Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Arad

Reply
 
Thread Tools
Old 05-05-12, 10:29   #2896
calinpetco

Stage 5
 
calinpetco's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 571
Default Re: AMALGAM

exact cum spui... sunt pe strada multe cazane "masini straine" dar daciile chiar sunt doar niste mormane de fier pe 4 roti... fara suparare... am si eu o dacie, d-aia de "export" adusa din ungaria, la vremea aia o minunatie, dar in ziua de azi... nu inteleg de ce nu le scot din circulatie, si nu vad nici logica pentru care unii inca circula cu ele... consuma cat un 7-ar, confort ai in ea cat in 4 barat... cand se gasesc masini bune la preturi accesibile...
__________________
If its got tits or tires... its got problems!
calinpetco is offline   Reply With Quote
Old 05-05-12, 11:37   #2897
BOGDAN_UWW

Stage 5
 
BOGDAN_UWW's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 864
Default Re: AMALGAM

Quote:
Originally Posted by calinpetco View Post
exact cum spui... sunt pe strada multe cazane "masini straine" dar daciile chiar sunt doar niste mormane de fier pe 4 roti... fara suparare... am si eu o dacie, d-aia de "export" adusa din ungaria, la vremea aia o minunatie, dar in ziua de azi... nu inteleg de ce nu le scot din circulatie, si nu vad nici logica pentru care unii inca circula cu ele... consuma cat un 7-ar, confort ai in ea cat in 4 barat... cand se gasesc masini bune la preturi accesibile...
sti care e faza? omu da dacia si isi ia golf 3 si ajunge in aceeasi stare....masinile nu sunt asa rele...difera doar posesorii....cu o dacie ai multe amintiri si iti intra la suflet...cand te gandesti ca asteptai 5 ani sa ai o masina ca asta....
unele sunt rable si merita scoase din circulatie dar nu toate daciile am vazut aici la mine un bmw seria 3 din 2000....si aripile erau umflate de rugina...si pe la praguri putin...dar asta nu inseamna ca masina e rabla...ci posesorul e un cioban
dacia mea are pragurile originale . usile , nu a fost pusa sudura pe ea...si e din 1987...facuta pentru unguri...si a fost bagat ulei in praguri si in usi si in lonjeroane si e ca noua....
__________________
Dacia 1610 loading....
my scoot....Yamaha Aerox
BMW e46 320
DACIA Motorsport Arad Member

Nu`ti pune mintea cu prostul! Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!


SST 06 aka shoby13 -MM de Tepar !
BOGDAN_UWW is offline   Reply With Quote
Old 05-05-12, 18:49   #2898
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: AMALGAM

Quote:
Originally Posted by canny View Post
poate sa spuna lumea ce vrea, dar va veni si vremea cand lumea va intoarce capul la vederea unei dacii 1300 restaurate

cat despre masini in stare precara sunt ff multe cazane pe strazile noastre si sunt "masini straine"
Daca chiar va fi sa intoarca cineva capul va fii pentru Dacia 1300 din anul 1969 pana in max 1975 cele ce aveau piese frantuzesti. Cele romanesti erau facute de cacat nu conta calitatea la romani si era si tabla subtire pe ele etc, de aceea au ajuns unde au ajuns. Nu va intoarce nimeni capul dupa plasticele de 1310, 1410 etc.
Daca o vrei clasica sa intoarca vreun barbat capul ca femeile nu vor face asta mai ales dupa una veche, fa-o sa arate cum a iesit pe portile fabricii nu pune neoane, culori albastre in bord, cd-player, subwoofer, geamuri electrice si alte brizbrizuri ca e plin de ele.
Am incercat si eu la un moment dat sa iau o Dacie 1300 si proprietarii ori sunt niste pensionari batuti in cap care au avut grija cat de cat de masina si nu vor sa o vanda doar la sume mari ce nu isi merita banii pe care nimeni nu le va oferi vreodata. In final vor ajunge un morman de rugina date pe un talon de RABLA ca restu Daciilor vechi pentru ca vor putrezi si rugini degeaba in spatele blocurilor in orgoliul proprietarilor de a le da cuiva mai departe sa le intretina. Ei nu inteleg ca masinile lor pentru care au asteptat ani de zile si si-au dat toti banii au ajuns sa valoreze NIMIC.
In alte tari e bataie pe masini clasice si stiti de ce ? Ca acelea au motoare adevarate, au un design placut si tot timpul au valorat ceva bani si nu s-au dat pe un telefon mobil si o cartela cum am vazut un anunt pentru o Dacie. Pentru acele masini chiar intorc multi capul iar singurul motiv pentru care va intoarce cineva capul pentru o Dacie peste multi ani vor fii cei nostalgici si tinerii care nu au prea vazut asa ceva din motivul ca au ramas doar cateva exemplare in nerentabilitatea de a le reface si intretine pentru ca nu vor valora niciodata prea mult chiar daca le vei numara pe degete.

Last edited by Maniak22; 05-05-12 at 19:11.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 06-05-12, 00:27   #2899
BOGDAN_UWW

Stage 5
 
BOGDAN_UWW's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 864
Default Re: AMALGAM

geamurile electrice e un + , de ce sa ma aplec eu sa deschid geamu din dreapta cand pot sa apas din buton lejer ? macaralele si instalatia sunt de uzina....
intoarce lumea capu si dupa 1310...daca e aranjat calumea....
becurile albastre le-am pus pt ca 2 becuri erau arse...si daca tot am desfacut am modificat putin bordul...am imbinat noul cu vechiul...
sunt destui colectionari de 1300...eu vreau sa fiu din putinii care au 1310...https://www.youtube.com/watch?v=QtJ6f...ature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?NR=1&fe...&v=HS1xd56m0ok
https://www.youtube.com/watch?v=vAK0g...feature=relmfu
https://www.youtube.com/watch?v=rgaxI...feature=relmfu

fiecare cu gusturile lui...rable sunt alea care nu sunt ingrijite..si dacii care sunt rable sunt alea intre anii 1996-2000....
BOGDAN_UWW is offline   Reply With Quote
Old 06-05-12, 03:35   #2900
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: AMALGAM

Intoarce lumea capul dupa Dacia 1310 ?? Astept sa o vad si pe asta....
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 06-05-12, 04:59   #2901
criss
Old School Cars

Stage 5
 
criss's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,994
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
[Old School Cars]
Default Re: AMALGAM

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Am incercat si eu la un moment dat sa iau o Dacie 1300 si proprietarii ori sunt niste pensionari batuti in cap care au avut grija cat de cat de masina si nu vor sa o vanda doar la sume mari ce nu isi merita banii pe care nimeni nu le va oferi vreodata. In final vor ajunge un morman de rugina date pe un talon de RABLA ca restu Daciilor vechi pentru ca vor putrezi si rugini degeaba in spatele blocurilor in orgoliul proprietarilor de a le da cuiva mai departe sa le intretina. Ei nu inteleg ca masinile lor pentru care au asteptat ani de zile si si-au dat toti banii au ajuns sa valoreze NIMIC.
Am observat ca unii specifica in anuntul de vanzare "doar pentru cunoscatori" si nu ma refer numai la dacii,sa cunoasca ce? ,cat costa restaurarea? sau nu...,asta nu se ia in calcul cand stabilesc pretul de vanzare,important e ca-i frantzuzeasca sau pakistaneza,cu set borgo,pogo tralala,care si ala e uzat si trebuie inlocuit,dar daca nu esti cunoscator nu are importanta
__________________
criss is offline   Reply With Quote
Old 06-05-12, 05:56   #2902
91-GRS

Stage 5
 
91-GRS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 311
Member of:
[VW]
Default Re: AMALGAM

Eu unu dupa asta as intoarce capul
__________________
nu ma injurati daca spun vreo tampenie , corectati-ma Multumesc de intelegere.
MK3 1Z 1.9 TDI (te depasesc impresile) 90hp 202nm 12.8-100km/h


91-GRS is offline   Reply With Quote
Old 06-05-12, 07:42   #2903
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: AMALGAM

Quote:
Originally Posted by criss View Post
Am observat ca unii specifica in anuntul de vanzare "doar pentru cunoscatori" si nu ma refer numai la dacii,sa cunoasca ce? ,cat costa restaurarea? sau nu...,asta nu se ia in calcul cand stabilesc pretul de vanzare,important e ca-i frantzuzeasca sau pakistaneza,cu set borgo,pogo tralala,care si ala e uzat si trebuie inlocuit,dar daca nu esti cunoscator nu are importanta
Am observat pe forumul monomarca unde mai activez anunturi de genul. In general astia care vand pentru "cunoscatori" cer mult mai mult deoarece un "cunoscator" adevarat e si fraier si da oricat pe masina respectiva pentru ca el stie cat valoreaza. Aceeasi masina o gasesti pe sectiuni de interes general mai ieftina ca oricum un "necunoscator" nu e prea interesat de modelul respectiv . Cel mai interesant e ca oportunistii astia nici macar nu inteleg ce conteaza pentru un pasionat la masina pe care o au de vanzare.

Last edited by !41!; 06-05-12 at 07:45.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 06-05-12, 11:45   #2904
canny

Stage 5
 
canny's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,160
Default Re: AMALGAM

ma ce sa va zic, eu cand aveam dacia (inainte sa o modific) i-am dat ulei bun la motor si cutie, antigel bun si nu am legat cu sarma nimic pe ea si ca urmare am fost foarte multumit de ea , nu m-a lasat in drum, consum aveam cam 7.5 in oras care e consumul pentru un benzinar de 1.2i 1.3i 1.4i (majoritatea) si afara consuma in jur de 6.5 avand cutie in 4 trepte.
Dupa ce am modificat-o chiar intorcea lumea capul la maxim dupa ea, poate era din cauza zgomotului de la turbina si blow off dar cert e ca intorcea lumea capul.

Asta era cotarca mea si chiar eram mandru cand la semafor dadea jos geamul unu din x5 sa imi laude dacia




Din punctul meu de vedere si al foarte multor oameni de pe planeta asta si nu numai din tara noastra, este ca indiferent ce masina ai, fie ca de noua a fost o masina buna sau o masina fara pretentii, cu pasiune orice masina se poate face frumoasa.
canny is offline   Reply With Quote
Old 06-05-12, 15:57   #2905
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: AMALGAM

Bine spus
Foarte frumoasa Dacia ta Canny. Felicitari.
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-12, 00:24   #2906
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: AMALGAM

@91-GRS
Asta e una singura. Defapt a fost ca a vandut proprietarul de vreo 1 an si ceva jantele. Intradevar e frumoasa dar tu sincer ai da cateva mii de euro bune pe o Dacie ca asta ??
@Canny
Si a ta e frumoasa, dar cu ce se lauda baiatul ala de 16 ani nu prea se incadreaza aici.
Tuning au toate Daciile vechi. Tuning involuntar cand se carpeste sau se imbunatateste o parte a masinii din lipsa de fonduri si se face mai varza decat era, tuning de prost gust des intalnit si rareori de bun gust cum e Dacia albastra.
Cele de bun gust valoareaza chiar si 3-4000 mii de euro pe siteurile de specialitate, adica cele care arata aproximativ aproape ca si cand au iesit pe poarta fabricii iar restu sunt niste daramaturi din pacate.

Last edited by Maniak22; 07-05-12 at 00:31.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-12, 13:46   #2907
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: AMALGAM

Caut un atelier de tinichigerie serios, care nu se dau in spate de la lucrari migaloase.
morghen is offline   Reply With Quote
Old 07-05-12, 19:23   #2908
91-GRS

Stage 5
 
91-GRS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 311
Member of:
[VW]
Default Re: AMALGAM

Quote:
Originally Posted by canny View Post
ma ce sa va zic, eu cand aveam dacia (inainte sa o modific) i-am dat ulei bun la motor si cutie, antigel bun si nu am legat cu sarma nimic pe ea si ca urmare am fost foarte multumit de ea , nu m-a lasat in drum, consum aveam cam 7.5 in oras care e consumul pentru un benzinar de 1.2i 1.3i 1.4i (majoritatea) si afara consuma in jur de 6.5 avand cutie in 4 trepte.
Dupa ce am modificat-o chiar intorcea lumea capul la maxim dupa ea, poate era din cauza zgomotului de la turbina si blow off dar cert e ca intorcea lumea capul.
Asta era cotarca mea si chiar eram mandru cand la semafor dadea jos geamul unu din x5 sa imi laude dacia
Din punctul meu de vedere si al foarte multor oameni de pe planeta asta si nu numai din tara noastra, este ca indiferent ce masina ai, fie ca de noua a fost o masina buna sau o masina fara pretentii, cu pasiune orice masina se poate face frumoasa.
Dacia ta chiar suna bine, adica eu unul nu mai auzisem sunet de turbo si bov de pe o dacie...
91-GRS is offline   Reply With Quote
Old 07-05-12, 22:51   #2909
calinpetco

Stage 5
 
calinpetco's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 571
Default Re: AMALGAM

Quote:
Originally Posted by canny View Post
ma ce sa va zic, eu cand aveam dacia (inainte sa o modific) i-am dat ulei bun la motor si cutie, antigel bun si nu am legat cu sarma nimic pe ea si ca urmare am fost foarte multumit de ea , nu m-a lasat in drum, consum aveam cam 7.5 in oras care e consumul pentru un benzinar de 1.2i 1.3i 1.4i (majoritatea) si afara consuma in jur de 6.5 avand cutie in 4 trepte.
Dupa ce am modificat-o chiar intorcea lumea capul la maxim dupa ea, poate era din cauza zgomotului de la turbina si blow off dar cert e ca intorcea lumea capul.

Asta era cotarca mea si chiar eram mandru cand la semafor dadea jos geamul unu din x5 sa imi laude dacia




Din punctul meu de vedere si al foarte multor oameni de pe planeta asta si nu numai din tara noastra, este ca indiferent ce masina ai, fie ca de noua a fost o masina buna sau o masina fara pretentii, cu pasiune orice masina se poate face frumoasa.
pai vad in ea o gramada de influente non-dacia... daca e atat de incantatoare dacia, de ce n-ai lasat-o originala...? cu astfel de modificari e clar, intorci capul si dupa lastun...

despre consum n-are rost sa stam la povesti, dacia consuma cat consuma alte masini azi dar parcurgea distanta in de 5 ori atata timp... de ce au daciile km putini, ca atat au reusit proprietarii sa faca, mai mult nu le-a permis distanta/timp=viteza...

n-ai ce sa apreciezi la o dacie... tehnologie 0, performante 0, inovatie 0, calitate 0, design 0... eventual sa vezi una, cum am avut si eu ocazia, de prin 84 parca, cu 800 de km la bord... exact in starea cum a iesit din fabrica... m-a impresionat exact prin acel lucru care nu-l vezi la dacii... totul era la locul lui(inca), deci practic nici nu stiu ce m-a impresionat, lipsa uzurii... atat.

aaa, da, si cauciucurile "danubiana", dar repet, nu pentru calitate m-au impresionat ci asa, ca sentiment nostalgic...

Last edited by calinpetco; 07-05-12 at 22:58.
calinpetco is offline   Reply With Quote
Old 07-05-12, 22:53   #2910
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: AMALGAM

Quote:
Originally Posted by calinpetco View Post
pai vad in ea o gramada de influente non-dacia... daca e atat de incantatoare dacia, de ce n-ai lasat-o originala...? cu astfel de modificari e clar, intorci capul si dupa lastun...

despre consum n-are rost sa stam la povesti, dacia consuma cat consuma alte masini azi dar parcurgea distanta in de 5 ori atata timp... de ce au daciile km putini, ca atat au reusit proprietarii sa faca, mai mult nu le-a permis distanta/timp=viteza...
FOARTE BINE SPUS.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -