Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini Tari & Concept Cars

Reply
 
Thread Tools
Old 04-07-10, 17:53   #76
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Da, ok, Veyron e totusi de admirat, o masina de 1000cp pe care o poti totusi folosi la o plimbare seara sau sa te duci la lucru a doua zi. E luxoasa, e confortabila, e eleganta, dar mie nu-mi place. Cand ma uit la Veyron parca as vedea un culturist prost. Are forta, poate dovedi ca are forta, dar atat. Nu are alura unei masini exotice, nu mi se pare ca o poti baga in veci in aceeasi oala cu un Ferrari. Ferrari are totusi stil, e rafinata, nu are atata putere cat un Veyron, dar mie mi se pare mult mai sportiva.
Veyron e masina pentru seici si fii de seici, toata lumea stie cat costa, deci e o masina prin care iti etalezi averea. Plus ca atunci cand zici ca are 1000cp i-ai terminat pe toti.
Mai pe scurt, VW a reusit sa faca pana si un supercar sa fie anost, e ca un Passat mai umflat si mult mai puternic.
Da, poate este genul de masina cu care as avea chef sa merg intr-o calatorie de 2000km, dar clar nu este genul de masina cu care as iesi sa ma distrez.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 18:44   #77
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Da, ok, Veyron e totusi de admirat, o masina de 1000cp pe care o poti totusi folosi la o plimbare seara sau sa te duci la lucru a doua zi. E luxoasa, e confortabila, e eleganta, dar mie nu-mi place. Cand ma uit la Veyron parca as vedea un culturist prost. Are forta, poate dovedi ca are forta, dar atat. Nu are alura unei masini exotice, nu mi se pare ca o poti baga in veci in aceeasi oala cu un Ferrari. Ferrari are totusi stil, e rafinata, nu are atata putere cat un Veyron, dar mie mi se pare mult mai sportiva.
Veyron e masina pentru seici si fii de seici, toata lumea stie cat costa, deci e o masina prin care iti etalezi averea. Plus ca atunci cand zici ca are 1000cp i-ai terminat pe toti.
Mai pe scurt, VW a reusit sa faca pana si un supercar sa fie anost, e ca un Passat mai umflat si mult mai puternic.
Da, poate este genul de masina cu care as avea chef sa merg intr-o calatorie de 2000km, dar clar nu este genul de masina cu care as iesi sa ma distrez.

poti sa calatoresti confortabil si destul de rapid si intr-un Mercedes CL65AMG ,Bentley Continental GT ,Aston Martin DBS ,Ferrari 612...
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 20:56   #78
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Da, ok, Veyron e totusi de admirat, o masina de 1000cp pe care o poti totusi folosi la o plimbare seara sau sa te duci la lucru a doua zi. E luxoasa, e confortabila, e eleganta, dar mie nu-mi place. Cand ma uit la Veyron parca as vedea un culturist prost. Are forta, poate dovedi ca are forta, dar atat. Nu are alura unei masini exotice, nu mi se pare ca o poti baga in veci in aceeasi oala cu un Ferrari. Ferrari are totusi stil, e rafinata, nu are atata putere cat un Veyron, dar mie mi se pare mult mai sportiva.
Veyron e masina pentru seici si fii de seici, toata lumea stie cat costa, deci e o masina prin care iti etalezi averea. Plus ca atunci cand zici ca are 1000cp i-ai terminat pe toti.
Mai pe scurt, VW a reusit sa faca pana si un supercar sa fie anost, e ca un Passat mai umflat si mult mai puternic.
Da, poate este genul de masina cu care as avea chef sa merg intr-o calatorie de 2000km, dar clar nu este genul de masina cu care as iesi sa ma distrez.
Cum poti sa-ti dai seama ca un culturist este prost ? cred ca nu stii cate investitii si ani de munca este nevoie pentru a ajunge sa te numesti culturist, dar normal cei care nu au nicio treaba cu asta stiu mai bine. Cam asta e mentalitatea si aici, toata lumea critica veyronul dar nu stiu daca mai mult de 5-10 persoane de pe forumul asta l-au vazut in realitate, sau cu atat mai putin sa mearga cu el.

Partea 2-a, ai dreptate, vw a facut un supercar care pana in mometul de fata i-si face treaba cu bine pentru ceia ce a fost proiectat, adica sa fie o racheta luxoasa pe roti, numai ca in loc de a merge cu el in spatiu te duci la restaurant sau in plimbare, apoi inapoi in garaj. Si sa recunoastem nu stiu ce alta masina face aceasta treaba mai bine decat veyron, pana cand nu o sa apara un alt supercar care sa-l intreaca la acest capitol nu pot decat sa am numai cuvinte de lauda despre el.

Comparatie cu ferrari sau cu gt-r cum vad ca mai este comparat pe aici e cam nepotrivita, sunt 2 lucruri diferite, nu pot fi puse in aceiasi oala..
johhny is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 21:57   #79
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
Cum poti sa-ti dai seama ca un culturist este prost ? cred ca nu stii cate investitii si ani de munca este nevoie pentru a ajunge sa te numesti culturist, dar normal cei care nu au nicio treaba cu asta stiu mai bine.
Am zis culturist prost, n-am zis ca toti culturistii-s prosti. Daca zic om prost inseamna ca toti oamenii-s prosti? Geez. In fine, n-are relevanta.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 22:17   #80
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

OFICIAL: Noul Bugatti Veyron SuperSport atinge 434 km/h!

La impresionanta viteza de 434.211 km/h, rotunjirea catre 435 km/h pare ca nu-si mai are rostul... Acestea fiind spuse, faceti cunostinta cu noul Bugatti Veyron SuperSport!



Noua capodopera a constructorului din Molsheim redefineste termenul de superlativ. Cuvintele sunt de prisos, insa cu 1.200 CP putere sub capota si cateva zeci de kilograme in minus, Veyron SuperSport este cea mai puternica si cea mai rapida masina de serie din lume!





Cat de rapida? 427.933 km/h pe GPS la prima incercare. La intoarcere, impresionantul hypercar atinsese deja 434.211 km/h! Odata sositi cei de la Guinness Book of Records, Veyron-ul SS s-a oprit timid la 431.072 km/h. Chiar si asa, din motive evidente de siguranta (protejarea pneurilor, mai exact), viteza maxima va fi limitata la 415 km/h. Timpii de acceleratie raman inca un mister...





Mai mult de atat, aerodinamica a fost revizuita, iar interiorul abunda in fibra de carbon. Primele cinci exemplare, ce poarta schema de culori din imagini si cunoscute sub denumirea de World Record Edition, au fost deja vandute.





Noul Bugatti Veyron SuperSport isi va face prima aparitie publica la Pebble Beach, in luna august. Restul e poveste!

__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 23:52   #81
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

vai ce uratanie, e chiar mai urat decat modelul precedent si adevarul e ca mai multa putere e exact ce ii trebuia acestei masini, aaaaaaaa sau nu.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 00:02   #82
upstonik

Stage 4
 
upstonik's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 193
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
vai ce uratanie, e chiar mai urat decat modelul precedent si adevarul e ca mai multa putere e exact ce ii trebuia acestei masini, aaaaaaaa sau nu.
Puteam sa jur ca atunci cand am primit notificare mail ca s-a postat la acest topic si era userul C63 AMG, puteam sa jur ca ai postat ceva de gen: "pfoa ce uratenie....rahat... si e si mai puternic ...degeaba!!" Tu esti genu de persoana Bugatti orice ar scoate bun sau rau, nu il accept pentru ca am auzit nu stiu ce sau am alte "idealuri"...


Si acum ca sa nu mai fiu OFF, arata destul de dragut dar combinatia portocaliu cu negru, nu prea da bine pe sticla dar in realitate zic eu ca arata super!
__________________
Canon EOS 550D + Canon Battery Grip BG-E8 + Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS + Canon EF 50mm f/1.8 II + Nissin Di622 Mark II + Micnova FT-4C
E30 Fest 2012 - Brasov, Romania.
upstonik is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 00:17   #83
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Magnific. Ce iti poti dori mai mult decat un Veyron cu 1000 CP ? Un Veyron cu 1200 CP . Partea frumoasa este ca desi a trecut printr-un program drastic de cura de slabire, interiorul ala inca arata bine.

Asta e sfidare pe fata la adresa celorlalti constructori =).
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 10:24   #84
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

alte detalii, mai mult sau mai putin oficiale (nu se regasesc in comunicatul de presa):
- 50 kg in minus
- 0-100 km/h: 2.5 sec
- 0-200 km/h: 7.3 sec
- 0-300 km/h: 15 sec
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 14:31   #85
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

PENTRU HATERI:

2011 New Bugatti Veyron Super Sport 1200hp W16 434km/h Has several details that Bugatti has included in its press release. Germany According to the newspaper, the Super Sport Veyron weighs 50 pounds less (1,840 kg), and maintains the 0-100 normal model (2.5 seconds), but its acceleration from 0 to 300 km / h down from 16.7 to 15 seconds. Original News: The rumor of the 1,200 hp Veyron exists, and Bugatti has confirmed as they could only do one house from its re stands for excess: with a new land speed record. The creature's name is Super Sport, and represents a new model within the narrow range of the manufacturer of Molsheim. The feat was achieved in the Volkswagen test track in EHRA-Lessien, in the presence of members of the German technical inspection agency TÜV and a representative of Guinness Book of Records, which controlled the two trials conducted by the Bugatti for missile climb the highest speed ever achieved by a production car until 431.072 km / h. Average speed, because in his second sprint, the most fleeting of all the Veyron reached a peak of 434.211 km / h, well above the 425 expected by the Company officially. Until now, the speed record was held by the SSC Ultimate Aero TT, which in September 2007 achieved a speed of 412.28 km / h. Entering the details of the car itself, does not think for one second that this is a unique creation. The Veyron Super Sport coupe will accompany the conventional and the Grand Sport, enjoying even a very short limited edition dedicated to the first five units, which by the way, have already been sold. Your name will be World Record Edition, and can be distinguished from the rest of the family for a color scheme like the record-breaking of the gallery, in bright orange and carbon fiber exposed. Like all the Veyron, the Super Sport uses a 8.0 L W16 engine, but to express its 1,200 hp Bugatti's engineers have taken drastic measures, replacing its four original turbos for larger ones and doing the same with intercoolers. The chassis has also been modified to not succumb to the effects of a huge torque Nm at 1500 reaches its climax. This is how it is possible to find new anti-roll bars and reinforced shock absorbers, which will make it possible for progression to the 415 km / h is as safe and controllable as possible. Yes, you read right: the Veyron Super Sport is limited significantly below its potential, but that is because Bugatti wants to keep the tires in one piece and keep the same status to their beloved customers. These buyers can order their cars without paint, leaving bare his new body 100% carbon fiber. Mansory People must be gnashing their teeth. With this model Bugatti Veyron will officially say goodbye. Adding all the variants, the company has delivered 271 of the 300 units will be produced. The last 30 will belong to the Super Sport version. Now, of course, we can only wait for its official debut to view in person and know all its technical details. Fortunately the time is much closer to what might expect: Bugatti Veyron will present the Super Sport in mid-August, within the famous Concours d'Elegance in Pebble Beach, where by the way, and presented the Grand Sport in 2008 .
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 17:24   #86
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by upstonik View Post
Puteam sa jur ca atunci cand am primit notificare mail ca s-a postat la acest topic si era userul C63 AMG, puteam sa jur ca ai postat ceva de gen: "pfoa ce uratenie....rahat... si e si mai puternic ...degeaba!!" Tu esti genu de persoana Bugatti orice ar scoate bun sau rau, nu il accept pentru ca am auzit nu stiu ce sau am alte "idealuri"...
Mane dar eu ce vrei sa-i fac daca e urat cu spume ? Nu numai ca arata de parca ar fi fost tunat de gemballa or something, dar l-au facut si mai durduliu decat era, uita-te de exemplu la compartimentul motorului care e acoperit aproape in intregime. Ce mai, arata exact ca un jeleu pe roti:

http://1.bp.blogspot.com/_FoXyvaPSnV...0/Track_05.JPG

http://2.bp.blogspot.com/_FoXyvaPSnV...0/Track_06.JPG

http://2.bp.blogspot.com/_FoXyvaPSnV...Track_0454.JPG


Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Magnific. Ce iti poti dori mai mult decat un Veyron cu 1000 CP ? Un Veyron cu 1200 CP . Partea frumoasa este ca desi a trecut printr-un program drastic de cura de slabire, interiorul ala inca arata bine.
Lol, care program drastic ??

"the Super Sport Veyron weighs 50 pounds less" -adica 20 de kile mai putin. Mama ce cura de slabire intensa, cred ca si eu daca nu mananc fo' 2 saptamani slabesc atat

Last edited by C63 AMG; 05-07-10 at 17:48.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 17:53   #87
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Mane dar eu ce vrei sa-i fac daca e urat cu spume ? Nu numai ca arata de parca ar fi fost tunat de gemballa or something, dar l-au facut si mai durduliu decat era, uita-te de exemplu la compartimentul motorului care e acoperit aproape in intregime. Ce mai, arata exact ca un jeleu pe roti:

http://1.bp.blogspot.com/_FoXyvaPSnV...0/Track_05.JPG

http://2.bp.blogspot.com/_FoXyvaPSnV...0/Track_06.JPG

http://2.bp.blogspot.com/_FoXyvaPSnV...Track_0454.JPG


Lol, care program drastic ??

"the Super Sport Veyron weighs 50 pounds less" -adica 20 de kile mai putin. Mama ce cura de slabire intensa, cred ca si eu daca nu mananc fo' 2 saptamani slabesc atat

Tu chiar nu vrei sa privesti logic problema, nu e asa ? E mai usor in conditiile in care au turbo, intercoolere mai mari, la fel ca multe alte elemente in plus sau mai grele, sasiu imbunatatit, etc. Cu toate astea e MAI USOR. Tare, nu ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 21:03   #88
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Tu chiar nu vrei sa privesti logic problema, nu e asa ? E mai usor in conditiile in care au turbo, intercoolere mai mari, la fel ca multe alte elemente in plus sau mai grele, sasiu imbunatatit, etc. Cu toate astea e MAI USOR. Tare, nu ?
E mai usor cu greutatea unui copil de 5 ani. Tu ai spus ca aia reprezinta o cura drastica de slabire, ceea ce, chiar si luand in calcul greutatea aditionala a turbinelor/intercoolerelor marite, e de rasul curcii. Ce nu realizezi tu ca alea 20 de kg sunt absolut insemnificative in raport cu greutatea totala a masinii. Alea nu au cum sa afecteze in vreun fel performanta, e ca si cum ai insinua ca daca la volan s-ar afla o persoana de 70 de kile in loc de una de 90 masina o sa scoata timpi mai buni pe circuit. Deci altfel spus "cura de slabire" e ca si inexistenta, practic e aceeasi balena de 2 tone doar ca acum are 1200 de cai in loc de 1001. Ca si cum, puterea era punctul slab al veyronului..nu faptul ca e gras ca un hipopotam, si arata precum unul ! In fine, macar de putea merge pe sub apa, si tot era o chestie

Last edited by C63 AMG; 05-07-10 at 21:11.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 21:10   #89
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

acele 20 kg sunt de fapt 50.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 21:16   #90
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!

C63 AMG - esti pur si simplu funny. In afara de o mica portie de amuzament, cand se discuta de Veyron tu nu ai ce provoci altceva. Deci esti chiar funny si nu ai puterea sa intelegi anumite chestii elementare, sau nu vrei. Judecata iti este intunecata in cazul asta. Sa fii cu 50kg mai usor cand ai atatea elemente supradimensionate/mai mari si probabil altele in plus tie ti se pare o nimica toata cand era ceva tare si sa aiba 50kg in minus si fara sa aiba 1200cp si fara modificarile aferente care l-au facut capabil de asa ceva. Chiar asa mult te oftica ca alti constructori nu sunt nici pe departe asa de capabili sa scoata un monstru ca asta ?

Ca sa nu mai spun ca 1850 kg pe o masina ca asta care face ce face si are atata tehnologie si atatea gadget-uri in ea este pur si simplu EXCELENT. Un rahat de M3 GTS are 1600KG si nu are interior, are de 3 ori mai putini CP si este de 5 ori mai lent. Sau un Nissan GTR care are 1750KG. Sa spun si de SLR McLaren cu 1/2 din putere, mult mai lent, mai mic si mai putin luxos care are aproape 1800 KG ? Nu mai bine te duci tu sa te culci ?

Last edited by _anaconda_; 05-07-10 at 21:26.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -