Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 07-04-13, 09:55   #91
uratzelul_flo

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 173
Default Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by jumP3rCS View Post
nu o sa iti ajunga , va fi nevoie de mai multe straturi!!
Depinde ce vrei sa faci la spoilere(sa le modifici sau sa le faci din fibra)
Pentru un spoiler facut din fibra iti trebuie 4 l rasina+intaritor si 4kg stratimat.Ca sa fie treaba buna baga si un strat de tesatura intre stratimat si ar veni 3 de statimat si 2 de tesatura.
Spor la munca
__________________
valeriuciprianeunbos
uratzelul_flo is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 10:05   #92
jumP3rCS

Stage 5
 
jumP3rCS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 780
Member of:
[Fiat]
Default Re: FIBRA DE STICLA

gelcotul unde se gaseste ? e de mai multe feluri? aJuta la ceva!? a lucrat cineva cu el?
@ursuletul materialele alea sunt doar penteu bara sau si matrita? daca doar pt bara zimi si pt matrita cat ar trebui?
Ms
__________________
Vand fibra de sticla - Rasina si intaritor - pentru reparatii auto / barci / carene scutere etc!
Poti sa iti faci modificari la spoilere, sa iti confectionezi praguri, pleoape etc! Viziteaza anunturile mele!!
jumP3rCS is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 10:18   #93
dent_doctor1982

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 43
Default Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by jumP3rCS View Post
gelcotul unde se gaseste ? e de mai multe feluri? aJuta la ceva!? a lucrat cineva cu el?
@ursuletul materialele alea sunt doar penteu bara sau si matrita? daca doar pt bara zimi si pt matrita cat ar trebui?
Ms
salut am eu gelcoat alb de vanzare, iti explic mai multe la tel daca vrei depinde ce vrei sa faci , eu de ex nu torn nimic fara gelcoat ! 0734143000
dent_doctor1982 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 12:36   #94
tybone

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 255
Default Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by blackshaddow View Post
nu cred ca o sa gasesti ... cine are tine pentru el ... pentru ca asta inseamna afacere si castig de bani
stiam asta dar ma gandeam ca exista o varianta, totusi sa zicem ca distanta dintre cel care dispune de posibilitatea de a oferi matrite si cel care doreste achizitionarea lor este mare nu cred ca se se pune problema de concurenta ci este doar o chestie ce tine de mentalitatea romaneasca. Sa fiu mai exact m-am referit expres la matrite pt spoilere universale nu pt bari intregi, nu stiu cati mai stau sa modeleze de la zero din spuma poliuretanica sau diverse materiale un banal spoiler, asa ca daca avem matrita cu modelul cel mai apropiat dorit de un eventual client modificam dupa, deci munca mai putina rezultat mult mai apropiat de cel dorit. Multumesc pt raspuns. Inca astept idei/pareri/sfaturi
tybone is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 13:06   #95
tybone

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 255
Default Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by jumP3rCS View Post
poti sa ti le faci singur daca ai putina indemanare
nu e problema de indemanare, daca eram strain de lucrul cu fibra de sticla etc nu ma bagam in seama, ideea era ca cei care stiu pot si vor sa ofere variante ajutatoare la ceea ce am intrebat
tybone is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 13:50   #96
jumP3rCS

Stage 5
 
jumP3rCS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 780
Member of:
[Fiat]
Default Re: FIBRA DE STICLA

eu sunt strain cu fibra de sticla drept dovada nu ma sinchisesc sa nu stric material in continuare pana imi iese. ma chinui aa fac o matrita ptr un eleron dar nu imi iese de nici o culoare
jumP3rCS is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 15:34   #97
tybone

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 255
Default Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by jumP3rCS View Post
eu sunt strain cu fibra de sticla drept dovada nu ma sinchisesc sa nu stric material in continuare pana imi iese. ma chinui aa fac o matrita ptr un eleron dar nu imi iese de nici o culoare
Totdeauna e mai greu sa construiesti de la zero, spor la treaba ca material de studiu este din belsug.
tybone is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 20:50   #98
uratzelul_flo

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 173
Default Re: FIBRA DE STICLA

Nu incerca sa faci matrita,multi bani,mult timp si mari batai de cap.Cea mai simpla solutie este sa dai o forma pe spoiler si pui fibra peste
Pentru matrita iti trebuie de 2ori ce ti-am spus eu mai sus,important e sa fie solida astfel incat sa nu o rupi cand scoti piesa din ea

Last edited by uratzelul_flo; 07-04-13 at 20:52.
uratzelul_flo is offline   Reply With Quote
Old 07-04-13, 21:05   #99
jumP3rCS

Stage 5
 
jumP3rCS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 780
Member of:
[Fiat]
Default Re: FIBRA DE STICLA

evitand materialul fibra rasina gecot etc nu se poate face si din altceva? spuma, cartoane, sau alte materiale care se gasesc prin curtea omului?
ma refer la o matrita ptr un eleron si de la zero. un eleron care costa second pana in 150 lei sa zicem!!
jumP3rCS is offline   Reply With Quote
Old 08-04-13, 14:09   #100
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: FIBRA DE STICLA

Stai asa... tu ai la semnatura tot felul de operatiuni de "tiuning" si intrebi daca poti face matrita din cartoane? Modificarile alea le faci cu cartoane, sac de rafie si ipsos?
Cam cum crezi tu ca poti turna fibra intr-un carton? Ai citit macar topicul asta?
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 08-04-13, 14:30   #101
jumP3rCS

Stage 5
 
jumP3rCS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 780
Member of:
[Fiat]
Default Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Stai asa... tu ai la semnatura tot felul de operatiuni de "tiuning" si intrebi daca poti face matrita din cartoane? Modificarile alea le faci cu cartoane, sac de rafie si ipsos?
Cam cum crezi tu ca poti turna fibra intr-un carton? Ai citit macar topicul asta?
daca vand materiale nu inseamna ca stiu sa si lucrez cu ele decat teoretic sa zic asa! iar daca te deranjaza prezenta mea e ultimul post pe care il fac! cat despre carton ma gandeam sa pun fibra pe el nu in el!! din cate stiu fibra nu e lichida sa o torn

Last edited by jumP3rCS; 08-04-13 at 14:47.
jumP3rCS is offline   Reply With Quote
Old 08-04-13, 14:59   #102
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: FIBRA DE STICLA

Prima regula in vanzari este sa-ti cunosti produsul... ia-o ca pe un sfat.
Citeste topicurile special facute cu sfaturi si idei pt lucrul cu fibra. Fibra de sticla, asa cum o stii tu, este facuta din 2 "chestii" (pe scurt): tesatura in sine si lichidul care se "bate" peste ea si care se intareste, dandu-i forma finala. Nu e plastelina si nici banda izolier, ca sa poti sa o lipeste peste carton. Daca pui un lichid peste carton ce crezi ca se intampla? Mai adauga la asta si faptul ca in urma intaririi apare si caldura.
Documenteaza-te, citeste topicurile de pe aici, vezi si pe youtube tutoriale, ca ai sute, si dupa aceea poti sa intrebi, daca mai ai nelamuriri...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 12-04-13, 22:39   #103
bodyn

Stage 5
 
bodyn's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 5,213
Member of:
[Opel]
Default Re: FIBRA DE STICLA

daca sunteti amabili cu un sfat, am achizitionat recent kitul opc line pentru astra h caravan este facut din fibra cu plastic, cu ce este indicat sa il lipesc pe masina, praguri si extensii fata/spate? Silicon de la moment unul rezistent la 50kg sau silicon de parbriz? Sau exista altceva?
bodyn is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 05:53   #104
blackshaddow

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 409
Default Re: FIBRA DE STICLA

am un litru de vopsea care dupa ce scrie pe cutie este expirata din mai 2012 acum intrebarea este mai pot face ceva cu ea?
mentionez ca vopseaua nu a fost desfacuta niciodata
blackshaddow is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 09:25   #105
jumP3rCS

Stage 5
 
jumP3rCS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 780
Member of:
[Fiat]
Default Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by blackshaddow View Post
am un litru de vopsea care dupa ce scrie pe cutie este expirata din mai 2012 acum intrebarea este mai pot face ceva cu ea?
mentionez ca vopseaua nu a fost desfacuta niciodata
poti sa o folosesti fara probleme
jumP3rCS is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -