Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Arad

Reply
 
Thread Tools
Old 07-05-12, 22:02   #2911
calinpetco

Stage 5
 
calinpetco's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 571
Default Re: AMALGAM

cel mai funny erau explicatiile bosorogilor cand nu mergea masina bine... "e de la benzina, atat e de proasta benzina ca din cate locuri alimentezi, tot altfel tre sa reglezi carburatorul"... bah pe cat era de simpla alimentarea la cotetele alea, pe atat de pretentioase erau, si in acelasi timp, masinile alea " cu motor capsat si electronica multa ca de-ti pica un senzor mori" mergeau inr-o zi cat dacia in 7 ani...
__________________
If its got tits or tires... its got problems!
calinpetco is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 03:05   #2912
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: AMALGAM

Dar cu Dacia ai multe amintiri ca ti-a intrat la suflet de cate ori te-a lasat in drum cand lumea iti era mai draga si asta sigur din cauza listei lungi de piese de calitate ce s-au pus pe masina. Ai fost la mare si la munte cu ea si probabil ai si f..ut in ea si ai si f..ut cu gandul la ea cand asteptai mai ceva ca dupa un Ferrari Enzo sa fii si tu peste ani si ani fericitul proprietar al unui asemenea bolid. La un moment dat sigur ti-au si furat ceva din ea sau de pe ea ca se potrivea orice cheie la ea. Ai bagat-o prin toate gropile si ai urcat-o pe toate coclaurile si ai zis mamaaa ce masina si a 2-a zi uitai ca era in service. Cand ai facut accident cu ea cel putin unul din masina murea daca nu mai multi. Ai putut-o carpi/repara pe genunchi in orice colt de strada si te mai ajutau si altii ca sigur au intampinat si ei aceleasi probleme ca dehh problemele si mai ales rugina apareau inevitabil. In fond ce mai conteaza daca asa iti faci amintirile....... iar amintirile sunt Dacia ar spune un pasionat.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 08:36   #2913
BOGDAN_UWW

Stage 5
 
BOGDAN_UWW's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 864
Default Re: AMALGAM

eu cu fosta dacie (UWW) am facut 4 drumuri ARAD-BOTOSANI si 1 drum ARAD-BUCURESTI si culmea...nu s-a dereglat nimic la carburator...
deci mai repet oadata cum ai grija de ea asa merge....
si sa nu uitam...BMW`ul e36 si cu ala daca faci accident e cam grav...tot se sifoneaza..

eu am dacia asta de vreo 8 luni...a stat 5 ani masina...am schimbat la ea pistonase spate , ferodouri de frana , pe fata am schimbat pistonasele de la etrier , garnituri .. si pompa de frana , in rest am mai schimbat piese de design...si de acum 8 luni cand a fost la atelier nu am mai umblat la motor si a cam luat forja....
si oricum la faza cu...``intri cu ea prin toate coclaurile si a2-a zi e in service nu e adevarat...fosta dacie a mancat 2 ani numa drumuri de bodrog in padure , toata era plina de noroi..si nu a avut nici pe dracu

eu zic ca ar trebui sa incheiem acest subiect pentru ca deh voi spuneti ca sunt rable(bmw ursulet din 1983 si ala are rugina...si un golf si multe altele...) si altii sustin ca nu sunt rable si ca sunt bune...fiecare cu parerea lui
__________________
Dacia 1610 loading....
my scoot....Yamaha Aerox
BMW e46 320
DACIA Motorsport Arad Member

Nu`ti pune mintea cu prostul! Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!


SST 06 aka shoby13 -MM de Tepar !
BOGDAN_UWW is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 13:48   #2914
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: AMALGAM

Quote:
Originally Posted by BOGDAN_UWW View Post
eu cu fosta dacie (UWW) am facut 4 drumuri ARAD-BOTOSANI si 1 drum ARAD-BUCURESTI si culmea...nu s-a dereglat nimic la carburator...
deci mai repet oadata cum ai grija de ea asa merge....
si sa nu uitam...BMW`ul e36 si cu ala daca faci accident e cam grav...tot se sifoneaza..

eu am dacia asta de vreo 8 luni...a stat 5 ani masina...am schimbat la ea pistonase spate , ferodouri de frana , pe fata am schimbat pistonasele de la etrier , garnituri .. si pompa de frana , in rest am mai schimbat piese de design...si de acum 8 luni cand a fost la atelier nu am mai umblat la motor si a cam luat forja....
si oricum la faza cu...``intri cu ea prin toate coclaurile si a2-a zi e in service nu e adevarat...fosta dacie a mancat 2 ani numa drumuri de bodrog in padure , toata era plina de noroi..si nu a avut nici pe dracu

eu zic ca ar trebui sa incheiem acest subiect pentru ca deh voi spuneti ca sunt rable(bmw ursulet din 1983 si ala are rugina...si un golf si multe altele...) si altii sustin ca nu sunt rable si ca sunt bune...fiecare cu parerea lui
cat timp mai vrei sa crezi ca permisul din nfs e bun si la dacia ta?
taicato a fost cu masina in x,y,z locatii...

poti sa iti cumperi mertan ES clas, ca daca nu ai grija de masina tot rabla ajunge, nu masina e proasta ci persoana care o conduce pt ca nu o intretine.
__________________
roli is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 16:32   #2915
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: AMALGAM

Quote:
Originally Posted by BOGDAN_UWW View Post
eu cu fosta dacie (UWW) am facut 4 drumuri ARAD-BOTOSANI si 1 drum ARAD-BUCURESTI si culmea...nu s-a dereglat nimic la carburator...
deci mai repet oadata cum ai grija de ea asa merge....
si sa nu uitam...BMW`ul e36 si cu ala daca faci accident e cam grav...tot se sifoneaza..

eu am dacia asta de vreo 8 luni...a stat 5 ani masina...am schimbat la ea pistonase spate , ferodouri de frana , pe fata am schimbat pistonasele de la etrier , garnituri .. si pompa de frana , in rest am mai schimbat piese de design...si de acum 8 luni cand a fost la atelier nu am mai umblat la motor si a cam luat forja....
si oricum la faza cu...``intri cu ea prin toate coclaurile si a2-a zi e in service nu e adevarat...fosta dacie a mancat 2 ani numa drumuri de bodrog in padure , toata era plina de noroi..si nu a avut nici pe dracu

eu zic ca ar trebui sa incheiem acest subiect pentru ca deh voi spuneti ca sunt rable(bmw ursulet din 1983 si ala are rugina...si un golf si multe altele...) si altii sustin ca nu sunt rable si ca sunt bune...fiecare cu parerea lui

Vrei sa spui ca taicato a facut drumurile si tu ai stat maxim pe scaunul din dreapta. Pai daca zici ca nu are nimic Dacia aia de ce ai dezmembrato si o tii pe caramizi si ai luat-o pe asta? Era plina de rugina si aia sa fim seriosi. Fara suparare hai sa terminam aici pana luam si noi carnetu sa le patim pe pielea noastra nu sa auzim din povesti de faimoasa Dacia.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 17:36   #2916
BOGDAN_UWW

Stage 5
 
BOGDAN_UWW's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 864
Default Re: AMALGAM

Quote:
Originally Posted by roli View Post
cat timp mai vrei sa crezi ca permisul din nfs e bun si la dacia ta?
taicato a fost cu masina in x,y,z locatii...

poti sa iti cumperi mertan ES clas, ca daca nu ai grija de masina tot rabla ajunge, nu masina e proasta ci persoana care o conduce pt ca nu o intretine.
domnu` aici vorbim de dacii nu de permis..si nu ma lua pe mine cu nfs`uri ai dreptate in legatura cu masina ca , daca nu o intretii ajunge rabla orice masina ar fi

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Vrei sa spui ca taicato a facut drumurile si tu ai stat maxim pe scaunul din dreapta. Pai daca zici ca nu are nimic Dacia aia de ce ai dezmembrato si o tii pe caramizi si ai luat-o pe asta? Era plina de rugina si aia sa fim seriosi. Fara suparare hai sa terminam aici pana luam si noi carnetu sa le patim pe pielea noastra nu sa auzim din povesti de faimoasa Dacia.
am facut si eu drumuri cu dacia....masina aia nici nu mai exista...a ajuns asa pentru ca nu am mai circulat cu ea si stand in ploaie in fata casei a ruginit....acuma nu aveti de ce sa va mai luati la dacie si incepeti sa va luati de altceva..sunt satul de oameni ca voi...tipic romanesc....
chiar daca nu am fost la volanul unei dacii mii de km asta nu inseamna ca pot sa imi dau seama cum poate fi masina..cu asa ceva am crescut si la ora actuala am asa ceva...si eu ma ocup de ea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01095.JPG
Views:	49
Size:	2.76 MB
ID:	2425121   Click image for larger version

Name:	DSC00687.JPG
Views:	48
Size:	2.78 MB
ID:	2425122   Click image for larger version

Name:	DSC00868.JPG
Views:	51
Size:	2.74 MB
ID:	2425123  

Click image for larger version

Name:	DSC09575.JPG
Views:	62
Size:	2.83 MB
ID:	2425124   Click image for larger version

Name:	DSC00513.JPG
Views:	45
Size:	2.75 MB
ID:	2425125   Click image for larger version

Name:	DSC00512.JPG
Views:	47
Size:	2.75 MB
ID:	2425126  

Click image for larger version

Name:	DSC00338.JPG
Views:	50
Size:	2.61 MB
ID:	2425129  

Last edited by BOGDAN_UWW; 08-05-12 at 17:57.
BOGDAN_UWW is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 18:57   #2917
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: AMALGAM

Tu cat mai ai pana la permis ? 2 ani si ceva?
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 00:02   #2918
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: AMALGAM

Copii si Dacia )) prea tare
https://www.youtube.com/watch?feature...&v=abQmhfo_lN0
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 00:55   #2919
BOGDAN_UWW

Stage 5
 
BOGDAN_UWW's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 864
Default Re: AMALGAM

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
dar totusi sunt niste copii facuti pentru alocatie....care in afara de distrus nu stiu nimica...

http://www.feeder.ro/2012/05/08/daci...-free-miorita/ ceva interesant

Last edited by BOGDAN_UWW; 09-05-12 at 01:02.
BOGDAN_UWW is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 12:04   #2920
canny

Stage 5
 
canny's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,160
Default Re: AMALGAM

Asta cu influente non dacia e tare, parca era forum de tuning nu de masini restaurate. Fiecare isi modifica masina dupa cum crede.
Dar bune rele cum erau 40 de ani a miscat o romanie intreaga batrana dacie.
Iar cand spui tehnologie 0, ar trebui sa te gandesti ca reno12(dacia 1300) a fost proiectata de francezi undeva prin anii 65-66 (au trecut cateva primaveri de atunci), la vremea aceea era destul de avangardista, avea si design si tehnologie avand in vedere ca au existat si modele cu cutie automata, geamuri electrice.. variante sport cu motor aspirat de 1.6 peste 120 cai, modele 4x4 s.a.m.d.
Dar asa e la noi ne place sa denigram totul.
Daca pustiul e mandru de Dacia lui lasati-l sa fie, ca poate cand va ajunge sa aiba varsta va putea putea sa isi aleaga ce masina vrea sa foloseasca in fiecare zi.
canny is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 13:49   #2921
BOGDAN_UWW

Stage 5
 
BOGDAN_UWW's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 864
Default Re: AMALGAM

multumesc pentr sustinere canny...stai linistit nu mai am mult pana la permis...numar pe degete lunile pana mai am sa dau la scoala si masina de zi cu zi va fi poate fordul mondeo mk1 ori ceva vw....

canny sper sa iti faci si tu dacia ca aici in partea de vest suntem foarte putini...fata de bucuresti sau alte zone din romania...
BOGDAN_UWW is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 16:17   #2922
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: AMALGAM

Quote:
Originally Posted by BOGDAN_UWW View Post
multumesc pentr sustinere canny...stai linistit nu mai am mult pana la permis...numar pe degete lunile pana mai am sa dau la scoala si masina de zi cu zi va fi poate fordul mondeo mk1 ori ceva vw....

canny sper sa iti faci si tu dacia ca aici in partea de vest suntem foarte putini...fata de bucuresti sau alte zone din romania...
Mai ai 2 ani dar ce mai conteaza in final... cateva luni
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 19:26   #2923
BOGDAN_UWW

Stage 5
 
BOGDAN_UWW's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 864
Default Re: AMALGAM

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Mai ai 2 ani dar ce mai conteaza in final... cateva luni
mai am 1 si 2-3 luni pana la scoala de soferi...

infine nu e problema ta cat timp mai am eu pana la permis pentru ca nici eu nu te intreb de sanatate pe tine

Last edited by BOGDAN_UWW; 09-05-12 at 19:29.
BOGDAN_UWW is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 22:01   #2924
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: AMALGAM

Quote:
Originally Posted by BOGDAN_UWW View Post
mai am 1 si 2-3 luni pana la scoala de soferi...

infine nu e problema ta cat timp mai am eu pana la permis pentru ca nici eu nu te intreb de sanatate pe tine
Bafta cu programul rabla atunci
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 22:22   #2925
calinpetco

Stage 5
 
calinpetco's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 571
Default Re: AMALGAM

Quote:
Originally Posted by canny View Post
Asta cu influente non dacia e tare, parca era forum de tuning nu de masini restaurate. Fiecare isi modifica masina dupa cum crede.
Dar bune rele cum erau 40 de ani a miscat o romanie intreaga batrana dacie.
Iar cand spui tehnologie 0, ar trebui sa te gandesti ca reno12(dacia 1300) a fost proiectata de francezi undeva prin anii 65-66 (au trecut cateva primaveri de atunci), la vremea aceea era destul de avangardista, avea si design si tehnologie avand in vedere ca au existat si modele cu cutie automata, geamuri electrice.. variante sport cu motor aspirat de 1.6 peste 120 cai, modele 4x4 s.a.m.d.
Dar asa e la noi ne place sa denigram totul.
Daca pustiul e mandru de Dacia lui lasati-l sa fie, ca poate cand va ajunge sa aiba varsta va putea putea sa isi aleaga ce masina vrea sa foloseasca in fiecare zi.

pai stai putin, a fost proiectata in 65-66 dar vad ca pentru unii si acum e tot 65-66... sau daca vi se pare normal ca in 2012 sa se circule cu tehnologie 65-66... ii bun.

...pustiul e mandru de dacie pentru ca aia o are, la fel cum si cioara isi lauda puii si la fel cum vulpea n-ajunge la strugurii aia acrii...

apropo, asta serios, am un volan sport in piele, MOMO cu butuc(prindere) pentru dacie, daca sunt doritori de fapt am mai multe pentru dacie c-o pregatesc cu elan pentru "ultimul drum"

Last edited by calinpetco; 09-05-12 at 22:26.
calinpetco is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -