Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-12, 20:34   #406
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Ajutor LAC

E un volan de lemn care are o ciobitura in el, ma gandeam daca pot sa o umplu cu ceva lac apoi sa o polisez.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 02-10-12, 10:40   #407
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: Ajutor LAC

poti incerca cu poxipol.
ariel is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 11:21   #408
flaviusbox

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 166
Default atelier vopsitorie-costuri

As fi interesat ca idee sa imi spuna si mie cine stie cam la ce preturi te poate duce un atelier de vopsitorie auto....incepand de la un cuptor,compresor si ce mai e necesar...nu e cam "bogat" sau exact ce am spus eu dar astept infomatii
flaviusbox is offline   Reply With Quote
Old 17-10-12, 11:05   #409
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Curatare vopsea/chit/rugina de pe o batrana

Reinvii topicul cu cateva intrebari, pt ca in curand trebuie sa ma apuc si eu de tinichigerie, cat mai tine vremea cu mine.

Ce solutie recomandati pt curatarea/anularea ruginei? Un prieten mi-a spus de o solutie de la Loctite, altul ca a folosit Decanol (parca asa ii spune, e un agent cromofag de la Policolor care "topeste" vopseaua dar cica ar face treaba buna si cu rugina). As vrea ceva mai bun decat Feruginol sau Deruginol, ceva care sa-si faca treaba mai bine si sa si protejeze suprafata tratata. Vazusem mai demult, la un amic, un spray care, dat peste rugina, innegrea zona (probabil neutraliza rugina) si ramanea o pojghita subtire peste tabla... dar nu stiu ce era.
Pt cavitati, zone ascunse gen interiorul aripilor, pe sub masina... ce imi recomandati sa bag? Ceara pt cavitati, teroson cauciucat, grund? Ultima varianta nu mi se pare foarte buna...
Si nu in ultimul rand... de unde ar fi cel mai indicat (si ieftin sa zicem) sa imi iau materialele? As prefera sa le iau pe toate dintr-un singur loc, sa nu ma plimb de nebun... gen grund la spray, lac auto, solutie anti-rugina, chit, teroson... Eu ma gandeam sa ma duc la Lizeanu, la unul din magazinele de vopseluri de acolo, dar nu stiu daca au tot ce trebuie... sau in targ la Vitan, dar la care din magazine?
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 17-10-12, 14:36   #410
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Curatare vopsea/chit/rugina de pe o batrana

Dupa parerea mea nu prea exista o solutie minune care sa opreasca definitiv rugina, toate sunt solutii temporare, eu unul cand dau de rugina curat perfect locul respectiv cu un flex si disc cu smirghel pana luceste tabla, (daca se face gaura trebuie petic) apoi degresat bine si ii dau filler in zona respectiva.
Pentru cavitati, zone de interior, pasajele la interior, praguri pe interior, eu unul bag ceara de cavitati, vezi ca trebuie sa o incalzesti sa fie cat mai fluida, apoi ai nevoie de un pistol special si un compresor ( cu pensula nu ai cum sa o dai ca nu poti sa dai peste tot) pe sub masina, podele etc, dau cu antifon la cutie ( antigravel scrie in general pe cutii ) si il dau tot cu pistolul ( se infileteaza direct pe cutie), al meu are duza reglabila si in felul asta reglez volumul de material pulverizat si iese ca din fabrica ) la incheieturi daca e cazul dau cu mastic pensulabil, daca vrei se poate vopsii deci poti sa dai cu el partea de jos a pragurilor si apoi vopsea peste, e mai scump decat antifonul ala la cutii mari care se da cu pensula dar e clar mai bun.
Materialele le poti lua si de la Lizeanu, de acolo le luam si eu, dar am gasit in Vitan preturi mai bune la un magazin chiar in cladirea administrativa in capatul dinspre parcari pe partea dinspre cheiul Dambovitei, spre exemplu un disc abraziv autoadeziv de 150 mm pentru masina de slefuit pneumatica e 1 leu si peste tot cereau 1,5 lei si cand iei de 100 lei chiar conteaza diferenta, eu vroiam maruntisuri si cand am vazut pretuirle am luat tot felul de materiale si am dat vreo 4-5 mil, dar am scutti vreo 2 mil.

Last edited by wheelman2009; 17-10-12 at 14:39.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 18-10-12, 16:06   #411
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: atelier vopsitorie-costuri

Costurile echiparii unui atelier de vopsitorie auto difera mult in functie de ce vrei sa faci, adica treaba de calitate sau nu prea, de ce masini urmeaza sa faci autoturisme sau dube, cu pretentii mari sau fara ... Oricum in linii mari costurile ar fi cam asa :
- o cabina buna te duce intre 10000-15000 EURO
(costul difera in functie de marca si marimea ei) sunt si mai ieftine SH dar e loterie cu ele si sunt si mai scumpe de top peste 20000 EURO dar alea deja te omoara din start la pret.
- un compresor profesional bun e cam 1500 EURO
( trebuie sa fie cu butelie de min 300 l)
- un pistol de calitate e 400-500 EURO ( SATA, IWATA)
- o masina de slefuit buna e 200 EURO
- lampi de uscare, suporti etc. te mai duc inca vreo 1000 EURO
Deci una peste alta te vor duce toate undeva pe la 20000 EURO
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 18-10-12, 16:56   #412
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: atelier vopsitorie-costuri

Cel mai greu de gasit sunt oamenii priceputi, sa poti scoate calitate.
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 19-10-12, 07:56   #413
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: atelier vopsitorie-costuri

Quote:
Originally Posted by BULLDOG View Post
Cel mai greu de gasit sunt oamenii priceputi, sa poti scoate calitate.
^x2 sustin cele spuse.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 19-10-12, 14:45   #414
TIBI 84

Stage 3
 
TIBI 84's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 135
Member of:
[SEAT]
Default Re: vopsea mata

Negru si alb nu sunt culori
TIBI 84 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-12, 15:01   #415
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: atelier vopsitorie-costuri

E adevarat ca nu prea mai exista meseriasi care sa faca calitate si treaba asta e valabila si la tinichigerie, mecanica ce vreti voi, majoritatea fac treaba de mantuiala ( exemple pot sa dau o gramada ), dar oricum primul pas ar fi locatia, sculele si in final sa incepi sa cauti oameni si ... poate ii si gasesti.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 23-10-12, 21:37   #416
chyryCRY

Stage 5
 
chyryCRY's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Vopsitorie (a)testata de membrii 4tuning in Bucuresti?

Ghetto cult frate
chyryCRY is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 12:04   #417
jammerchell

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1
Default Re: metal flake...cine ma ajuta ....

It is amazing that the metal detector now owns the waterproof function, if so it can be used under the water without causing harm to the metal detector itself and the sensitivity will not be affected. So it is really a wonderful device as it can be used both on the land and under the water to help you during the road of hunting for treasure.
jammerchell is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 12:15   #418
Aleexxu

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 69
Default Cod vopsea

As avea nevoie de codul de vopsea al albastrului din imagine,daca stie cineva il rog sa ma ajute
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	6516996233_69c9b603f8_o.jpg
Views:	88
Size:	2.93 MB
ID:	2616232   Click image for larger version

Name:	6406707647_3a2b527fe1_o.jpg
Views:	86
Size:	6.64 MB
ID:	2616233  
Aleexxu is offline   Reply With Quote
Old 22-11-12, 22:33   #419
dragos_auto

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 5
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Salut .. In primu' rand imi cer scuze ca pun o intrebare care despre care poate s-a mai vorbit aici, cu toate ca n-am vazut-o .. As dori sa mi vopsesc masina, o dacia 1310 din 2003, culoarea ei este ALBASTRU CATIFEA si am vrut sa cumpar vopsea, lac si toate cele de la KLAR, dar un vopsitor mi-a zis ca nu e deloc buna vopseaua de la KLAR. Imi poate spune cineva daca este buna sau nu? Precizez ca 1L vopsea=135 LEI .. Astept raspunsurile voastre si scuze inca o data .. O seara buna!
dragos_auto is offline   Reply With Quote
Old 23-11-12, 14:17   #420
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

vopseaua de la Klar e foarte buna si poti sa iei fara nici o grija, eu am vopsit cu Klar o gramada de masini si nu am avut niciodata probleme cu ea, la fel si lacul de la Klar e bun, la vopsire integrala e bun 12-1 2K MS, vopsitorul care ti-a spus ca nu e buna probabil ca iti venea el cu o alta vopsea mai scumpa sa te faca de bani, ca de vopsit tot cu Klar sau ceva si mai ieftin ti-o vopsea, ca si cantitate iti trebuie cam 1,5 l de vopsea si lac tot cam atat 1,5 l + intaritor. Acum referitor la vrajeala multor vopsitori referitor la materialele ieftine, eu unul pot sa spun ca am vopsit si cu materiale scumpe si am folosit si din gama celor mai ieftine si masinile au iesit foarte bine, deci in final cel mai mult conteaza daca cel care o vopseste stie meserie si o si respecta sau iti face treaba in bataie de joc.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -