Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 09-04-11, 14:38   #16
avatar3d

Stage 3
 
avatar3d's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 131
Default Re: FIBRA DE STICLA

ar fi chiar super asa am mai invata si noi cate ceva
avatar3d is offline   Reply With Quote
Old 28-04-11, 23:36   #17
dragos_rsp

Stage 5
 
dragos_rsp's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,099
Default Re: FIBRA DE STICLA

Buna idee.
dragos_rsp is offline   Reply With Quote
Old 18-05-11, 11:49   #18
cobbo
Opel Driver

Stage 5
 
cobbo's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 612
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: FIBRA DE STICLA

Sal! Am citit eu pe aici de toate, dar n-am mai lucrat cu fibra si daca ma poate ajuta cineva cu un tutorial step by step pentru badboy din fibra?.Ma intereseaza cum fac si din ce suportul care prelungeste capota pe care se bate fibra.
A doua o chestiune: vreau sa fac bara fata clean, sa umplu toate denivelarile, suportul de numar si gaurile de la proiectoare si sa ramana doar un dreptunghi central de aerisire.(e vorba de astra f).
Inca una si gata: daca vreau shaved doors pot pune fibra sau e mai bine tabla in locul clantelor?
Ma ajuta cineva?
cobbo is offline   Reply With Quote
Old 07-06-11, 23:47   #19
pictorashu

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 24
Default Re: FIBRA DE STICLA

va salut,am citit tot thread-ul vostru,este foarte util si bun atat pentru incepatori cat si pentru cei ce au ceva experienta in domeniu. Ca o completare,as vrea sa adaug faptul ca cel mai greu in a face din fibra un accesoriu auto sau orice tip,este de a mentine simetria atunci cand nu ai un model de copiat.
am urcat si cateva poze,poate vi se par interesante,
numai bine si spor la treba cat e vara de lunga
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	190320113936.jpg
Views:	1247
Size:	443.6 KB
ID:	2036412   Click image for larger version

Name:	010420114085.jpg
Views:	995
Size:	556.5 KB
ID:	2036413   Click image for larger version

Name:	260320114043.jpg
Views:	718
Size:	532.5 KB
ID:	2036414  

Click image for larger version

Name:	01052011515.jpg
Views:	878
Size:	695.2 KB
ID:	2036415   Click image for larger version

Name:	01052011517.jpg
Views:	685
Size:	668.0 KB
ID:	2036416   Click image for larger version

Name:	180920103037.jpg
Views:	805
Size:	369.9 KB
ID:	2036417  

Click image for larger version

Name:	200920103056.jpg
Views:	1004
Size:	466.7 KB
ID:	2036418   Click image for larger version

Name:	inainte si dupa.jpg
Views:	1173
Size:	1.07 MB
ID:	2036419  
pictorashu is offline   Reply With Quote
Old 25-06-11, 17:30   #20
avatar3d

Stage 3
 
avatar3d's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 131
Default Re: FIBRA DE STICLA

sunt facute de tine?




mod.edit : nu dati quote mesajului anterior

Last edited by turbojack; 19-08-11 at 11:58.
avatar3d is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 22:46   #21
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: FIBRA DE STICLA

Salut, as dorii si eu un mic tutorial, explicatii, chiar si imagini ar fii bine venite in ceea ce priveste prelungirea capotei in bad boy cu ajutorul fibrei de sticla.

Multumesc!
__________________
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 03-07-11, 16:58   #22
pictorashu

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 24
Default Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by pictorashu View Post
va salut,am citit tot thread-ul vostru,este foarte util si bun atat pentru incepatori cat si pentru cei ce au ceva experienta in domeniu. Ca o completare,as vrea sa adaug faptul ca cel mai greu in a face din fibra un accesoriu auto sau orice tip,este de a mentine simetria atunci cand nu ai un model de copiat.
am urcat si cateva poze,poate vi se par interesante,
numai bine si spor la treba cat e vara de lunga
da,eu le-am facut,si pot sa zic ca cel mai greu lucru a fost in a mentine simetria,fara aparatura neceara,la bara fata ma refer exista niste cadre speciale intre care se fixeaza bara,si ai k niste lasere rosii pt a mentine simetria,dar doar in fabrici
pictorashu is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 18:04   #23
fascistu
Renault Driver

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 43
Member of:
[RENAULT]
Default Re: FIBRA DE STICLA

as vrea sa stiu si eu cum se face un badboy, un clean tuning la bari usi.... daca ati putea sa scrieti aici ... multumiri, din cate stiu la clean se umple locurile goale de la bandouri unde necesita cu spuma poliuretanica si se daca cu fibra peste, la bari la fel.... nu stiu daca este corect ...
fascistu is offline   Reply With Quote
Old 27-07-11, 20:36   #24
dice18

Stage 5
 
dice18's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 398
Default Re: FIBRA DE STICLA

@pictorashu

bara din imagine este facuta/modificata de tine ? daca da imi poti spune si mie toti pasii pe care i-ai urmat , ma tot bate gandul sa imi modific si eu bara de pe laguna 2 si nu cum nu am lucrat niciodata cu fibra de sticla sunt cam tufa de venetia ... adica bine , teoretic cred k m-as descurca , practic cu tot ce am citi cred k daca m-as apuca de operatiune ar trebuii sa imi cumpar o bara noua ... k sa iti zic mai aexact ce vreau eu sa fac , vreau sa imi astup gaurile de la bandouri , vreau sa imi astup locurile unde au fost proiectoarele si as vrea sa o si lungesc putin ... partea cu lungitul inca nu m-am hotarat...
__________________

Laguna 2 -1.9dci 120hp
dice18 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 20:31   #25
kdyalex

Stage 5
 
kdyalex's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 352
Default Re: FIBRA DE STICLA

Am un spoile de golf 3 din fibra de sticla cu 3 guri de aer in fata doua mai mici pe lateral si una mai mare in mijloc.Am observat pe spoiler intre gurile de aer niste crapaturi mici parca ar fi un fir de par pe spoiler ar trebui sa mi fac probleme? Cum as putea sa intaresc inbinarile?
Nu am lucrat cu fibra de sticla dar daca o aplic pe o suprafata ea se lipeste?Ex o gaura in spoiler daca pun plasa de fibra si dau cau rasina dupaia se lipeste de spoiler?
kdyalex is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 08:53   #26
dice18

Stage 5
 
dice18's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 398
Default Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by criminales View Post
bara peugeot 206 custom
explica-mi si mie te rog cum ai modificat bara mai exact k si eu vreau sa fac la o laguna 2 exact ce ai facut tu la peugeot
dice18 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 00:56   #27
flow87

Stage 5
 
flow87's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 376
Default Re: FIBRA DE STICLA

se pare ca nimeni nu e darnic sa ne ajuta si pe noi cu un tutorial de bad boy look
pierd baieti clientela daca arata secretele.....
flow87 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 01:06   #28
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: FIBRA DE STICLA

Meseria se fura nu se invata .Se invata numai de la prieteni foarte buni .Sunt foarte putini care vor sa iti arate din cauza sa nu invezti tu mai bine ca ei sau sa le furi clienti dupa ce inveti si sa ceri mai putini bani decat cer ei.Nu am lucrat niciodata cu fibra dar m-am apucat de un spoiler si o sa "ma jok" cu fibra numai din ce am vazut pe internet.Abia astept sa vad ce iese.Eu zic cel mai bine sa te uit pe forum pe topicurile celor de la exteriore custom sa vezi cum lucreaza ei , si sa citesti bine aici .

https://forum.4tuning.ro/657-fibra-st...ra-sticla.html
__________________

[B]
Dezmembrez cielo+motor

LIVRARE GRATUITA LA BUCURESTI SAU CALARASI
kowally is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 11:15   #29
pictorashu

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 24
Cool Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by dice18 View Post
@pictorashu

bara din imagine este facuta/modificata de tine ? daca da imi poti spune si mie toti pasii pe care i-ai urmat , ma tot bate gandul sa imi modific si eu bara de pe laguna 2 si nu cum nu am lucrat niciodata cu fibra de sticla sunt cam tufa de venetia ... adica bine , teoretic cred k m-as descurca , practic cu tot ce am citi cred k daca m-as apuca de operatiune ar trebuii sa imi cumpar o bara noua ... k sa iti zic mai aexact ce vreau eu sa fac , vreau sa imi astup gaurile de la bandouri , vreau sa imi astup locurile unde au fost proiectoarele si as vrea sa o si lungesc putin ... partea cu lungitul inca nu m-am hotarat...
Imi cer scuze de intarzierea raspunsurilor in primul rand.Pai ca sa iasa cat mai bine,ar trebui sa stii foarte bine in mintea ta cum vei vrea sa arate produsul finit. Pt asta te-as sfatui sa iti iei o poza cu un model de bara gata facut,cum vei vrea tu sa arate. Apoi ca sa faci o bara "clean",adica sa astupi cam toate gaurile din original,incepi prin a le astupa cu spuma poliuretanica. Pt asta iti recomand sa limitezi cu niste hartie zonele din jurul gaurilor,sa nu se lipeasca spuma aiurea unde nu ai nevoie. iar in spatele barii sa astupi cu niste cartoane acele gauri pt ca ea iti va curge pe partea cealalta. Dupa ce s-a intarit spuma,incepi sa o tai frumos apox pana la nivelul barii. Apoi cu hartie abraziva de granulatie 60-80 incepi sa finisezi acea spuma pana la forma perfecta la nivelul barii.Cu siguranta vei avea niste gaurele mici,imperfectiuni din spuma,pe care le umpli cu niste chit obisnuit,nu poliesteric,pt ca iti va topi spuma. Cand ai umplut cam toate gaurile ,aplici peste spuma doua straturi de vopsea lavabila si lasi o zi sa se intareasca. Apoi mai dai putin cu abraziv,sa fie cat de cat finisata. In jurul fostelor guri de aer,pe care le-ai astupat incepi sa dai la distanta de vreo 4-5 cm cateva gaurle de 3-4mm pana in partea cealalta a barii. Asta trebuie facut ca sa te legi cu fibra de restul barii,pt ca fibra nu se va prinde de plastic si nu vei avea legatura de bara.Prin acele gaurele de care am vorbit din jurul spumei,vei lipi bucati de fibra si de o parte si de alta a barii si astfel va face priza de bara. Urmeaza apoi sa pui fibra peste ce ai astupat anterior. se pun cam doua straturi de fibra. astepti sa se intareasca primul strat.Apoi vii cu un al doilea. Procesul de intarire depinde de cantitatea de intaritor pus in rasina. se pune un dop de sticla de intaritor la 300-400 grame rasina.Dupa ce s-a intarit si al doilea strat treci la hartie abraziva,apoi la chit poliesteric,apoi finisezi,grunduiesti,vopsesti si cam atat. Am urcat o poza cu pragul la care lucrez acum,poate te mai poti inspira. OK!Spor la treaba si nu-i nimic daca ceva nu iese din prima,totul se invata!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	090920111356.jpg
Views:	1309
Size:	127.5 KB
ID:	2147464  
pictorashu is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 13:22   #30
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by pictorashu View Post
Imi cer scuze de intarzierea raspunsurilor in primul rand.Pai ca sa iasa cat mai bine,ar trebui sa stii foarte bine in mintea ta cum vei vrea sa arate produsul finit. Pt asta te-as sfatui sa iti iei o poza cu un model de bara gata facut,cum vei vrea tu sa arate. Apoi ca sa faci o bara "clean",adica sa astupi cam toate gaurile din original,incepi prin a le astupa cu spuma poliuretanica. Pt asta iti recomand sa limitezi cu niste hartie zonele din jurul gaurilor,sa nu se lipeasca spuma aiurea unde nu ai nevoie. iar in spatele barii sa astupi cu niste cartoane acele gauri pt ca ea iti va curge pe partea cealalta. Dupa ce s-a intarit spuma,incepi sa o tai frumos apox pana la nivelul barii. Apoi cu hartie abraziva de granulatie 60-80 incepi sa finisezi acea spuma pana la forma perfecta la nivelul barii.Cu siguranta vei avea niste gaurele mici,imperfectiuni din spuma,pe care le umpli cu niste chit obisnuit,nu poliesteric,pt ca iti va topi spuma. Cand ai umplut cam toate gaurile ,aplici peste spuma doua straturi de vopsea lavabila si lasi o zi sa se intareasca. Apoi mai dai putin cu abraziv,sa fie cat de cat finisata. In jurul fostelor guri de aer,pe care le-ai astupat incepi sa dai la distanta de vreo 4-5 cm cateva gaurle de 3-4mm pana in partea cealalta a barii. Asta trebuie facut ca sa te legi cu fibra de restul barii,pt ca fibra nu se va prinde de plastic si nu vei avea legatura de bara.Prin acele gaurele de care am vorbit din jurul spumei,vei lipi bucati de fibra si de o parte si de alta a barii si astfel va face priza de bara. Urmeaza apoi sa pui fibra peste ce ai astupat anterior. se pun cam doua straturi de fibra. astepti sa se intareasca primul strat.Apoi vii cu un al doilea. Procesul de intarire depinde de cantitatea de intaritor pus in rasina. se pune un dop de sticla de intaritor la 300-400 grame rasina.Dupa ce s-a intarit si al doilea strat treci la hartie abraziva,apoi la chit poliesteric,apoi finisezi,grunduiesti,vopsesti si cam atat. Am urcat o poza cu pragul la care lucrez acum,poate te mai poti inspira. OK!Spor la treaba si nu-i nimic daca ceva nu iese din prima,totul se invata!
ce ai facut tu acolo se cam numeste capeala (spuma fibra plastic chit) bara ta e buna doar de model dupa care sa iei o matrita in niciun caz sa ramana pe masina in maxim o luna o sa crape.plus de asta bara de seria 6 M pe astra f e total aiurea
compozite is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -