Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > Campionatul National de Car-Audio

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 29-03-10, 23:49   #16
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: Record SPL national oficial Romania ?

Quote:
Acum serios,in ciuda la tot,are careva din cei MARI in plan vreo masina de 160db? ...nu vreau sa ma departez de unde a plecat toata discutia asta.....
In plan, sunt 2 masini, cand si cum vor fi gata, nu stiu, dar stiu ca sunt proiectate sa iasa pe undeva la 165 db, difuzoarele folosite, pe primul ceva cu cactus (nu cunosc brandul), al 2-lea Pioneer (aici am dubii sa iasa ceva la 160+), prin februarie am discutat cu el si vorbea de ceva bun la un pret mai accesibil, inca n-am auzit nimic nou si oricum, implicatii au in jurul varstei mele, pe scurt, probleme cu timpul, ca atare sunt foarte modesti in prezentarea si finalizarea proiectului.
Quote:
Ca sa stim ca incerci trebuie sa se si vada. Nu e o rusine sa te prezinti la 10 etape si sa cresti la fiecare. Un alt citat:

"Important este sa participi"
Adevarat, dar nu cred ca poti intelege, cand atungi o varsta si observi in jurul tau cum totul s-a schimbat, parca ai ramas in urma si cauti liniste, care oricum n-ai s-o gasesti, dar macar o cauti...
__________________
,,Motivation get's you going but habit get's you there"

Last edited by Stage2; 29-03-10 at 23:53.
Stage2 is offline  
Old 29-03-10, 23:56   #17
basic
Competitor CNCA

Stage 5
 
basic's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 388
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Record SPL national oficial Romania ?

Daca ne uitam printre recordurile mondiale in ultimii ani...si mai ales la clasele mici street A,B,C au cam cele mai bune rezultate....aici ma refer la Cactus .Ar fi interesant sa vedem in Ro asa ceva.
__________________

157.7DB...CAN'T STOP THE ROCKs.....
2013=> 158.7DB
basic is offline  
Old 30-03-10, 00:00   #18
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: Record SPL national oficial Romania ?

Quote:
Daca ne uitam printre recordurile mondiale in ultimii ani...si mai ales la clasele mici street A,B,C au cam cele mai bune rezultate....aici ma refer la Cactus
N-am studiat deloc problema, mi-a spus multe colegul dar...eu sunt mai scepetic la inceput
Stage2 is offline  
Old 30-03-10, 00:02   #19
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Record SPL national oficial Romania ?

Quote:
Originally Posted by Stage2 View Post
In plan, sunt 2 masini, cand si cum vor fi gata, nu stiu, dar stiu ca sunt proiectate sa iasa pe undeva la 165 db, difuzoarele folosite, pe primul ceva cu cactus (nu cunosc brandul), al 2-lea Pioneer (aici am dubii sa iasa ceva la 160+), prin februarie am discutat cu el si vorbea de ceva bun la un pret mai accesibil, inca n-am auzit nimic nou si oricum, implicatii au in jurul varstei mele, pe scurt, probleme cu timpul, ca atare sunt foarte modesti in prezentarea si finalizarea proiectului.

Adevarat, dar nu cred ca poti intelege, cand atungi o varsta si observi in jurul tau cum totul s-a schimbat, parca ai ramas in urma si cauti liniste, care oricum n-ai s-o gasesti, dar macar o cauti...
Cactus Sounds "face aka cumpara" difuzoare bune, cel putin pt o masuratoare. Au plecat de la o baza mult prea avansata pentru vremea ei (RF TRF). Le-am avut in studiu acum ceva vreme (Cactus). Momentan au record doar in Street A. Dincolo de capacitatea de a produce un scor, foarte importanta, mai ales la noi, e si capacitatea de a rezista la rezultate multiple, iar in cazul in care se intampla disco si fum, sa poti sa le repari decent (timp si bani). Aici am avut puncte de retinere cu Cactus.

Cu Pioneer....nu e imposibil, dar cu certitudine e inutil.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline  
Old 30-03-10, 00:07   #20
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: Record SPL national oficial Romania ?

Quote:
Dincolo de capacitatea de a produce un scor, foarte importanta, mai ales la noi, e si capacitatea de a rezista la rezultate multiple, iar in cazul in care se intampla disco si fum, sa poti sa le repari decent (timp si bani). Aici am avut puncte de retinere cu Cactus.
Deci e bun dar nu-i bun, probabil ca voi stiti, dar eu n-am prea avut timp sa studiez problema si-mi cer scuze, nu inteleg la ce te referi cand spui rezultate multiple, trebuie facute mai mult decat 1 singura masuratoare ?
Stage2 is offline  
Old 30-03-10, 00:13   #21
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Record SPL national oficial Romania ?

Quote:
Originally Posted by Stage2 View Post
Deci e bun dar nu-i bun, probabil ca voi stiti, dar eu n-am prea avut timp sa studiez problema si-mi cer scuze, nu inteleg la ce te referi cand spui rezultate multiple, trebuie facute mai mult decat 1 singura masuratoare ?
Pai, de ex, afara ai toate sansele sa dai de 4-6 ori, avand in vedere ca se masoara in sistem piramidal, iar daca ai multi concurenti in clasa....te cam dai. Pentru competitorii mari de la Cactus nu e o problema, fiindca vin cu difuzoare de rezerva si in plus mai trag cateva recone-uri peste noapte (sambata/duminica). Nu inseamna ca sunt singurii. Performanta aia costa....mult!

Da, de apreciat mi se par difuzoarele care trag un an intreg si aduc totusi un titlu de campion masinii care le poarta. S-au vazut cazuri.
ReLLaXX is offline  
Old 30-03-10, 00:21   #22
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: Record SPL national oficial Romania ?

Quote:
Da, de apreciat mi se par difuzoarele care trag un an intreg si aduc totusi un titlu de campion masinii care le poarta. S-au vazut cazuri.
Poate gresesc, dar din propia experienta, acel peak power(dat de producator, peste deja-i alta discutie) mentinut cateva minute pe an, n-ar trebuii sa afecteze chiar deloc difuzorul, ca inafara competitiei nu cred ca-i frumos sa asculti vreun sistem SPL.
Eu inca ascult pe difuzoare meloman 30w(atat scrie pe ele) rms 99dB (W/m), amplificandu-le cu 200 rms la 25 % volum, cred ca anul acesta implinesc 25 de ani de cand le am, nu stiu daca ma crezi, dar nu prezinta uzura de nici un fel. Intradevar apartine de domeniul difuzoarelor profesionale, dar nu cred cele de masina sa fie cu mult mai prost proiectate, cel putin asa ma gandesc.
Din punctul meu de vedere, n-ai nevoie de sisteme cu zeci de mii de W, ci cateva difuzoare capabile de randament bun la putere mica(intre 7-10 kiloW), peste aceste valori parca-i prea riscant.

Last edited by Stage2; 30-03-10 at 00:31.
Stage2 is offline  
Old 30-03-10, 00:31   #23
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Record SPL national oficial Romania ?

Quote:
Originally Posted by Stage2 View Post
Poate gresesc, dar din propia experienta, acel peak power(dat de producator, peste deja-i alta discutie) mentinut cateva minute pe an, n-ar trebuii sa afecteze chiar deloc difuzorul, ca inafara competitiei nu cred ca-i frumos sa asculti vreun sistem SPL.
Eu inca ascult pe difuzoare meloman 30w(atat scrie pe ele) rms 99dB (W/m), amplificandu-le cu 200 rms la 25 % volum, cred ca anul acesta implinesc 25 de ani de cand le am, nu stiu daca ma crezi, dar nu prezinta uzura de nici un fel. Intradevar apartine de domeniul difuzoarelor profesionale, dar nu cred cele de masina sa fie cu mult mai prost proiectate, cel putin asa ma gandesc.

Nu vorbim aici de puterea data de producator, nici de boxe de casa, care desi bun exemplul tau, sunt departe de termenul de "profesional". Sunt poate cel mai bun exemplu Romanesc de boxe. Dar de aici pana la altele...e ceva drum. Sigur stii la ce ma refer, mai ales daca ai tinut legatura cu dl. Mateescu.

On topic, cand ai 20 Kw+ pe o bobina de 10 cm, orice se poate intampla. Mai ales daca montajul sufera de compromisuri dictate de spatiu. Important e ce scrie pe ecran. Restul sunt detalii.
ReLLaXX is offline  
Old 30-03-10, 00:34   #24
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Record SPL national oficial Romania ?

Quote:
Originally Posted by Stage2 View Post
Din punctul meu de vedere, n-ai nevoie de sisteme cu zeci de mii de W, ci cateva difuzoare capabile de randament bun la putere mica(intre 7-10 kiloW), peste aceste valori parca-i prea riscant.
Practica ne omoara. In ultimul an rezultatele au crescut cu putere mai mica, si asta fiindca s-au eficientizat sistemele. Concursurile se desfasoara pe clase, iar acestea dicteaza aparatura folosita. Cine se foloseste cel mai bine de cele permise, castiga.

Sunt exemple cu acelasi difuzor in montaje diferite. Intr-unul cu 7-8 Kw crapa ceva, in altul cu 35 Kw+....a rezistat. Masini similare, montaje similare, diferente la detalii. Peste un anumit prag castigul de decibeli se traduce prin putere mare aplicata. Si cand spun mare nu ma refer la 7-8 Kw.

Last edited by ReLLaXX; 30-03-10 at 02:03.
ReLLaXX is offline  
Old 30-03-10, 00:40   #25
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: Record SPL national oficial Romania ?

Quote:
Nu vorbim aici de puterea data de producator, nici de boxe de casa, care desi bun exemplul tau, sunt departe de termenul de "profesional". Sunt poate cel mai bun exemplu Romanesc de boxe. Dar de aici pana la altele...e ceva drum. Sigur stii la ce ma refer, mai ales daca ai tinut legatura cu dl. Mateescu.
Acelasi principiu-l putem adapta si la difuzoarele profesionale, atentie, nu vorbim de difuzoare profesionale ca brand ci ca scop, randament maxim la puteri relativ mici (sub 1kiloW).
In legatura Cu Mateescu, discutiile pot continua la infinit, acolo-i un vas fara fund, dupa ani de cercetare, constatam ca avem multe de invatat
Quote:
On topic, cand ai 20 Kw+ pe o bobina de 10 cm, orice se poate intampla. Mai ales daca montajul sufera de compromisuri dictate de spatiu. Important e ce scrie pe ecran. Restul sunt detalii.
Exact asta vroiam sa subliniez mai sus, riscuri, pentru cat ? de la 10kW la 20kW discutam de MAXIM 6 db la doua woofere, la 2x+x dfuzoare-i variabil, depinde...recunosc, 6 db suna bine, dar avem 160, record pe lume pare sa fie 182 parca, nu-i mai bine sa uitam pentru moment acei 20kW+ si sa accentuam proiectul in sine? vorbesc si eu din ce visez noaptea, atat mi-a ramas
Quote:
Sunt exemple cu acelasi difuzor in montaje diferite. Intr-unul cu 7-8 Kw crapa ceva, in altul cu 35 Kw+....a rezistat. Masini similare, montaje similare, diferente la detalii. Peste un anumit prag castigul de decibeli se traduce prin putere mare aplicata. Si cand spun mare nu ma refer la 7-8 Kw
Din nou ma simt depasit, la 35kw+ din cate woofere cunosc eu, rezista doar modelele de 18", in numar de maxim 2 intr-o masina mica, 8 intr-o masina mare, cu precizarea insa ca pierdem frecventa de rezonanta ridicata, multi factori mi-e greu sa-i enumar acum. Pe scurt ce vroiam sa spun, daca bugetul pare sa fie infinit la unii, as fi de acord cu 8 difuzoare de 18" capabile sa duca 6000 rms peak fiecare si prin cateva legi simple sa obtinem 18 db din nimic(dublarea difuzoarelor), 18 db din boxa si 7-8-9-10 din masina, scurt si la subiect fara multe cunostiinte. E tarziu, la 6 ma trezesc, voi fi un zombie, mi-a facut placere sa discutam, va doresc o noapte buna.

Last edited by Stage2; 30-03-10 at 00:53.
Stage2 is offline  
Old 30-03-10, 00:50   #26
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Record SPL national oficial Romania ?

Quote:
Originally Posted by Stage2 View Post
Exact asta vroiam a subliniez mai sus, riscuri, pentru cat ? de la 10kW la 20kW discutam de MAXIM 6 db la doua woofere, la 2x+x dfuzoare-i variabil, depinde...recunosc, 6 db suna bine, dar avem 160, record pe lume pare sa fie 182 parca, nu-i mai bine sa uitam pentru moment acei 20kW+ si sa accentuam proiectul in sine? vorbesc si eu din ce visez noaptea, atat mi-a ramas
Daca totul e facut bine, riscurile sunt mici. Pe scurt, daca bobina rezista termic, motorul este eficient si conul rezista, tot ce ai de facut este sa te asiguri ca nu distrugi suspensia si alte parti mobile. Aici te joci din N factori care iti permit sa castigi controlul conului si la puteri mari aplicate. Conteaza pana si distanta difuzorului fata de peretii incintei....ca sa nu zic de altele si mai marunte.

Rezultatele de 170+ se dau in masini de Extreme, care reduc la minim pierderile cauzate de baza montajului (masina). Si acele rezultate de top (180+) s-au obtinut in cateva cazuri cu puteri relativ mici.

De ex, se fac momentan 181 db sub 70 Hz cu 3 difuzoare de 18" si aprox 5 Kw. Dar masina...submarinul....acolo e magia.
ReLLaXX is offline  
Old 30-03-10, 02:13   #27
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Record SPL national oficial Romania ?

Quote:
Originally Posted by Stage2 View Post

Din nou ma simt depasit, la 35kw+ din cate woofere cunosc eu, rezista doar modelele de 18", in numar de maxim 2 intr-o masina mica, 8 intr-o masina mare, cu precizarea insa ca pierdem frecventa de rezonanta ridicata, multi factori mi-e greu sa-i enumar acum. Pe scurt ce vroiam sa spun, daca bugetul pare sa fie infinit la unii, as fi de acord cu 8 difuzoare de 18" capabile sa duca 6000 rms peak fiecare si prin cateva legi simple sa obtinem 18 db din nimic(dublarea difuzoarelor), 18 db din boxa si 7-8-9-10 din masina, scurt si la subiect fara multe cunostiinte. E tarziu, la 6 ma trezesc, voi fi un zombie, mi-a facut placere sa discutam, va doresc o noapte buna.
Daca editati posturile asa, pe fuga, e greu sa dam raspunsuri in timp real. Mai bine alt post, separat. Face sens si discutia.

La 35 Kw+ rezista din cate stiu eu putine difuzoare, si acelea in functie de montaj. Ca si model, unul dintre ele "duce" aceasta putere si pe 15", iar pe 10" si pe 12" nu cred ca a avut motiv sa incerce cineva.

Castigurile teoretice nu se traduc niciodata in practica, iar cele mai mari se obtin din masina si eficientizarea sistemului, si nu din adaugarea de difuzoare sau putere. Dar la final vorbim de un echilibru fin, foarte putina teorie si munca enorma...practica la superlativ.

Ca dadeam exemplul cu Team Loud... Diferenta de la 179.9 la 180 db a constat in 10 grade Celsius diferenta de temperatura (fata de necesar) in incinta din spatele difuzoarelor. Aceeasi masina a devenit capabila de cei 180 db (dupa mai bine de un an de 179.9 db) dupa ce a stat o perioada buna de timp intr-un showroom incalzit (fata de garajul rece si umed unde a fost lucrata tot timpul), lucru care a facut sa dispara umezeala din lemn, interior, structuri. Adica un plus de rigiditate. Asta ca sa vorbim de....detalii.
ReLLaXX is offline  
Old 30-03-10, 23:00   #28
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Record SPL national oficial Romania ?

La multi ani Raidaru!!! Un om de la care "campionii" au ce sa invete. Si la masini, si la rezultate, si la pasiune, si la tot! La multi db!!

Last edited by ReLLaXX; 02-04-10 at 01:38.
ReLLaXX is offline  
Old 30-03-10, 23:29   #29
raidaru

Stage 5
 
raidaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 654
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Record SPL national oficial Romania ?

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
PS: La multi ani Raidaru!!! Un om de la care "campionii" au ce sa invete. Si la masini, si la rezultate, si la pasiune, si la tot! La multi db!!
Merci fain Claudiu ! Cat despre topicul acesta pot spune ca mai bine nu era inceput, cel mai bine e sa lasam faptele sa vorbeasca si sa facem bine sa fim prezenti la cat mai multe competitii! Va doresc bafta tuturor si va astept pe toti la competitii sa ne duelam
__________________
Chrysler Sebring Convertible
Renault Laguna
Peugeot 106
raidaru is offline  
Old 30-03-10, 23:30   #30
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Record SPL national oficial Romania ?

raidareeeeeeeeeeeeeeeeeee, la multz ani maaaaaaaaaaaaaaa!!! sa te faci mare si gras ca bass fara burta nu se poate )
Bigu is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -