Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

View Poll Results: Ce anvelope cumperi tu?
Noi 163 56.40%
Second-hand 126 43.60%
Voters: 289. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 22-04-13, 12:46   #61
valyd1971

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 107
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Daca lao janta se poate renunta in favoarea uneia mai frumoase, la anvelope in general nimeni nu renunta decat atunci cand nu mai sunt bune de utilizat !
valyd1971 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 18:02   #62
damy71
Banned

Stage 2
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 33
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Intodeauna anvelopa noua ! De cele mai multe ori vei constata ca anvelopa second-hand are mai mult de 5 ani...sau e mai veche si de cat masina pe care o ai!
damy71 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-13, 11:18   #63
Julianron

Stage 2
 
Julianron's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 27
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Salut. Oare merita cumparat acest cauciuc?? Mulțumesc.
Julianron is offline   Reply With Quote
Old 11-05-13, 15:57   #64
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,898
Cool Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

ma uit pe acest POST si aproape jumatate din cei de aici au votat ca isi cumpara anvelope noi ...

nu MULTI ...foarte MULTI dupe acest forum detinem masini low cost ...chiar foarte low cost si peste 50% votati ca va luati anvelope NOI ?? aveti HABAR cat costa un 225.45.r17 Runflat marca de Iarna ? DAR un 205.50.r17 ? dar un 215.55.r16 ???

o sa va spun eu costa in unele cazuri mai urate cat jumatate din masina si in altele 25%

preferabil ar fi sa raspunda corect toti aici ...pentru ca stim ca foarte multi utilizatori nu aveti permis si nici 18 ani impliniti pe acest forum dar sa mai vorbim si de 105Y ce inseamna numai are rost !
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 11-05-13, 15:58   #65
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,898
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

daca ar fi sa ma iau dupe ce ati votat aici asta ar insemna ca PESTE 50% din racerii de noapte care ne strangem vineri seara sa avem anvelope NOI sau ca NOI nu ? ca doar le-am cumparat noi ! dar daca arunci un ochi prin parcare surpriza Opinci peste Opinci
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 13-05-13, 08:04   #66
valyd1971

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 107
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
daca ar fi sa ma iau dupe ce ati votat aici asta ar insemna ca PESTE 50% din racerii de noapte care ne strangem vineri seara sa avem anvelope NOI sau ca NOI nu ? ca doar le-am cumparat noi ! dar daca arunci un ochi prin parcare surpriza Opinci peste Opinci
Exact asta am spus si eu: cei mai multi merg cu anvelopele pana le fac opinci !
Noroc cu cei de afara ca le schimba....asa gasesc si romanii anvelope second-hand....
__________________
Anvelope de vara sau iarna si Jante din aliaj sau tabla Orice autovehicul!
valyd1971 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-13, 08:42   #67
jnagy

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 7
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Cauciucuri noi, deoarece nu pot sa verific cu ochiul liber daca structura anvelopei second hand a fost afectata. Chiar daca pot sa verific grosimea benzii de rulare, s-ar putea sa aiba o uzura neuniforma, ce ar duce la instabilitate.
In orice caz mai bine o anvelopa noname, dar noua, decat o anvelopa premium de 5ani.
jnagy is offline   Reply With Quote
Old 22-05-13, 08:51   #68
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,093
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Da, dar o anvelopa no name noua e la pretul unei anvelope premium de 2-3 ani in stare foarte buna, daca stii unde sa cauti. Si iti garantez eu ca intotdeauna cele premium vechi de 2-3 ani si cu ceva carne pe ele sunt mai bune decat cele no name noi!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 22-05-13, 08:53   #69
jnagy

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 7
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Da, dar o anvelopa no name noua e la pretul unei anvelope premium de 2-3 ani in stare foarte buna, daca stii unde sa cauti. Si iti garantez eu ca intotdeauna cele premium vechi de 2-3 ani si cu ceva carne pe ele sunt mai bune decat cele no name noi!
Ai dreptate, daca stii unde sa cauti Tu de obicei de unde le ei?
jnagy is offline   Reply With Quote
Old 22-05-13, 09:27   #70
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,093
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Din Prahova, de la o firma care se ocupa cu procurarea cauciucurilor la mana a doua.

Oricum, s-au inmultit cei cu cauciucuri sh ca ciupercile dupa ploaie.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 29-05-13, 00:57   #71
autobil.ro
Banned

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 3
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Anvelope noi binenteles nu se merita riscul sa pui anvelope second hand ,
autobil.ro is offline   Reply With Quote
Old 29-05-13, 06:10   #72
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,093
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Pai spune si ce masina ai si de care anvelope pui!
Ca nu e intotdeauna relevant daca sunt noi sau vechi.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 29-05-13, 09:09   #73
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

205 55 r16
Initial am avut Matador, noi din fabrica.
Cele mai proaste gume cu care am mers vreodata.
Dupa asta Kumho noi, erau foarte dure, nesatisfacatoare.
Am luat ulterior Continental premiumcontact 2, vechi de 4 ani, cu ceva guma pe ele. Am mers o vara, bune anvelope, mai bune decat Kumho noi.

Acum am luat Continental Premiumcontact 5, noi, parca 320 bucata. Au fost pe primul loc in 2012 in topul Adac.
Sunt multumit de ele, dar pe viitor am sa incerc Toyo cred, sau trec la dimensiunea urmatoare
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 29-05-13, 09:28   #74
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,093
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Deci sa inteleg ca esti mai satisfacut de anvelopele SH decat de anvelopele noi?

Wow, nu imi vine sa cred. Probabil din cauza ca e importanta marca lor, contrar a ceea ce crede marea majoritate a multimii.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 29-05-13, 09:44   #75
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Bineinteles, in cazul ala anvelopele sh au fost mai bune fata de cele noi.
Asta daca intradevar ai nevoie de anvelope bune. Pentru un batran sau o femeie care merge doar in oras cu 40km sau foarte incet in afara, aceasta comparatie este irelevanta. Nu discutam de riscul unei explozii sau mai stiu eu ce.
Oricum cine-i cioban si n are treaba cu covrigul, o bubuie cu orice anvelope, nu face diferenta intre ele.
phaeton is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -