Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-12, 17:14   #1996
Mht'u

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 712
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by bowwow97 View Post
Franele pe disc costa mai mult, un tip imi zicea ca franeaza mai bine dar eu cat am mers pe a lui cu frane pe disc nu am simtit nici o diferenta....doar platesti in plus...
Daca eram din Rm Valcea poate iti spuneam si unde ar trebui sa cauti bicicleta, da asa....intreaba si tu cunoscutii..
Nu ai vazut nici o schimbare deoarece nu ai folosit-o la maxim.. Dupa ce am facut si eu rodajul, si-au facut simtita prezenta.. Insa se simte o mare diferenta..
Mht'u is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 17:18   #1997
Malos

Stage 5
 
Malos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by rob3rt0 View Post
Salut si bine ai venit!

Pentru plimbari si oras ti-as recomanda cadru rigid si furca cu amortizor Anul trecut mi-am luat un DHS cu 500 RON noua, cu echipament putin mai performant si in momentul de fata sunt foarte multumit de prestatia ei, decet ca mi s-a tocit un sabot de frana.

Daca vrei ceva mai de calitate ia-ti un SH strain
Am inteles.
Despre acel Cyco City SH nemteasca din cate mi s-a spus atasata mai sus ce parere ai ?

PS. Promit ca va voi tine la curent cu alegerea facuta, dar deocamdata trebuie sa invat dupa ce anume sa ma uit, de-aia va cer ajutorul.

Last edited by Malos; 18-04-12 at 17:24.
Malos is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 17:37   #1998
Gaby Underworld

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 253
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

[QUOTE=bowwow97;4986395]
Quote:
Originally Posted by Gaby Underworld View Post

poti sa imi spui si mie cat ai dat pe schimbatoarele alea si de unde le'ai luat? ca am vazut ca stam destul de aproape
merci mult
Schimbatoarele au costat 50 de lei si le-am cumparat de la
Velomax Cycles Pitesti str. Constantin Brancoveanu, bl. B1/parter,
Gaby Underworld is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 17:47   #1999
Malos

Stage 5
 
Malos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Despre aceasta bicicleta Cyco City ce parere aveti ? Arata asa pt ca e de femei sau pt ca e de oras ? Sau pt ca e de femei si oras )))
Intreb pt ca asta arata cel mai bine dintre toate pe care le-am vazut astazi.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	139849_CYCO-Alu-City-Bike-71-cm-28-Fuer-Damen_xxl.jpg
Views:	126
Size:	42.2 KB
ID:	2403894  

Last edited by Malos; 18-04-12 at 18:12.
Malos is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 18:30   #2000
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Pai din spusele tale reiese ca vrei o bicicleta oarecum sportiva

Cea din poza ta este pentru dame si pentru mers decent prin oras
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 18:40   #2001
Malos

Stage 5
 
Malos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Am inteles, deci o sa ma orientez dupa altceva si am primit cateva sfaturi foarte utile de la voi...acum sa vedem ce-o sa iasa.
Vineri o sa revin cu alte amanunte sau chiar cu poze daca voi gasi ceva atunci.
Malos is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 19:13   #2002
CyPz

Stage 5
 
CyPz's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1,063
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Salut Malos, in legatura cu bicicleta, parerea mea este ca nu are rost sa dai atatia bani pentru o bicicleta, de acei bani..cine stie ce iti faci pe la masina, sau orice altceva mai important....eu spre exemplu am 2 DHS:
Una care o "forjez" peste tot, pe camp, la tara, toate gaurile a vazut bicicleta aceea, toate namoalele, si, si acum este bicicleta, nu am avut nici o problema pana acum cu ea...ma refer la probleme mai grave. Am schimbat la ea doar atat:
- 2 saboti de frana - 4 lei
- o pereche schimbatoare(ma refer la manere) - 10 lei
- o camera - 10 lei
Total: 24 lei..sa zicem 25 lei..sa fie rotund
La vremea aceea am dat 340 lei pe ea.
Am aceasta bicicleta de 6 ani... si nici macar cauciucuri noi nu a vazut...consider ca mai mult de atat nu poti sa-i ceri...parerea mea..si deabea acum au dat atele la un cauciuc...respectiv cel de pe spate, care este supus franarilor agresive
Este DHS Symbol, are portbagaj (optional il poti da jos, inclusiv aripile, pentru un aspect mai agresiv, eu asa mi-o pregatesc in vacante...ca sa ma dau cu ea), fara suspensii (nici nu ma incomodeaza) cea rosie din poza atasata
Si una care o am la oras suspensii, etc...o bicicleta intretinuta, nu a vazut camp..etc, o am de 4 ani, la care am schimbat:
- 2 saboti frana - 4 lei
- o camera - 10 lei
- un cauciuc - 20 lei
Total: 34 lei..sa zicem 35 lei..sa fie rotund
La vremea aceea am dat 260 lei pe ea..eu zic ca se merita..decat sa iau alta bicicleta scumpa, sa manance si bani multi, iar aceste DHS merg chiar foarte ok. Raspunsul: Daca o intretii, ma refer sa nu dai in toate gropile cu ea, spalata si ea periodic, unsa, nu ai treaba cu ea.

Parerea mea? Cauta la un magazin de biciclete un DHS. Eu am fost multumit
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie0712.jpg
Views:	67
Size:	1.47 MB
ID:	2404053  
__________________

Dacia 1300 TR 44 RAD
Daewoo Cielo TR 55 RAD
Opel Astra G TR 71 RAD
Dacia 1310Li DB 05 BZE

Last edited by CyPz; 18-04-12 at 19:16.
CyPz is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 19:20   #2003
Malos

Stage 5
 
Malos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Multumesc mult CyPz, am pus-o "pe lista" si pe DHS.
Vineri o sa ies iar in cautare si cu putin noroc voi pune poze aici cu "norocoasa".
Malos is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 20:48   #2004
bowwow97

Stage 1
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 23
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

CyPz ai mare dreptate bicicletele DHS nu costa foarte mult, nu se strica usor si nici nu bagi prea multi bani in ele, decat daca esti ca mine sa intri cu 50 la ora intr'un stalp bicicleta sa ramana in stalp si tu la 50 de metri de "locul faptei", sa mergi prin parcare la un supermarket(gen Kaufland) si sa intre unu cu masina in tine si alte cazaturi minore
Decat daca pui bicicleta la teste ca ale mele esti nevoit sa schimbi 1 furca(50 lei)[din prima poveste =)) ]+1 pedala(adica 2 ca nu am gasit la fel...si nici la bucata nu se dau=10 lei)+saboti(2.5lei din targ > ) adica 65 lei+o doza de suc cand inlocuiai furca si restul(2.5 lei)=Fix 65 lei )
bowwow97 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 07:40   #2005
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Malos View Post
Multumesc mult CyPz, am pus-o "pe lista" si pe DHS.
Vineri o sa ies iar in cautare si cu putin noroc voi pune poze aici cu "norocoasa".
Eu zic s-o stergi cat mai repede de pe lista

Daca nu te pricepi la diverse reparatii, nu merita sa cumperi un DHS dinasta complet chinezesc.La modelele astea se defecteaza frecvent franele si la un moment dat se strica de tot reglajul lor

O alta problema o reprezinta angrenajul.Dupa cateva saptamani isi va face joc si mai scoate si niste sunete de te zgarie pe creier datorita bilelor care sunt de o calitate execrabila(se sparg/tocesc)

Sfatul meu:Nu te incurca cu asa ceva, mai ales daca are suspensii.Furca o sa capete joc maricel, iar balamaua de la cadru trebuie stranasa la 2 saptamani pentru ca scartaie.

Last edited by rob3rt0; 19-04-12 at 07:43.
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 09:49   #2006
Malos

Stage 5
 
Malos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

rob3rt0, multumesc.
Adineauri mi-am facut timp si am dat o fuga dupa bici iar astea sunt rezultatele:
Peugeot, Corratec, Giant Terrago ( care e putin mai mult decat vroiam eu sa dau ), Pininfarina, Radus, Mk kenzie, o bicicleta echipata peste tot cu shimano dar nu avea decat o litera ramasa din numele ei probabil si anume V ( ce producator o fi nu stiu ca nu era omul care se pricepea la ele acolo ) si un Comus gel.
Ce spuneti ?
Malos is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 10:03   #2007
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Cand mai te duci sa te uiti, fa niste poze macar cu telefonul
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 10:04   #2008
Malos

Stage 5
 
Malos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Pai ma gandeam ca maine sa ma duc sa o aleg deja pe una dintre acestea. Majoritatea parca aveau componente shimano.
Malos is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 13:05   #2009
Mht'u

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 712
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Malos View Post
Pai ma gandeam ca maine sa ma duc sa o aleg deja pe una dintre acestea. Majoritatea parca aveau componente shimano.
Mckenzie am eu, si pot spune ca sunt foarte multumit de ea, insa am o singura problema: Daca umflu cauciucul fata mai mult de 2 bari, imi iese de pe janta.. Dar doar la ea, caci la celelalte biciclete n-am vazut asa ceva

Stie cineva cum sa rezolv?
Mht'u is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 22:09   #2010
CyPz

Stage 5
 
CyPz's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1,063
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

@bowwow97: eu nu gonesc ca nebunul cu bicicleta daca nu ma bazez...acum totusi..daca nu te crezi in stare sa tii coarnele in mana, mai bine nu o face. Cum se face ca pana acum, eu nu am intrat cu bicicleta in nici un stalp/gard/sant...etc?..si totusi...merg de o groaza de timp pe bicicleta PENTRU CA AM GRIJA!
@roberto: pana acum, eu nu am umblat la frane decat daca am dat roata jos, etc, sau sa schimb sabotii/stransa frana, etc. Nu ai cum sa nu te pricepi sa strangi cu fixa de 10 un surub, ca sa strangi frana, ce mare inginerie. Cu angrenajul nu am avut probleme, pentru ca, cel putin o data pe an scoteam teava de la sa, si turnam pe acolo ulei. DA! Pe acea gaura. Angrenajul, comunica printr-o gaura cu teava de la sa, asa fiind mai usor sa-l ungi. De cand iei bicicleta, e bine sa ii faci acest tratament. Ei cand le asambleaza nu le baga ulei si vaselina destula pentru a unge angrenajul in continuu...din pacate deci, nu bilele sunt de vina.
La partea cu suspensiile ai dreptate, ca si colegul meu, te sfatuiesc sa nu-ti iei cu suspensii, e cea mai proasta alegere.
@Mht'u: daca iti iese cauciucul in dreptul jantei e din cauza valvei: Cand o unflii nu tragi de valva, sa iasa de tot in afara, o lasi sa stea in voie, motivul? valva e lipita de restul camerei, formandu-se astfel o galma, care impinge cauciucul in afara.
CyPz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -