Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Focsani

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-07, 21:47   #16
TZG@

Stage 5
 
TZG@'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 695
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
Default Re: salut

sunt cam off topic da' sper sa nu deranjez pe nimeni... am un ford capri mk1,am auzit ca la focsani,intr-un cimitir de masini,dezmembrari,sau ceva de genu' exista un mk1,rosu... dak ma poate ajuta cineva cu o poza,sau detalii legate de masina,unde se afla... dak e intreaga... orice... multumesc
TZG@ is offline   Reply With Quote
Old 27-01-07, 07:36   #17
Leul

Stage 5
 
Leul's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 524
Default Re: Focsani

La crang nu prea avem cum organiza linii si chestii , e drumu cu gropi si copacii ... De liniiutze io zic pe centura sa le dam ca e drum bun ... si de club trebuie gasit un spatiu sa vb sa ne intalnim , bani ... sunt multe in joc nu se poate face intr-o saptamana doua ...Alygator2000 sa vb cu baietii ... P.S. : Vine si masinutza mea la o linie doua ... naspa ca-i disel ...
Leul is offline   Reply With Quote
Old 27-01-07, 07:40   #18
Leul

Stage 5
 
Leul's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 524
Thumbs up Re: salut

Quote:
Originally Posted by TZG@ View Post
sunt cam off topic da' sper sa nu deranjez pe nimeni... am un ford capri mk1,am auzit ca la focsani,intr-un cimitir de masini,dezmembrari,sau ceva de genu' exista un mk1,rosu... dak ma poate ajuta cineva cu o poza,sau detalii legate de masina,unde se afla... dak e intreaga... orice... multumesc
Sunt mai multe junckyarduri pe langa Focsani ... Pune o poza cu masina cu pricina de pe net ... sa stiu cum arata ... Si ce te intereseaza la ea ??? Motoru , caroseria , piese ...
Leul is offline   Reply With Quote
Old 28-01-07, 09:45   #19
PrIncO

Stock
 
PrIncO's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 9
Default Re: Focsani

Quote:
Originally Posted by alygator2000 View Post
...frate facem si noi ceva bun pt orasul asta????!!! adica sa organizam ceva intruniri si apoi cine stie...poate formam si un club
Primiti si masini care nu`s tunate in club?!
PrIncO is offline   Reply With Quote
Old 28-01-07, 10:02   #20
Leul

Stage 5
 
Leul's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 524
Default Re: Focsani

Da , PrIncO , esti bine venit ... Dar intai sa inffintam clubu ... ne trebuie masini tunate ... Diseara ies la " vanatoare de masini modificate " ... avem cateva ... Seat Leon ( cu kit aerodinamic ) , Opel Astra , Volkswagen Passat , Skoda Octavia , Volkswagen Bora ( a mea ) , Porshe Boxter ... sa mai caut ... in curand revin si cu poze
Leul is offline   Reply With Quote
Old 29-01-07, 18:27   #21
dj_ice

Stage 5
 
dj_ice's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 366
Default Re: Focsani

Quote:
Originally Posted by Leul View Post
La crang nu prea avem cum organiza linii si chestii , e drumu cu gropi si copacii ... De liniiutze io zic pe centura sa le dam ca e drum bun ... si de club trebuie gasit un spatiu sa vb sa ne intalnim , bani ... sunt multe in joc nu se poate face intr-o saptamana doua ...Alygator2000 sa vb cu baietii ... P.S. : Vine si masinutza mea la o linie doua ... naspa ca-i disel ...
daca e vorba de o legala nu poti pe centura...nu trebuie blocata nicio iesire sau intrare principala a orasului...in rest spor la ilegale...poate asa o sa va cunoasteti mai multi...multa bafta
__________________
Bmw e36 320i berlina
Bmw e36 325i coupe
Renault Clio Sport 1996
dj_ice is offline   Reply With Quote
Old 29-01-07, 18:31   #22
TZG@

Stage 5
 
TZG@'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 695
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
Default Re: Focsani

asta-i masina... m-ar interesa parbrizul,cardanul,doua brate stabilizatoare pe spate... aproape orice...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	S6001827.JPG
Views:	152
Size:	1.39 MB
ID:	208037   Click image for larger version

Name:	S6001828.JPG
Views:	184
Size:	1.47 MB
ID:	208038  
TZG@ is offline   Reply With Quote
Old 29-01-07, 18:33   #23
TZG@

Stage 5
 
TZG@'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 695
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
Default Re: Focsani

asta-i masina,scuza-ma
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imag004.jpg
Views:	197
Size:	317.6 KB
ID:	208039   Click image for larger version

Name:	Imag0033.jpg
Views:	173
Size:	375.7 KB
ID:	208040  
TZG@ is offline   Reply With Quote
Old 29-01-07, 20:13   #24
Leul

Stage 5
 
Leul's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 524
Default Re: Focsani

K ,sa vad ce pot face ... Propun sa punem poze cu masinile noastre aci ... in stadiul in care sunt acum .... De curse ilegale stiu , dar cele legale sunt mai greu de organizat in Fcs , suntem putini cu masini cam 20 ... o sa revin cu poze ... si voi incerca sa fac un folmular , in care sa completeze fiecare membru date despre masina lui ( capacitatea motorului , puterea audio , ce modificari are pe masina ... ) . Sa vorbesc cu Alygator , intr-o zi si cu Liviu ( VN 26 BEN ) si revin cu detalii ....
Leul is offline   Reply With Quote
Old 29-01-07, 20:22   #25
Leul

Stage 5
 
Leul's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 524
Default Re: Initiativa

Quote:
Originally Posted by SaintDick View Post
Scuze de deranj, dar as dori sa:
initiem o competitie zonala bazata pe o serie de evenimente, atatea cate permite sezonul.

Ideea este urmatoarea, pe scurt:
a) o cadenta de maxim o luna intre evenimente;
b) coorganizare intre cluburi auto, legitime sau nu;
c) posibilitatea declararii unor castigatori la final de sezon;

Pe larg:

Faptul ca am inaintat aceasta idee judetelor Brasov, Prahova, Vrancea, Galati si Braila, Buzau, sansele de a se putea organiza cat mai multe curse cresc. Plus ca exemplele sunt un atu important in convingerea autoritatilor. Iar acestea pot reactiona ori la faptul ca vrem ceva organizat zonal, ori ptr simplul fapt ca cineva de langa ei a spus deja DA.

Implicarea cluburilor poate duce la: eradicarea contestatiilor si eliminarea suspiciunilor de blat la inscrieri. Competitia intre cluburi este mai placuta. Cluburile isi pot face astfel reclama, pot atrage noi membri sau se pot extinde in alte judete. Se creaza o comunitate stransa.

Pentru faptul ca aceasta zona nu este foarte mare ca si numar de kilometri, posibilitatea deplasarilor este mare, un concurent putand participa, cu putina vointa, la toate cursele din sezon, sfarsitul acestuia gasindu-l intr-un clasament general.

Alte beneficii cred ca pot veni din faptul ca o cursa, facand parte dintr-un "campionat" (spun asta ptr ca nu consider liniutele si driftul sau tuning-show-ul de la noi sporturi, inca), poate atrage o serie de sponsori, din fiecare judet, care sa fie interesat sa-si faca reclama si in alte judete. S-ar putea acorda beneficii de genul taxe reduse la inscriere ptr membrii cluburilor, astfel cei care nu sunt inscrisi in asa ceva sa doreasca pe viitor sa adere la o formatiune de acest gen.

Coorganizarea face referire la faptul ca fiecare club isi desemneaza oameni la : organizare, arbitri. Astfel cred ca nu vor mai fi probleme de "etica".

Pentru ca asa ceva sa prinda, ar trebui avute in vedere locatii specifice disponibile de fiecare data, bune sau foarte bune pentru genul de curse: 402 m, drift, tuning contest, db contest.
Un eveniment ar trebui sa cuprinda cel putin 3 astfel de genuri de concursuri, astfel incat la final sa avem un numar egal de etape pentru fiecare categorie. Teoretic s-ar putea realiza intre 12 evenimente, daca fiecare judet poate organiza, cu o cadenta de 2 evenimente pe luna (mai-octombrie).
Fiecare judet sa isi poate impune propriile reguli de concurs. Astfel nu vor fi discutii legate de "daca nu aveam catalizator sau roata de rezerva te faceam!". Cel mai bun este in orice conditii.

Mai sunt multe de spus dar ma limitez la atat deocamdata.
Rog, daca sunteti interesati, sa va desemnati un purtator de vorbe, cu care sa tin legatura. De asemenea, va sfatuiesc sa discutati pe marginea zonelor de care dispuneti, sa va stabiliti reguli de concurs la fiecare gen s.a.m.d.

Incepe Buzaul:

Spatii optime relative:

Concurs drift:
zona urbana - Dragaica (spatiu inchis cu gard, zona ptr spectatori aprox 100 de ml x 2, vizibilitatea a circuitului 100%, traseu minim tura 250 m, traseu maxim: o tura 500 m)
disponibilitate - tot timpul

Concurs 402 m:
zona urbana - Soseaua Brailei ( 4 benzi, spatiu spectatori)
disponibilitate - tot timpul
zona rurala - Aeroportul militar Bobocu
disponibilitate - 50%

Concurs tuning-show si db show
zona urbana - Piata Dacia (platou de aprox. 3000 mp, in centrul orasului)
disponibilitate - in functie de bani
zona urbana - Parcare s-m XXL
disponibilitate - 20%

brasov-buzau: 150km 2:49h
focsani-buzau: 72km 1:21h
braila-buzau: 107km 2:00h
galati-buzau: 137km 2:40h
ploiesti-buzau: 71km 1:20h

brasov-focsani: 177km 3:12h - prin sf. gheorghe (sau brasov-buzau + buzau-focsani)
brasov-ploiesti: 105km 2:00h
brasov-braila-galati (brasov-buzau + buzau-braila, buzau-galati)

ploiesti-focsani (ploiesti-buzau + buzau-focsani)
ploiesti-braila-galati (ploiesti-buzau + buzau-braila, buzau-galati)

focsani-braila: 91km 2:50h (nu pe traseul focsani-buzau)
focsani-galati: 115km 2:10h (nu pe traseul focsani-buzau)

distante si durate calculate la www.map24.com
Ba tu esti nebun ??? NU cred ca vei gasi in fcs vreo persoana care sa stie sa faca drift calumea sau drag .... de folosit frana de mana , da ... anyway thx 4 the ideea
Leul is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 09:41   #26
PrIncO

Stock
 
PrIncO's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 9
Default Re: Focsani

Quote:
Originally Posted by Leul View Post
Da , PrIncO , esti bine venit ... Dar intai sa inffintam clubu ... ne trebuie masini tunate ... Diseara ies la " vanatoare de masini modificate " ... avem cateva ... Seat Leon ( cu kit aerodinamic ) , Opel Astra , Volkswagen Passat , Skoda Octavia , Volkswagen Bora ( a mea ) , Porshe Boxter ... sa mai caut ... in curand revin si cu poze
Te referi cumva la skoda aia alba...cu XX XX GUN numaru???...aia are un spoiler si geamuri fumurii atat...nush ce tunning ai vazut tu la ea...daca nu e aia alta nu mai stiu...=))aaaa mai e una cu suruburi in ea) pe la usi ....descrie ne si noua masina ta sa vedem ce tunning are
PrIncO is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 11:35   #27
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Initiativa

Quote:
Originally Posted by Leul View Post
Ba tu esti nebun ??? NU cred ca vei gasi in fcs vreo persoana care sa stie sa faca drift calumea sau drag .... de folosit frana de mana , da ... anyway thx 4 the ideea
Nimeni nu s-a nascut invatat...Bafta!
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 18:20   #28
Leul

Stage 5
 
Leul's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 524
Thumbs up Re: Focsani

Quote:
Originally Posted by PrIncO View Post
Te referi cumva la skoda aia alba...cu XX XX GUN numaru???...aia are un spoiler si geamuri fumurii atat...nush ce tunning ai vazut tu la ea...daca nu e aia alta nu mai stiu...=))aaaa mai e una cu suruburi in ea) pe la usi ....descrie ne si noua masina ta sa vedem ce tunning are
Nu e vb de aceea skoda , e una la politie , albastra , a unui politist ... din cate am auzit ... Si pe a mea tuning ... e in progress ... Las pozele sa vb de la sine !!! Mentionez ca i-am scos pleoapele ,din cauza ca faza lunga nu batea cum trebuie ... ... Urmeaza de "pus" pe ea : Mp3 Player Sony Xplod sau Pioneer , jante Wegga ( de la reprezentanta ) , neoane albastre leduri ( nush firma inca , sunt la mana a doua ) si pe viitor probabil cand va fi de tot a mea ( acum inca depind de parinti ) ... Kit de tuning exterior Rieger , evacuare cap coada , angel eyez , eleron F1 ( gen cum e in Tokio Drift pe Evo ala rosu ) ... si nu stiu cam atat ... Deocamdata sa termin liceul sa fac rost de bani , sa ma angajez si mai vdm ... Cred ca sunt cel mai mik dintre cei cu masini tunate ....(( mai am de mancat mamaliga ... si inca cat .Pozele sunt mai vechi ... Marti ii mai fac poze si mai urc ... E si una modif pe pc ( cam aja mi-ar place spatele ) ....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	153719601O745444334.jpg
Views:	158
Size:	200.5 KB
ID:	208473   Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	152
Size:	151.7 KB
ID:	208474   Click image for larger version

Name:	7.jpg
Views:	174
Size:	132.5 KB
ID:	208475  

Click image for larger version

Name:	bora fata.jpg
Views:	309
Size:	144.3 KB
ID:	208476   Click image for larger version

Name:	bord bora mea.jpg
Views:	179
Size:	98.6 KB
ID:	208477   Click image for larger version

Name:	Dsc01843 copy.jpg111.jpg
Views:	219
Size:	172.2 KB
ID:	208478  

Leul is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 18:31   #29
Claudia

Stage 5
 
Claudia's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,172
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[VW]
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Focsani

...si uite asa se mai infiintzeaza un club auto in tzara! Va felicit si va urez sa va strangeti cat mai multi prieteni! Bafta!!
Claudia is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 19:56   #30
Xel'Naga

Presedinte STREET ZONE

Stage 5
 
Xel'Naga's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 3,650
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SEAT]
[Street Zone]
[Toyota]
[4Rally]
Thumbs up Re: Focsani

Eu va urez bafta dar sa sti ca infiintarea unui club presupune multe lucruri si nu este asa usor cum pare.
Gata sa gasesti masini tunate si faci clubul, nu e deloc asa .
Intr-un club trebe sa faca parte si oameni care nu au masini tunate sau preparate dar care au suflet de sofer si sunt pasionati de masini in general.
Si alegerea membrilor trebuie facuta cu cap ( nu doar ca au o masina preparata ) , ca daca nu exista regului si se intampla ceva ilegal cu un membru din club o sa aibe de suferit toti membri clubului.
Sunt multe de spus, ideea este sa va ganditi bine cand vreti sa faceti ceva .
BAFTA si chiar sunt curios ce o sa faceti .
__________________

VW BORA NUVOLARI by Xel'Naga
SEAT LEON CUPRA by Xel'Naga

contact: 0722 805 963 or 0752 805 963
contact mail: cosmingabrielphotography@yahoo.ro
contact web: www.facebook.com/CosminGabrielPhotography
Xel'Naga is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -