Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > ARHIVA > Arhiva evenimente > Legal-Racing > Timisoara - 30.07.2005

Timisoara - 30.07.2005 Timisoara - 30.07.2005 - Legal Racing - Viteza

Reply
 
Thread Tools
Old 13-07-05, 23:57   #1
ZoliaT
Administrator

Stage 5
 
ZoliaT's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 3,316
Member of:
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[Echipa de sprijin]
Default Grupe de participare Legal Racing

Grupe de participare Legal Racing
ZoliaT is offline   Reply With Quote
Old 14-07-05, 14:47   #2
aviator

Stage 5
 
aviator's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 459
Default

Posibil sa se intervina putin la grupe.
aviator is offline   Reply With Quote
Old 14-07-05, 18:22   #3
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Grupe noi!



Asa cum am promis am facut deja o modificare la grupele de participare.
La grupa C care avea masini echipate cu motore ce de serie nu depaseau 150cp s-a crescut plaja de putere pana la 165cp.
Grupa C are limita superioara 165cp.
Attached Files
File Type: doc grupe_de_participare2_296.doc (19.5 KB, 105 views)
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 14-07-05, 18:37   #4
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default NOS/NITROX si grupe de participare



La Nitro, NOS sau ce denumire or scoate pentru gazul minune exista mai multe pareri legate de coeficientul care ajuta la determinarea grupei de participare.
Posibil sa revenim si asupra acestui coeficient care acum este 2 si sa folosim unul mai mic pt. viitor.
Daca ai o masina de 90 cp careia ii pui nos rezulta 180cp si deci grupa D masini echipate cu motoare standard de pana la 200cp.
90cp(puterea/fabrica a motorului ce echipeaza masina grupa A) X(imnultit) 2(coeficient de corectie a puterii pt determinarea grupelor de concurs) = 180cp(puterea rezultata deci rupa D pana la 200cp)
90 x 2 = 180cp - puterea care se ia in calcul pt determinarea grupei corecte.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 14-07-05, 20:43   #5
D O G

Stage 4
 
D O G's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 206
Member of:
[Midnight Racers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

O parere:

grupa A1: 0 - 75 cp
grupaA: 76 - 100 cp
grupa B: 101 - 125 cp
grupa C: 126 - 160 cp
grupa D: 161 - 200 cp
grupa E: 201 - 250 cp
grupa F : 251 - 300 cp, etc....

Ce spuneti de asta?

Pun aceasta parere a mea si in atentia oficialilor LR si nu numai.....

Motivatia pe care o am este acea ca sunt direct interesat de situatia grupei B, deoarece exista o intrecere neloiala si fara nici cea mai mica sansa a motoarelor aspirate fata de cele turbo... si dau un exemplu, pe mine:
-eu DOG-u detin la auto un motor aspirat cu puterea din constructie de 115 cp ( si sunt o multime cu motore de 105 cp, 110 cp,etc) dupa eliminarea tobei de foc si realizarea unei evacuari din teava de inox \"BORLA\" precum si montarea unui filtru sport, zic eu ca am ajuns undeva la 123 cp (altceva nu mai pot sa-i fac la un motor de acest tip, nici macar renumitulCIP tuning)... apoi:
-unui motor TDI cu puterea din constructie de 130.5 cp, (care intra in prezent la clasa B), se stie ce modificari i se pot aduce, poate ajunge fara mare efort undeva la 165cp (perfect, sunt bani investiti si isi merita efortul), dar vin cu intrebarea:

CE SANSA ARE UN MOTOR ASPIRAT MODIFICAT DE 123 CP IMPOTRIVA UNUI tdi MODIFICAT DE 165CP? Niciunul va spun eu... si nu tine deloc de maestria soferului in cursa, deci e o lupta inegala si pierduta din start...

Spun asta pentru ca sunt masini de la grupa B, care usor ar face ravagii in grupa C...
__________________
I'm a dog, a red dog...
Just a little PITBULL...

D O G is offline   Reply With Quote
Old 15-07-05, 02:41   #6
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"D O G\"
O parere:

grupa A1: 0 - 75 cp
grupaA: 76 - 100 cp
grupa B: 101 - 125 cp
grupa C: 126 - 160 cp
grupa D: 161 - 200 cp
grupa E: 201 - 250 cp
grupa F : 251 - 300 cp, etc....

Ce spuneti de asta?

Pun aceasta parere a mea si in atentia oficialilor LR si nu numai.....

Motivatia pe care o am este acea ca sunt direct interesat de situatia grupei B, deoarece exista o intrecere neloiala si fara nici cea mai mica sansa a motoarelor aspirate fata de cele turbo... si dau un exemplu, pe mine:
-eu DOG-u detin la auto un motor aspirat cu puterea din constructie de 115 cp ( si sunt o multime cu motore de 105 cp, 110 cp,etc) dupa eliminarea tobei de foc si realizarea unei evacuari din teava de inox \"BORLA\" precum si montarea unui filtru sport, zic eu ca am ajuns undeva la 123 cp (altceva nu mai pot sa-i fac la un motor de acest tip, nici macar renumitulCIP tuning)... apoi:
-unui motor TDI cu puterea din constructie de 130.5 cp, (care intra in prezent la clasa B), se stie ce modificari i se pot aduce, poate ajunge fara mare efort undeva la 165cp (perfect, sunt bani investiti si isi merita efortul), dar vin cu intrebarea:

CE SANSA ARE UN MOTOR ASPIRAT MODIFICAT DE 123 CP IMPOTRIVA UNUI tdi MODIFICAT DE 165CP? Niciunul va spun eu... si nu tine deloc de maestria soferului in cursa, deci e o lupta inegala si pierduta din start...

Spun asta pentru ca sunt masini de la grupa B, care usor ar face ravagii in grupa C...
La fel si eu .
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 15-07-05, 06:57   #7
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"D O G\"
O parere:

grupa A1: 0 - 75 cp
grupaA: 76 - 100 cp
grupa B: 101 - 125 cp
grupa C: 126 - 160 cp
grupa D: 161 - 200 cp
grupa E: 201 - 250 cp
grupa F : 251 - 300 cp, etc....

Ce spuneti de asta?

Pun aceasta parere a mea si in atentia oficialilor LR si nu numai.....

Motivatia pe care o am este acea ca sunt direct interesat de situatia grupei B, deoarece exista o intrecere neloiala si fara nici cea mai mica sansa a motoarelor aspirate fata de cele turbo... si dau un exemplu, pe mine:
-eu DOG-u detin la auto un motor aspirat cu puterea din constructie de 115 cp ( si sunt o multime cu motore de 105 cp, 110 cp,etc) dupa eliminarea tobei de foc si realizarea unei evacuari din teava de inox \"BORLA\" precum si montarea unui filtru sport, zic eu ca am ajuns undeva la 123 cp (altceva nu mai pot sa-i fac la un motor de acest tip, nici macar renumitulCIP tuning)... apoi:
-unui motor TDI cu puterea din constructie de 130.5 cp, (care intra in prezent la clasa B), se stie ce modificari i se pot aduce, poate ajunge fara mare efort undeva la 165cp (perfect, sunt bani investiti si isi merita efortul), dar vin cu intrebarea:

CE SANSA ARE UN MOTOR ASPIRAT MODIFICAT DE 123 CP IMPOTRIVA UNUI tdi MODIFICAT DE 165CP? Niciunul va spun eu... si nu tine deloc de maestria soferului in cursa, deci e o lupta inegala si pierduta din start...

Spun asta pentru ca sunt masini de la grupa B, care usor ar face ravagii in grupa C...

Sigur si noi ne-am gandit si vrem sa operam mai multe modificari, insa sa vedem la ce concluzie ajungem.
Lafel ca la TDI e si cand vorbim de renault 5 Turbo care face cu advarat ravagii la grupa B.
Ne-am gandit ca la masinile cu turbo-benzina poate si diesel sa le trecem mai sus o grupa.
Sunt tot felul de dezbateri si vedem unde se ajunge.
Va tinem la curent insa noi modificari nu cred ca vor aparea prea curand.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 15-07-05, 07:44   #8
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

daca le treceti pe cele turbo mai sus cu o grupa tot nu e corect .... 115cp este puterea stock a masinii.... si daca e competitiva in grupa B, de ce sa-i \"taiem macaroana\"..... , caz in care seatul galben care face ravagii la grupa C il mutam la D sau chiar la E...... S.A.M.D.
__________________
samurai 4x4
yknot is offline   Reply With Quote
Old 15-07-05, 08:17   #9
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default

am mai scris si pe alt topic, dar imi place sa ma repet :P

mi se pare foarte buna ideea lui DOG, si de asemenea cred ca ar fi foarte interesant de urmarit cum ar afecta clasamentele o modificare de genul celei de care a vorbit Sebastian (Turbo sus o grupa)
__________________


... masina de familie in 5 usi ...
Morro is offline   Reply With Quote
Old 15-07-05, 08:33   #10
zaporojet

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 100
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"yknot\"
daca le treceti pe cele turbo mai sus cu o grupa tot nu e corect .... 115cp este puterea stock a masinii.... si daca e competitiva in grupa B, de ce sa-i \"taiem macaroana\"..... , caz in care seatul galben care face ravagii la grupa C il mutam la D sau chiar la E...... S.A.M.D.
Asta e o mare problema.
Oricum s-ar face uni vor fi nemultumiti.
Eu spun ca se referea la toate grupele nu doar la B.
Pare o reglementare generala inca doar la nivel de propunere.
__________________
petrol
zaporojet is offline   Reply With Quote
Old 15-07-05, 10:01   #11
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

raman la parerea ca 160CP in loc de 165CP ar fi mai potrivit ca sa ramana o plaja de 40CP intre 160 si 200CP
200SX is offline   Reply With Quote
Old 15-07-05, 10:31   #12
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Si eu sunt deacord cu ideea de miscorare la 125 a grupei B... s-au macar la 129 si date derogari doar pentru masinile de 130 care nu au modificari

Dar pana la urma toata problema s-ar rezolva cu putin fair-play.
Adica, regulamentul din ce tin eu minte, permite urcarea in grupe la cererea soferului. Si dupa ce la o etapa posesorul unei masini de la limita superioara a grupei, sa zicem B, (cu modificari mari de putere) castiga toate cursele din grupa la distante rusinoase pentru adversari, batand fara probleme chiar si masini din grupa D (nu mai zic de C) ar trebui din fair play la etapa urmatoare sa ceara el singur participarea la grupa superioara (in exemplul dat grupa C).

Dar cum fair-playul nu poate fi impus (sau se poate?)... trebuie gasita o modalitate de echilibrare a grupelor care sa nemultumeasca pe cat mai putini (ca pana la urma orice varianta aleasa cred ca ar genera nemultumiri).
Totusi o mutare mai sus in grupe a oricarei masini cu turbina din fabrica ar fi cam extrema.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 15-07-05, 11:27   #13
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Quote:
Originally Posted by \"D O G\"
O parere:

grupa A1: 0 - 75 cp
grupaA: 76 - 100 cp
grupa B: 101 - 125 cp
grupa C: 126 - 160 cp
grupa D: 161 - 200 cp
grupa E: 201 - 250 cp
grupa F : 251 - 300 cp, etc....

Ce spuneti de asta?

Pun aceasta parere a mea si in atentia oficialilor LR si nu numai.....

Motivatia pe care o am este acea ca sunt direct interesat de situatia grupei B, deoarece exista o intrecere neloiala si fara nici cea mai mica sansa a motoarelor aspirate fata de cele turbo... si dau un exemplu, pe mine:
-eu DOG-u detin la auto un motor aspirat cu puterea din constructie de 115 cp ( si sunt o multime cu motore de 105 cp, 110 cp,etc) dupa eliminarea tobei de foc si realizarea unei evacuari din teava de inox \"BORLA\" precum si montarea unui filtru sport, zic eu ca am ajuns undeva la 123 cp (altceva nu mai pot sa-i fac la un motor de acest tip, nici macar renumitulCIP tuning)... apoi:
-unui motor TDI cu puterea din constructie de 130.5 cp, (care intra in prezent la clasa B), se stie ce modificari i se pot aduce, poate ajunge fara mare efort undeva la 165cp (perfect, sunt bani investiti si isi merita efortul), dar vin cu intrebarea:

CE SANSA ARE UN MOTOR ASPIRAT MODIFICAT DE 123 CP IMPOTRIVA UNUI tdi MODIFICAT DE 165CP? Niciunul va spun eu... si nu tine deloc de maestria soferului in cursa, deci e o lupta inegala si pierduta din start...

Spun asta pentru ca sunt masini de la grupa B, care usor ar face ravagii in grupa C...

Sigur si noi ne-am gandit si vrem sa operam mai multe modificari, insa sa vedem la ce concluzie ajungem.
Lafel ca la TDI e si cand vorbim de renault 5 Turbo care face cu advarat ravagii la grupa B.
Ne-am gandit ca la masinile cu turbo-benzina poate si diesel sa le trecem mai sus o grupa.
Sunt tot felul de dezbateri si vedem unde se ajunge.
Va tinem la curent insa noi modificari nu cred ca vor aparea prea curand.
Nu pot crede ca tocmai tu pui la acelasi nivel o masina cu o turbina ce nu sare de 1 bar fara riscuri majore , care are o cilindree de 1400 cmc si cu 114 cai la baza cu o masina care are o cilindree de 1900 cmc , cuplu si 130 cai la baza .
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 15-07-05, 21:10   #14
tm8bnz

Stage 5
 
tm8bnz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,584
Member of:
[Moderators]
[RR]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

BIne zis Lucian,plus ca saltul la urmatoarea grupa a unei masini turbo a fost experimentata si in alte organizari neprezentand un mare interes din partea multor posibili participantzi tocmai datorita acestei masuri cum spunea RoSonic...extrema !
Clasamentul prezentat in forma lui D O G pare atragator si mult mai convenabil din diferite perspective.Salut initiativa (daca se ia vre'una)
__________________
Driving a race car is like sex,all men think they're good at it ! ... Jay Leno
tm8bnz is offline   Reply With Quote
Old 16-07-05, 08:52   #15
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"D O G\"
grupa A1: 0 - 75 cp
grupaA: 76 - 100 cp
grupa B: 101 - 125 cp
grupa C: 126 - 160 cp
grupa D: 161 - 200 cp
grupa E: 201 - 250 cp
grupa F : 251 - 300 cp, etc....

Ce spuneti de asta?
mi se pare cea mai echilibrata propunere
200SX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -