Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 10-09-11, 12:24   #31
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by criminales View Post
bara peugeot 206 custom
bara ta nu e chiar asa de custom se gaseste aftermarket kitul asta
compozite is offline   Reply With Quote
Old 11-09-11, 21:59   #32
pictorashu

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 24
Default Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by compozite View Post
ce ai facut tu acolo se cam numeste capeala (spuma fibra plastic chit) bara ta e buna doar de model dupa care sa iei o matrita in niciun caz sa ramana pe masina in maxim o luna o sa crape.plus de asta bara de seria 6 M pe astra f e total aiurea
Se pare ca nu ai citit cu atentie,ce am scris mai sus a fost doar o solutie la intrebarea pusa de utilizatorul "dice18" si anume:"vreau sa imi astup gaurile de la bandouri , vreau sa imi astup locurile unde au fost proiectoarele si as vrea sa o si lungesc putin ... partea cu lungitul inca nu m-am hotarat... ",pt ca omu' vrea sa modifice bara originala a masinii din cate am inteles eu. Se pare ca solutia propusa de mine nu e cea mai buna. De ce nu ne luminezi si pe noi atunci cu solutia ta,daca noi nu ne pricepem...
Bara de pe masina mea te asigur ca nu o sa crape,pentru ca a fost facuta de la zero din spuma poliuretanica si apoi imbracata in trei straturi de fibra. Ai dreptate intr-o singura privinta,modelul dupa care m-am inspirat este un M6 intr-adevar.Cum arata pe masina mea..parerile sunt impartite,numa' bine!
pictorashu is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 17:19   #33
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by pictorashu View Post
Se pare ca nu ai citit cu atentie,ce am scris mai sus a fost doar o solutie la intrebarea pusa de utilizatorul "dice18" si anume:"vreau sa imi astup gaurile de la bandouri , vreau sa imi astup locurile unde au fost proiectoarele si as vrea sa o si lungesc putin ... partea cu lungitul inca nu m-am hotarat... ",pt ca omu' vrea sa modifice bara originala a masinii din cate am inteles eu. Se pare ca solutia propusa de mine nu e cea mai buna. De ce nu ne luminezi si pe noi atunci cu solutia ta,daca noi nu ne pricepem...
Bara de pe masina mea te asigur ca nu o sa crape,pentru ca a fost facuta de la zero din spuma poliuretanica si apoi imbracata in trei straturi de fibra. Ai dreptate intr-o singura privinta,modelul dupa care m-am inspirat este un M6 intr-adevar.Cum arata pe masina mea..parerile sunt impartite,numa' bine!
o sa crape pentru ca peste cele 3 straturi de fibra ai alte 3 de chit!
si ca sa te lumnez bara aceea o folosesti ca model de pe care vei lua matrita!
lucrari de genul sunt la tot pasul cu carpeli cu bandouri astupate1daca vrei sa astupi bandouri fa-o cu tabla!
compozite is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 22:00   #34
pictorashu

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 24
Default Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by compozite View Post
o sa crape pentru ca peste cele 3 straturi de fibra ai alte 3 de chit!
si ca sa te lumnez bara aceea o folosesti ca model de pe care vei lua matrita!
lucrari de genul sunt la tot pasul cu carpeli cu bandouri astupate1daca vrei sa astupi bandouri fa-o cu tabla!
ok man...in fine,discutie incheiata
pictorashu is offline   Reply With Quote
Old 17-09-11, 14:12   #35
ynp_46
Dacia Driver

Stage 5
 
ynp_46's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by compozite View Post
o sa crape pentru ca peste cele 3 straturi de fibra ai alte 3 de chit!
si ca sa te lumnez bara aceea o folosesti ca model de pe care vei lua matrita!
lucrari de genul sunt la tot pasul cu carpeli cu bandouri astupate1daca vrei sa astupi bandouri fa-o cu tabla!
se pot astupa bandourile foarte bine cu spuma poliuretanica si fibra de sticla si un strat foarte subtire de chit de finisaj(acum depinde de fiecare cum stie sa lucreze cu fibra de sticla).
In legatura cu bara da, daca este mult chit o sa crape dar se poate face matrita dupa bara si apoi isi toarna alta perfect dreapta.
ynp_46 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 16:54   #36
alex.sparco

Stage 5
 
alex.sparco's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 352
Default Body kit fibra de sticla

Vreau sa imi fac eu niste bari din fibra de sticla costum dupa cele originale..
Care sunt pasii care trebuie sa ii urmez?
Cu ce acopar bara originala ca sa nu o stric?
Cam cata fibra+rasina imi trebuie pentru 2 bari si 2 praguri?
Imi puteti da si un model de bara care ar merge pe masina?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SDC11072.JPG
Views:	362
Size:	4.99 MB
ID:	2158722   Click image for larger version

Name:	SDC11075.JPG
Views:	236
Size:	4.96 MB
ID:	2158723  
__________________
I cars.
alex.sparco is offline   Reply With Quote
Old 21-09-11, 21:47   #37
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: Body kit fibra de sticla

Citeste si tu aici , nu mai umple forumul cu topicuri aiurea si intrebari care au mai fost puse de 100 de ori .

https://forum.4tuning.ro/657-fibra-st...ra-sticla.html
In legatura cu cata fibra intra , masoara si tu spoilerul( lungime , latime) si calculeaza suprafata ( aproximatriv) in metri patrati si apoi in functie de densitatea fibrei , 100, 20 , 400 , 600 , etc intra mai multa rasina.Chestia asta trebuie sa ti-o spuna cel de la care cumperi fibra si rasina.De exemplu un spoiler de dacie 1310 are 2,60 m cu 30 cm .

Intrevarile tale au fost puse aici https://forum.4tuning.ro/22-troublesh...i-sfaturi.html

Daca ai timp sa citesti o sa intelegi cum sta treaba.
__________________

[B]
Dezmembrez cielo+motor

LIVRARE GRATUITA LA BUCURESTI SAU CALARASI

Last edited by kowally; 21-09-11 at 21:49.
kowally is offline   Reply With Quote
Old 23-09-11, 19:22   #38
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by matrite din fibra de stic View Post
vand chit auto pachetul contine 2 kg.rasina + 1 kg.fibra de sticla + 50 g. intaritor + 200 g. solutie de spalat =totul costa 100 ron/buc. [ pachetul ].cu ramburs in toata tara.!!!.pretul transportului este de 15 ron prin POSTA ROMANA.tel.0758. 567. 935 .
este foarte scump.daca ai rasina albastra(si 100% daia ai) e foarte proasta adusa contrabanda din bulgaria!mai bine isi comanda lumea de pe la firme din bucuresti etc
compozite is offline   Reply With Quote
Old 24-09-11, 13:17   #39
doragon

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 19
Default Re: FIBRA DE STICLA

scuze daca deranjez dar nu am gasit punctul 5 de la primul post din thread.
daca poate sa ma ajute si pe mine cineva cu niste idei....as vrea la o fabia sa ii astup bandourile si sa ii scot suportul de numar din bara fata. problema e ca daca tai acel suport o sa ramana o mare gaura pana pe partea cealalta si nu stiu cum as putea sa o astup...ceva idei?
doragon is offline   Reply With Quote
Old 24-09-11, 21:07   #40
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by doragon View Post
scuze daca deranjez dar nu am gasit punctul 5 de la primul post din thread.
daca poate sa ma ajute si pe mine cineva cu niste idei....as vrea la o fabia sa ii astup bandourile si sa ii scot suportul de numar din bara fata. problema e ca daca tai acel suport o sa ramana o mare gaura pana pe partea cealalta si nu stiu cum as putea sa o astup...ceva idei?
poze...
kowally is offline   Reply With Quote
Old 24-09-11, 23:10   #41
doragon

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 19
Default Re: FIBRA DE STICLA

as vrea sa iasa din asta http://www.dezmembrarionline.ro/medi...ia--EkWOCY.jpg asta http://i51.tinypic.com/108b4sz.jpg. numai ca as vrea sa ramana gaurile unde vin proiectoarele, vreau sa scot doar suportul de numar si bandourile. astept niste ideei si ceva sfaturi cum ar trebuii sa fac adica ceva pasi de urmat pentru astuparea lor. precizez ca la suportul de numar daca il decupez de acolo ramane gaura si nu stiu cu ce ar merge umpluta

Last edited by doragon; 24-09-11 at 23:13.
doragon is offline   Reply With Quote
Old 25-09-11, 08:15   #42
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by matrite din fibra de stic View Post
rasina este de culoare verde.este frantuzeasca cu acte in regula [ factura ].este tixotropica,preaccelerata.timp start gelifiere 8-10 minute.
toate au proprietatile de mai sus este vb de calitate si de pret
compozite is offline   Reply With Quote
Old 25-09-11, 14:00   #43
Ivan Sebastian

Stage 1
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 10
Default Re: FIBRA DE STICLA

As vrea sa construiesc o capota pentru motor de la 0 dupa placul meu , nu ma astept la rezultate spectaculoase de la prima incercare .Drept matrita m-am gandit sa folosesc un material asemanator cu cel pe care il folosesc marile companii constructoare de masini atunci cand fac macheta aceea maro pe care o sculpteaza ,si anume m-am gandit la pamant galben moale (lut) . Ar fi o idee buna ?

Nu am mai lucrat pana acum cu asa ceva dar din ce am inteles eu fibra se face cam asa :
1)Matrita se acopera cu o solutie sau cu ziare pentru ca acel clei sa nu se lipeasca de matrita .
2)Dupa acoperirea matritei se dau doua straturi de clei. Primul se lasa sa se intareasca iar peste cel de-al doilea se aseaza fibra (materialul asemanator cu tesatura sacului (sper sa nu gresesc)).
3)Peste acest material se mai da un strat de clei.
4)Dupa intarirea ultimului start de clei se da cu chit apoi se slefuieste pana cand se ajunge la o suprafata netede si fara denivelari.
5)Se vopseste.

In cazul in care am inteles gresit ii rog pe cei in masura sa corecteze ceea ce am scris .
In cazul in care nu am gresit , este de ajuns un singur start de fibra pentru o capota sau este prea subtire ?
Ivan Sebastian is offline   Reply With Quote
Old 25-09-11, 14:41   #44
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: FIBRA DE STICLA

Quote:
Originally Posted by doragon View Post
as vrea sa iasa din asta http://www.dezmembrarionline.ro/medi...ia--EkWOCY.jpg asta http://i51.tinypic.com/108b4sz.jpg. numai ca as vrea sa ramana gaurile unde vin proiectoarele, vreau sa scot doar suportul de numar si bandourile. astept niste ideei si ceva sfaturi cum ar trebuii sa fac adica ceva pasi de urmat pentru astuparea lor. precizez ca la suportul de numar daca il decupez de acolo ramane gaura si nu stiu cu ce ar merge umpluta
Sa-ti spun ce am vazut la un prieten care modifica spoilere si a facut aceasi chestie pe care vrei sa o faci si tu.
1.Tai spoilerul tau pe unde am facut eu cu negru (la bandouri ).
2.Tai alta bucata de plastic din alt spoiler(vechi, rupt) umpic mai mare decat gaura pe care o ai acum in spoilerul tau.
3.pui bucata de plastic deasupra gauri(pe exterior) si apoi pe interior trasezi conturul ca sa stii pe unde sa tai.
4.O tai si o lipesti cu un pistol de lipit plastic de spoilerul tau .
4,1oti sa pui o tabla pe dedesubt mai mare decat bucata de plastic care inlocuieste bandoul , apoi bucata de plastic o prinzi de tabla cu pop-nituri si tabla de spoilerul tau ca sa fii siguri ca nu o sa mai cada e akolo.
4,2:In locul tablei poti sa pui fibra de sticla ca sa fii siguri ca nu o sa se dezlipeasca prea repede bucata de plastic.
5.Dupa ce ai facut tot ce am scris mai sus dai pe spoiler cu chit de finisaj ca sa astupi pop-niturile si lufturile dintre plasticul pe care tocmai lai pus si spoiler.

Cel la care am vazut ca a facut asa ceva a folosit chit Standox. (easy spachitel 140 , made in germany) .
kowally is offline   Reply With Quote
Old 25-09-11, 17:10   #45
doragon

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 19
Default Re: FIBRA DE STICLA

ca sa vedem daca am inteles: imi tai o bucada de plastic fix cat bandourile pe care o prind cu pistol de plastic de bara mea, apoi o imbrac in fibra nu? dar din ce am vazut eu nu se lipeste fibra de plastic......asa ar merge si la gaura aia mare unde e suportul de nr?
doragon is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -