Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Bacau

Reply
 
Thread Tools
Old 02-10-07, 19:41   #3391
Spillner
Dacia Driver

Stage 4
 
Spillner's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 264
Member of:
[DACIA]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

Daca nu erau damburile de la luceafarul,nu se putea organiza ceva pe centru?Din cate stim a mai fost inchis circulatiei publice de mai multe ori...iar distanta ar fi cred eu suficienta...parerea mea...
__________________
cand vreti sa depasiti prin dreapta,asigurati-va bine,de obicei pe acolo vin eu racheta
Spillner is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 21:09   #3392
dragongc

Stage 2
 
dragongc's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 57
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

Multumesc, Aleks...pentru invitatia de a reveni pe forum si pt "lipitura" celor doua texte.
Domnu' ZZ... hotarati-va..ori mananc "rahat" ori va pot ajuta.Amandoua deodata nu am cum sa le fac. (filmuletul facut cu telefonul nu l-am mai mentionat pe-aici, ca am zis ca nu e nevoie sa vorbim de dovezi..si oricum nu iesise ca lumea...inutilizabil pentru televiziune - format prea mic...si ca sa intelegeti ca nu ma agit asa de tare... nici nu l-am pastrat in telefon, ca doar nu lucrez pentru autoritati...daca-mi iesea fain, era bun pt TV)... Si raman la parerea ca am avut dreptate sa scriu ce am scris, oricat de bun si de responsabil sofer ati fi. Eu as opri discutia asta aici, pentru ca nu o sa ne schimbam parerile, asta-i sigur. Cat despre ajutor, am zis... daca o sa am ocazia, o sa ajut. Nu e normal sa fie ignorata de toti chestia asta... cu amenzi si inmormantari nu se rezolva nimic.
Chiar ma interesez si eu pe unde pot care ar fi posibilitatile.
Mda...problema asta cu spatiul pentru curse e serioasa... daca-i vorba de "liniute", burnout si altele de-astea... nu cred ca ar fi imposibil de gasit o strada dreapta, lunga si fara gropi....plus aprobari de pe la institutii... Iar pentru ceva mai serios decat "liniutele"... deja e mai complicat... La Onesti functiona - nu cu foarte mult timp in urma - o scoala de pilotaj...daca nu cumva o mai fi si-acum... ei unde faceau "cursurile" si alergatura ?
dragongc is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 23:05   #3393
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

Quote:
Originally Posted by dragongc View Post
. La Onesti functiona - nu cu foarte mult timp in urma - o scoala de pilotaj...daca nu cumva o mai fi si-acum... ei unde faceau "cursurile" si alergatura ?
scoala este la intrarea in hirja si fugareala nu se face pe asfalt ,majoritatea cursurilor se tin in regim de vtm pe macadam sau drum forestier
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 23:55   #3394
Shorty
Opel Driver

Stage 4
 
Shorty's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 297
Member of:
[Opel]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

Astazi eram in trafic si am auzit o stire care mi-a captat atentia.Se zicea acolo ca primaria sau consiliul local(nu mai tin minte) au in proiect construirea ulei piste de 900 m pentru curse legale,pentru a preveni accidentele.Se dadea acolo si un termen de finalizare in cazul in care va fi aprobat proiectul,circa 2 saptamani.
Locatie ar fi cica undeva intre insula de agrement si podul de la serbanesti.

sper sa nu gresesc.
Shorty is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 02:54   #3395
Andr3i

Stage 5
 
Andr3i's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,256
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

Ar fi prea tare dar nu prea cred...
Andr3i is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 03:26   #3396
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

Quote:
Originally Posted by Shorty View Post
Astazi eram in trafic si am auzit o stire care mi-a captat atentia.Se zicea acolo ca primaria sau consiliul local(nu mai tin minte) au in proiect construirea ulei piste de 900 m pentru curse legale,pentru a preveni accidentele.Se dadea acolo si un termen de finalizare in cazul in care va fi aprobat proiectul,circa 2 saptamani.
Locatie ar fi cica undeva intre insula de agrement si podul de la serbanesti.

sper sa nu gresesc.

Da sa nu asfalteze tot cei ce asfalteaza prin oras ca ar fi pista de decolare dupa
SFW is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 11:09   #3397
-ZZ-

Stage 5
 
-ZZ-'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 694
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

Aham ,deci dumneata nu esti numai ziarist ci si un pic de regizor...unde statea micul Spielberg al Bacaului.....dumneata nu intelegi ca sigurele probe care conteaza sunt cele ale organelor competente ....restul raman povesti .....mai bine dvoastra va orientatzi spre turneele de sah din parcul tradafirilor si lasatzi asa zisele curse de masini pe mana soferilor teribilsti
-ZZ- is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 12:48   #3398
Shorty
Opel Driver

Stage 4
 
Shorty's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 297
Member of:
[Opel]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

Quote:
Originally Posted by SFW View Post
Da sa nu asfalteze tot cei ce asfalteaza prin oras ca ar fi pista de decolare dupa
daca ati citit bine articolul scrie undeva cam asa:
"Curse care chiar sunt necesare, ca sa ii ajute pe pasionatii de viteza sa isi puna in practica hobby-ul in conditii legale si de minima siguranta".

Pai clar ca nu conteaza cat de bun e asfaltul,atata timp cat tre sa fie "siguranta minima".Ori am inteles eu gresit(si daca da va rog sa ma scuzati) ori astia ne vor pune la dispozitie un loc unde sa ne sinucidem in "conditii legale".
Shorty is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 12:56   #3399
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

Quote:
Originally Posted by Shorty View Post
daca ati citit bine articolul scrie undeva cam asa:
"Curse care chiar sunt necesare, ca sa ii ajute pe pasionatii de viteza sa isi puna in practica hobby-ul in conditii legale si de minima siguranta".

Pai clar ca nu conteaza cat de bun e asfaltul,atata timp cat tre sa fie "siguranta minima".Ori am inteles eu gresit(si daca da va rog sa ma scuzati) ori astia ne vor pune la dispozitie un loc unde sa ne sinucidem in "conditii legale".
Eh, nu trebuie sa fim si noi carcotasi la adresa oricarui articol, in acest articol reporterul chiar cred ca a avut bune intentii...

Dar chiar nu e de glumit daca s-ar face o pista care sa fie asfaltata precum e asfaltat orasul ... dar oricum ma indoiesc de o astfel de initiativa ... in Bacau nu s-au organizat curse legale, nu s-a preocupat niciodata administratia locala de a da o mana de ajutor celor ce au incercat (ma refer cel putin la silviu pt ca stiu de cate ori a incercat el, atat pe timpul fostei administratii cat si pe timpul actualei) ... asa ca mi-e greu sa cred ca ar fi Bacaul primul care ne-ar da o mana de ajutor...
SFW is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 13:06   #3400
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

da, ma indoiesc si eu serios de o astfel de initiativa, desi ne-am dori-o toti, plus ca daca e asfaltata cu zeama din aia de murdareste cu ea prin oras, mai bine ma dau pe macadam....
aleks is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 13:06   #3401
danuuu

Stage 5
 
danuuu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 447
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

la Buzau cand si cum se face plecarea...?
care merge????
danuuu is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 13:33   #3402
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

Eu merg, si SFW
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 18:20   #3403
Andrey_FL
Old School Cars

Stage 5
 
Andrey_FL's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,343
Member of:
[VW]
[DACIA]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

Quote:
Originally Posted by Shorty View Post
Astazi eram in trafic si am auzit o stire care mi-a captat atentia.Se zicea acolo ca primaria sau consiliul local(nu mai tin minte) au in proiect construirea ulei piste de 900 m pentru curse legale,pentru a preveni accidentele.Se dadea acolo si un termen de finalizare in cazul in care va fi aprobat proiectul,circa 2 saptamani.
Locatie ar fi cica undeva intre insula de agrement si podul de la serbanesti.

sper sa nu gresesc.
chiar ca ar fi prea tare...
Andrey_FL is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 18:37   #3404
Alex69

Stage 4
 
Alex69's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

eu nu am auzit inca de asa ceva. dar daca ne organizam putem propune infiintarea ei
Alex69 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-07, 01:49   #3405
dragongc

Stage 2
 
dragongc's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 57
Default

Quote:
Originally Posted by Shorty View Post
daca ati citit bine articolul scrie undeva cam asa:
"Curse care chiar sunt necesare, ca sa ii ajute pe pasionatii de viteza sa isi puna in practica hobby-ul in conditii legale si de minima siguranta".

Pai clar ca nu conteaza cat de bun e asfaltul,atata timp cat tre sa fie "siguranta minima".Ori am inteles eu gresit(si daca da va rog sa ma scuzati) ori astia ne vor pune la dispozitie un loc unde sa ne sinucidem in "conditii legale".
Mda, Shorty... acolo a fost exprimarea mea aiurea... corect era "maxima siguranta"... Nu'sh de ce am zis "minima".. dar uneori nici macar eu nu-s perfect. Oricum nu propuneam sa vi se puna la dispozitie un loc de sinucidere legala... Mai greseste omul.
Am trecut in seara asta pe varianta Margineni - Hemeius... si drumul nu e asa rau... nu niste mici retusuri ar putea fi utilizabil... problema ar fi cu siguranta spectatorilor... a localnicilor... dar ca traseu... mi se pare ok. Dupa bariera de la calea ferata, bineinteles.
Mi-am adus aminte de asfaltul asta nou... am si eu o intrebare, daca vrea sa-mi raspunda cineva.
Stie cineva cum se ia de pe masina chestia asta neagra pe care o toarna astia pe jos ? Ca odata mi-au asfaltat jumatate de alee ... si se putea merge pe o banda... dar au intrat mult cu maclavaitzul ala si pe jumatatea libera si mi-a sarit pe praguri si pe aripa din spate... in mare parte am curatat atunci, dar ma grabeam si au mai ramas niste urme... si-i ca draku... asfaltul asta special ramane pe tabla mai bine decat pe strazi...
Intrebare: in Bacau sunteti organizati cumva, in vreun club, in vreo asociatie ? Ceva cu personalitate juridica...Ca poate ar fi mai usor asa de obtinut acceptul pentru organizarea de curse.

Quote:
Originally Posted by -ZZ- View Post
Aham ,deci dumneata nu esti numai ziarist ci si un pic de regizor...unde statea micul Spielberg al Bacaului.....dumneata nu intelegi ca sigurele probe care conteaza sunt cele ale organelor competente ....restul raman povesti .....mai bine dvoastra va orientatzi spre turneele de sah din parcul tradafirilor si lasatzi asa zisele curse de masini pe mana soferilor teribilsti
Nu-s regizor. Am scris ce am vazut. Multumesc de recomandari, dar n-am cum. Numai bine.

Last edited by aleks; 08-10-07 at 15:37.
dragongc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -