Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 30-12-10, 12:50   #271
CiRiNeL

Stage 4
 
CiRiNeL's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 254
Member of:
[Crazy Drivers]
[VW]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
Hai sa mai vorbim si chestii serioase (nu ca snow drift nu ar fi) dar o sa dispara zapada asta si am sa raman cu P*$a in mana pa romaneste.

Din mai multe motive am renuntat COMPLET la ideea de 4.0 v8 pentru anul competitional 2011. Nu e bani si nu e pur si simplu de v8 p anul asta. Refuz sa cred in ceva schimbari caci nu apar si vreau sa ma dau, sa ma dau si iar sa ma daaaau!

In schimb mam gandit la un setup mai realizabil zic eu. Acesta ar fi

Un 2.8 (super preferabil dp o automata)
Cutie zf
Serpi M3
Soft


Prefer, nu insist, sa isi dea cu parerea doar cei care stiu ce zic. Combo asta ajutat de caroseria cat mai usurata cred ca o sa faca treaba destul de bine.

Astept pareri pertinente. Nu astept incurajari, astept contre cat mai multe.
razvan lkn a mers ceva cu 2.8 pana sa isi puna M-ul
ai putea vorbi si cu el despre asta...nu cred ca nu te-ar ajuta
CiRiNeL is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 12:52   #272
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Quote:
Originally Posted by syl_325 View Post
Tocmai am terminat de pus 2.8-ul pe masina.am admisie de m50,serpi m3 dar am cutie getrag,nu am mai avut bani de zf,dar o sa o iau in curand.daca vrei,cand se curata asfaltul,iti arat cum merge,acum nici eu nu stiu ca nu am avut unde sa vad.Dar parerea mea este ca se merita ca si raport ''putere-pret''!! Bafta cu ursache.
Salut Syl. Desi nu am postat, urmaresc threadul tau si am vazut ca ai avut parte de un Mos zupar bogat! Sa'ti fie cu noroc si sa traga bine dea latu pisica. Tot dp la tine mam inspirat asa cu una cu alta asa ca is chiar curios la primavera pe uscat sa vad cum merge. (desi pana atunci vreau sa am si eu ceva sus p masina)

Quote:
Originally Posted by pyranha_1984 View Post
Cum ti am mai zis ... dc sa nu iti iei 3,5? ieftin si bun?
Quote:
Originally Posted by jakal View Post
si rezistent........
Vedem ce pica...nu's fixat pe nimic. Si un 3.5 ar fi o alternativa sa zic asa. Vedem...

Quote:
Originally Posted by CiRiNeL View Post
razvan lkn a mers ceva cu 2.8 pana sa isi puna M-ul
ai putea vorbi si cu el despre asta...nu cred ca nu te-ar ajuta
Stiu Ciri, 10x for advice. Lam cautat pe mess, fb. astept sa se loveasca omul cu internetul, nu'i graba ...dar de la rationamentul asta am plecat si eu...defapt de la a lui pisica. Ca 2.8 ala facea treaba buna (mai ales pt incepator) pe pisca, pe urs ar face si mai buna (zic eu)...si e mai ieftinache la costuri, achizitie, montaj...pnm.

Oricum...i'm open for business & in search for an engine

Last edited by morpheusmaster; 30-12-10 at 12:55.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 31-12-10, 13:51   #273
pyranha_1984

Stage 5
 
pyranha_1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,012
Member of:
[Opel]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

La multi ani , tot ce ne dorim sa avem parte.
Bft cu proiectul.
Pyranha.
pyranha_1984 is offline   Reply With Quote
Old 31-12-10, 14:14   #274
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

la multi ani ..sa fiti iubiti ..
spor la lucru morph
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 31-12-10, 17:05   #275
syl_325

Stage 5
 
syl_325's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 806
Member of:
[Unknown Racers]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

La multi ani!!!Fie ca noul sa iti aduca fericirea in V!!!
syl_325 is offline   Reply With Quote
Old 31-12-10, 18:15   #276
fuNky!

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 45
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Quote:
Originally Posted by Geox` View Post
Mai tii minte cand te invarteai cu Seicento si acuma dracia asta de urus asta ti-a loat mintile si nu ti le mai da inapoi sa mai ai grija si de Seicento.
Doar oameni cu cascheta ce te mai potolesc
mai tii minte ce aveai in portbagaj ?=)))))))))))))))))))))))))))))))
fuNky! is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 20:22   #277
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Anul nou a adus ursuletului ciubotele de iarna si pentru fata > purtate ele asa da fac treaba iarna asta
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 12:10   #278
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
Anul nou a adus ursuletului ciubotele de iarna si pentru fata > purtate ele asa da fac treaba iarna asta
No te astept diseara?
Ali_ump is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 13:00   #279
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Din cate stiu eu vrei un motor de drift !!!

avand in vedere ca 3.5 este un motor foarte greu,si destul de puternic pentru caroseria de E30 !! AR FI MOTORUL PERFECT PT TINE !!

DE CE ??SA ITI SPUN,ACUM CATIVA ANI AM AVUT ONOAREA/PLACEREA DE A MERGE cu ursul lui Dany Laf cand avea 3.5 !!!
ii pleca curu si cu a3 pe sosea se invartea cu a2 la 3000-4000 d ture !cu roti pe 16
ca sa nu iti mai zic de treaba ca "12v" sunt foarte rezistente la "RUPT" si tu stii bine !!!
iti dau exemplu pe JAKALU E TOV MEU ,STIU CAT A DAT IN GETAX,SI CUM TRAGE SI ACUM MASINA,SA ITI MAI DAU ALT EXEMPLU ESTE UN URS AICI P FORUM(NU VREAU SA FAC PUBLIC NUMELE,NR DE INMATRICULARE) CARE A MERS IMEDIAT DUPA RODAJ (800 KM) CU 2 LITRII DE ULEI CASTROL SI 4 LITRI DE FLORIOL...VREAU SA ITI SPUN CA MOTORUL SI IN ZIUA DE AZI TRAGE GRAV GRAV,SI MASINA LA NOI IN CARTIER VREAU SA ITI SPUN CA A OMORAT-O CINE A APUCAT,CA ERA MASINA UNUI NEPASATOR !!!O DADEA TUTUROR !
24 D VALVE E PRETENTIOS SI 2.8 NU ARE CUPLU 3.5 LUI !!!Si tu stii fb ca ai nevoie de CUPLU sa o arunci bine bine nu cai !!!

parerea mea CONSTRUCTIVA ESTE CAUTA-TI UN 3.5 12V !!!
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 13:18   #280
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
Din cate stiu eu vrei un motor de drift !!!

avand in vedere ca 3.5 este un motor foarte greu,si destul de puternic pentru caroseria de E30 !! AR FI MOTORUL PERFECT PT TINE !!

DE CE ??SA ITI SPUN,ACUM CATIVA ANI AM AVUT ONOAREA/PLACEREA DE A MERGE cu ursul lui Dany Laf cand avea 3.5 !!!
ii pleca curu si cu a3 pe sosea se invartea cu a2 la 3000-4000 d ture !cu roti pe 16
ca sa nu iti mai zic de treaba ca "12v" sunt foarte rezistente la "RUPT" si tu stii bine !!!
iti dau exemplu pe JAKALU E TOV MEU ,STIU CAT A DAT IN GETAX,SI CUM TRAGE SI ACUM MASINA,SA ITI MAI DAU ALT EXEMPLU ESTE UN URS AICI P FORUM(NU VREAU SA FAC PUBLIC NUMELE,NR DE INMATRICULARE) CARE A MERS IMEDIAT DUPA RODAJ (800 KM) CU 2 LITRII DE ULEI CASTROL SI 4 LITRI DE FLORIOL...VREAU SA ITI SPUN CA MOTORUL SI IN ZIUA DE AZI TRAGE GRAV GRAV,SI MASINA LA NOI IN CARTIER VREAU SA ITI SPUN CA A OMORAT-O CINE A APUCAT,CA ERA MASINA UNUI NEPASATOR !!!O DADEA TUTUROR !
24 D VALVE E PRETENTIOS SI 2.8 NU ARE CUPLU 3.5 LUI !!!Si tu stii fb ca ai nevoie de CUPLU sa o arunci bine bine nu cai !!!

parerea mea CONSTRUCTIVA ESTE CAUTA-TI UN 3.5 12V !!!

Filip FLP este cam nemultumit de 3,0 12v, poate la 3,5 se schimba situatia ...nu vorbesc din experienta doar zic....am discutat cu el si nu i se pare foarte ok!
Morph discutam cand ajungi , daca mai ajungi
Ali_ump is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 16:28   #281
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Quote:
Originally Posted by Ali_ump View Post
Filip FLP este cam nemultumit de 3,0 12v, poate la 3,5 se schimba situatia ...nu vorbesc din experienta doar zic....am discutat cu el si nu i se pare foarte ok!
Morph discutam cand ajungi , daca mai ajungi
RLG INTRA LA DRIFT CU 2.5 12V !!!

SI A FOST SUPER MULTUMIT !!!

3.5 IL ARUNCI FOARTE USOR PE CURBE CU O CASETA DE DIRECTIE DE PISICA FACI TREABA LA DRIFT !

ca sa nu mai zic de "FIABILITATE"
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 16:33   #282
Guwy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,809
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Quote:
Originally Posted by Ali_ump View Post
Filip FLP este cam nemultumit de 3,0 12v, poate la 3,5 se schimba situatia ...nu vorbesc din experienta doar zic....am discutat cu el si nu i se pare foarte ok!
Morph discutam cand ajungi , daca mai ajungi
Depinde de starea motorului , cutiei , grupului ... daca toate astea nu comunica bine intre ele nu faci nici o treaba .
Faci treaba buna cu un 2.8 , admisie m50 , un cip BUN , serpi m3 DAR trebuie sa ai grija de grup pui sa comunice bine cu , cutia ...
M30 B35 parerea mea este mai bun decat un m52 b28 din toate punctele de vedere ... fiabilitate , cp , cuplu .

Last edited by Guwy; 06-01-11 at 16:38.
Guwy is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 17:06   #283
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Quote:
Originally Posted by Guwy View Post
.
M30 B35 parerea mea este mai bun decat un m52 b28 din toate punctele de vedere ... fiabilitate , cp , cuplu .
pentru drift este cel mai bun
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 18:11   #284
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

A inceput discutia sa aiba sens ...ma nici eu nu sunt hotarat dar la mine treaba sta in functie de buget....si e cam asa:

ori o ard provizoriu (adica 1 sezon) cu un 2.5 24v + others DAR MA DAU!
ori suntem golani si arunc un V fie el 3.5 sau 4.0 DAR mai dureaza si nu stiu cate etape am sa prind anul asta.

deci ori ori...acum in functie de ce gasesc...treaba cu 2.8 si admisie de 2.5 serpi m3 & & & a deviat graaaav de tot in capul meu intr'o seara...dar decat sa pun un 2.8 cu toate astea (ajungi peste 1000e) mai bine cumpar un 3.5 v8 sanatos de banii astia si altfel faci treaba, asta e clar....si de la 2.5 24v la v8 e diferenta mare...

deci ori o sa fie V ori o sa fie 2.5, nimic mai mult. Momentan situatia s'a redresat nesperat (financiar vb.) si daca lucrurile merg bine e ffff posibil sa ma aleg si cu un sponsor oficial ...totul se hotaraste saptamana viitoare

pana atunci

....revin imediat cu un post
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 18:22   #285
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

TRABY GAS TANK + o poza d sezon )

Tin neaparat sa'i multumesc lui Cretz, MERCI COANEEE!!! Se stie el (trabantistu' nr.1 al Moldovei ) ca el m'a trimis la nea Costica Rezervorul se prezinta in stare fff buna, nu curge, nu nimic ...trebuie sa'i fac antival.

ASA CA, VA ROG FRUMOS sa'mi faceti/urcati aici (PLS!) o poza cu antivalul/sorb...stiti voi...paharu ala...unde vine TURu...unde vine RETURU...ce fac cu stutzu ala de sus si de jos (daca se astupa sau nu)...etc!

Again, cine stie

MULTUMESC ANTICIPAT!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	06012011540.jpg
Views:	68
Size:	602.2 KB
ID:	1810442   Click image for larger version

Name:	06012011541.jpg
Views:	45
Size:	480.1 KB
ID:	1810443   Click image for larger version

Name:	06012011542.jpg
Views:	51
Size:	314.5 KB
ID:	1810444  

Click image for larger version

Name:	06012011544.jpg
Views:	65
Size:	528.8 KB
ID:	1810445   Click image for larger version

Name:	Fotografie0042.jpg
Views:	104
Size:	529.1 KB
ID:	1810446  
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -