Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Piese BMW de vanzare

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-12, 21:06   #166
bartolomeus

Stage 4
 
bartolomeus's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 201
Default Re: Feedback @ vanzatori/cumparatori

Am cumparat de la userul 4turbo placute fata + discuri , EBC, pentru BMW-ul meu, 335d.
Discurile erau ovalizate. Au zis ca imi dau banii inapoi, nu mi-au mai dat nimic.
Nu imi mai raspund la telefon.
Firma se numeste 4 Turbo Performance SRL si este din Bucuresti.
Aveau si aici pe 4tuning.ro un topic cu vanzare piese dar am vazut ca a fost inchis de un moderator.
Am facut si o pagina cu toata povestea, este hostata la mine pe site.
O pot pune aici?

Numerele lor de contact sunt:

0735052032
0753640765
0765113790

Feriti-va de ei !

PS Discurile plus placutele au fost 380 de euro.
bartolomeus is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 14:43   #167
TEO_VL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,973
Member of:
[BMW]
Default Re: Feedback @ vanzatori/cumparatori

IMI FACE O DEOSEBITA PLACERE SA RECOMAND CU INCREDERE USERII.....

CRINUTZA23 / E_EMU3
TEO_VL is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 14:54   #168
e_emu3

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 862
Default Re: Feedback @ vanzatori/cumparatori

Quote:
Originally Posted by TEO_VL View Post
IMI FACE O DEOSEBITA PLACERE SA RECOMAND CU INCREDERE USERII.....

CRINUTZA23 / E_EMU3
ms dl teo
e_emu3 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-12, 21:59   #169
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Feedback @ vanzatori/cumparatori

Quote:
Originally Posted by TEO_VL View Post
IMI FACE O DEOSEBITA PLACERE SA RECOMAND CU INCREDERE USERII.....

CRINUTZA23 / E_EMU3
SI DE LA MINE UN MARE 10+

OAMENI SARITORI SI PRODUSE DE CALITATE
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 27-01-12, 18:04   #170
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Feedback @ vanzatori/cumparatori

Am cumparat de la userul "florineluspr" un stop spate dreapta oem si un senzor abs pt spate care nu se potrivea a spus ca il schimba cu altul sau imi da banii inapoi...zilele au trecut la inceput imi raspundea la tel si ma aburea ca face rost...cauta tot felu de scuze iar de 3 zile nici nu a mai raspuns la tel pe mess mi-a dat ignore. Pare de treaba dar aparentele inseala. Numarul de tel este 0746643487 si il puteti gasi in regie are o pisica visinie in 4 usi cu numar de Arges.
__________________
most beautiful sound is more RPM:X:X
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 00:25   #171
Cristi B.

Stage 5
 
Cristi B.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 547
Default Re: Feedback @ vanzatori/cumparatori

ady_ant
Vroia niste jante de la mine.
Le-am pregatit, nu mi-am facut program pt ziua in care a zis ca vine dupa ele....iar el nimic. Nici telefon, nici PM.
Om serios.....
Cristi B. is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 09:47   #172
kristikapa

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 404
Member of:
[Honda]
Default Re: Feedback @ vanzatori/cumparatori

Hai sa povestesc si eu “experienta” mea cu userul JimGod.

Am vorbit cu el de o oglinda electrocromatica pentru un e36 care sa aiba mufa cu 9 fire nu cu 3, adica sa contina si acel modul pentru receptia telecomenzii. Cand i-am zis de mufa cu 9 fire mi-a dat de inteles ca stie despre ce vorbesc, asa ca am rasuflat usurat deoarece alte persoane cu care am mai vorbit erau cam in ceata sau nu aveau ce cautam. A zis ca o are, mi-a facut si poze, mi-a spus culorile la fire, le-am verificat si corespundeau cu ce era in schema. I-am precizat ca tin neaparat sa aiba acel modul pentru telecomanda iar el m-a asigurat ca oglinda provenea de pe o masina la care telecomanda a si functionat. L-am intrebat si daca are eventuale defecte, zgarieturi etc. A zis ca e completa, fara defecte, asa ca ne-am inteles la pret (100 lei) si in aceeasi zi a si fost un prieten dupa ea.

Dupa cateva zile a ajuns oglinda la mine, dar lipsea capacul ala care acopera mufa. Il sun pe prietenul meu sa il intreb daca nu cumva i-a dat si un capac ca nu vreau sa acuz omul pe nedrept. A zis ca nu. Il vad pe “domnul” JimGod pe messenger si ii spun ca a uitat sa imi trimita capacul, la care el zice ca trebuie sa vada daca il mai gaseste… bineinteles ca nu e de gasit dar ma consoleaza cu faptul ca oricum nu costa mult unul nou pe original si ca pot sa mi-l comand. Buuun, zic eu. Nu e o avere, mi-l command. Costa 20 de lei si trebuie sa soseasca. Putea sa imi spuna de la inceput ca nu are capacul ala, oricum luam oglinda. Asa fac unii, iti spun ce vrei sa auzi pana se vad cu banul in mana. Dar nu am terminat… Pentru atat nu imi pierdeam vremea sa scriu romane pe aici.

Am alimentat-o si partea antiorbire functioneaza frumos, e ok. Au mai trecut cateva zile pana am avut timp sa incerc sa ii fac diagnoza si sa verific si partea de telecomanda.. Abia atunci am observat ca ceva nu e in regula si ca nu puteam comunica cu ea. In mufa cu fire existau toate firele de care aveam nevoie (ca doar le-am verificat inainte de a o cumpara), pe cand in mufa oglinzii erau lipsa doi pini. Unul pentru diagnoza si unul pentru plus permanent. Asa am dedus ca oglinda nu contine acel modul de telecomanda. Dupa ca mi-am pierdut vremea cautand prin scheme am ajuns la concluzia ca de fapt oglinda provine de pe un e39/e38 si doar mufa cu fire e de pe e36.

Vorbesc iar cu JimGod si ii explic cum sta treaba. A zis ca parca a mai avut o oglinda si o sa o caute ca poate s-au incurcat. Bineinteles ca nici aia nu e de gasit. Incercand sa fiu de treaba si sa nu cer banii inapoi, acum daca tot s-a produs incurcatura asta, am zis sa imi dea alte piese de care am nevoie si eu sa ii inapoiez oglinda plus o eventuala diferenta de bani, daca era cazul. El nici nu a vrut sa auda de asa ceva. A zis ca nu e vina lui, ca el mi-a facut poze, mi-a spus si culorile la fire, ca stie ce oglinda mi-a vandut, etc. etc. Corect, eu mi-am dat acordul ca e oglinda care trebuie pe baza culorii firelor, dar nu m-as fi gandit niciodata ca el de fapt a pus mufa cu firele pe o alta oglinda, care nici macar nu e de e36. I-am facut si poze ca sa ii demonstrez ca e asa cum spun eu, dar nu a vrut sa se uite la ele si nici nu mai raspunde pe messenger. Cel mai probabil mi-a dat ignore...

Am vazut ca si-au mai luat tepe si altii cu acest user, poate chiar mai mari, cum a patit cel cu magazia de cd-uri. Pana la urma eu m-am ales cu ceva: cu o oglinda pe care acum trebuie sa o scot la vanzare.
Morala povestii este ca cel mai bine e sa cumperi piese second personal, asa vezi pe ce dai banul si nu ai surprize dupa. De exemplu, am vorbit si cu interceptor, trusca si altii care se mai ocupa de dezmembrari si mi-au spus: nu te pot ajuta, sau nu stiu sigur daca e ceea ce cauti tu etc. Cel mai probabil nici JimGod nu a facut-o intentionat, a gresi e omeneste, dar nici nu a vrut sa rezolvam problema. Povestea pe care i-a spus-o baiatului cu magazia de cd-uri (“cu cea mai mare placere iti dadeam banii inapoi”) e doar de impresie artistica pentru ca eu l-am tot bazait pe mess vreo 2-3 zile sa facem cumva sa fie bine. Deci de data aceasta nu mai merge scuza cum ca am a venit si m-am plans pe forum inainte sa ii aduc la cunostinta problema.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0005.JPG
Views:	38
Size:	284.6 KB
ID:	2313821   Click image for larger version

Name:	IMG_000jj5.JPG
Views:	39
Size:	238.5 KB
ID:	2313822   Click image for larger version

Name:	IMG_0007.JPG
Views:	28
Size:	231.0 KB
ID:	2313823  

Click image for larger version

Name:	schema.JPG
Views:	26
Size:	108.3 KB
ID:	2313824  
kristikapa is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 10:24   #173
JimGod
Pole Position Racers Member

Stage 5
 
JimGod's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7,738
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Feedback @ vanzatori/cumparatori

mancatorii de cacat sa se abtina.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ss.JPG
Views:	146
Size:	105.8 KB
ID:	2313854   Click image for larger version

Name:	ss1.JPG
Views:	117
Size:	113.5 KB
ID:	2313855   Click image for larger version

Name:	ss2.JPG
Views:	89
Size:	118.2 KB
ID:	2313856  

Click image for larger version

Name:	ss3.JPG
Views:	70
Size:	114.3 KB
ID:	2313857   Click image for larger version

Name:	ss4.JPG
Views:	71
Size:	115.1 KB
ID:	2313858   Click image for larger version

Name:	ss5.JPG
Views:	76
Size:	113.2 KB
ID:	2313859  

Click image for larger version

Name:	ss6.JPG
Views:	76
Size:	115.0 KB
ID:	2313860   Click image for larger version

Name:	ss7.JPG
Views:	68
Size:	116.5 KB
ID:	2313861   Click image for larger version

Name:	ss8.JPG
Views:	76
Size:	126.3 KB
ID:	2313862  

Click image for larger version

Name:	ss9.JPG
Views:	90
Size:	128.7 KB
ID:	2313863  
JimGod is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 10:25   #174
JimGod
Pole Position Racers Member

Stage 5
 
JimGod's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7,738
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Feedback @ vanzatori/cumparatori

ba e de e39 ba nu e mufa ba nu e oglinda.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ss10.JPG
Views:	87
Size:	116.7 KB
ID:	2313864   Click image for larger version

Name:	ss11.JPG
Views:	69
Size:	115.3 KB
ID:	2313865  
JimGod is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 10:47   #175
Provenzano


Stage 5
 
Provenzano's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 4,451
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[BMW]
[4Wheels]
Thumbs up Re: Feedback @ vanzatori/cumparatori

recomand JimGod
Provenzano is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 10:51   #176
Z E K Y

Stage 5
 
Z E K Y's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,401
Member of:
[BMW]
Default Re: Feedback @ vanzatori/cumparatori

Quote:
Originally Posted by kristikapa View Post
Hai sa povestesc si eu “experienta” mea cu userul JimGod.


Abia atunci am observat ca ceva nu e in regula si ca nu puteam comunica cu ea. In mufa cu fire existau toate firele de care aveam nevoie (ca doar le-am verificat inainte de a o cumpara), pe cand in mufa oglinzii erau lipsa doi pini.
partea asta nu o inteleg...din discutie reiese ca ti-a spus ca lipsesc 2 pini si tu ai pus problema de parca nu ti-ar fi spus, sau nu inteleg eu bine?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	194_88_148_40.jpg
Views:	133
Size:	106.6 KB
ID:	2313873  
__________________
Oamenii sunt faptele lor!
Z E K Y is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 11:01   #177
kristikapa

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 404
Member of:
[Honda]
Default Re: Feedback @ vanzatori/cumparatori

Da, tocmai de aceea am si intrebat ca nu cumva e de pe alta masina(e46), la care el zice sigur e de pe e36 cu telecomanda. De aceea nu am mai stat sa imi bat capul. Am presupus ca stie ce vinde. Nu am mai avut de a face cu oglinzi pana acum, nu stiam nici eu ca de fapt oglinda de e39 arata la fel si e cu 7 pini pentru ca are comanda antiorbire si pentru oglinzile laterale. Asta e, acum stiu. In plus am fost indus in eroare de faptul ca mufa cu firele e ceea ce trebuie, corespundea la culori.

Nu l-am acuzat ca mi-a dat oglinda care nu trebuie. Toti suntem oameni si comitem greseli. Ideea e ca putea sa se rezolve frumos, nu e piesa care trebuie ti-o trimit inapoi imi dai altceva la schimb sau banii. Oricum nu trebuia sa plateasca nimeni taxe de transport si nu trebuia sa se deplaseze el pana undeva ca rezolvam sa ii ajunga piesa acasa, asa cum s-a intamplat si la ridicare de altfel.

Last edited by kristikapa; 01-02-12 at 11:03.
kristikapa is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 11:08   #178
Z E K Y

Stage 5
 
Z E K Y's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,401
Member of:
[BMW]
Default Re: Feedback @ vanzatori/cumparatori

kristi- sincer, nu tin partea nimanui dar tot nu mi-ai dat un raspuns la intrebarea mea....

Repet: din primul post reiese ca lipseau 2 pini si ca nu ti-a spus...iar din poza atasat de mine reiese ca ti-a spus de la bun inceput. deci? cum e?

2. te-ai gandit ca poate oglinda care posibil sa nu fie de e36 asa cum spui a fost pusa acolo (sau schimbata ) in ultimii 15 ani cat are masina de altcineva, si el habar nu are? tu esti sigur ca aripile tale si capota ta si orice reper pe care-l vrei tu de pe masina ta este din fabrica acolo atata timp cat tu nu ai masina de noua?

3. stiai ca pentru a-ti merge oglinda aia ai nevoie si de cheia atasata de mine in poza?

P.S. Stii cat de usor este sa atasezi 2 pini??? daca nu stii intreaba-l pe emu...sigur te poate ajuta..

Toate ia-le sub forma de intrebari si atat...bafta...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	194_88_148_4033.jpg
Views:	42
Size:	448.7 KB
ID:	2313876  

Last edited by Z E K Y; 01-02-12 at 11:20.
Z E K Y is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 11:08   #179
dani3lll

Stage 5
 
dani3lll's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 8,868
Default Re: Feedback @ vanzatori/cumparatori

Atunci cand neintelegerea este undeva la mijloc pt a evita tot felul de astfel de discutii, il pui frumos pe cel care a cumparat sa isi suporte transportul si eu zic ca se cuvine sa ii dai banii inapoi iar pe viitor il ai in vedere.
prin metoda asta scapi foarte usor de dat atatea si atatea explicatii fiindca oamenii trag repede concluzii.
dani3lll is offline   Reply With Quote
Old 01-02-12, 11:10   #180
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Feedback @ vanzatori/cumparatori

Quote:
Originally Posted by dani3lll View Post
Atunci cand neintelegerea este undeva la mijloc pt a evita tot felul de astfel de discutii, il pui frumos pe cel care a cumparat sa isi suporte transportul si eu zic ca se cuvine sa ii dai banii inapoi iar pe viitor il ai in vedere.
prin metoda asta scapi foarte usor de dat atatea si atatea explicatii fiindca oamenii trag repede concluzii.
+1 si nu merita sa iti manjesti reputatia , mai ales pentru 100 de ron !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -