Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > CAR STYLING

CAR STYLING Cele mai reusite proiecte de styling prezentate in amanunt si supuse votului tau

Reply
 
Thread Tools
Old 06-02-09, 06:56   #4696
Alfa_band

Stage 5
 
Alfa_band's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,113
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: - Kitsch Tuning -

ati luat-o pe aratura rau cu , comentariile pe aici.Nu stiu de unde vati dat voi seama ca neaprat orice masina ce are alte stopuri decat cele de fabrica sunt kitchuri..in fine avand in vedere ca media de varsta pe sectiunea asta e de 17 ani ...mai uitativa la nasu vostru ca rade lumea de voi.
Alfa_band is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 08:46   #4697
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: - Kitsch Tuning -

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Nu mi se pare kitsch ci o lucrare destul de bine facuta fara exagerari marcante.
Daca "voi" īl considerati kitsch, ma gīndesc oare cum ar apare daca iau un FiBi de-al meu īi schimb bumper-ul din fata cu unul refacut īn DACIA STILE, botul identic de Logan sau Sandero dar redimensionat pt dimensiunile FiBi.
Tot kitsch ar fi interpretat ?
Chiar daca ar fi lucrat bine, fara defecte, si chiar daca ar arata bine, daca ne luam dupa definitia kitschului, din pacate trebuie sa iti spun ca tot kitsch s-ar numi.

Alfa_band, nu spune nimeni ca daca are stopuri aftermarket e kitsh. Daca are stopuri aftermarket de la alt model sau alta marca auto, avand in vedere definitia, este kitsch. Citeste definitia sau vezi discutiile care au avut loc pe paginile anterioare.
__________________


SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 08:53   #4698
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: - Kitsch Tuning -

Quote:
Originally Posted by Alfa_band View Post
ati luat-o pe aratura rau cu , comentariile pe aici.Nu stiu de unde vati dat voi seama ca neaprat orice masina ce are alte stopuri decat cele de fabrica sunt kitchuri..in fine avand in vedere ca media de varsta pe sectiunea asta e de 17 ani ...mai uitativa la nasu vostru ca rade lumea de voi.
Se pare ca ai postat exact dupa ce am postat eu pozele ... adica referindu-te la mine ...spune-mi si mie una din pozele alea de mai sus care le-am postat si nu este kitch ...
Daca unele dintre ele sunt masini de lux ... scumpe ... nu inseamna k nu sunt kitch-uri ....
sa dau o definite a cuvantului Kitch mai pe "limba tuturor" : O masina care are componente de la alta marca sau componente care nu i se potrivesc si sunt improvizate sau pozitionate in alta parte decat unde trebuie. de ex: coada de rechin pe capota , aerisiri false pe portbagaj , Eleron la un sedan montat pe cupola , faruri de Mercedes puse la Dacia 1300 ... etc ... sau niste Iteme(tatuaje,eleroane , bodykit) care nu da bine pe masina ... se potrivesc dar in loc sa o faca mai frumoasa o urateste si o face "cocalareasca".
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 09:21   #4699
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: - Kitsch Tuning -

Dacă pe puritanii definiţiilor īi deranjează termenul kitsch īl putme īnlocui cu īncredere cu alţi termeni, cum ar fi "lipsit de bun gust".
Să īţi faci maşina o struţo-cămilă, punānd pe ea repere de la alta mărci, deci nu creaţii proprii, care să impresioneze prin originalitate, nu prin numărul de piese culese de pe alte maşini, sigur nu e o dovadă de bun-gust, decāt īn cazul īn care eşti un artist pos-modernist şi-ţi expui lucrarea īntr-o galerie de artă, iar aici cu siguranţă nu e cazul.
Scopul majorităţii proprietarilor acestor minunate motorizate pe 4 roţi e cu totul altul, e īnfrumuseţarea vizuală cu orice mijloace, īnsă cultura lor auto şi/sau estetică tinde serios spre zero, iar rezultatele sunt cele care ne zgārie retina zilnic, atāt pe stradă cāt şi pe net.
Suntem o ţară liberă, fiecare are dreptul să-şi construiască orice monstruozitate vrea el, şi atāt timp cat autorităţile consideră că nu pune īn pericol siguranţa circulaţiei e liber să-şi plimbe rezultatul muncii pe străzile patriei, īnsă avem dreptul şi noi, deasemenea, īntrucāt e un exponat public, să-l fotografiem şi să-l comentăm, atāt cāt ne permit fiecăruia cunoştinţele, īn funcţie de cāt am studiat, modificat, construit fiecare.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 09:24   #4700
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: - Kitsch Tuning -

100% adevarat !!!
Respect !!!
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 09:45   #4701
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: - Kitsch Tuning -

@ aleks

Daca aceste asa zise "strutzo-camila" intra īn categoria kitsch atunci ar trebui si UNICORN-ul din povestile copiilor care e un cal cu un corn de bour īn frunte sa intre si asta īn categoria kitsch ca nu e nici cal si nici bour ci tot un fel de strutzo-camila.

De regula, astea ce zici tu ca sīnt "strutzo-camila" sīnt de fapt MULTI-MARCK care nu fac alt ceva decīt sa creeze efectul surpriza.
Amintesc aici de trabant pe tehnica de golf, volga pe tehnica de BMW 8,5, moskwitsch 1500 pe tehnica corvette stingray, skoda 1000 MB cu tehnica de Porsche, etc.

Logan / Golf-ul de mai sus e aceasi poveste ca si Dacia Nova / BMW.

Partenerul de trafic vede īn oglinda una iar cīnd e depasit, vede cu totul alt ceva creīndu-se un efect surpriza.
Acelasi lucru s-ar īntīmpla de ex. la ideea mea punīnd un bot complet de Sandero pe un Pontiac Firebird. Cīnd īl vezi īn oglida, vine un Sandero iar cīnd trece pe līnga tine casti gura ca la dentist ca are aproape 5 metri de nu se mai termina si duduie un V8 iar daca ma-s duce īn anumite locatii ar jura unii ca-i vreun prototip de Dacia Sport

MULTI-MARCK'ui din astea sīnt pe aici destul de multe si nimeni nu le baga īn categoria kitsch.
Asta aud acum pt. prima data.

Last edited by CyberCSX; 06-02-09 at 09:49.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 17:24   #4702
koffa

Stage 4
 
koffa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 205
Member of:
[AirBrush]
Default Re: - Kitsch Tuning -

Daca ramanem asa rigizi in gandire atunci 99% din masinile noi sunt kitch pt ca fiecare element luat in parte seamana izbitor cu un element similar de la alta marca .Nu se prea aplica la concept car-uri dar "tunerii" sunt condamnati sa scoata numai kitch-uri [dupa opinia unora ] pentru ca nu au posibilitatea sa produca unele din elemente unicat de exemplu blocurile optice .Spre exemplu o matritza pentru un soclu de far costa 5-6000 Euro si iti trebuie doua [stanga dreapta ] plus sticla de far tot asa si la un simplu calcul pt a crea doua faruri iti trebuie minimum 20 000 Euro plus alte 20 000 pt stopuri .Eu sunt sigur ca majoritatea "descoperitorilor " de Kitch-uri de aici nu au schimbat in viata lor un bec la o masina ca sa nu mai vorbim de tuning sau styling si tocmai de aceea catalogheaza asa de simplu tot ce nu le place sau nu inteleg drept kitch .Poate ca ar trebui impus un test grila pt a putea posta pe acest forum asa mai scapam si noi de niste pustani ajunsi la prima erectie automobilistica ...Drive safe ...cei care aveti varsta iar ceilalti nui cazul ca in caz de accident ii dati un reset...
koffa is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 17:47   #4703
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: - Kitsch Tuning -

@ koffa

Exemplul tau cu farurile e cam brut ca sa zic asa dar ai uitat puritanii si individualistii care nu sīnt batuti īn cap, care stiu sa puna mīna pe un pumn de LED-uri si pe pistolul de lipit si sa-si faca singuri Angel Eyes, stop-uri si pozitii Day light pe LED, oameni care stiu sa munceasca, sīnt creativi si inventivi, facīnd totodata calitate.
Asta nu numai la tuningul optic al unei masini ci si la tuningul capacitatii si performatelor acesteia.
Este deosebit de trist, ca astia care muncesc la masinile lor, baga o groaza de bani īn lucrarile lor de le sar capacele, sīnt bagati īn categoria kitsch de niste habarnisti, īmpreuna cu rablele si gioasele care au ca eleron banca de lemn din fata casei de la tara.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 18:44   #4704
koffa

Stage 4
 
koffa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 205
Member of:
[AirBrush]
Default Re: - Kitsch Tuning -

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
@ koffa

Exemplul tau cu farurile e cam brut ca sa zic asa dar ai uitat puritanii si individualistii care nu sīnt batuti īn cap, care stiu sa puna mīna pe un pumn de LED-uri si pe pistolul de lipit si sa-si faca singuri Angel Eyes, stop-uri si pozitii Day light pe LED, oameni care stiu sa munceasca, sīnt creativi si inventivi, facīnd totodata calitate.
Asta nu numai la tuningul optic al unei masini ci si la tuningul capacitatii si performatelor acesteia.
Este deosebit de trist, ca astia care muncesc la masinile lor, baga o groaza de bani īn lucrarile lor de le sar capacele, sīnt bagati īn categoria kitsch de niste habarnisti, īmpreuna cu rablele si gioasele care au ca eleron banca de lemn din fata casei de la tara.
Nu iam uitat pentru ca ma numar printre ei si tocmai de aceea ma deranjeaza atatia habarnisti care dintrun click arunca la gunoi munca atator pasionati .Pe mine nu ma incanta sau satisface stylingul de genul ;cumparat ,montat =tunat ,daca nu il fac sau modific eu cu mana mea nu are nici o valoare pt mine .Trebuie sa fii extrem de limitat incat sa cataloghezi urat sau kitch tot ce nu e pe gustul tau si sincer mie mila de acesti oameni oarecum handicapati .
koffa is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 18:54   #4705
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: - Kitsch Tuning -

@ koffa

Cel mai bun lucru ce poti face se numeste IGNORANTA.
Eu mi-am postat de ex. aici pe forum o singura masina din cele 3 pe care le am si asa ramīne. Asta pt. a evita anumite discutii inutile.

Uite ca pun o poza dublura si pe pariu ca vine careva si spune ca-i kitsch.
Hai chiar sa vedem:

Last edited by CyberCSX; 19-04-09 at 19:56.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 19:02   #4706
Brian

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,179
Default Re: - Kitsch Tuning -

Nu e kitsch, e superba ! N`are ce cauta aici
Oricum, vorbind in general, daca o masina nu este facuta pe gustul cuiva, nu inseamna ca e kitsch!
Domnilor, ati putea da un exemplu de un kitsch veritabil? Poate ne mai luminam si noi !
Brian is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 19:24   #4707
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: - Kitsch Tuning -

Quote:
Originally Posted by Brian View Post
Domnilor, ati putea da un exemplu de un kitsch veritabil?
Nu cred ca-ti va putea arata careva.

PS:
- Ce numesti tu superb, a primit un motor nou si e ca si vīnduta unui colectionar.
Va pleca īntr-un container īn tara unde a fost construita. SUA.

Last edited by CyberCSX; 06-02-09 at 19:27.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 20:45   #4708
scturoag
4Rally

Stage 5
 
scturoag's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,673
Member of:
[VW]
[Toyota]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: - Kitsch Tuning -

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
@ koffa

Cel mai bun lucru ce poti face se numeste IGNORANTA.
Eu mi-am postat de ex. aici pe forum o singura masina din cele 3 pe care le am si asa ramīne. Asta pt. a evita anumite discutii inutile.

Uite ca pun o poza dublura si pe pariu ca vine careva si spune ca-i kitsch.
Hai chiar sa vedem:
De ce ar spune cineva asa ceva ?!? ... totusi e o masina foarte frumoasa si respectata... chiar nu stiu ce cauta aici ...
scturoag is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 20:48   #4709
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: - Kitsch Tuning -

Quote:
Originally Posted by scturoag View Post
De ce ar spune cineva asa ceva ?!? ... totusi e o masina foarte frumoasa si respectata... chiar nu stiu ce cauta aici ...
Pai poate este eleronul prea mare.
Spre uimirea mea am vazut o dacie papuc tunata cu acelasi eleron.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 20:52   #4710
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: - Kitsch Tuning -

CyberCSX nu am cunostine in aerodinamica,dar eleronul de pe masina ta are efect,nu ca daciile 1310 cu eleroane din cauciuc sau alea de intinzi hainele pe ele,la dacie 1300,1310 aerul isi ia zborul de pe masina de sus de la luneta.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -