressor sau turbo?
|
Re: Temperatura admisie!
Cred ca m-am expimat eu un pic gresit. Am dat chargecooler-ul jos si am vandut masina.
Vroiam apa cu methanol dar nu am apucat sa o montez. Da, vroiam sa o montez pe admisie imediat dupa intercooler, inainte de galerie. Masina era un mini kompresor. Undeva la 2300 rpm facea 1.3 overboost si il tinea constant pana in 7000. |
Re: Temperatura admisie!
M-a intrebat bodosp ce se intampla daca ard cu bricheta rasina fenolica din care fac eu garnituri termoizolante. M-a facut si pe mine curios si am pus o bucata de 7 mm grosime, pe aragaz, am montat un multimetru cu traductor termic. Temperatura materialului era de 29 grade, dupa 1 minut si 5 secunde temperatura de pe fata exterioara a crescut la 44 de grade(moment in care mi s-a resetat multimetru), dupa mai bine de 2 minute puteam sa tin mana pe el fara sa ma friga pe fata exterioara. L-am intors, si pe partea dinspre aragaz frigea rau de tot. Prin comparatie am pus si o bucata de tabla de fier de 8 mm si in vreo 15 secunde frigea deja. Am facut si un filmulet daca intereseaza pe cineva postez.
|
Re: Temperatura admisie!
|
Re: Temperatura admisie!
La motoarele supra-alimentate nu ajuta artificiul ala...Daca afara sunt 30 grade si Ecu vede 10 grade at avanseaza aprinderea si duce la detonatii. La aspirate poate ajuta daca bagi benzina buna, nust... Eu am reusit sa racesc compresorul cu 2 coolere puternice, pe vremea asta se descurca minunat e doar caldut la atingere. La 35 grade e mai nasol cred ca are vreo 80-90 grade.
|
Re: Temperatura admisie!
Quote:
|
Re: Temperatura admisie!
1 Attachment(s)
Quote:
Scuze de off topic. |
Re: Temperatura admisie!
Quote:
|
Re: Temperatura admisie!
Bre, masina ta e foarte usoara.
Daca ai avea 150 cp, ar trebui sa scoti timp mai bun. Nu ma intelege gresit. Eu te respect pentru ce faci la jucarie. Dar poate te trage ceva inapoi. Rapoarte in cutie, un blocant, altceva in afara de motor. Pune masina pe cantar ca e gratis, trage linie si vezi de unde cobori timpul ala :D |
Re: Temperatura admisie!
Mersi Costash, la fel si tie.
Bre Bluey, nu e asa usoara, are 996 kg cu tot cu rezerva. Pare de 800 dar nu e. Eu zic ca pe la 150 e puterea dar e masina grea, mai usuram pana la primavara, la cutie nu cred ca umblu ca merg si pe strada cu ea. |
Re: Temperatura admisie!
Quote:
Jos palaria pt răspunsul lui bluey. |
Re: Temperatura admisie!
1. Nu există intercooler aer-aer sau aer-apă 100% eficient. Adică intercooler care să răcească aerul la 35°C când sunt afară 35°C. Chiar dacă intercoolerul e foarte bine construit, izolat de posibilele surse de căldură, temperatura aerului la ieşire va fi puţin mai mare decât temperatura atmosferică. Ideea e să reducem temperatura aerului de la 120-130°C la ieşirea din compresor la 40-50°C la ieşirea din intercooler.
2. Există o formulă cu care se poate calcula eficienţa motorului în funcţie de altitudine, temperatura atmosferică şi umiditate: http://www.swmusclecars.net/understa...h_about_ho.htm 3. Garnitura fenolică termoizolantă (Power Gasket) între chiulasă şi galerie poate împiedica trecerea căldurii de la chiulasa încinsă la 90-95°C la galeria de aluminiu şi duce la un câştig de 15-20°C la nivelul galeriei, nu mai mult. Nu e o soluţie magică. Motivul pentru care trebuie folosită stă în faptul că la majoritatea maşinilor senzorii de presiune şi temperatură se găsesc în galerie, şi încălzirea acesteia îi păcăleşte, după cum păcăleşte şi ECU să reducă avansul şi debitul de benzină. 4. Soluţiile de răcire forţată a intercoolerului sub temperatura atmosferică (pulverizator de apă, de CO2, de NOS, cutie cu gheaţă :) ) sunt păcăleli, fiindcă necesită un rezervor limitat ca volum, deci te ajută numai pentru scurt timp, ca la liniuţe. Pentru conducerea pe şosea nu fac nicio brânză. 5. Injectorul de apă şi metanol e un "intercooler chimic": răceşte amestecul aer-benzină pentru a împiedica detonaţiile şi măreşte cifra octanică, tot pentru a împiedica detonaţiile. El nu "îţi dă" putere, ci "recuperează" puterea pe care altfel ai fi pierdut-o. (În climatul nostru, cu temperaturile de cuptor din timpul verii, poate să "recupereze" un procent impresionant din putere, mai multe zeci de CP în unele cazuri.) 6. Am măsurat de curiozitate temperaturile admisiei la maşina mea (Leon 1.8T, Stage 2+, compartiment motor închis din motive aerodinamice, intercooler cubic de 8 litri BoostFactory! izolat termic de motor, garnitură fenolică Power Gasket, furtunul de la intercooler la galerie izolat termic, rampa de injectoare şi conductele de benzină izolate cu fibră de sticlă + aluminiu şi multe alte modificări care scrise în Word au 2 pagini şi jumătate :) ) cu o sondă K şi un multimetru: Condiţii: Temperatura atmosferică 34°C Trafic de oraş + câteva porţiuni parcurse cu viteză şi acceleraţii cu 1,0-1,2 bar Măsurătoarea făcută în staţionare imediat după, cu motorul la relanti Temperatura antigelului 93°C Rezultat: Ieşirea din intercooler --------------------------------------------------------- 40-42°C Galeria de admisie imediat după clapeta de acceleraţie------------------------------ 50°C Valva DV Forge ------------------------------------------------------------------- 66°C Capacul de chiulasă între bobine--------------------------------------------------- 94°C Aerul în imediata apropiere a turbinei -----------------------------------------100-102°C (din pricina spaţiului mic, n-am putut atinge carcasa turbinei cu sonda) |
Re: Temperatura admisie!
Incearca cu un termometru laser.
Vezi ca water injection mai si rupe motoare, been there done that. |
Re: Temperatura admisie!
Quote:
|
Re: Temperatura admisie!
Ati auzit de element peltier sau Thermoelectric Cooler Peltier depinde cum gasiti....
http://en.wikipedia.org/wiki/Peltier...Peltier_effect o parte a peltierului se incalzeste iar cealalta parte se raceste.....cu cat racesti mai mult partea calda cu atat se raceste mai mult partea rece.....daca partea calta este racita la aproximativ 20-30 grade pe partea rece se pote ajunge la temperaturi negative.... https://www.youtube.com/watch?v=3fYUVsydMmA Bafta sper ca am putut fii de ajutor |
Re: Temperatura admisie!
super tare... multumim de idee ;)
eu chiar o sa-l incerc, ma gandesc sa folosesc 4 bucati (4x6A=24A, cred ca tine alternatorul...) iar combinat cu un radiator eficient gen laminova cred ca se obtin rezultate frumusele |
Re: Temperatura admisie!
Da o lada frigorifica d-aia la 12v nu puneati acolo?
Sau alternatorul scoate curentul din subspatiu? Nu tot din caii aia putere si-l trage? Oricum elementele Peltier sunt cunoscute pentru multe , dar randamentul lor nu este un punct forte. |
Re: Temperatura admisie!
Quote:
|
Re: Temperatura admisie!
Quote:
http://forum.crazypc.ro/showthread.p...lement-PELTIER cred ca se poate reusi si fara consum mare de curent..... |
Re: Temperatura admisie!
pai si lada aia frigorifica tot cu elem. peltier e facuta :)
nu inteleg ce vrei sa zici cu alternatorul dar nu mananca din puterea motorului, sau il poti trece la pierderi, o pierdere constanta independenta de consumatorii electrici ai masinii. Probabil nu are randament crescut datorita consumului destul de mare ~60-90W iar la auto nu cred ca e problema pt ca putere electrica este... La fel si aeroterma are randament slab dar isi face treaba... |
Re: Temperatura admisie!
Aeroterma aer randament sau COP 100%
Peltierul atinge greu 20% Compresorul frigorific atinge lejer 300% Ce vrea sa insemne COP, de exemplu la compresor foloseti 1kw de putere electrica sa transporti 3-4-5kw de caldura, la peltier foloseti 1kw si transporti 200wati (poate) adica poti sa racesti 1litru de apa cu 1 grad in ~20 de secunde... LA cantitatile de caldura ce trebuie evacuate din motoarele termice ambele sunt cam degeaba. Peltierul are aplicatii acolo unde temperatur sau cantitate de caldura extrasa conteaza mult mai mult ca orice altceva sau cum e la lazile frigorifice portabile unde se face un compromis urias in ce priveste eficienta pentru a economisii spatiu. Mai sunt un fel de asa zise frigidere in hoteluri pentru silentiozitate, tot cu peltier. |
Re: Temperatura admisie!
1. Eu m-am jucat cu un element Peltier de 15,4 V / 3 A ca să aflu dacă e eficient pentru o "casetă" frigorifică. Nu face nicio brânză. L-am alimentat la 12,73 V (pentru siguranţă), am încercat cu radiator de aluminiu pe faţa caldă, cu cub de gheaţă, cu pernă de gel răcită la -15°C în congelator, degeaba. Faţa rece nu e foarte rece, faţa caldă după 30 de secunde e atât de caldă încât nu mai poate fi ţinută în mână.
Ca să nu ţi se topească elementul Peltier trebuie ca faţa rece să fie într-o incintă închisă ermetic şi în care pui obiectul deja răcit, ca să nu mai aibă de unde să transfere căldură, şi pe faţa caldă un radiator supradimensionat. Un american care experimenta cu un element Peltier de amperaj mult mai mare a ruşit să menţină o temperatură scăzută într-o incintă termoizolată (fost frigider de camping cu compresor) cu numai 7 W consum, dar cu condiţia ca incinta să nu fie deschisă şi introduse obiecte calde. Astfel de frigidere silenţioase şi puţin consumatoare sunt gândite să menţină un obiect rece, nu să preia căldura unui obiect cald până îl răcesc. Mai ales când e vorba de 120-130°C, ca aerul la ieşirea din compresor. 2. Când e vorba de turbine de bună calitate, montate de fabrică, ar trebui să ne aşteptăm la o eficienţă a compresorului de cca 70% şi de la un intercooler aer-aer bun la o eficienţă cam de 70-73%, practic niciodată peste 75%, ceea ce înseamnă că aerul la ieşirea din intercooler va avea cam 20°C peste temperatura de afară. Temperatura egală cu cea atmosferică sau mai mică decât cea atmosferică se obţine cu soluţii de răcire exotice, ca intercoolerul etanş umplut cu gheaţă, sau pulverizatorul de CO2 sau N2O. |
Re: Temperatura admisie!
O corectie la postul meu.
Peltierul poate atinge COP=1 in anumite conditii si la diferente mici de temperatura fata calda/fata rece. Adica bagi 100w ca sa transporti 100w. Dar puterile necesare pentru ce vorbim aici sunt prohibitive , atat ce priveste coonsumul de energie electric urias cat si solutia de racire a peltierului. Lazile frigorifice auto, cele ieftine, sunt cu peltier, eu am una de 48w si am reusit sa MENTIN temperatuar initiala ~7 ore cat adurat un drum Alba-CT, dar nu am deschis lada, am pus un senzor wireles inauntru ci citeam temperatura de afara, am avut nevoie sa o deschid odata si greu si-a mai revenit. Poti raci cu peltier dar in circuite mici,, de exemplu chiar am in vedere o instalatie de racire micuta nu pentru auto. Voi folosi 4 sau 5 (sunt dispus pana la 10) elemente de 6amperi dar luand la maxim 4(12v) ca sa racesc un echipament ce produce maxim 200w de caldura , cu un circuit de apa de maxim 2 litri, toate elementele reci fiind din materiale slab conductoare de caldura, silicon, plastic, scopul fiind ca echipamentul sa nu depasasca temperatura mediului ambiant si daca e posibil sa o coboare cu 5 maxim 10C. |
Re: Temperatura admisie!
Quote:
Ma bate gandul sa imi fac si eu asa ceva, poate mai castig cateva martzoage ;) Merci in avans! |
Re: Temperatura admisie!
Quote:
Un element Peltier transferă căldura în mediul ambiant, ca şi gazul dintr-un frigider cu compresor. Doar că o face extrem de ineficient. Din pricina asta răceşte foarte greu ceva, în schimb menţine binişor temperatura într-o incintă izolată, în care nu poate intra căldură din mediul ambiant. Contraexemplu: dacă puneam pe faţa rece un obiect rece (cub de gheaţă), faţa caldă îşi cobora rapid temperatura, fiindcă nu mai avea de unde să transfere căldură, cubul de gheaţă fiind mult sub temperatura ambiantă. Când e vorba de diferenţe de temperatură de >120°C, ar trebui să ne gândim la metode de răcire mai raţionale. |
Re: Temperatura admisie!
De acord cu tine cu o mentiune: nu prea avem acces la incinte izolate in care sa nu intre caldura. Daca ar fi accesibile asemenea incinte nu ar fi necesara racirea activa.
Am continuat experimentele si am reusit cu un element sa inghet o cantitate mica de apa si in alt experiment, intr-o sticla pet cu elementul in contact cu apa (nu intru in detalii) la 9°C un singur strat de spuma 9nu ceva special) de 2-3 mm si a coborat la 7°C, asta la aproximativ 25-30W putere electrica. Calculele m-au facut sa-mi revaluez proiectul si am ajuns la concluzia ca imi trebuie cel putin 8-10 elemente 12706, asa ca am acum 30 disponibile daca e cazul, stiu putere necesara va fi mare, probabil 500W dar un compresor imi complica inutil viata deocamdata, daca e sa mearga dispozitivul care trebuie racit, urmatorul pas va fi un mini-frigider cu compresor modificat. (stiu ca la scorurile din tara pare absurd ca am luat 30de peltiere in loc sa iau un frigider, dar eu nu am dat 1000-1500 de lei cat sunt in tara ci mult mult mai putin) La diferente de >120°C trebuie sa ai cascada pe 3 nivele daca vrei si sa trensporti caldura, daca vrei doar sa racesti un senzor merge si cu 2 la limita. Asazarea in cascada e si mai ineficienta , fiecare nivel trebuie sa transporte caldura de la sursa (obiectul de racit) plus caldura generata de peltierul din nivelul anterior, adica daca vrei sa transporti 10W, primul nivel consuma ~15-20W, al doilea ~40-60w, al treilea 100-120W, deci poti sa ajungi la 200w putere electrica pentru a transporta 10w de la sursa. |
Re: Temperatura admisie!
daaaa... Foarte interesanta ideea. E un fel de laboratorul lui Dexter... Se poate si asa dar nu e mai eficient si mai usor sa scot mufa din senzorul de aer din admisie si instant calculatorul crede ca sunt -40 de grade celsius ? Asta ca sa nu spun ca o frecati ...
|
Re: Temperatura admisie!
Nu merge sa scoti mufa si sa pacalesti ECU ca sunt -40 gr afara, trebuie sa inseriezi cu un potentiometru si doar asa poti pacali cateva grade. In functie de softul fiecarei masini te lasa sau nu sa faci chestia asta deoarece ECU tine cont de mai muti parametri. Sau te lasa dar doar intr-o anumita limita. Oricum merge la unele masini dar nu se simte mare lucru.
Totusi ideea e sa racesti efectiv aerul admis si astfel sa ai mai mult oxigen si benzina in cilindri pt explozie mai puternica, nu doar sa pacalesti ECU ca ai aer rece in admisie. |
Re: Temperatura admisie!
Chestia e ca te pacalesti pe tine nu ecu ,problema e inca acolo . Trebuie gasit un compromis in cele din urma . Intercooler pt aplicatie si directionare aer buna si pt filtru aer si protectie caldura pe traseu de aer de la filtru la intrare admisie si cam atat .Cel putin pentru mine e perfect.;)
|
Re: Temperatura admisie!
Un motor modern alimentat cu carburant cu CO ridicată ca să nu intre în detonaţii e foarte eficient atunci când rulează la temperaturi mari.
Eco-modderii (tuneri care urmăresc să scoată cel mai mic consum posibil în loc de cea mai mare putere) au obiceiul să ruleze la temperaturi mai mari decât e normal, cu clape care închid traseul aerului spre radiator şi se deschid numai în caz de extremă urgenţă. Multe motoare aspirate cu consum redus sunt făcute (în forma stock) să ruleze la peste 100°C, cu sistem de răcire presurizat, ca să nu fiarbă. Ne trebuie aer mai rece în admisie ca să putem introduce mai mult aer în cilindru, nu pentru a ne feri de supraîncălzire. Deci a păcăli ECU nu aduce niciun beneficiu, dimpotrivă, dacă avansul aprinderii e mai mare decât trebuie riscăm intrarea în detonaţii şi spargerea pistonului sau îndoirea bielei. Un intercooler de aluminiu no-name de pe eBay poate fi obţinut ieftin şi dă rezultate foarte bune dacă e montat cu grijă, departe de posibile surse de căldură. |
Re: Temperatura admisie!
Quote:
N-o frecam, intoarcem problem pe toate fetele. |
Re: Temperatura admisie!
da asa este
|
Re: Temperatura admisie!
Quote:
La 12,4-12,6 V trage cam 2,75 A cu tot cu ventilator. Când temperatura ambiantă e ~20°C, coolerul de pe faţa caldă are 32-33°C şi cel de pe faţa rece 1-3°C. (Incinta poate ţine cam 10 sticle de bere de 0,5 l :) ) În aer liber, tot la ~20°C şi 12,6 V, coolerul de pe faţa rece nu se răceşte mai jos de 11°C şi cel de pe faţa caldă se încălzeşte cam la 40-44°C - aşa cum am spus în trecut, dacă nu e într-o incintă izolată nu face mare brânză. Astfel încât cine vrea să răcească aerul de admisie cum spune mike_4tuning are nevoie de un fel de intercooler bine închis şi izolat faţă de atmosferă, în genul intercoolerelor aer-apă, cu mai multe elemente Peltier care înconjoară "fagurele" interior, cu o evacuare cât mai eficientă a căldurii altundeva decât în compartimentul motor încins la 90°C şi cu un consum nesimţit de energie, câteva zeci de amperi. De asta e preferabil să te rezumi la soluţii mai compacte şi ieftine, ca pulverizarea de apă sau CO2 pe un intercooler obişnuit de aluminiu, dacă vrei să cobori sub temperatura ambiantă. |
Re: Temperatura admisie!
Gred ca cel mai realizabil ar fi un circuit suplimentar de AC, astea pot evacua 5-7kw de caldura din aer.
Sa zicem asa groso modo la Ac-5kw, motor 2000cc aspirat -caldura specifica 1000kj/kgk -densitate aer ~1.2kg/mc -la fiecare 1000rpm, motorul ia 16.66l/sec~20g~20j/k => 5000/20=250C (scaderea temperaturii) ceea ce binenteles ca nu este posibil deoarece compresorul AC are o temperatur minima data de caracteristicile freonului. -la 6000rpm-100l/sec~120g~120j/k=>5000/120=>o scadere de 41C, binenteles limitat de eficienta inter coolerului si temperatura de afara, daca sunt deja 0C nu te poti astepta la -40C Dar daca afara sunt 30C probabil se pot realiza 0C pe admisie ceea ce n-ar fi rau pentru ca ar duce la un volum cu 10-11% mai mare de aer (302/272K) Facand un bilant, daca motorul are 150CP, 2-3Cp ii cheltui pe compresor de ac (compresorul are un COP destul de bun) si castigi 15-17 cai (10-11%)=>iti raman 13-14 cai frumosi in plus. Castigul ar fi mai evident la turati medii deoarece se poate cobora mai mult temperatura. Toate astea teoretic in practica performanta acestui artificiu va fi influentata de multi factori printre care si umiditatea absoluta a aerului. P.S. @Nautilus - Pentru aplicatia mea dupa ce am cumparat o caruta de peltiere (vreo 30) am renuntat din cauza consumului uriassi complicarea controlului temperaturii , ar fi consumat mai mult peltierele decat agregatul de racit... Caut un frigider minibar cu compresor si asta e, daca reuseste sa evacueze 100W imi foloseste, probabil cu pauze, daca trece de 150w e perfect. |
| All times are GMT +2. The time now is 23:51. |
- Copyright 2026 4Tuning