Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Bacau

Reply
 
Thread Tools
Old 26-01-08, 11:27   #331
Cristy_mat

Stage 5
 
Cristy_mat's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 624
Member of:
[SEAT]
Default Re: help (about...anything )

daca pun jante de 17'' si cele normale sunt 15-16 cum imi indica vitezometru??mai mult sau mai putin????
Cristy_mat is offline   Reply With Quote
Old 26-01-08, 14:42   #332
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: help (about...anything )

mai mult... dar nu se simte diferenta asa tare daca ai jante de 16 si pui de 17 ...
Al3xxx is offline   Reply With Quote
Old 26-01-08, 16:39   #333
S.L.V.

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 7
Default Re: help (about...anything )

Cred ca glumiti, daca respecti talonul anvelopei nu o sa ai nicio eroare a vitezometrului
Din cate stiu eu tu la seat ai urmatoarele valori 196/65/16 205/55/16 225/45/17 (sper sa nu ma insel)
Problemele care pot aparea sunt altele - uzura prematura a suspensiei (daca nu e sport)
- retinerea certificatului de inmatriculare in cazul in
care te opreste politia
S.L.V. is offline   Reply With Quote
Old 26-01-08, 18:50   #334
Cristy_mat

Stage 5
 
Cristy_mat's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 624
Member of:
[SEAT]
Default Re: help (about...anything )

acuma pe masina am 195/65r15 si auxiliar ar fii 205/55r16, stiu sigur ca daca as pune mai mari mi-ar arata putin eronat vitezometru, nu stiam cum insa mai mult sau mai putin...dar uite ca am aflat, ms alex
__________________
SEAT LEON - 19tdi.110cp
My car: https://forum.4tuning.ro/112-masina-mea-seat/66244-my-seat-leon-bc-87-crs.html
Cristy_mat is offline   Reply With Quote
Old 26-01-08, 19:07   #335
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: help (about...anything )

da-i cu google, cauta un tyre and rims calculator, si o sa gasesti o multime desite-uri care sa-it faca echivalenta intre vechile si noile gume...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 08-02-08, 13:58   #336
Outta Control

Stage 5
 
Outta Control's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 323
Default Re: help (about...anything )

helpppp...cine imi cumpara si mie jantele de tabla???
Outta Control is offline   Reply With Quote
Old 08-02-08, 20:53   #337
pytyk'
Fiat Driver

Stage 5
 
pytyk''s Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 625
Member of:
[Fiat]
Default Re: help (about...anything )

Quote:
Originally Posted by Cristy_mat View Post
daca pun jante de 17'' si cele normale sunt 15-16 cum imi indica vitezometru??mai mult sau mai putin????
uite aici http://miata.net/garage/tirecalc.html
pytyk' is offline   Reply With Quote
Old 11-02-08, 08:59   #338
JUPAN_EMY

Stage 5
 
JUPAN_EMY's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,253
Default Re: help (about...anything )

Quote:
Originally Posted by S.L.V. View Post
Cred ca glumiti, daca respecti talonul anvelopei nu o sa ai nicio eroare a vitezometrului
Din cate stiu eu tu la seat ai urmatoarele valori 196/65/16 205/55/16 225/45/17 (sper sa nu ma insel)
Problemele care pot aparea sunt altele - uzura prematura a suspensiei (daca nu e sport)
- retinerea certificatului de inmatriculare in cazul in
care te opreste politia


Mo SLV deci ai o mica eroare - nu prea exista 196 / 65 / 16 poate ai vrut sa zici 195 / 55 / 16. doare pe R 15 au talon de 65 ( masinilie normale , nu avioane ca volga etc )
__________________

Cand ai una ,n-ai nici una ... cand ai multe-ai de-abia una ! asta-i aplicata in toate !

Se poate oare " OMEGA TURBO" ?
JUPAN_EMY is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 17:53   #339
S.L.V.

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 7
Default Re: help (about...anything )

Scuzele mele, 15 am vrut sa spun numai ca am tastat altceva
S.L.V. is offline   Reply With Quote
Old 20-02-08, 18:26   #340
bc_04_aju

Stage 5
 
bc_04_aju's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 472
Default Re: help (about...anything )

Frate care stie de unde pot sa iau shi eu patru injectoare sh de logan 1,5 dci euro 3 pt un prieten



urgent!!!
bc_04_aju is offline   Reply With Quote
Old 20-02-08, 18:46   #341
pytyk'
Fiat Driver

Stage 5
 
pytyk''s Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 625
Member of:
[Fiat]
Default Re: help (about...anything )

are la buhusi un clio 1.5 dci da un tel poate le mai are
074042000 cristi
pytyk' is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 14:03   #342
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default ce trebuie sa stiti cand va opreste "organul"

later edit: doar folclor urban, cateva posturi mai jos apar si lamuririle


Cand va opreste un politist...
1: trebuie sa se prezinte (ai dreptul sa-i ceri legitimatia cu numarul sau inscris pe ea, si sa ti-o arate. foarte folositoare treaba asta.).

2: sa-ti spuna motivul opririi (care este motivul: filtru organizat si cauta ei sa zicem alcool, benzina sau dude).
2': daca este filtru ai dreptul sa ceri ordinul de serviciu in care trebuie sa se regaseasca data si intre ce ore au voie sa faca filtru, strazile pe care actioneaza si numele pers. care participa din echipaj).

3: actele se cer pe un motiv (legea nu mai permite sa se opreasca masini si apoi sa se caute motive de amenda)
3': deci la oprire se comunica soferului motivul si nu poti fi sanctionat decat pe acel motiv (asta daca nu cumva ai portbagajul plin cu arme si doua cadavre legate la spate).
Hm...Logic!

4: la amenda ai doua locuri unde semnezi: unul prin care recunosti fapta si al doilea ca iei la cunostinta de amenda.
So..., puteti sa semnati ca luati la cunostinta de amenda...dar sa nu recunoasteti fapta, si sa il convocati la Tribunal sub asistenta juridica competenta pe m-nealui.

5: CEL MAI IMPORTANT: ori de cate ori aveti un necaz cu Politia fie noapte fie zi puteti sa sunati la 112 (Apel National de Urgenta) si sa spuneti ca sunteti < abuzat > de catre echipajul cutare... In maxim 10 minute (in Capitala) apare un echipaj de la "Capitala" si astia nu se uita ca sunt colegi de-ai lor, vor face imediat un raport...care poate fi util la orice Tribunal...(experimentata de un coleg de-al meu de la munca!).

6: fiti intelegatori cu militianul...sorry, cu polistul...totusi sta in strada de atata timp (asta daca nu incepe sa abereze cum am patit-o eu: m-au intrebat de unde am husele de pe scaune...ma rog...).

Si mai nou politistii de pe radare nu mai au voie sa dea filmul inapoi ...deci, daca va opresc si stiti ca nu ati < comis-o > prea rau le cereti foarte ferm sa va arate :
1. legitimatia care atesta ca au dreptul de a lucra pe masina de radar ...sa aiba vizele la zi .
2. copie dupa certificatul metrologic al aparatului radar cu modelul si seria aparatului .....
3. legitimatia care atesta faptul ca are dreptul de a conduce masina Ministerului de interne ....sa fie vizata .
4. daca mai fac scandal le cereti sa va arate "ordinul de serviciu"
...este un fel de foaie de parcurs in care sunt scrise locurile < unde au voie > sa-si desfasoare activitatea respectiva.

Aceste acte trebuie sa fie intotdeauna asupra agentului de pe radar ....dar faptul ca-l intrebi de ele de cele mai multe ori duce doar la un ...simplu... < AVERTISMENT >... pt tine, pt ca... ghiciti? De multe ori aceste acte nu prea se regasesc la "echipaj"...
p.s.: copiat de la colegii din ploiesti, multumiri pt pont

Last edited by aleks; 20-06-08 at 23:49.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 15:00   #343
Cristy_mat

Stage 5
 
Cristy_mat's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 624
Member of:
[SEAT]
Default Re: ce trebuie sa stiti cand va opreste "organul"

interesanta treaba, dar de ce nu au ei toate aceste foi la ei?Pt ca nimeni nu le cere, ca daca le-ar cere ar incepe si ei cu: -va rog sa-mi aratati trusa medicala(o am), stingatorul(valeu), vesta(o am), s-ar uita la roti si as pleca de acolo fara certificat,si nush cate altele......si daca eu il iau cu acele foi si el ma ia cu astea mai are dreptu sa ma beleasca????deci ma aleg cu amenzi, certificate luate si altele sau pur si simplu se trece cu vederea?????ca daca se trece imi var unghia in gat!!!
Cristy_mat is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 16:20   #344
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: ce trebuie sa stiti cand va opreste "organul"

stai ca nu inteleg: daca tu ii ceri toate astea, el trebuie sa ti le arate, e obligat de lege...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 17:03   #345
Spillner
Dacia Driver

Stage 4
 
Spillner's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 264
Member of:
[DACIA]
Default Re: ce trebuie sa stiti cand va opreste "organul"

Quote:
Originally Posted by Cristy_mat View Post
interesanta treaba, dar de ce nu au ei toate aceste foi la ei?Pt ca nimeni nu le cere, ca daca le-ar cere ar incepe si ei cu: -va rog sa-mi aratati trusa medicala(o am), stingatorul(valeu), vesta(o am), s-ar uita la roti si as pleca de acolo fara certificat,si nush cate altele......si daca eu il iau cu acele foi si el ma ia cu astea mai are dreptu sa ma beleasca????deci ma aleg cu amenzi, certificate luate si altele sau pur si simplu se trece cu vederea?????ca daca se trece imi var unghia in gat!!!
Cristi,ideea este ca ei nu au voie sa-ti dea amenda decat pt fapta pe care ai facut-o si care i-a determinat sa te traga pe dreapta(asta daca nu e filtru organizat).Deci el nu mai are dreptul sa-ti caute nod in papura...eu unu nu dau nici in act decat dupa ce mi se confirma motivul opririi mele
__________________
cand vreti sa depasiti prin dreapta,asigurati-va bine,de obicei pe acolo vin eu racheta
Spillner is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -