Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Bacau

Reply
 
Thread Tools
Old 02-05-06, 10:17   #46
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cati C.P. ai castigat?

presiunea variaza in functie de turatie, in mod sigur...
butelia aia o are pentru ca e nevoie de o rezerva serioasa de aer in cazul tractorului...nu stiu daca doar pentru roti, cred ca mai are si ceva accesorii actionate cu aer...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 02-05-06, 15:50   #47
83SOF

Stage 4
 
83SOF's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 277
Default Re: Cati C.P. ai castigat?

Ce-ar fi sa pui niste poze cu respectivul obiect ? Si, ideea este ca s-ar putea ca superchargerul asta sa fie cam "incet", adica unul normal baga 6-7 PSI, asta de care spui tu fiind pentru alte scopuri poate fi doar de 1-2 PSI. Eventual iei si butelia, si iti faci echivalentul NOS - supercharger la buton
__________________
Triumph Speed Four
Pontiac Grand Prix V6
Ford Thunderbird V8
83SOF is offline   Reply With Quote
Old 02-05-06, 18:26   #48
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default Re: Cati C.P. ai castigat?

am sa vad cum pun o poza cu kestia,chiar daca nu e cine stie ce,faza e ca baga aer comprimat si ptr. o verificare nu trebuie prea multe modificari.
__________________

~~~~~~~~~ F o r d C a p r i ~~~~~~~~~
don't just get older...they just get faster
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 08:26   #49
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default Re: Cati C.P. ai castigat?

partea proasta la compresorul asta e ca nu baga aerul constant deoarece functioneaza exact ca un piston obisnuit(sus-jos).deci pentru o presiune constanta ar trebui si butelia care sa stranga aerul si sa-l bage constant,cu un regulator,in admisie(vb. lui Stefan-supercharger la buton)....prea mare bataie de cap,dar era o idee.


din ciclul "la ce ma gandesc cand dorm"

Last edited by codrin44; 16-05-06 at 08:28.
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 07:24   #50
83SOF

Stage 4
 
83SOF's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 277
Default Re: Cati C.P. ai castigat?

Am mai facut niste cautari pe tema asta, si se pare ca sunt unii care ofera compresoare electrice cu un design interesant. In loc sa functioneze constant sau sa fie comandate de motor, ai un butonas mic si frumos pe bord, si cand ai apasat pe buton intra compresorul in actiune pentru aprox. 10 secunde. De ce 10 secunde ? Pentru ca nu merge de pe alternator/sistem electric al masinii, ci are 2 baterii sanatoase pe care le cam descarca in alea 10 secunde, si care apoi se reincarca in urmatoarele cateva minute de mers normal.

Avand compresorul asta de pe tractor + butelia aferenta, nu vad o problema in a avea un design prin care traseul dinspre filtrul de aer inspre admisie e putin modificat si contine o valva one-way, cu o conducta sudata intre valva respectiva si admisie, astfel incat atunci cand apesi pe buton si iese aerul cu presiune din butelie sa nu iasa in atmosfera ci sa intre unde trebuie, adica in admisie.

Nu stiu cum ar reactiona la chestia asta un motor pe injectie, pentru ca MAF/MAP ar fi bypassed, cred ca mai degraba s-ar preta un motor pe carburatie, sau facuta modificarea inainte de MAF ca sa aiba timp calculatorul de bord sa se prinda ce se intampla.
83SOF is offline   Reply With Quote
Old 18-05-06, 17:55   #51
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default Re: Cati C.P. ai castigat?

aia-i rau..la calculator...dar daca-i scoti cablul de la debitmetru,cred ca i-ar da gaz cat ii trebuie.
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-06, 18:33   #52
83SOF

Stage 4
 
83SOF's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 277
Default Re: Cati C.P. ai castigat?

Dupa aia o sa mearga in limp mode, pentru ca nu mai citeste corect senzorii. Nu merge asa, pe injectie trebuie pus inainte de senzor ca sa poata calculatorul sa-si faca o idee despre cata benzina sa-i dea, altfel risti sa ai mixtura prea saraca.
83SOF is offline   Reply With Quote
Old 22-05-06, 23:46   #53
w00p

Stage 4
 
w00p's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 194
Default Re: Cati C.P. ai castigat?

chestia asta se poate face si la matiz???
si dak da cam cat ar ajunge $$$
w00p is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 22:33   #54
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default Re: Cati C.P. ai castigat?

nu stiu,era doar o idee neverificata.daca functioneaza(e f. posibil) ar merge pe aproape orice masina
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 23-12-06, 14:49   #55
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default Re: Cati C.P. ai castigat?

s-a pus praful pe aici.
de atunci, de la "compresor", studiile au aratat ca mai bine iei din state un supercharger(poze curand)..
si daca de la admisie trec la evacuare, mi-am luar sherpishori..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	galerii.jpg
Views:	64
Size:	8.0 KB
ID:	192660  
Attached Images
 
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 26-12-06, 09:24   #56
mertan

Stage 5
 
mertan's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,324
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Cati C.P. ai castigat?

nui rau vali... tine-o tot asa felicitari...
mertan is offline   Reply With Quote
Old 28-12-06, 10:59   #57
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cati C.P. ai castigat?

Quote:
Originally Posted by codrin44 View Post
s-a pus praful pe aici.
de atunci, de la "compresor", studiile au aratat ca mai bine iei din state un supercharger(poze curand)..
si daca de la admisie trec la evacuare, mi-am luat sherpishori..
vali tot respectul, o sa faci supersonic din masina asta
felicitarile mele
aleks is offline   Reply With Quote
Old 28-12-06, 18:56   #58
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default Re: Cati C.P. ai castigat?

desi off , eu multumesc ptr. ajutorul dat
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 08:52   #59
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cati C.P. ai castigat?

cu multa placere, oricand....
aleks is offline   Reply With Quote
Old 17-02-07, 22:21   #60
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default Re: Cati C.P. ai castigat?

uite cine si-a castigat 200 c.p.
si isi mai pune....
Attached Images
 
Attached Files
File Type: avi 17-02-07_1738.avi (1.80 MB, 33 views)
codrin44 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -