Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

View Poll Results: Ce anvelope cumperi tu?
Noi 163 56.40%
Second-hand 126 43.60%
Voters: 289. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-09-12, 08:25   #16
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Quote:
Originally Posted by p_vio46 View Post
Nu e de mirare că se comporta așa, Anvelopa Debica Navigator este o anvelopa all seasons, nu excelează la nici un capitol
Eu de asta am intrebat de care erau. Ce am pus eu in imagine este Debica Frigo2 care chiar au eficienta f buna pe zapada proaspata (care nu e batatoria sau inghetata si topita etc). As putea banui ca orice anvelopa de iarna 100% e buna pe zapada, despre alea all s am indoieli. Am avut Navigator alls pe spate (cum ai pus tu in poze) si pot spune ca fugea spatele cand viram stanga/dreapta in intersectii cu magza/gheata/zapada batatorita.

In ceea ce priveste tendinta de rasturnare cred ca putem vorbi de curbe luate strans doar iarna pe carosabil uscat , ca altfel nu-mi imaginez cum (si mai ales de ce?) poate merge colegul nostru cu 80-100/h in curbe pe carosabil alunecos Caz in care 195 chiar nu as zice ca pun probleme de stabilitate fie ele si de iarna. E adevarat, am fost la service sa schimb anvelopele odata si cand le-au dat jos erau asa de calde si de moi de zici ca erau din guma turbo deci da alea de iarna cam asa se fac dar totusi e 195...
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 11-09-12, 14:28   #17
bogdan160
Banned

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 3
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Eu de asta am intrebat de care erau. Ce am pus eu in imagine este Debica Frigo2 care chiar au eficienta f buna pe zapada proaspata (care nu e batatoria sau inghetata si topita etc). As putea banui ca orice anvelopa de iarna 100% e buna pe zapada, despre alea all s am indoieli. Am avut Navigator alls pe spate (cum ai pus tu in poze) si pot spune ca fugea spatele cand viram stanga/dreapta in intersectii cu magza/gheata/zapada batatorita.

In ceea ce priveste tendinta de rasturnare cred ca putem vorbi de curbe luate strans doar iarna pe carosabil uscat , ca altfel nu-mi imaginez cum (si mai ales de ce?) poate merge colegul nostru cu 80-100/h in curbe pe carosabil alunecos Caz in care 195 chiar nu as zice ca pun probleme de stabilitate fie ele si de iarna. E adevarat, am fost la service sa schimb anvelopele odata si cand le-au dat jos erau asa de calde si de moi de zici ca erau din guma turbo deci da alea de iarna cam asa se fac dar totusi e 195...



Doar anvelope noi atat! am cautat pe google 'vanzari anvelope online' si am gasit un site de anvelope cu super preturi pe pozitia 4 sau 5
bogdan160 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-12, 17:13   #18
autoside

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 6
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Siguranta inainte de toate, cred ca ai prins ideea.
autoside is offline   Reply With Quote
Old 15-09-12, 20:19   #19
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Eu cand aveam benzina luam gume noi, luam si debica, am avut niste cauciuciuri excelente de iarna de le ei, am avut si niste matador (cred ca facute pe vapor) de iarna care iar sau comportat excelent, si am mers vreo 90 de mii cu ele pana sa le schimb, si niste michelin energy de vara, cu care am mers iar vreo 100 de mii. Acum de cand am diesel care consuma o pereche de cauciuri pe fata la fiecare 20 maxim 30 de mii, iau numai second, am invatat cum sa aflu in ce an sunt fabricate, si iau fabricate cu 2 ani in urma, ca nu se merita sa dau 400 ron pe un cauciuc care tine maxim un an.

Last edited by silviu.o; 15-09-12 at 20:35.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 10-10-12, 20:38   #20
V.Razvan

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Cum aflu in ce an sunt fabricate ? Eu am luat anul trecut 4 gume sh care s-au comportat binisor , dar anul asta nu stiu cum vor evolua.
V.Razvan is offline   Reply With Quote
Old 20-01-13, 15:42   #21
zack

Stock
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

De cand am taiat 2 cauciucuri intr-o noapte pe centura Ploiestiului (cand era in constructie) m-am jurat ca nu mai dau banii pe cauciucuri noi. Eu am dimensiunile 235/40 r18 pentru vara. Cea mai ordinara anvelopa este 450 ron noua. Prefer sa dau 100-150 ron pe bucata, cu dot de maxim 2-3 ani dar sa aiba carne pe ele. Am facut 50k cu ele si in momentul de fata trebuie schimbate dar si-au scos banii. Am in momentul de fata Pirelli Pzero Rosso. In magazin o anvelopa dasta costa 800 ron. Cu acesti bani le cumpar pe toate 4 si ma tin 2-3 ani.
Referitor la siguranta...este relativa. Conteaza indicele de viteza. O chinezarie care duce pana la 200 km/h nu se va compara cu niste cauciucuri de firma care duc pana la 320 km/h. Pun pariu ca anvelopele mele daca le-am face un test ar fi mult mai ok din punct de vedere al exploziei decat unele noi si noname.
zack is offline   Reply With Quote
Old 20-01-13, 19:12   #22
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Quote:
Originally Posted by V.Razvan View Post
Cum aflu in ce an sunt fabricate ? Eu am luat anul trecut 4 gume sh care s-au comportat binisor , dar anul asta nu stiu cum vor evolua.
Ca sa aflii in ce an sunt fabricate te uiti langa codul DOT al cauciucului este un cod de patru cifre intr-un oval, care e pansonat manual pe cauciuc. E singurul cod de patru cifre de pe cauciuc, intr-un oval deci trebuie sa fie usor de gasit. Primele doua cifre reprezinta numarului saptamanii din an, si ultimile doua ultimile cifre din an, deci un cod 1308, inseamna ca cauciucurile au fost fabricate in spatamana 13 din anul 2008.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 11:30   #23
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Quote:
Originally Posted by zack View Post
De cand am taiat 2 cauciucuri intr-o noapte pe centura Ploiestiului (cand era in constructie) m-am jurat ca nu mai dau banii pe cauciucuri noi. Eu am dimensiunile 235/40 r18 pentru vara. Cea mai ordinara anvelopa este 450 ron noua. Prefer sa dau 100-150 ron pe bucata, cu dot de maxim 2-3 ani dar sa aiba carne pe ele. Am facut 50k cu ele si in momentul de fata trebuie schimbate dar si-au scos banii. Am in momentul de fata Pirelli Pzero Rosso. In magazin o anvelopa dasta costa 800 ron. Cu acesti bani le cumpar pe toate 4 si ma tin 2-3 ani.
Pai cine va pune mai tata sa va luati masina pe care nu o puteti intretine?
zic si eu, nu cu rautate Plus de asta o anvelopa SH cat de cat buna pe 15 e 150RON, imi dau seama ce anvelopa iei tu pe 18 la 100-150ron bucata si care sa mai aiba si "carne".
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 15:38   #24
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

aceeași mașină.... (Suzuki Swift), mergeam pe zăpadă bătătorită bine unu īn spatele celuilalt cam la 15m (pentru cine nu s-a prins, eram 2 mașini una după alta). Eu cu Bridgestone Blizzak, colegul din spate cu Debica Frigo2.

am pus frānă brusc, el a pus imediat frānă brusc, eu m-am oprit, el m-a șters puțin și s-a mai dus vreo 2m. ambele seturi de anvelope cumpărate īn iarna lui 2010 de noi, mașinile cu cāte 2 persoane și fără bagaje, același sistem de frānare etc. eu 185 65 r15 el 165 70 r14.

nu vă mai caliciți la anvelope mai ieftine (īn cazul de față atāt ca dimensiune cāt și ca brand), pentru că diferența dintre distanțele de frānare este URIAȘĂ

a mai intrat un țigan burtos cu un Audi iarna trecută īn mine pentru că nu i s-a oprit audi-ul a6 cu cauciucuri de vară trecute de indici īn 50m de la 60 km\h....dar aici să zici...că avea petarde de gume.

o singură dată (vara asta) mi-am luat cauciucuri SH pentru că mi-am dat jantele pe 15 care erau echipate cu cauciucuri aproape noi pe unele pe 17 care erau cu niște petarde cu sārmele pe afară și efectiv n-am mai avut bani de cauciucuri. unde cu anvelope Dunlop sp sport 01 NOI pe 15 (185 60) plecam din 5000 rpm, īmi patinau puțin cauciucurile după care mușcau efectiv din asfalt, cu cauciucurile SH Dunlop Sp Sport 9000 (205 40 r17) puse pe jante MULT mai grele, implicit ar fi trebuit să patineze mai puțin, dacă plecam din 5000 toată treapta 1 era cu fum de cauciucuri și dacă plecam din limitare la propriu abia pleca mașina de pe loc, īntr-un mare nor de fum.

concluzia: anul ăsta īmi iau Nankang NS2 despre care am citit pe net numai lucruri bune (mai puțin pe ploaie), și toți prietenii mei care au le laudă, atāta tot că cică nu m-ar ține prea mult, maxim 3 sezoane un set nou, dar la ~300 ron bucata NOI pe 17...e mai mult decāt suficient, dat fiind faptul că un Dunlop Sp Sport 9000 e undeva la 600 de lei bucata, un mai vorbesc dacă mă hotărăsc asupra dimensiunii 195 45 unde Nankang sunt tot pe acolo la bani , iar Continental sunt 820 de lei bucata...că e dimensiune rară
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Last edited by Bong; 21-01-13 at 15:42.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 19:30   #25
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
nu vă mai caliciți la anvelope mai ieftine (īn cazul de față atāt ca dimensiune cāt și ca brand), pentru că diferența dintre distanțele de frānare este URIAȘĂ


concluzia: anul ăsta īmi iau Nankang NS2 despre care am citit pe net numai lucruri bune (mai puțin pe ploaie), și toți prietenii mei care au le laudă, atāta tot că cică nu m-ar ține prea mult, maxim 3 sezoane un set nou, dar la ~300 ron bucata NOI pe 17...e mai mult decāt suficient, dat fiind faptul că un Dunlop Sp Sport 9000 e undeva la 600 de lei bucata, un mai vorbesc dacă mă hotărăsc asupra dimensiunii 195 45 unde Nankang sunt tot pe acolo la bani , iar Continental sunt 820 de lei bucata...că e dimensiune rară
Pai cum ramane pana la urma? Luam anvelope ieftine sau dam un ban dar stim ca face?


Fosta prietena a cumparat 2 sava noi anul trecut, cauciucuri ieftine. Pot sa spun ca si-au facut treaba foarte bine chiar , atunci cand se inchideau granitele cu cod nu stiu de care si zapezi de 2 metri am iesit cu masina din tara . Singura parere de rau e ca am dat si 80 de lei pe lanturi, care nu au fost folosite deloc .
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 20:41   #26
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
Pai cum ramane pana la urma? Luam anvelope ieftine sau dam un ban dar stim ca face?


Fosta prietena a cumparat 2 sava noi anul trecut, cauciucuri ieftine. Pot sa spun ca si-au facut treaba foarte bine chiar , atunci cand se inchideau granitele cu cod nu stiu de care si zapezi de 2 metri am iesit cu masina din tara . Singura parere de rau e ca am dat si 80 de lei pe lanturi, care nu au fost folosite deloc .
no...stai umpic...cine a zis că Nankang sunt proaste ? ca aderență sunt foarte bune...atāta tot că se tocesc mai repede, sau cel puțin așa spun atāt oameni pe care-i cunosc și folosesc, cāt și review-uri pe net.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 20:54   #27
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
no...stai umpic...cine a zis că Nankang sunt proaste ? ca aderență sunt foarte bune...atāta tot că se tocesc mai repede, sau cel puțin așa spun atāt oameni pe care-i cunosc și folosesc, cāt și review-uri pe net.
Pai ai generalizat, ai zis sa nu luam cauciucuri ieftine.

Practica mi-a demonstrat ca exista si cauciucuri ieftine si bune( apropo, cauciucurile de care aminteam mai sus au fost puse iarna trecuta, si nu au fost date jos pana in ziua de azi, si fac fata cu brio ninsorilor din uk ) )

Review-urile despre cauciucurile nankang gasite de tine sustin aceeasi chestie...
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 09:32   #28
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Alea mai ieftine si "bune" sunt ok (sa nu spunem chiar bune) pt. ca apartin de branduri consacrate. Si evident mai bune sau la fel de bune decat anvelopele brandului respectiv nu au cum sa fie. E ca in cazul Dacia-Renault. Loganul nu are cum sa fie mai bun ca un Clio.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 13:18   #29
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

In momentul in care ai avut mai multe caciucuri pe o masina poti spune ca un produs e bun pe masina respectiva. Spre exemplu eu pot sa spun ca pe masinile mele, 2 golf-uri 5 sau comportat cel mai bine iarna cauciucurile Goodyear Ultragrip 7 second pe unul si Ultragrip 8 noi pe celalalt. Comportamentul pe timp de iarna e mult mai bun ca cauciucurile de iarna noi cu care a venit unul din golfuri din reprezenta si anume Dunlop winter sport.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 12:57   #30
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
In momentul in care ai avut mai multe caciucuri pe o masina poti spune ca un produs e bun pe masina respectiva. Spre exemplu eu pot sa spun ca pe masinile mele, 2 golf-uri 5 sau comportat cel mai bine iarna cauciucurile Goodyear Ultragrip 7 second pe unul si Ultragrip 8 noi pe celalalt. Comportamentul pe timp de iarna e mult mai bun ca cauciucurile de iarna noi cu care a venit unul din golfuri din reprezenta si anume Dunlop winter sport.
+ si din partea mea pentru GoodYear Ultragrip 8, la fel, luate de noi si un + pentru Pirelli SnowControl, luate saptamana trecuta, tot de noi, dot 2012.
Champion is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -