Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Suceava

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 08-01-11, 22:43   #46
stelian67

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 39
Default Re: Boicot Benzinărie

M-am Gindit la ceva de forma asta:

ROMANIA TREZESTE-TE !
CONSIDERIND CA PRINCIPAL VINOVAT AL PRETULUI MARE LA COMBUSTIBILI COMPANIA OMV-PETROM VA RUGAM CA O PERIOADA DE CITEVA LUNI SA NU MAI ALIMENTATI DIN BENZINARIILE ACESTEI COMPANII.
Amintindu-va ca Romania are cele mai mici acize pentru combustibil din Europa iar OMV plateste cea mai mica redeventa pentru petrolul extras din Romania si cu toate acestea avem preturi mai mari sau egale cu cele din Comunitatea Europeana ,acest demers are ca UNIC scop scadera pretului la carburant.
***va rugam sa urmariti aceasta campanile a protestelor in benzinarii existind posibilitatea ca acest boicot sa fie extins periodic si la alte companii petroliere.
Va multumim sis a aveti drumuri bune!


Daca fiecare dintre noi tipareste 100 de bucati pe luna iar din cei 100 ce le primesc ,20 se alatura protestului fie si la acet mod ,credeti-ma OMV-PETROM are o mare problema si rezolvarea ei este una singura ,SCADEREA PRETULUI , daca OMV face acest pas atunci vor fi obligati si ceilalti sa il faca . Asa se poate rezolva o problema pe care Consiliul concurentei nu o poate rezolva de 5 ani.
stelian67 is offline  
Old 08-01-11, 22:50   #47
stelian67

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 39
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by dany12epz View Post
daca va ajuta cele gasite de noi am fi bucurosi
Motivele pentru care ne-am indreptat atentia catre Petrom omv sunt urmatoarele:
-Reprezinta monopolul din Romania,deci dicteaza piata si preturile
-Sunt singurii care folosesc resurse din Romania(extrag petrolul nostru si care ar acoperii 60% din necesarul pietei) si pentru care platesc cea mai mica redeventa din europa 6$ pe baril,desi in pretul de la pompa ni-l calculeaza la cotatia zilei azi 90$...si daca asta nu ar fi de ajuns titeiul din romania foarte bun si mult mai scump pe piata il exporta in rafinariile din Austria deoarece costul rafinarii este mult mai mic datorita calitatii sale,iar noi importam petrol cu sulf ceea ce face ca si costul de productie inregistrat in Romania sa fie mai scump.
-Costul fortei de munca in romania si care se regaseste normal in pretul carburantilor este de mai bine de 10 ori mai mic la noi in tara fata de alte tari europene,stiti cu totii ca avem mana de lucru ieftina,de la cei ce lucreaza la sonda in extragere,cei din rafinarie,sau casierii de la statie
-Romania are acces la mare iar distanta Constanta-Ploiesti este una mica...de exemplu Austria nu are si se adauga mai mult in costul de productie prin transport.
-Transportatorii sunt mult mai ieftini in Romania...0.78-0.85 per km fata de media U.E. 1.25 euro per km.
Si totusi astazi 08.01.2011 datorita cursului de 4.25 lei/1euro avem bezina la 1.20 euro per litru mai mult decat in Austria,unde taxele sunt cu 32 % mai mari ca la noi in tara
Este perfect adevarat ceea ce spui problema e ca daca toate aceste considerente ar fi expuse pe un fluturas acesta ar fi prea incarcat ca sa trezeasca interesul . In opinia mea trebuie ceva simplu ce omul poate sa citeasca dintr-o privire ceva ce sa-i stirneasca interesul de la prima privire care o arunca pe el. Adu-ti aminte de cite ori nu am luat fiecare dintre noi fluturasii de sub stergator si i-am aruncat pentru ca fie erau scrisi prea mic fie prea inghesuiti necesitind un efort pt a fi cititi. Excat efortul asta vreu eu sa-l elimin.
stelian67 is offline  
Old 08-01-11, 22:55   #48
stelian67

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 39
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by dany12epz View Post
Domnul stelian pai in principiu asta facem ne indreptam atentia supra monopolului reprezentat de petrom-omv
Am observat ca acolo se indreapta campania ,doar ca daca veti urmari siteurile de stiri pe care eu am postat acest mesaj de vreo saptamina incoace (fiindu-mi lene sa-mi fac cont pe un site unde trebuia sa fiu logat pt a posta) veti observa ca cei de la cluj au blocat saptamina asta o benzinarie MOLL. Voiam ca treaba sa fie mai clara si atit.
stelian67 is offline  
Old 08-01-11, 23:13   #49
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by stelian67 View Post
Am observat ca acolo se indreapta campania ,doar ca daca veti urmari siteurile de stiri pe care eu am postat acest mesaj de vreo saptamina incoace (fiindu-mi lene sa-mi fac cont pe un site unde trebuia sa fiu logat pt a posta) veti observa ca cei de la cluj au blocat saptamina asta o benzinarie MOLL. Voiam ca treaba sa fie mai clara si atit.
Stiu si am incercat sa iau legatura cu toate orasele participante pentru a evita astfel de chestiuni cum a fost cea cu mol
dany12epz is offline  
Old 08-01-11, 23:29   #50
SeRee

Stage 5
 
SeRee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 516
Default Re: Boicot Benzinărie

trebuie sa alimentam cu monezi de 1ban .. si sume foarte mari ca sa aiba aia de numarat ...exemplu la iasi au platit 140 ron cu monezi foarte mici ) ar trebui sa blocam toata benzinariile odata ..in sv cum sunt maxim 10 mari benzinarii )
__________________
Ai o prietena care vrea unghii cu gel intra pe http://www.unghiigeliasi.info

SeRee is offline  
Old 09-01-11, 02:39   #51
eu_alex

Stage 4
 
eu_alex's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 218
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by SeRee View Post
trebuie sa alimentam cu monezi de 1ban .. si sume foarte mari ca sa aiba aia de numarat ...exemplu la iasi au platit 140 ron cu monezi foarte mici ) ar trebui sa blocam toata benzinariile odata ..in sv cum sunt maxim 10 mari benzinarii )
ar trebui sa ne adunam cu 10-15 minute inainte de protest cu totii si sa ne impartim ... cam cate 5 la un peco zic ca e destul ... din 10 pecouri macar vreo 4-5 sa facem cat de cat "deranj" cu monedele noastre
eu_alex is offline  
Old 09-01-11, 02:59   #52
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: Boicot Benzinărie

Am dat de un articol incredibil
Titlul lui este urmatorul
Cum câştigă Petrom de patru ori mai bine decât anul trecut dacă produce şi vinde mai puţin?

http://wall-street.md/view_art.php?view_sub=56189651

"La nivel de piaţă vânzările totale de carburanţi au săzut cu 12%, iar cele din retail s-au contractat cu 6%. Noi am scăzut mai mult pentru că în 2009 am avut multe vânzări de păcură. Oricum, la nivel de piaţă cred că până la sfârşitul anului vom avea pe partea de retail o scădere de 10%, iar pentru 2011 este dificil să fac o predicţie pentru că evoluţia va depinde foarte mult de măsurile de relansare care vor fi luate şi de efectul acestora", a mai precizat Mariana Gheorghe, CEO al Petrom

În contextul în care compania nici nu a produs mai mult şi nici nu a vândut mai multă motorină şi benzină, rezultatele bune sunt explicate în mare parte prin creşterea preţurilor atât la petrol, cât şi la carburanţi.

"Iniţial, concurenţa pe client a dus la o scădere a preţurilor, dar apoi au intervenit mai mulţi factori independenţi de noi care au dus la majorarea acestora cum ar fi creşterea TVA sau creşterea cotaţiilor internaţionale", explică Gheorghe.

Producţia, mina de aur

Pe partea de explorare şi producţie, care reprezintă practic bogăţia Petrom, compania a raportat un profit operaţional (EBIT) de 1,7 miliarde de lei (427 de milioane de euro), aproape dublu comparativ cu perioada similară a anului trecut, chiar şi pe fondul unei scăderi de 3% a producţiei.

Daca cititi printre randuri veti realiza ca astia fac profituri imense si pe timp de criza si toate pe seama noastra...daca lor le scad vanzarile ei cresc preturile pentru ca noi suntem slabi si mergem in continuare sa le cumparam benzina...cand in orice stat civilizat astfel de practici nu isi au locul caci sunt taxate imediat de consumatori prin actinui multiple de protest in care se mobilizeaza toata populatia.
OAMENI BUNI NU LE MAI CALCATI PRAGUL BENZINARIILOR SA AI INVATAM MINTE,REDUCETI CONSUMUL SI MERGETI LA LUK OIL SI ROMPETROLtrebuie sa le reducem vanzarile la maxim astia sunt atat de nesimtiti
dany12epz is offline  
Old 09-01-11, 08:59   #53
stelian67

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 39
Default Re: Boicot Benzinărie

Eu zic ca MOLL e cea mai buna alegere ,au calitate buna la carburanti au si ceva card de fidelizare . Carburantii din Rompetrol sun cei mai scumpi iar cei din Lukoil sunt cei mai prosti.
stelian67 is offline  
Old 09-01-11, 10:06   #54
SeRee

Stage 5
 
SeRee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 516
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by stelian67 View Post
Eu zic ca MOLL e cea mai buna alegere ,au calitate buna la carburanti au si ceva card de fidelizare . Carburantii din Rompetrol sun cei mai scumpi iar cei din Lukoil sunt cei mai prosti.
la Rompetrol eh foarta buna benzina efix sau alto .. eh scumpa cei drept dar trage benzina ... ma Lukoil eh buna motorina .. stiu pe multi care isi pun de la lukoil...
SeRee is offline  
Old 09-01-11, 10:10   #55
stelian67

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 39
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by SeRee View Post
la Rompetrol eh foarta buna benzina efix sau alto .. eh scumpa cei drept dar trage benzina ... ma Lukoil eh buna motorina .. stiu pe multi care isi pun de la lukoil...
"Nu ma stiu" cu benzina eu am fost un "dizelist" de mic dar motorina de la MOLL e ok .N-as putea spune ca motorina de la Luk e f buna .
stelian67 is offline  
Old 09-01-11, 10:22   #56
SeRee

Stage 5
 
SeRee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 516
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by stelian67 View Post
"Nu ma stiu" cu benzina eu am fost un "dizelist" de mic dar motorina de la MOLL e ok .N-as putea spune ca motorina de la Luk e f buna .
eu zik ce am auzit de la altzi .. eu am masina pe benzina .. :P
SeRee is offline  
Old 09-01-11, 11:59   #57
eu_alex

Stage 4
 
eu_alex's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 218
Default Re: Boicot Benzinărie

pe benzina stiu ca sunt majoritatea din suceava ... taimiu mai pune si din jos din scheia ... lukoil sau ce-o fi , la petrom langa fostu showroom dacia stiu ca e tare proasta benzina , amestecata cu cea de la rusi . La rompetrol este benzina buna dar cum a zis seree , pretu ii cam mare
eu_alex is offline  
Old 09-01-11, 12:06   #58
SeRee

Stage 5
 
SeRee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 516
Default Re: Boicot Benzinărie

Quote:
Originally Posted by eu_alex View Post
pe benzina stiu ca sunt majoritatea din suceava ... taimiu mai pune si din jos din scheia ... lukoil sau ce-o fi , la petrom langa fostu showroom dacia stiu ca e tare proasta benzina , amestecata cu cea de la rusi . La rompetrol este benzina buna dar cum a zis seree , pretu ii cam mare
alex ne luam scuter cu pedale .. asa facem si noi economie )
SeRee is offline  
Old 09-01-11, 13:20   #59
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: Boicot Benzinărie

Nu am zis mol sau agip pentru ca ei cumpara de la petrom si deci nu sunt independenti ca cei pe care vi i-am spus
dany12epz is offline  
Old 09-01-11, 14:12   #60
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: Boicot Benzinărie

Am vazut aseara la realitatea declaratia Dl Adrian Vasilescu consilierul guvernatorului Bnr Mugur Isarescu si a deputatului PDL Daniel Oajdea
Datorita acestor boicoturi atragem atentia si unor oameni importanti din viata economica si politica a Romaniei.
Vreau sa va spun ca intr-o discutie neoficiala cu un demnitar din arcul guvernamental,am fost felicitati si mi s-a spus franc ca foarte bine facem si sa continuma sa punem o presiune cat mai mare pe benzinari caci numai atunci guvernul are o justificare pentru a intervenii.
"Cunoaşteti poziţia Băncii Naţionale, care a fost exprimată prin vocea guvernatorului, nu întelegem ce se întamplă pe piaţa carburanţilor şi de unde vin aceste scumpiri. Este de neînţeles această dinamică a preţurilor la benzină şi motorină, în condiţiile în care avem încă extracţii interne şi faţă de anii trecuţi un preţ mai rezonabil pe piaţa internaţională la ţiţei", a declarat Adrian Vasilescu.

"Avem de-a face cu un monopol privat care nu e bine gestionat de stat, de Consiliul Concurenţei. Românii sunt consumatori captivi. Nu putem cere oamenilor să meargă pe bicicletă ca să nu mai crească preţurile. Cei din Consiliul Concurentei ar trebui traşi la răspundere, poate chiar ar trebui să fie trimis la plimbare şi să fie puşi alţii în loc. Categoric nu îşi fac treaba", a declarat Daniel Oajdea, deputat PDL

Ei nu ne pot obliga sa mergem cu bicicleta insa noi ca si consumatori avem dreptul de a o face numai noi putem sa iesim din captivitate....haideti sa facem noi ceva inainte sa asteptam ca altii sa se implice pentru noi.
dany12epz is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -