Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 18-09-09, 10:30   #1456
berbeaca

Stage 3
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 83
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Sunt noi si is de golf, au fost 4 milioane, de pe auto led.ro daca te intereseaza, eu zic ca is destul de ieftine lucrurile pe acolo.
berbeaca is offline   Reply With Quote
Old 18-09-09, 10:31   #1457
berbeaca

Stage 3
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 83
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

A IA uite am vazut ca restaurezi un 316. Bafta ce pot sa zic.
berbeaca is offline   Reply With Quote
Old 18-09-09, 12:37   #1458
AxYJamaicanu
Old School Cars

Stage 5
 
AxYJamaicanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 722
Member of:
[Suzuki]
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

mersi mersi ,o sa am nevoie la cata rugina e pe el :P
AxYJamaicanu is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 09:48   #1459
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Daca este cineva interesat de ceva piese de E 21 am cate ceva si ma cam incurca prin garaj,mai mult tablarie decat altceva.Ar fi o usa dreapta completa mai putin oglinda,capota motor,capota portbagaj,aripi fata in stare acceptabila,2 seturi de geamuri laterale spate+luneta,cutie de viteze 4+1 trepte,1 chiuloasa completa cu ax cu came pentru delco cu platini.
Toate astea le dau gratis daca pot sa ajut pe cineva cu ele.Nu e nevoie sa le ia cineva toate ca sa ma scape de ele sau alte chestii de genul dar nu ma lasa sufletul sa le duc la fier vechi.Problma ar fi transportul dar ma gandesc ca se gasesc solutii daca este cineva interesat.
Deci,oferta este deschisa si ramane asa,gratis cu conditia sa le mai am.
__________________
---------------------------------------------------------
BMW 316( 318 ) E21 1978
https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/21259-e21-79-316-a.html
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 17:07   #1460
Muscle Car

Stage 4
 
Muscle Car's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 193
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

daca ai drum prin iasi, poti sa le lasi la mine.
Muscle Car is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 17:19   #1461
Muscle Car

Stage 4
 
Muscle Car's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 193
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

si rechinu meu e putin in service, la partea estetica se lucreaza.
al meu e 318 se merita luat un 316 pentru piese de schimb? bucsaraie, motorizare, etc? ce ziceti?
apropo ieri am vazut un 320 tipla de m-am oprit sa-i fac vreo 2 poze, dar surpriza mai mare o fost sa-l vad pin oras condus de o domnisoara.
__________________
Muscle Car is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 19:09   #1462
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Din motorizare nu se potriveste mare lucru in afara de blocul motor iar bucsile fiind deja obosite nu stiu daca le mai poti folosi dupa ce le faci varza cand incerci sa le scoti.Merita daca era invers ca faceai motor de 1.8 din cel de 1.6.
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 19:16   #1463
Muscle Car

Stage 4
 
Muscle Car's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 193
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

merci de sfat. are tipul 2 garnituri noi de la chiuloasa si de la capac astea cred ca se potrivesc pe 1.8
Muscle Car is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 21:13   #1464
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

as avea eu nevoie de cutie si axul cu came
fistaccio is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 09:15   #1465
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Pai sa vedem cum facem cu transportul.
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 15:09   #1466
AxYJamaicanu
Old School Cars

Stage 5
 
AxYJamaicanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 722
Member of:
[Suzuki]
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

Quote:
Originally Posted by berbeaca View Post
Sunt noi si is de golf, au fost 4 milioane, de pe auto led.ro daca te intereseaza, eu zic ca is destul de ieftine lucrurile pe acolo.
mi-am cumparat si eu ieri o pereche, arata foarte bine, singura problema este ca acolo unde intrau becurile de pozitii e gaura si nu stiu ce voi face, ma gandesc sa iau niste becuri si sa le lipesc cu poxipol sau ceva de genul ...sau se gasesc cu tot cu sistemul de prindere ? si nu stiu cum voi adapta tabla de sustinere, trebuie sa vorbesc luni cu tinichigiul meu, tu a trebuit sa modifici mult ? voi face niste poze si le voi posta diseara
__________________
1981 BMW 316 E21
Sharknose or no nose !
AxYJamaicanu is offline   Reply With Quote
Old 05-10-09, 12:50   #1467
floSRU

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 1
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

aripa e 21 fata dreapta stare buna sh rosie..50 ron
floSRU is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 16:20   #1468
Muscle Car

Stage 4
 
Muscle Car's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 193
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

rechinu o fost pe la meseriasi putin.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SP_A0562.jpg
Views:	80
Size:	104.3 KB
ID:	1116250   Click image for larger version

Name:	SP_A0563.jpg
Views:	70
Size:	86.7 KB
ID:	1116251  
Muscle Car is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 23:45   #1469
Muscle Car

Stage 4
 
Muscle Car's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 193
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

sa va povestesc ce ma uimit zilele astea:
eram acum 2 zile intr-o policlinica si ma uitam pierdut pe geam in spatele cladirii unde era o parcare din spatele blocului, evident pe iarba numai pet-uri si hartii era o priveliste ce-mi confirma ca suntem o natiune fara ... si cum ma uitam eu asa, ce vad deodata in parcarea aia...un rechin si chiar am tresarit era un albastru metalizat prafuit si mai surprins am fost sa vad ca e cocotat pe niste boltari... atunci mi-am spus o fi pus la conservat sau e dezmembrat. In ziua aceea dupa ce am terminat cu treaba am revenit in zona sa vad fenomenul si aici surpriza!!! ce vad la fata locului: capota ridicata ma apropii parchez si il zaresc pe nea miron un mosulet la 65 de ani cu niste ochelari fumurii si un fes pe cap ce tot se invartea pe langa rechin, ma dau jos si ma bag in vorba, ce facea mosuletul? pai ce sa faca el la varsta aia schimba cutia de viteza isi punea una in 5 trepte ca sa saturat de aia in 4 ca isi tureaza motorul, atunci mi-am zis ma eu sunt minciuna pe langa omu asta. am aflat ca e la al 3-lea rechin si de 10 ani sunt pasiunea lui si nu ar renunta la el pentru nimic in lume. si cu criza asta el s-ar baga in afaceri cu reconditionatul de masini si vandutul la un pret mai bun ca io venit idea asta de la emisiunile de la tv, atunci mi-am zis ca ori sunt eu cazut in cap ori mosu e original...dar cand o inceput sa-mi explice cum sta lucrurile prin mecanica si cum o evoluat tehnologia mi-am zis ca sunt un 0 barat. si dupa ce mi-o zis ca ar vrea sa o lase mai jos, ma refer la garda dar nu poate din cauza nevestisii care-l cara la tara prin gropi am zis ca nea miron merita mai mult, regretul luyi e ca din pensia lui nu are cum sa investeasca mai mult pentru ca nu-si permite. a doua zi m-am dus cu rechinul sa-l vada si i-am lasat un gust amar replica lui a fost: daca ar arata si al mea macar jumate din al tau, binenteles ca l-am incurajat ca arata bine si al lui. sincer e pacat ca traim intr-o tara in care nu ne permitem decat sa carpim lucrurile in loc sa facem ceva cum trebuie, dar asta e realitatea. ma uit pe forumurile de afara si raman pierdut in spatiu cand vad ce fac cei de afara. am ramas cu regret sa vad ca nea miron la varsta lui are atatea cunostinte are atatea carti tehnice are atatea idei dar nu-si permite un flex o masina de gaurit nu are o rampa unde sa-si puna masina si totusi de 10 ani persista sa-si tina pasiunea pe picioare chiar daca are o pensie de 500 de ron. m-a uimit amabilitatea si bunavointa de care a dat dovada am schimbat numere de telefon si abia astept sa fac o plimbare cu le cand o sa-si dea jos masina de pe boltari si o sa facem o tura in treapta a 5-a. sper sa revin cu poze cu rechinul albastru... )

Last edited by Muscle Car; 07-10-09 at 23:48.
Muscle Car is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 07:09   #1470
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default re: Topicul posesorilor si pasionatilor de BMW E21 (rechin)

misto.nu prea mai exista oameni ca batranelul ala de la tine .e bine sa sti ca mai exista oameni cu pasiune.
daman is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -