Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > CAR STYLING

CAR STYLING Cele mai reusite proiecte de styling prezentate in amanunt si supuse votului tau

Reply
 
Thread Tools
Old 06-04-08, 11:22   #3496
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Kitch Tuning .... part 2

si pe partea cealalta era la fel ?
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 11:47   #3497
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Kitch Tuning .... part 2

Quote:
Originally Posted by ND-04-SPD View Post
Se poate considera kitsch daca un Mercedes S-Klasse model nou are pe fata niste jante,iar pe spate un model cu totul diferit ??
Invata ce inseamna cuvantu' KITSCH ! Daca ai un model de jante pe fata si altu' pe spate nu inseamna kitsch. Poate ca a facut ca mine: a luat un mare sant trasat de-a latu' strazii si a facut rotile pe comanda si a fost nevoit/a sa le inlocuiasca.

Nu mai exagerati, oameni buni!
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 14:53   #3498
TFK

Stage 5
 
TFK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,291
Member of:
[Virtual Tuning]
Default Re: Kitch Tuning .... part 2

http://wartburg.anunturi-auto.4tunin...1s-104696.html asta da kitch
TFK is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 15:47   #3499
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Kitch Tuning .... part 2

Quote:
Originally Posted by HayBuna_Vlad View Post
Daca i-ar da jos stickeru' cu siamezu' de pe lateral, ar fi chiar ok.

Inca unu' avizat!
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 18:00   #3500
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Kitch Tuning .... part 2

pacat ca nu am apucat sa ii fac poza : un E - class (modelul anterior) de elvetia cu S500 pe portbagaj. Efectiv imi venea sa intru in el )
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 20:47   #3501
attici89

Stage 2
 
attici89's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 67
Default Re: Kitch Tuning .... part 2

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Daca i-ar da jos stickeru' cu siamezu' de pe lateral, ar fi chiar ok.

Inca unu' avizat!
Pai da unii zic ca stickere sunt kitchuri... undeva e adevarat, stickere de la piata, flacarile alea de pe dacii ruginite (n-am nimic impotriva daciilor :P ) chiar sunt, dar eu zic ca un vinyl facut la comanda nu e. Eh asta e, toata lumea cu parerea ei... Cred ca copilul ala de 13 ani e mare guru in lume tuningului (mai ales la calculator) si e un mechanic deosebit de bun si pricepe la masini mult mai mult decat mine... Oricum cine are un pic de bun simt poate sa vada cata munca e depus in masina... (si sa nu uitati ca la trabant nu exista piese "bolt on", totul trebuie facut autohton sau cumparat din ungaria sau germania...)
attici89 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 20:48   #3502
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Kitch Tuning .... part 2

Cred ca puteti sa va contrati si fara jigniri. Ar fi cel mai indicat, ca sa nu-mi dat de lucru.
Quote:
Originally Posted by DRooPY View Post
tu cu ce te mandresti cu vreo trompeta de olcit pai aia e masina ma ala e cazan...panarama de masina nici servo frana nu are.. oparitule care eshti
De ce vorbesti asa? De ce este Oltcitul un cazan? Sunt destule Oltcituri (si Craiova a demonstrat-o!!!) care sunt impecabile! Ca nu au servo directie... nu-i problema. O gramada de masini noi si straine n-au servo directie in pachetul de baza.
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 22:07   #3503
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Kitch Tuning .... part 2

Baiatu' cu trabantul,mi se pare curios faptul ca autocolantul tau "facut la comanda" se regaseste intocmai si pe un Volkswagen Golf GTI alb,din ploiesti,si cine zicea mai jos de jante rupte dupa ce a luat o groapa,parerea mea,cine are bani de un S-Klasse din ala,are bani si de un set de jante + cauciucuri cat sa nu se faca de ras...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 22:12   #3504
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Kitch Tuning .... part 2

daca nu ma insel eu ... la S ...
jentzile din spate is alea cu care vine din dotare ...
si deci poate a avut jentzile toate ca aia din fatza si o bulit-o pe una sau pana sau ceva si o pus aia de fabrica.
daca nici asta nu ii voie sa faci fara a fi kith ..
Spark is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 22:14   #3505
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Kitch Tuning .... part 2

asa am crezut si eu,tocmai de aia am specificat,asa era si pe partea cealalta...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 22:15   #3506
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Kitch Tuning .... part 2

a ... aia nu am mai vazut
srry
Spark is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 22:16   #3507
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Kitch Tuning .... part 2

No problem mosule,si cei mai buni o patesc
eMH is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 23:04   #3508
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Kitch Tuning .... part 2

Deci cred ca pentru majoritatea oamenilor de aici nu este clar ce e ala kitsch.Eu stiu asa : prima data masinile erau modificate/personalizate (adica eleron,praguri,bara fata & spate) doar pt aerodinamica,dar in acelasi timp era modificata si partea de motor.Eu stiu ca la inceput tuningul se facea doar in japonia.
Pentru a impresiona oamenii,multi isi schimbau doar partea estetica a masinii,uitand sa se mai uite si sub capota.Aceste masini erau cunoscute la inceput sub numele de "Rice Burner",in traducere inseamna ceva care arde orez...nu ma intrebati de ce,asa am citit...
Termenul de Kitsch a aparut mai tarziu,nu stiu de unde vine,dar stiu ca e sinonim cu Rice Burner,si inseamna in general masina modificata doar la exterior,fiind neglijata partea de performante...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 23:58   #3509
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Kitch Tuning .... part 2

Pentru cei care posteaza aici masini care NU LE PLAC, dar care nu au elemente de KITSCH pe ele: voi ori chiar sunteti, ori faceti pe prostii! Numai eu am scris aici de vreo 3-4 ori ca nu tot ce nu-ti place e neaparat kitsch. Notiunea de kitsch e bine definita peste tot, nu alege fiecare ce ar vrea sa insemne kitsch.
Deci, inca o data, sper sa fie ultima oara! KITSCH, in intelesul topicului de fata, inseamna (conform opiniei generale bazate pe DEX, nu pentru ca asa spun eu):
1)imprumut de elemente vizuale de la alte masini (faruri, bari, aerisiri - ex: grila de BMW, faruri de Golf IV pe berlina)
2)scrisuri care n-au nici o legatura cu masina (M3/Renault/GTI/TURBO pe Dacie)
3)elemente custom prost imbinate (si aici e un pic discutabil, nu vorbim de lufturi de maxim 1 cm datorate neglijentei la lucrare/montaj, vorbim de bari mai scurte decat aripa, de bari patrate pe masini rotunjite etc.)
4)eleron de 20 cm inaltime pe masina stock, sau eleron total inadecvat ori confectionat artizanal si prost
5)prize de aer false pe capota si plafon sau mai rau, in laterale, cum am vazut la unele masini (pe usi, pe portbagaj)
6)viniluri si aerograf puse in asa fel incat sa iti sara in ochi masina doar prin ele, datorita marimii si/sau curcubeului generat (vezi flacari de diverse marimi, toate aceeasi forma)
7)plasa nemarginita (lasata libera) la spoilere sau alte elemente
elemente care - potrivit unui elementar simt estetic - nu au ce cauta in locul unde sunt montate (potcoave in orice loc, oglinzi suplimentare, proiectoare suplimentare functionale si/sau inestetice, lumini colorate la stergatoare si pe plafon etc.)
9)bodykit incomplet (doar bara spate) sau neunitar (adica bara fata pana la asfalt, praguri cu 20 cm mai sus, bara spate pana la asfalt etc.)
10)orice elemente cromate pe masini sport non-clasice sau pe masini neingrijite (exemplu: oglinzi cromate pe o Nova "racing", capace cromate pe orice masina)
11)capace cu spinnere (vor sa para ceea ce nu sunt), capace de 15 inci pe janta de 13 inci (au aparut de curand), capace multicolore, discuri false de frana etc.
12)inscriptii neadevarate pe masina (ex: BORLA, cand pe masina exista YED)
13)doua dungi (sau oricate) trasate la oha pe masina
....si lista poate continua la infinit, dar intre anumite limite.

Cu putina minte pusa la treaba va puteti da seama si voi cam ce NU E KITSCH si de ce s-au suparat pe voi unii proprietari atunci cand si-au vazut masinile puse aici.

@ND-04-SPD: tu confunzi kitsch cu styling. E adevarat ce ai zis legat de RICE, insa este o denumire a masinilor stilizate doar la exterior, data de catre cei ce umbla doar la motor (sau SI la motor). Asa cum RAT inseamna exact opusul. Nu e o denumire generalizata si nici nu e asociata cu kitsch.

@FuriaOarba: ai reusit sa superi mai multa lume, si pe buna dreptate! In mare parte, ai putea sa asociezi "kitsch" cu "fals" sau cu "grandomanie" ca sa nu mai faci gafe pe viitor!
Degeaba spui ca intelegi conceptul de kitsch, daca il confunzi in continuare cu "nu-mi place ca e patratoasa".

To be continued...
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg

Last edited by quick_5hifter; 07-04-08 at 00:01.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 07-04-08, 00:53   #3510
PointMaster
4Wheels Member

Stage 5
 
PointMaster's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 708
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Opel]
[4Wheels]
Default Re: Kitch Tuning .... part 2

nu stiu daca ai mai postat-o cineva pana acum, am gasit-o pe hi5 la unu .....stop-uri de seria 3 si evacuare de motocicleta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	6JHiXS607083-02.jpg
Views:	245
Size:	34.0 KB
ID:	505982  
PointMaster is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -