Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 01-03-15, 22:03   #76
Logan4ever

Stage 4
 
Logan4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 225
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

As putea sa le prind cu silicon pentru parbrize, cum îmi sunt prinse și bandourile actuale. Dar oricum în Satu Mare nu am auzit cazuri sa se fure bandouri, nări sau alte elemente, e un oraș destul de liniștit
__________________
BMW -Sheer Driving Pleasure
BMW E36 Coupe - 316i
Logan4ever is offline   Reply With Quote
Old 01-03-15, 22:29   #77
hashu_1985

Stage 5
 
hashu_1985's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 513
Default Re: E36 - 316i Coupe

Spor la treaba...mai bine fa-o mai incet si cu lucruri de calitate, am si eu un E34 Touring "Under Construction" si stiu cum e... rabdare-bani,rabdare-bani si iar rabdare-bani
Spor la treaba, dupa ce am vazut ca ai luat pana acum sunt convins ca o sa iasa treaba buna!
hashu_1985 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-15, 22:53   #78
AxL MoDo

Stage 4
 
AxL MoDo's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 205
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Daca iti poti lasa baza intr-un silicon atunci do it dar ma gandeam sa dai ceva filete si sa le prinzi ca iti spun frate o dalta si putina forta fac minuni ! Si nu vorbesc de oamenii din SM candeste-te ca poate e vre-un bucurestean sau alt concetatean prin oras pe la tine noaptea pe strazi si apreciaza valoarea bandourilor ! Eu zic sa te mai gandesti si sa nu te lasi pe baza ca e orasu linistit ! Oamenii din toate orasele trec pe langa masina ta zi de zi si tu nu sti ! Si nu cred ca ti-ar placea sa faci abonament la bandouri ! S-au furat cutii de viteze de pe masina dapoi bandouri nari si alte elemente !
__________________
E36 Cabrio - Mein Kater
BMW - E34 - 520i
Sunt pe un forum auto,nu intr-un examen la scoala, d'aia am greseli gramaticale!

"In viata derapezi / Mai repede decat crezi
Pe strada, in parcuri sau canale / Vezi destule dovezi"
AxL MoDo is offline   Reply With Quote
Old 02-03-15, 11:47   #79
Logan4ever

Stage 4
 
Logan4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 225
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Quote:
Originally Posted by hashu_1985 View Post
Spor la treaba...mai bine fa-o mai incet si cu lucruri de calitate, am si eu un E34 Touring "Under Construction" si stiu cum e... rabdare-bani,rabdare-bani si iar rabdare-bani
Spor la treaba, dupa ce am vazut ca ai luat pana acum sunt convins ca o sa iasa treaba buna!
Mersi! Pana o sa fie gata o sa treacă multă vreme și e destul de greu cu răbdarea si banii și timpul Sper si eu ca in final sa fie cum îmi doresc. Cu partea de tinichigerie și vopsit sunt convins ca o sa iasa treaba buna, pentru ca v-a fi pe mâini bune mașina

Quote:
Originally Posted by AxL MoDo View Post
Daca iti poti lasa baza intr-un silicon atunci do it dar ma gandeam sa dai ceva filete si sa le prinzi ca iti spun frate o dalta si putina forta fac minuni ! Si nu vorbesc de oamenii din SM candeste-te ca poate e vre-un bucurestean sau alt concetatean prin oras pe la tine noaptea pe strazi si apreciaza valoarea bandourilor ! Eu zic sa te mai gandesti si sa nu te lasi pe baza ca e orasu linistit ! Oamenii din toate orasele trec pe langa masina ta zi de zi si tu nu sti ! Si nu cred ca ti-ar placea sa faci abonament la bandouri ! S-au furat cutii de viteze de pe masina dapoi bandouri nari si alte elemente !
Într-adevăr ai dreptate și sa știi ca pana acuma nu am luat asa în serios problema asta. O sa ma gândesc la o varianta de a prinde bandourile cât mai bine, sa fiu sigur ca nu pleacă de pe mașină. Cel mai rău îmi pare ca nu am un garaj, unde sa știu ca e în siguranță tot timpul.
Logan4ever is offline   Reply With Quote
Old 17-03-15, 13:45   #80
onioi

Stock
 
Join Date: Mar 2015
Posts: 1
Default Re: E36 - 316i Coupe

salut am si eu un bmw seria3 e 316i cu ceva probleme ma poate ajuta careva
onioi is offline   Reply With Quote
Old 17-03-15, 13:59   #81
AxL MoDo

Stage 4
 
AxL MoDo's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 205
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Deschide un topic cu problema ta la sectiunea BMW-> Zona Tehnica !
AxL MoDo is offline   Reply With Quote
Old 20-03-15, 13:31   #82
Logan4ever

Stage 4
 
Logan4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 225
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Ce parere aveti, merita sa vopsesc niste jante cu vopsea cauciucata? O sa reziste in timp la intemperii, jet de la spalatorie, pietricele de pe carosabil etc? Am posibilitatea sa iau un set de AEZ Bimo pe 17, dar trebuie revopsite.
Logan4ever is offline   Reply With Quote
Old 20-03-15, 14:08   #83
AxL MoDo

Stage 4
 
AxL MoDo's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 205
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Quote:
Originally Posted by Logan4ever View Post
Ce parere aveti, merita sa vopsesc niste jante cu vopsea cauciucata? O sa reziste in timp la intemperii, jet de la spalatorie, pietricele de pe carosabil etc? Am posibilitatea sa iau un set de AEZ Bimo pe 17, dar trebuie revopsite.
vopseaua aia se ia cu unghia dapoi cu jet-ul sau mai stiu eu ce nu am testat dar am vazut cat de usor se ia o sa caut un video sa iti arat ! Eu zic ca cel mai frumos si cea mai curata lucrare pe care poti sa o faci este sa mergi cu ele sa le sablezi apoi le vopsesti electrostatic sti cum iese ? ceas....si asa ai siguranta ca rezista bine la intemperii si alte chestii ! E putin cam scump procesul de sablare + vopsire electrostatica dar iti spun ca merita garantat !

Vopsire jante cu plasti dip

Uitate la sfarsit sa vezi cum decojeste omul cu unghia vopseaua de pe emblema !

Last edited by AxL MoDo; 20-03-15 at 14:10.
AxL MoDo is offline   Reply With Quote
Old 20-03-15, 15:55   #84
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: E36 - 316i Coupe

Nu mai dezinforma lumea.
https://www.youtube.com/watch?v=q37dZ2YdXl4

Un video cu spalarea unei masini cu plastidip.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 20-03-15, 18:18   #85
AxL MoDo

Stage 4
 
AxL MoDo's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 205
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Quote:
Originally Posted by ryoraul View Post
Nu mai dezinforma lumea.
https://www.youtube.com/watch?v=q37dZ2YdXl4

Un video cu spalarea unei masini cu plastidip.
daca esti atent nu am dezinformat am scris exact ce am vazut in videoclipul pe care l-am pus ! Daca vizionai clipul observai ca la sfarsit ia "vopseaua" de pe emblema cu unghia foarte usor !
AxL MoDo is offline   Reply With Quote
Old 20-03-15, 21:59   #86
Logan4ever

Stage 4
 
Logan4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 225
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Quote:
Originally Posted by AxL MoDo View Post
Eu zic ca cel mai frumos si cea mai curata lucrare pe care poti sa o faci este sa mergi cu ele sa le sablezi apoi le vopsesti electrostatic sti cum iese ? ceas....si asa ai siguranta ca rezista bine la intemperii si alte chestii ! E putin cam scump procesul de sablare + vopsire electrostatica dar iti spun ca merita garantat !
Sunt deja sablate, deci de treaba asta am scapat In camp electrostatic nu stiu daca merita vopsite, pentru ca nu sunt cine stie ce jante, sunt AEZ Bimo. Oricum renunt la ideea de plastidip, pentru ca nu am gasit culoarea care o vreau.
Logan4ever is offline   Reply With Quote
Old 20-03-15, 23:36   #87
AxL MoDo

Stage 4
 
AxL MoDo's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 205
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Quote:
Originally Posted by Logan4ever View Post
Sunt deja sablate, deci de treaba asta am scapat In camp electrostatic nu stiu daca merita vopsite, pentru ca nu sunt cine stie ce jante, sunt AEZ Bimo. Oricum renunt la ideea de plastidip, pentru ca nu am gasit culoarea care o vreau.
Poti sa le faci o culoare mai inchisa "miezul" dar nu negru pentru ca nu mai iese cauciucul in evidenta... Le faci o culoare inchisa si masina ta fiind rosie poti sa pui rim stripes rosu, in principiu gasesti la magazinele moto rime stripes sau pe site-uri dedicate iti ajunge un singur set pentru ca la motocicleta pui si pe stanga si pe dreapta rotii la masina pui pe roata stanga si roata dreapta daca ma intelegi !

Ca sa iti faci o idee iti pun niste poze mai jos si imagineazati-le cu rime stripes rosu sau o culoare care sa iti placa dar eu cred ca rosu ar fi indicat fiind culoarea masinii...





AxL MoDo is offline   Reply With Quote
Old 21-03-15, 09:25   #88
Logan4ever

Stage 4
 
Logan4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 225
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

E o idee si asa, dar eu pana acuma la culoarea asta ma gandeam :
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	blackongold2.jpg
Views:	55
Size:	138.9 KB
ID:	3083630  
Logan4ever is offline   Reply With Quote
Old 21-03-15, 14:03   #89
AxL MoDo

Stage 4
 
AxL MoDo's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 205
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Quote:
Originally Posted by Logan4ever View Post
E o idee si asa, dar eu pana acuma la culoarea asta ma gandeam :
Maro subaru... cauta in catalog la policolor fac vopsele pe comanda sau cod culoare ! Dar eu zic sa vorbesti cu cineva sa iti faca un virtual tuning sa vezi cum e mai intai ca sa nu iti para rau la final...
AxL MoDo is offline   Reply With Quote
Old 21-03-15, 21:00   #90
Logan4ever

Stage 4
 
Logan4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 225
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - 316i Coupe

Am luat azi jantele. Am pus una de proba sa vad cum da, si eu zic ca arata bine Pana in 25 aprilie ar trebui sa le termin de reconditionat si sa ma hotarasc la culoare: ori miez auriu subaru si buza polish, ori ca si in pozele postate mai sus.

Pun si o poza cu una din jante pusa pe masina. In poza masina nu era lasata complet de pe cric, deci suspensia mai trebuie sa coboare
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	15410_934266949958127_1669776864636181528_n.jpg
Views:	126
Size:	64.9 KB
ID:	3083810  
Logan4ever is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -