Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

View Poll Results: Ce anvelope cumperi tu?
Noi 163 56.40%
Second-hand 126 43.60%
Voters: 289. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-02-13, 11:08   #46
r0n1n

Stage 4
 
r0n1n's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 224
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Quote:
Originally Posted by Dr_Vlad View Post
Conduc o masina modesta (Dacia Solenza) si nu am avut vreodata mania vitezei, pentru mine primeaza siguranta si confortul la volan. Un set de 4 cauciucuri noi pentru Solenza costa ~600 de lei, cheltuiala pe care mi-o permit lejer o data la 2-3 ani desi nu ma dau banii afar' din casa. Nu vad vreun rost sa risc un accident pentru cei 200-300 de lei pe care i-as economisi folosind anvelope second...
De acord cu tine, dar cand te costa 6 mil bucata, noi, ce faci?
r0n1n is offline   Reply With Quote
Old 06-02-13, 17:39   #47
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Quote:
Originally Posted by r0n1n View Post
De acord cu tine, dar cand te costa 6 mil bucata, noi, ce faci?
se presupune că dacă ai o mașină la care să ai nevoie de gume de 600 de lei bucata īți și permiți să īntreții mașina aia, cu tot ce implică ea (gume, impozite, etc etc). aici intervine manelismul...cānd ești prea fudul să mergi cu o mașină pe care ți-o permiți și umbli cu jumătăți de măsură, doar ca să se vadă VALOAREA
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 07-02-13, 19:26   #48
r0n1n

Stage 4
 
r0n1n's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 224
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Nu e chiar asa.
La orice masina cu jante mari pretul anvelopelor va fi mare, fie ca masina valoreaza 100k sau 2k.
r0n1n is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 07:53   #49
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
se presupune că dacă ai o mașină la care să ai nevoie de gume de 600 de lei bucata īți și permiți să īntreții mașina aia, cu tot ce implică ea (gume, impozite, etc etc). aici intervine manelismul...cānd ești prea fudul să mergi cu o mașină pe care ți-o permiți și umbli cu jumătăți de măsură, doar ca să se vadă VALOAREA
Si daca nu ar fi acesti "manelisti", cum spui tu, cui ai mai vinde tonele de cauciuri si jante second hand pe care le vinzi in bazar
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 28-02-13, 20:10   #50
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Ideea nu e ca nu iti permiti sa schimbi cauciucurile.
Hai sa o luam logic! Sa zicem ca un cauciuc nou = 100%. Un cauciuc SH = 80% (banuim ca nu cumpara nimeni toate stifturile). In cazul in care cauciucul se uzeaza ~20% / an atunci va convine sa platiti diferenta (destul de mare, sa fim sinceri) ca sa mergeti mai in siguranta pentru un an? Dupa un an oricum ajung in starea in care ar fi fost cele SH.

Si aici nu comparam cine-stie-ce jmecherie de cauciuc nou cu cauciucuri Montana sh...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 09-03-13, 20:54   #51
muntiu
Opel Driver

Stage 5
 
muntiu's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,389
Member of:
[Opel]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

care este legatura cu siguranta a unor anvelope care au pret per set de 600 ron?
chiar crede cineva ca o anvelopa de 150 ron are calitati de siguranta?
daca nu iti permiti o guma noua de calitate mai bine iai una second dar de top
siguranta nu are treaba numai cu anvelopa,cine tine la siguranta si vrea masina personalizata are mult mai multe de facut in afara de cauciucuri
muntiu is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 08:41   #52
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

eu sunt pentru SH. un cauciuc nou, costa de 3-4 ori mai mult, si daca mergi cu masina destul de mult (eu consum cel putin un set de cauciucuri pe sezon iarna/vara) atunci vei constata ca daca cumperi gume SH dar in stare buna (~80%), si le schimbi cand ajung la uzura de 50%, tot vei iesi mai ieftin si mai sigur decat cu gume noi, pe care le schimbi cand ajung la 20-30%.

daca ai avea 2 masini si pe una ai incaltao cu gume noi iar pe cealalta cu sh care mai au 80% pe ele, si mergi la fel, cand gumele noi vor avea 60%, gumele caree le-ai cumparat sh vor mai avea doar 40%, dar mai ai bani sa-ti cumper inca cateva seturi hs care au 80%.
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 11:53   #53
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Exact asta a fost logica mea si de aia cred ca sunt mai bune cauciucurile SH !
eMH is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 13:39   #54
!Choco
4Tuning International Member

 
!Choco's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 273
Member of:
[4Tuning International]
[Mitsubishi]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Salut,hai sa-mi spun si eu opinia in legatura cu cauciucurile sh VS noi.
Nu sunt deloc impotriva achizitionarii de cauciucuri SH,dar la achizitionarea lor cum spuneau si altii trebuie controlat anul fabricatiei.Dar cum spun altii ca nu-si iau cauciucuri noi pt ca le taie in linia de tramvai sau in nush ce canal sau bordura,deja e aberatie.Pai hai sa nu-si mai ia nimeni nici masina noua de frica accidentelor.Eu unul daca as gasi cauciucuri SH cu uzura mica si un pret bun in comparatie cu acelasi model dar nou,normal ca n-as sta pe ganduri sa le cumpar,dar in caz contrar unde nu s-ar merita pt diferenta de bani intre Sh si Nou clar as cumpara cauciuc nou.In consecinta am votat pt cauciuc nou.
__________________
why drink and drive....when you can smoke and fly???

本田是最好的車
!Choco is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 13:43   #55
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

perfect deacord.
daca diferenta de calitate intre nou si sh e la fel de mare ca si diferenta de pret atunci cumper clar nou.

daca calitatea celui sh e apropiata de cea al uni cauciuc nou, iar diferenta de bani e mare, in mod sigur voi alege sh-ul.
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-13, 13:11   #56
cauciucuri_second

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 12
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Quote:
Originally Posted by Bibendum View Post
Am si eu o nedumerire: ce fel de anvelope ai tu pe masina ta? Sau ce fel de anvelope vrei sa-ti cumperi? Noi-noute, sau second-hand?

Multa lume alege anvelopele noi pentru siguranta, rezistenta si economie in timp. Insa pretul achizitiei initiale este destul de ridicat. Sunt multi si cei care fac o economie cumparand cauciucuri noi, dar in timp isi dau seama ca dau aceiasi bani.

Tu din ce categorie faci parte?
La ce preturi sunt acuma la cele noi, trebuie sa te gandesti de 2 ori.Merita second doar daca gasesti cauciucuri cat de cat bune, nu stifturi..daca te intereseaza oferte bune -> www.cauciucuri-second.ro
cauciucuri_second is offline   Reply With Quote
Old 15-04-13, 10:16   #57
cauciucuri_second

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 12
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Quote:
Originally Posted by Livius_27 View Post
Am cumparat de 3 ori gume pana acum : 2 cauciuciri iarna in 2011 - DOT 2010,2 cauciucuri vara in 2012 - DOT 2010 si inca 4 de vara DOT 2011 .Am 2 masini in casa.Iar ca sa iti raspund la intrebare ,nu am consumat niciuna ).Nici nu m-am pronuntat referitor la durata de viata,doar strict pe faptul ca poti sa cumperi cauciucuri SH ,relativ noi,1 an-2 ...Si eu sunt de parare ca mai bine imi iau cauciucuri premium de 1an-2 decat firma cucu noi....
Subscriu si eu..Daca prinzi sh bune si nu stifturi, atunci nu merita sa le iei noi(diferentza de pretz destul de mare).Daca te intereseaza poti sa dai o privire la astia: www.cauciucuri-second.ro !Au cauciucuri ok
cauciucuri_second is offline   Reply With Quote
Old 15-04-13, 10:57   #58
B997NDL

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 108
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

macar daca aveai alt nume de user. =))
nu ne mai prindeam ca e reclama.
B997NDL is offline   Reply With Quote
Old 15-04-13, 16:21   #59
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Omul e perseverent macar
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 15:48   #60
asandulescu
Super Moderator

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 38
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

la cele sh e loterie, ma chinui acum cu 4 bucati, le-am echilibrat de doua ori in locuri diferite si tot bate volanul, fac zgomot la rulare, desi sunt o firma buna (Michelin Pilot), au carne pe ele, dar asta nu e singurul lucru care conteaza se pare.

alta data am luat Alpha Acera noi, si nu am avut probleme de genul asta cu ele in primii 10 000km.
mai incerc cu sh, poate trag lozul cel mare pana la urma. 70 de lei bucata in loc de 350 cat e un cauciuc nou reprezinta o diferenta destul de mare pt mine.
asandulescu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -