Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Bacau

Reply
 
Thread Tools
Old 14-04-11, 11:54   #646
markizu

Stage 5
 
markizu's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,151
Member of:
[VW]
[Honda]
Default Re: help (about...anything )

Quote:
Originally Posted by Racky View Post
Ms dar nu a mai fost nevoie..dar acu chiar am nevoie de urmatoarele : inele de centrare jante de la 63.3 la 60.1 ( Renault ). Are cineva idee unde gasesc asa ceva in Bacau ? Eventual niste prezoane pentru niste jante aftermarket ..
roatanel de acolo mi-am luat eu
markizu is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 16:55   #647
Racky

Stage 5
 
Racky's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 361
Member of:
[RENAULT]
Default Re: help (about...anything )

Pana la urma am gasit la CZI, ca la Roatanel si Impar nu aveau.

Ms de raspunsuri.
Racky is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 19:43   #648
sageata
Mercedes Driver

Stage 5
 
sageata's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,491
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[MERCEDES]
Default Re: help (about...anything )

ti-am spus, ti-am spus?
sageata is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 19:43   #649
Racky

Stage 5
 
Racky's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 361
Member of:
[RENAULT]
Default Re: help (about...anything )

Mi-ai spus, mi-ai spus
Racky is offline   Reply With Quote
Old 25-04-11, 16:04   #650
sofer-de-duminica

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 23
Default Re: help (about...anything )

Hristos a Inviat!

baieti, am si eu o intrebare...vreau sa-mi aduc o masina gata modificata de afara...modificari interne doar, motor&co. M-ar interesa daca, masina avand toate modificarile trecute in certificat, deci toate acceptate de TÜV in Germania, daca la noi la RAR ar fi vreo problema...aveti idee, comenteaza aia pe acolo? Sau sunt obligati sa le accepte si sa-mi dea cartea de identitate fara probleme?

Poate ma poate ajuta careva dintre voi! Multumesc anticipat!
sofer-de-duminica is offline   Reply With Quote
Old 25-04-11, 22:24   #651
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: help (about...anything )

Teoretic trebuie să-ţi iasă doar noxele, nu o să-ţi desfacă nimeni motorul la identificare la RAR să îţi cântărească bielele forjate.
Vezi ce-ţi iese la noxe şi în funcţie de aia vezi ce ai de făcut mai departe.
RAR-ul ignoră orice organism de certificare european, tuv-ul e egal cu zero pentru ei deobicei.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 11:04   #652
sofer-de-duminica

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 23
Default Re: help (about...anything )

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Teoretic trebuie să-ţi iasă doar noxele, nu o să-ţi desfacă nimeni motorul la identificare la RAR să îţi cântărească bielele forjate.
Vezi ce-ţi iese la noxe şi în funcţie de aia vezi ce ai de făcut mai departe.
RAR-ul ignoră orice organism de certificare european, tuv-ul e egal cu zero pentru ei deobicei.
mersi de raspuns!
la noxe nu vor fi probleme, masina e trecuta ca euro4 in certificatul german...bineinteles, ai nostri or sa o echivaleze cu euro2, pentru ca e din `99, nu-mi fac nici un fel de iluzii aici, taxa de inmatriculare o sa fie destul de scumpa...asta e.

problema ar fi la motor, blocul e alezat, capacitatea e acum de 2 litri, in loc de 1.8...si aici sper, cand se uita la tipul de motor si le da capacitatea standard de 1.8, si ei vad in talonul german capacitate de 2 litri, sa nu comenteze...si ar mai fi caii o problema, ca sunt mai multi fata de cat are motorul standard...eu sper sa nu-mi faca probleme la capitolul asta, dar nu cred ca prea au cum...o sa vad exact cand o aduc.

toate bune!
sofer-de-duminica is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 11:46   #653
sageata
Mercedes Driver

Stage 5
 
sageata's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,491
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[MERCEDES]
Default Re: help (about...anything )

Sa zica ei "merci" daca gasesc contactul. Test dyno nu au, nu prea ai de ce sa-ti faci griji. Te faci si tu ca nu stii si... asta e. Trebuie sa-ti vedem masina pe strada
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli. De aceea o fotografie cu motorul meu nu incape.

http://plmtuning.ro/
sageata is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 13:42   #654
sofer-de-duminica

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 23
Default Re: help (about...anything )

Quote:
Originally Posted by sageata View Post
Sa zica ei "merci" daca gasesc contactul. Test dyno nu au, nu prea ai de ce sa-ti faci griji. Te faci si tu ca nu stii si... asta e. Trebuie sa-ti vedem masina pe strada
da, nu imi fac mari probleme, mai ales ca m-ati lamurit si voi un pic...si eu as vrea sa o vad cat mai repede pe strada, doar ca nu stiu inca cand o aduc...si inca ma gandesc daca o aduc pe asta pe strada n-o sa prea ies cu ea, o sa fie masina de weekend, pentru un "sofer de duminica"

eu vroiam de fapt altceva, mai "sf", ceva ce nu prea s-a vazut la noi, adica un "iepure" cu foarte multi cai si foarte putine kg...doar ca fiind euro 0, si taxa de inmatriculare undeva pe la 7000 si ceva de euro, m-a cam dezumflat...

inca nu am renuntat la idee, examinez si posibilitatea de a mi-o inmatricula in Germania...atunci scap de taxa de "poluare", dar dau de alta problema si anume asigurarea, care pe mine personal m-ar face destul de mult acolo, undeva la 1000 de euro anual...pe numele altcuiva, caruia i-a scazut deja plafonul la 50% de exemplu ar fi doar 4-500 de euro, poate chiar mai putin...

ma gandesc totusi foarte serios la ceva mai nou, pentru ca am auzit ca dinamica la un "rabbit" e destul de precara...cica pentru "liniute", fiind si usor, e extraordinar, dar pentru VTM, coasta, nu prea se preteaza, pentru ca nu prea sta bine pe curbe...nu stiu ce sa zic, eu am vazut ca la noi la costa participa si cativa "iepuri" si nu se fac chiar de rusine...sunt pareri impartite aici..

oricum, in mai sunt un pic ocupat, dar am timp sa analizez, sa ma interesez si pana in iunie sa iau o decizie in sensul asta...

toate bune tuturor...va doresc sa va bucurati de primavara si vremea frumoasa fara incidente rutiere!
sofer-de-duminica is offline   Reply With Quote
Old 28-04-11, 22:45   #655
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: help (about...anything )

Orice ţi-ai lua, noi îţi dorim să te bucuri de ea şi să ne-o arăţi şi nouă
aleks is offline   Reply With Quote
Old 02-05-11, 20:38   #656
martynn

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 14
Default Re: help (about...anything )

sall cine stie unde asi putea sa inderept si eu o janta de 18`` in bacau ? si un service bun unde imi pot schimba cureaua de distributie ??
martynn is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 19:31   #657
skype09

Stage 5
 
skype09's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 713
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: help (about...anything )

mufa oem de alpine are cineva?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	249088797-78325-700_700.jpg
Views:	60
Size:	13.3 KB
ID:	1988960  
skype09 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 19:54   #658
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: help (about...anything )

Quote:
Originally Posted by sofer-de-duminica View Post
mersi de raspuns!
la noxe nu vor fi probleme, masina e trecuta ca euro4 in certificatul german...bineinteles, ai nostri or sa o echivaleze cu euro2, pentru ca e din `99, nu-mi fac nici un fel de iluzii aici, taxa de inmatriculare o sa fie destul de scumpa...asta e.

problema ar fi la motor, blocul e alezat, capacitatea e acum de 2 litri, in loc de 1.8...si aici sper, cand se uita la tipul de motor si le da capacitatea standard de 1.8, si ei vad in talonul german capacitate de 2 litri, sa nu comenteze...si ar mai fi caii o problema, ca sunt mai multi fata de cat are motorul standard...eu sper sa nu-mi faca probleme la capitolul asta, dar nu cred ca prea au cum...o sa vad exact cand o aduc.

toate bune!


la RAR iti vor da norma de poluare dupa codul motor , si este foarte putin probabil ca o masina din 99 sa fie euro 4 ce ai vazut tu este E4 sau D4 care sunt norme fiscale.
noxele vor fi luate pentru a vedea daca se incadreaza in paramametri corespunzatori normei de poluare .
O masina daca este euro 4 si scoate noxe peste limita nu este devansata si trecuta la alta cat. gen euro 2 sau 3 ci nu ii se admite testul de noxe pana nu ii se remediaza problema ( catalizator,sonda lambda etc.)
Al3xxx is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 19:56   #659
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: help (about...anything )

Quote:
Originally Posted by martynn View Post
sall cine stie unde asi putea sa inderept si eu o janta de 18`` in bacau ? si un service bun unde imi pot schimba cureaua de distributie ??
pe calea barladului dupa ce treci de agricola este o vulcanizare ,si cei de acolo au masina pentru indreptat jante.
Al3xxx is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 20:08   #660
r@dy

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 509
Member of:
[Fiat]
[FORD]
Question Re: help (about...anything )

Quote:
Originally Posted by skype09 View Post
mufa oem de alpine are cineva?
hey incearca maine dupa 10 in adal la etaj e un domn care are electronice acolo si are aproape tot e foarte bun incearca !! sper sa reusesti sa-ti gasesti
r@dy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -