Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini Tari & Concept Cars

Reply
 
Thread Tools
Old 05-06-10, 21:00   #31
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

ce nu intelegeti voi e ca bugatti veyron e alta clasa decat enzo si toate cele. e facuta pentru cei ce vor putere dar nu vor sa faca rabat de la aer conditionat, navigatie etc. plus ca bugatti a fost creat din 2 motive:
1: pentru ca inginerii de la vw sa arate ce pot
2: pentru publicitate, de aia este veyronul mai ieftin la vanzare decat ii costa pe ei sa il produca, pentru ca este facut ca si produs publicitar si desi pierd la producere castiga din publicitate.


o comparatie cu o masina tunata nu isi are rostul pentru ca spre deosebire de trans am-ul lui polly want a cracker ala, un bugatti va continua sa mearga dupa 1000 de km, pe cand trans am-ul va avea nevoie de un service complet si dupa maxim 10.000 de km va avea nevoie de alt motor ( estimari foarte optimiste)
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 10:10   #32
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Cum am spus mai sus, exista alta mai puternica si mult mai ieftina. Are 207 CP mai mult.
Am scris deja despre firebird-ul lui Polly din Norvegia pe forum.

Are 1407 CP si nu costa nici pe un sfert cīt costa minunea asta.

Firebird Trans Am a lui Polly fuge 252 m/h. acum calculeaza īn km.
O MILA = 1609,9 METRI.
Realizezi ca minunea asta de fitze de milionar e MELC pe līnga el ?

De ce dau acest Trans Am de Exemplu?
simplu:

Pt. ca sa arat ca si un amator, un hobby-ist e capabil sa faca o masina mult mai tare ca o firma renumita si masinile astea de fitze exorbitant de scumpe nu sīnt o filozofie ci mai degraba niste obiecte de deplasare de tocat bani unde se plateste īntr-u 95% numai numele ca tehnica nu costa nici 10% din pret.

Daca AMATORUL asta norvegian si-ar pune mintea cu un ferrari (chiar si Enzo) sau Lambo, n-ar avea ce discuta cu ele si "troaca lui" nu costa cīt costa fitzele astea pe 4 roti.

Daca pīna si un amator reuseste sa faca un lucru mai "smecher" decīt o firma de lux, nu realizez unde-i poanta, de ce sa ma mai minunez de un.... BUGATTI care e mai slab ca o masina de amator?
Din cate imi amintesc aveai 40 ani, vad ca ti-ai scos varsta de la user ca sa nu te faci de ras cu aberatiile ce le debitezi. Firebird-ul prezentat de tine este un cotet pe 4 roti si volan nimic mai mult, dornic sa satisfaca baieti NFS-isti ca tine.

Nici Zonda si nici cotetul sudezilor de CCX nu se poate compara cu Veyron din motivele enumerate de useri ce au postat aici.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 19:12   #33
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Din cate imi amintesc aveai 40 ani, vad ca ti-ai scos varsta de la user ca sa nu te faci de ras cu aberatiile ce le debitezi. Firebird-ul prezentat de tine este un cotet pe 4 roti si volan nimic mai mult, dornic sa satisfaca baieti NFS-isti ca tine.
si ce probleme ai tu ca eu mi-am scos vīrsta? Trebuie sa-mi public un CV aici sau care-i treaba?

NFS? Ce-i aia. Fa o traducere pe ROMĀNESTE sa īnteleg si eu ce vrei sa sppui si nu. Nu am 40 de ani ci 47.
Quote:

Nici Zonda si nici cotetul sudezilor de CCX nu se poate compara cu Veyron din motivele enumerate de useri ce au postat aici.
Eu pur si simplu, nu pot īntelege, ce probleme aveti voi unii daca ALTII au alte pareri despre un obiect anume?
Voi UNII nu suportati sa fiti contrazisi, sīnteti INCAPABILI sa acceptati ca nu toti au aceasi parere sau sīnteti pur si simplu batuti īn cap?

Īn ceea ce privesc aberatiile, fa tu ce a facut polly cu trans am-ul si ulterior poti vorbi de ABERATII.
Pīna atunci, mai ia o pauza si veze-ti de cotetele tale pe 4 roti VW POLO 1.4 si INFINTI G37 S.
Vorbeste dupa ce conduci masini adevarate si nu jucarii.

Last edited by CyberCSX; 08-06-10 at 19:14.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 20:21   #34
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Nu am 40 de ani ci 47.
Atunci este si mai grav, multi dar degeaba.

Iti repet, pontiacul pe care-l tot mentionezi este o conserva pe 4 roti si nimic mai mult degeaba are 1400 cai sau cat sustii tu, nu totul se rezuma la putere.
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 21:30   #35
YouLost20

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 153
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Atunci este si mai grav, multi dar degeaba.

Iti repet, pontiacul pe care-l tot mentionezi este o conserva pe 4 roti si nimic mai mult degeaba are 1400 cai sau cat sustii tu, nu totul se rezuma la putere.
Daca nu se rezuma totul la putere inseamna ca Veyron-ul este un esec. Urat, scump, nu va avea niciodata un forum unde posesorii isi pot imparatasii experientele si realizarile, doar forum de "FANBOY". Posesorii vor fi intotdeauna niste ipocriti, ingamfati fara personalitate cu care nu vei reusi niciodata sa vorbesti ca de la om la om. Parerea mea este ca este o masina lipsita de orice personaliate. Nu inspira nimic. O masina cumparata nu pentru ca te poti atasa de ea si iti inspira ceva ci doar sa demonstrezi ca ai bani. Astept acum inghiontelile.
YouLost20 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 22:35   #36
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Atunci este si mai grav, multi dar degeaba.
Nu zau? Las ca tu cu ai tai 22 esti cel mai destept din lume
COPILAS ! Tu n-ai atītea fire de par īn cap cīte masini am avut eu pe mīna mea pīna la 47 de ani.
Quote:

Iti repet, pontiacul pe care-l tot mentionezi este o conserva pe 4 roti si nimic mai mult degeaba are 1400 cai sau cat sustii tu, nu totul se rezuma la putere.
Nu trebuie sa repeti, exclus numai daca lucri ca popa la biserica.
Retie aspectu, ca exista oameni pe lumea asta ce prefera ca masina sa fie masina si nu camera de zi pe 4 roti.
Se pare ca ai foarte mari probleme de perceptie din punctul asta de vedere si esti incapabil sa realizezi acest aspect.

Īn ceea ce priveste exemplul cu pontiac-ul nici aici n-ai priceput NICI O IOTA.
nici nu-i de mirare la 22 de ani. tu vezi o masina ca ansablu si nu etalat īn motorizare SI confort.

Eu m-am referit la MOTORIZARE si NU la confort. VOI UNII va minunati de CE MINUNATIE Ca are 1200 CP. EI SI? Un PRIVAT īti face o masina de 1400 CP si motorul e mai grozav daca stai sa te gīndesti, e mai simplu si MAI IEFTIN.

Ce vreau sa demonstrez cu asta?
Vreau sa demonstrez ca īn ziua de azi, un motor cu asemenea capacitati nu este o mare filozofie, poate fi facut de orice AMATOR asa ca n-are rost "sa n-e terminam pe noi" cīnd auzim de 1200 sau 1400 CP. Īncearca sa realizezi chiestia asta chiar daca nu esti īn stare si vezi la Bugati numai NUMELE Bugati si acel radiator īn forma de CAPAC DE WC pus deandoaselea.

PS:

- Cred ca-mi cupar un radiator de BUGATI ca se potriveste ca capac de WC
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bugati.jpg
Views:	140
Size:	286.9 KB
ID:	1510670  

Last edited by CyberCSX; 08-06-10 at 22:43.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 01:20   #37
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

4 turbine,8 cilindri,pai pune asta celor in frunte de la Bmw,Honda,Toyota,Nissan,Pegeout,GM..si scot si ei 1001 cai.De ce sa faci motorul durabil ? De fita eventual ca si aia 60% din viata masinii v-a fii pe platoforma,garaj.
Pentru mine best supercar ramane Mclaren F1,e masina si arata mai bine ca Veyron,iar motorul e Bmw V6 aspirat,acolo tehnologie.E cea mai rapida masina aspirata,restul sunt cu admisie fortata.Masina e limitata la 7500 rpm,si prinde 372 km/h,aia find limitata de turatie,limitata la 7800rpm prinde 384 de km/h
Daca ar ramane probabil limitata la 7800rpm si un raport mai lung la ultima viteza ar prinde mai mult.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 01:36   #38
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Nu zau? Las ca tu cu ai tai 22 esti cel mai destept din lume
COPILAS ! Tu n-ai atītea fire de par īn cap cīte masini am avut eu pe mīna mea pīna la 47 de ani.Nu trebuie sa repeti, exclus numai daca lucri ca popa la biserica.
Retie aspectu, ca exista oameni pe lumea asta ce prefera ca masina sa fie masina si nu camera de zi pe 4 roti.
Se pare ca ai foarte mari probleme de perceptie din punctul asta de vedere si esti incapabil sa realizezi acest aspect.

Īn ceea ce priveste exemplul cu pontiac-ul nici aici n-ai priceput NICI O IOTA.
nici nu-i de mirare la 22 de ani. tu vezi o masina ca ansablu si nu etalat īn motorizare SI confort.

Eu m-am referit la MOTORIZARE si NU la confort. VOI UNII va minunati de CE MINUNATIE Ca are 1200 CP. EI SI? Un PRIVAT īti face o masina de 1400 CP si motorul e mai grozav daca stai sa te gīndesti, e mai simplu si MAI IEFTIN.

Ce vreau sa demonstrez cu asta?
Vreau sa demonstrez ca īn ziua de azi, un motor cu asemenea capacitati nu este o mare filozofie, poate fi facut de orice AMATOR asa ca n-are rost "sa n-e terminam pe noi" cīnd auzim de 1200 sau 1400 CP. Īncearca sa realizezi chiestia asta chiar daca nu esti īn stare si vezi la Bugati numai NUMELE Bugati si acel radiator īn forma de CAPAC DE WC pus deandoaselea.

PS:

- Cred ca-mi cupar un radiator de BUGATI ca se potriveste ca capac de WC
Daca forma grilei seamana,sa zicem,cu exemplul dat de tine,nu inseamna ca si radiatorul are aceeasi forma..
du0n is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 01:37   #39
du0n

Stage 4
 
du0n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 252
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
4 turbine,8 cilindri,pai pune asta celor in frunte de la Bmw,Honda,Toyota,Nissan,Pegeout,GM..si scot si ei 1001 cai.De ce sa faci motorul durabil ? De fita eventual ca si aia 60% din viata masinii v-a fii pe platoforma,garaj.
Pentru mine best supercar ramane Mclaren F1,e masina si arata mai bine ca Veyron,iar motorul e Bmw V6 aspirat,acolo tehnologie.E cea mai rapida masina aspirata,restul sunt cu admisie fortata.Masina e limitata la 7500 rpm,si prinde 372 km/h,aia find limitata de turatie,limitata la 7800rpm prinde 384 de km/h
Daca ar ramane probabil limitata la 7800rpm si un raport mai lung la ultima viteza ar prinde mai mult.
Si Veyronul este limitat...
du0n is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 06:44   #40
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by du0n View Post
Daca forma grilei seamana,sa zicem,cu exemplul dat de tine,nu inseamna ca si radiatorul are aceeasi forma..
Logic. Radiatorul e ca la orice masina, frumos dreptunghiular si din aluminiu + plastic sau fibra la capete a la VW.
Exista masini care sīnt īn fata complet īnchise. Nu au nici un fel de grila vizibila īn design dar nu asta conteaza ci faptul ca design-ul este imposibil de urīt, de aici si comparatia cu WC-ul.

@ StreetStyle22

Si sa nu uitam ca nici nu ai unde sa fugi cu masinile astea, excluzīnd faptul ca mergi la competitii cu ele. N-am vazut īnca nici un posesor de Bugatti are sa traga pe autostrada cu peste 300. Nu mai vorbesc ca cel putin īn Europa, pe autostrazile astea sufocate nici nu ai unde sa tragi iar īn tarile unde ai putea, exista limitari legale de viteza.
Numai un dement caruia i s-a urīt cu viata si nu stie ce face, trage la limita cu asa ceva pe un drum public si atunci n-ajunge departe.

Ca sa tragi īn siguranta la limita cu asa ceva trebuie sa fi un bun pilot si nu amator de 2 lei care iese cu asa ceva īn weekend la agatat de gagici sau sa se dea mare si tare la buzunar cu 50 km/h prin oras.
Un specimen din asta daca o calca prea tare se urca īn primul pom cu ea ca e prea prost s-o coduca.

Last edited by CyberCSX; 09-06-10 at 06:47.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 18:12   #41
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

O hidosenie cu crengi, la fel ca toate modelele VAG recente.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 22:46   #42
ruch0

Stock
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 9
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

mai fratilor masina asta ii cea mai tare ca are motorul simplu...ma refer k nu are turbina sau alte lucruri...cu asta se lauda veyron-ul k are motorul de mai mare si cel mai puternic...k asa toate firmele de automobile pot lua motoare de 4.0 cc si lear face de 2000 cp....da nu asta ii concurenta in lumea auto...ci cine il are cel mai mare si cel mai puternic da simplu....daca nu ar fi asa toate motoarele de pe enzo ar fi de 3.0cc v8 si pline de turbine(dau un exemplu)....da nu ii vb asa...ci sa faci motorul v8 si sa ii scoti maximum de cp si cuplu cu un consum cat mai mic si cu emisii cat mai mici fara sa folosesti turbine sau alte lucruri...
ruch0 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 23:04   #43
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by ruch0 View Post
mai fratilor masina asta ii cea mai tare ca are motorul simplu...ma refer k nu are turbina sau alte lucruri...cu asta se lauda veyron-ul k are motorul de mai mare si cel mai puternic...k asa toate firmele de automobile pot lua motoare de 4.0 cc si lear face de 2000 cp....da nu asta ii concurenta in lumea auto...ci cine il are cel mai mare si cel mai puternic da simplu....daca nu ar fi asa toate motoarele de pe enzo ar fi de 3.0cc v8 si pline de turbine(dau un exemplu)....da nu ii vb asa...ci sa faci motorul v8 si sa ii scoti maximum de cp si cuplu cu un consum cat mai mic si cu emisii cat mai mici fara sa folosesti turbine sau alte lucruri...
cred ca ar trebui sa te apuci de alte lucruri : pescuit jogging pentru ca la masini esti pe langa tare..nu are turbina are 4 turbine altfel ar fi avut 560cp
__________________

Last edited by adrian78bmw; 10-06-10 at 23:06.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 23:06   #44
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by ruch0 View Post
mai fratilor masina asta ii cea mai tare ca are motorul simplu...
Un motor foarte complex vrei sa spui... 5 ani de lucru pentru concepere!

Quote:
Originally Posted by ruch0 View Post
ma refer k nu are turbina sau alte lucruri...
Nu are o singura turbina. Are patru!

Quote:
Originally Posted by ruch0 View Post
cu asta se lauda veyron-ul k are motorul de mai mare si cel mai puternic...
Nu am sezisat ce ai vrut sa spui...

Quote:
Originally Posted by ruch0 View Post
k asa toate firmele de automobile pot lua motoare de 4.0 cc si lear face de 2000 cp....da nu asta ii concurenta in lumea auto...ci cine il are cel mai mare si cel mai puternic da simplu....
Pai arata-mi tu acuma o masina cu o capacitate de patru centimetrii cubi si 2000 de cai putere...

Quote:
Originally Posted by ruch0 View Post
da nu asta ii concurenta in lumea auto...ci cine il are cel mai mare si cel mai puternic da simplu....daca nu ar fi asa toate motoarele de pe enzo ar fi de 3.0cc v8 si pline de turbine(dau un exemplu)....
Ba, asta ii concurenta in lumea auto. Ce spui tu a fost in statele unite acuma zeci de ani.
Si sa stii ca noul Ferrari Enzo va fi propulsat de un V8 cu turbina/e.

Quote:
Originally Posted by ruch0 View Post
da nu ii vb asa...ci sa faci motorul v8 si sa ii scoti maximum de cp si cuplu cu un consum cat mai mic si cu emisii cat mai mici fara sa folosesti turbine sau alte lucruri...
Inca o data nu am sezisat ce ai vrut sa spui.


Intrun final: Sper ca postul tau a fost o gluma!
__________________
JET GALORE

˙qɐɐs ʇɐ op ǝʍ sɐ ʇsnɾ `ǝʌıʇɔǝdsɹǝd ʇuǝɹǝɟɟıp ɐ ɯoɹɟ sƃuıɥʇ ǝǝs noʎ uǝɥʍ sʞoo| ʇı ʍoɥ sı sıɥʇ

Last edited by Evoluzione; 10-06-10 at 23:09.
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 11-06-10, 00:56   #45
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Repet ce am sustinut intr-un alt post , pe alt topic etc. etc. : Daca Ettore Bugati ar vedea Veyron-ul ar trebui sa dea cu banul in si sa aleaga : sa sara in sus de bucurie si sa se imbete turta pentru puterea motoarelor la care au ajuns fostele lui masini sau sa se impuste pentru modul in care arata in ziua de astazi . Nu stau sa fac "analiza pe text" in privinta Veyron-ului sau consumului ( e o tampenie sa iti pui problema cat iti ia la suta , sau cat te costa reviziile , piesele etc. din moment ce ti-ai permis-o si ai dat banii sa o cumperi ), cert este ca , din punct de vedere al aspectului , masina este hidoasa ( este parerea mea personala ) si nu are nimic in comun cu supercar-ul care se vrea a fi. Respect pentru motorizare , 1.001 c.p si 1.200 ca plan de viitor sunt o realizare a tehnicii celor de la VW , o opera de arta pentru o masina "stradala" , dar complet inutili intrucat nu ai soselele necesare sa ii dezlantui si nici cadrul legal . Ca sinteza , Veyron-ul , in opinia mea , este o masina care deschide o noua clasa , si anume cea de supercar-limuzina , combinatie castigatoare doar din punct de vedere al marketing-ului VW care vrut , cu orice pret , piata araba ( lucru pe care l-a si reusit , intrucat mare parte din productia Veyron-ului , majoritatea personalizate , s-a vandut sahilor , seicilor , emirilor etc. ) , ca functionalitate , insa , da feedback negativ . Un supercar inseamna o caroserie cat mai usoara , lipsa "briz-briz"-urilor , si multa , multa putere la roata . Daca esti in stare sa faci un drum din punctul A in punctul B , pe sosele nationale sau autostrazi , nu pe pista de curse , fara sa te faci praf , cu un supercar , atunci pastreaz-o intrucat e masina potrivita pentru tine , daca nu orienteaza-te la "bling-bling" cu clima "multibizonica" , geamuri electrice , multa piele sau alcantara , navigatie , etc. cum e cazul Veyron-ului si nu numai . Parerea mea
__________________

Ardeau strabunele altare/Si ziua coborase-n berna/Treceau ostirile barbare/Peste cetatea mea eterna....
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa.......


https://forum.4tuning.ro/201-masina-m...ia/page-5.html
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -